Рішення від 24.11.2025 по справі 420/26599/25

Справа № 420/26599/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» (пров. Феодосія Макаревського,1-А, м. Дніпро, 49005), Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров. Феодосія Макаревського,1-А, м. Дніпро, 49005), Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров. Феодосія Макаревського,1-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 03191673) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (далі ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ»), в якому позивачка просить суд визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної комісії, прийняте ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» №4257 від 17.06.2025 року, яким скасоване рішення Одеської обласної МСЕК №1 від 11.07.2018 року про встановлення інвалідності ІІ групи (загальне захворювання) безтерміново.

Позивачка зазначила, що 11.07.2018 року їй встановлено ІІ групу інвалідності безстроково. Однак 17.06.2025 року експертною командою Центру оцінювання ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» прийнято рішення №4257 про скасування рішення МСЕК №1 від 11.07.2018 року про встановлення їй групи інвалідності.

Зазначила, що в квітні 2025 року позивачка через кадрову службу Одеської митниці отримала запрошення ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» на проходження обстеження в клініці Інституту, на яке з'явилася та за викликом відповідача проходила обстеження в квітні 2025 року.

Підставою виклику для огляду в листі зазначено рішення РНБО від 22.10.2024 року, введеного в дію Указом Президента України від 22.10.2024 року №732/2024 та за неявку відповідач зазначив - автоматичне позбавлення інвалідності.

Повторний огляд вона пройшла на підставі виклику відповідача, та зі слів медичного персоналу, всі її медичні діагнози - підтверджені, але в зв'язку з завантаженістю, видати на руки йому висновок про підтвердження інвалідності не вдавалося за можливе.

Витяг з Рішення ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» від 17.06.2025 року №4257 про скасування їй інвалідності вона особисто отримала поштою в липні 2025 року.

На адвокатський запит про підстави скасування інвалідності позивачу ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» відповіді не надав і до сьогодні.

Позивачка зазначає, що відповідачем при прийнятті рішення №ЦО-4540 від 05.02.2025 порушено вимоги абз.10 п.3 постанови КМУ від 15.11.2024 №1338, згідно якого особи, інвалідність яким встановлена безстроково, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням або за рішенням суду.

Позивачка наголошує, що вона самостійно не зверталася до відповідача про її переогляд або зміну групи інвалідності.

У п.6.1-6.2 оскаржуваного рішення зазначено, що підставою для ініціювання перевірки обґрунтованості рішення, що підлягає перевірці вказано лист ДБР №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 року, який не наданий за адвокатським запитом і до сьогодні. Однак лист ДБР не є підставою для ініціювання та проведення нового (повторного) експертного дослідження стану здоров'я особи.

Таким чином, оцінювання повсякденного функціонування проведено відповідачем без її самостійного звернення та не на підставі документу, який передбачений законом, що свідчить про протиправність прийнятого рішення.

Крім того оскаржуване рішення не містить деталізації підстав прийнятого рішення стосовно позивача, а має лише висновки без їх обґрунтування, що додатково свідчить про необґрунтованість прийнятого рішення.

Ухвалою суду від 11.08.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в електронній формі. Витребувано у ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» докази по справі, а саме: відомості про склад та порядок формування експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, яка приймала оскаржуване рішення №4257 від 17.06.2025 року з наданням відповідних належним чином завірених копій документів, відомості про підстави перевірки обґрунтованості рішення МСЕК відносно ОСОБА_1 з наданням відповідних належним чином завірених копій документів.

Ухвалою суду від 22.09.2025 року залучено до участі у справі у якості співвідповідачів експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (далі експертна команда Центру ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ») та Центр оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (далі Центр ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ»).

Також ухвалою суду від 22.09.2025 року витребувано у відповідачів докази по справі, а саме: - у ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» відомості про склад та порядок формування експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, яка приймала оскаржуване рішення №4257 від 17.06.2025 року з наданням відповідних належним чином завірених копій документів, відомості про підстави перевірки обґрунтованості рішення МСЕК відносно ОСОБА_1 з наданням відповідних належним чином завірених копій документів; - у Центру оцінювання ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» відомості про склад та порядок формування експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, яка приймала оскаржуване рішення №4257 від 17.06.2025 року з наданням відповідних належним чином завірених копій документів, відомості про підстави перевірки обґрунтованості рішення МСЕК відносно ОСОБА_1 з наданням відповідних належним чином завірених копій документів.

Ухвалою суду від 29.10.2025 року зобов'язано Державне бюро розслідувань надати до суду докази, а саме: 1) копію листа №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 року про направлення постанови слідчого; 2) копію постанови старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань від 31.01.2025 по кримінальному провадженню №62024000000000923 від 21.10.2024 стосовно ОСОБА_1 (у разі наявності).

Також ухвалою суду від 29.10.2025 року залишено позов без руху після відкриття провадження по справі, надано позивачу строк для усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 03.11.2025 року продовжено розгляд справи.

Представник відповідача ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що ЦМСЕК МОЗ України передав до Центру ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» нерозглянуті матеріали та справи для подальшого розгляду на виконання Рішення РНБО від 22.10.2024 року. Зокрема, до ЦОФСО була передана й справа позивачки ОСОБА_1 .

Зазначив, що до ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» надійшов лист ДБР із постановою слідчого від 31.01.2025, прийняту в рамках кримінального провадження №62024000000000923 від 21.10.2024 року, що слугувало підставою для проведення перевірки попередньо прийнятого відносно позивачки рішення про встановлення їй інвалідності ІІ групи.

17.06.2025 року експертною командою Центру ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» за результатами проведеного аналізу медико - експертної справи позивачки було встановлено, що ІІ група інвалідності, загальне захворювання, безстроково, встановлена необґрунтовано та не відповідають чинному законодавству. Враховуючи дані наявної в достатній мірі медичної документації та обстеження надані в медичній справі Позивача підстави для визнання його особою з інвалідністю відсутні. Тобто, ступені функціональних порушень органів та систем, зазначені у діагнозі позивачки, а також відповідний ступінь обмеження життєдіяльності, не відповідають критеріям для визначення групи інвалідності згідно з чинним законодавством.

Отже представник відповідача вважає, що рішення про встановлення позивачці ІІ групи інвалідності скасовано законно та обґрунтовано.

Також щодо доводів про незаконність перегляду інвалідності та безпідставність ініціювання перевірки обґрунтованості рішення МСЕК, представник відповідача зазначив, що п.п.2 п.8 Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою КМУ від 15.11.2024 №1338, у разі необхідності, а саме якщо у експертної команди буде недостатньо тих медичних документів, що наявні в матеріалах медико-експертної справи або, якщо у експертної команди є сумніви щодо визначення групи інвалідності - передбачена можливість участі особи в повторному оцінюванні.

Позивачка подала до суду відповідь на відзив, у якій наголошувала на тому, що відповідач як суб'єкт владних повноважен, не довів правомірність прийнятого ним рішення, тому позов має бути задоволений, а оскаржуване рішення скасоване з викладених у позові підстав. Позивачка наголошує, що особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі.

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт № НОМЕР_1 ) 11.07.2018 року Обласною медико-соціальною експертною комісією №1 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково, причина інвалідності - захворювання, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №922856.

18.02.2025 року ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» надіслало на адресу позивачки повідомлення №622/03-19, яким повідомило, що з метою аналізу документів її медико-експертної справи та перевірки законних підстав експертного рішення МСЕК щодо встановлення їй групи інвалідності, викликано її на обстеження до клініки Інституту, що знаходиться за адресою: провулок Феодосія Макаревського, 1-А, м. Дніпро, 49005, для чого їй необхідно прибути до клініки Інституту в період з 18.02.2025 по 18.03.2025 року. Обстеження відбувається в умовах стаціонару клініки Інституту та термін обстеження займає від двох до п'яти робочих днів у залежності від наявних у неї патологічних змін.

17.06.2025 року Експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» проведено перевірку обґрунтованості рішення МСЕК про встановлення позивачці інвалідності, за результатом якої прийнято рішення №4257 про його скасування.

В обґрунтування рішення №4257 від 17.06.2025 року зазначено, що пацієнтка скерована згідно листа РНБО на обстеження до клініки інституту з метою уточнення ступеню функціональних порушень та ступеня обмеження життєдіяльності. Команда вивчила надану медико-експертну документацію, врахувала дані додаткових методів досліджень, заключення лікарів-консультантів клініки інституту та прийшла до висновку, що II група інвалідності, загальне захворювання, безтерміново, встановлена необґрунтовано. При оцінюванні функціональних порушень та ступеню обмеження життєдіяльності ОСОБА_1 мають місце легкі патологічні зміни з боку сечостатевої системи, які не відповідають критеріям встановлення жодної групи інвалідності та не дають підстави визнати ОСОБА_1 особою з інвалідністю. 14.04.2025 року (Постанова КМУ №1338 від 15.11.2024р.).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням №4257 від 17.06.2025 року, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд не надає оцінку викладеному в оскаржуваному рішенні висновку експертної команди Центру ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» щодо діагнозу позивачки та перевіряє законність спірного рішення лише в межах дотримання процедури його прийняття.

На час встановлення позивачці інвалідності 10.07.2018 року діяла постанова КМУ від 03.12.2009 №1317 «Питання медико-соціальної експертизи» (далі Постанова №1317), яка втратила чинність 01.01.2025 року.

Відповідно до п.3 Постанови №1317 медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі МСЕК), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (п.4 Постанови №1317).

Залежно від ступеня, виду захворювання та групи інвалідності утворюються такі комісії: 1) загального профілю; 2) спеціалізованого профілю (п.10 Постанови №1317).

МСЕК проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання, що підписуються головою МСЕК та її членами і засвідчуються печаткою (п.19 Постанови №1317).

Згідно з п.13 Постанови №1317 Центральна МСЕК, зокрема:

проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих обласними, центральними міськими, міськими, міжрайонними, районними медико-соціальними експертними комісіями і в разі потреби скасовує їх;

повторно оглядає осіб, які оскаржили рішення обласних, Київської та Севастопольської центральних міських комісій, перевіряє якість розроблених ними індивідуальних програм реабілітації, здійснює контроль за повнотою і якістю виконання програми.

15.11.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від №1338 (далі Постанова №1338), пунктом 3 якої затверджено, що повноваження, права і обов'язки МСЕК щодо проведення медико-соціальної експертизи, а також повноваження, права і обов'язки Центральної МСЕК МОЗ припиняються 31 грудня 2024 року.

Пунктом 5 Постанови №1338 визначено, що медико-експертні справи, скарги та документи, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної МСЕК МОЗ, передаються підприємству, установі або організації, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я, на які покладені права і обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи відповідно до Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та відповідного наказу Міністерства охорони здоров'я.

Передача медико-експертних справ, скарг та документів, визначених у цьому пункті, здійснюється у строки, за умови та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 4 цієї постанови. У процесі передачі медико-експертних справ та скарг відображається їх черговість для подальшого розгляду з урахуванням попередньої реєстрації.

03.12.2024 МОЗ України прийнято наказ №2022, яким покладено права та обов'язки Центру оцінювання функціонального стану особи на ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ».

Пунктом 2 вказаного наказу затверджено Положення про Центр оцінювання функціонального стану особи (далі Положення).

Згідно п.п.3 п.9 Положення до повноважень Центру оцінювання входить проведення перевірки обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями, з підстав, визначених Постановою №1338.

Також пунктом 7 наказу МОЗ України від 03.12.2024 №2022 визначено Центру оцінювання функціонального стану особи забезпечити, зокрема, прийняття медико-експертних справ, скарг та документів, які пов'язані з виконанням повноважень Центральної МСЕК МОЗ відповідно до Постанови №1338.

Згідно з абз.13 п.51 Постанови №1338 за результатами перевірки обґрунтованості рішень та оцінювання Центр оцінювання функціонального стану особи приймає рішення щодо скасування, підтвердження або формування нового рішення.

Відповідно до п.57 Постанови №1338 рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду.

Таким чином, Центр оцінювання ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» як суб'єкта владних повноважень наділено повноваженнями проведення перевірки обґрунтованості рішень МСЕК та прийняття рішення про скасування, підтвердження або формування нового рішення, які можу бути оскаржені до суду.

Разом з тим абз.8 п.3 Постанови №1338 передбачено, що документи, рішення, прийняті медико-соціальними експертними комісіями, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України «Про військовий обов'язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.

Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду (абз.10 п.3 Постанови №1338).

Таким чином, особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України на встановлений строк інвалідності та рішення прийняті МСЕК є законними і чинними прирівнюються до рішень експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи. При цьому, особи, яким інвалідність встановлена безстроково, проходять оцінювання повсякденного функціонування особи за власним бажанням або за рішенням суду.

Позивачка стверджує, що вона до відповідача з метою оцінювання її повсякденного функціонування не зверталася.

Однак в даному випадку судом встановлено, що рішення про повторний огляд позивачки не приймалось, натомість оскаржуване рішення прийнято за результатом перевірки обґрунтованості рішення МСЕК.

Згідно з п.п.2 п.8 Постанови №1338 Центр оцінювання функціонального стану особи проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами або медико-соціальними експертними комісіями:

на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду - стосовно особи, зазначеної в постанові слідчого, прокурора, ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;

за результатами моніторингу проведення оцінювання повсякденного функціонування особи.

Якщо за результатами перевірки обґрунтованості прийнято рішення про необхідність проведення повторного оцінювання особи, про це повідомляється особі, повторне оцінювання якої повинне бути проведено, на адресу її електронної пошти, а в разі відсутності електронної пошти - шляхом надсилання в паперовій формі протягом п'яти календарних днів засобами поштового зв'язку рекомендованого листа з повідомленням про вручення на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), а також відображається в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи для лікаря, який направив на оцінювання, щодо якого проводиться перевірка обґрунтованості рішення. Оцінювання в такому випадку здійснюється на підставі медичних документів, сформованих за результатами повного медичного обстеження та необхідних досліджень, проведених на базі державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» або Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова.

Таким чином, перевірка обґрунтованості рішень МСЕК є самостійною процедурою, передбаченою Постановою №1338, яка проводиться не з метою повторного оцінювання особи, а для перевірки правильності, законності та відповідності прийнятого раніше рішення вимогам чинного законодавства.

Враховуючи те, що перевірка обґрунтованості рішень МСЕК є окремою самостійною процедурою, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо проведення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК за відсутності звернення позивачки до Центру оцінювання функціонального стану особи із заявою про її переогляд - не виходять за межі його компетенції.

При цьому суд не приймає доводи позивачки щодо проведення її огляду без її самостійного звернення, оскільки відповідач саме в рамках перевірки обґрунтованості рішення МСЕК провів повторне оцінювання позивачки, що відповідає п.п.2 п.8 Постанови №1338.

Отже, повідомлення позивачки про її повторне оцінювання та його проведення не може розцінюватися як порушення її прав, оскільки проведення безпосереднього огляду особи у даному випадку відповідає п.п.2 п.8 Постанови №1338.

Судом встановлено, що перевірка обґрунтованості рішення МСЕК ініційована відповідачем на підставі листа ДБР №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 року, кримінального провадження №62024000000000923 від 21.10.2024.

На виконання ухвали суду від 29.10.2025 року Державне бюро розслідувань надало до суду копії листа Державного бюро розслідувань №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 року та постанови слідчого від 31.01.2025 року у кримінальному провадженні №62024000000000923 від 21.10.2024 (витяг відносно позивачки).

Згідно з листом Державного бюро розслідувань №3187-25/10-2-02-01-1348/25 від 31.01.2025 року до ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» скеровано постанову слідчого від 31.01.2025 року на 76 аркушах для проведення перевірок обґрунтованості рішень, прийнятих МСЕК.

Постановою старшого слідчого Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань від 31.01.2025 року залучено у кримінальному провадженні №62024000000000923 від 21.10.2024 в якості спеціалістів для проведення дослідження працівників ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ». В постанові наведено перелік питань, які підлягають дослідженню спеціалістами, зокрема, чи обґрунтовано прийняті рішення медико-соціальними експертними комісіями про встановлення груп інвалідності, в тому числі, відносно ОСОБА_1 .

У постанові зазначено, що Головне слідче управління Державного бюро розслідувань здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №62024000000000923 від 21.10.2024 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 190, ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366, ч.1 ст.366-2, ч. 2, ч. 4 ст.358 КК України.

Слідчим встановлено, що протягом жовтня 2024 року в численних засобах масової інформації розміщено повідомлення про видачу обласними МСЕК завідомо неправдивих документів щодо встановлення інвалідності для окремої категорії громадян, зокрема працівників державних і правоохоронних органів, серед яких працівники органів прокуратури, державної митної служби, державної податкової служби та інші. У подальшому, зацікавлені державні службовці та правоохоронці, достовірно знаючи про неправдивість отриманих документів, використовують їх шляхом подачі до органів соціального захисту населення, з метою незаконного отримання пенсії по інвалідності за рахунок коштів Державного бюджету України.

Також в постанові слідчого вказано, що під час досудового розслідування кримінального провадження виникла необхідність у перевірці обґрунтованості рішень, прийнятих експертними командами (МСЕК) щодо встановлення груп ряду працівникам державних і правоохоронних органів. У зв'язку з викладеним, у ході проведення досудового розслідування виникла необхідність у проведенні дослідження, в межах компетенції, працівниками ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ».

Пунктом 51 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого Постановою №1338, передбачено підстави ініціювання перевірки обґрунтованості рішень МСЕК.

Так Центр оцінювання проводить перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих під час оцінювання та/або прийнятих медико-соціальними експертними комісіями:

- на виконання постанови слідчого, прокурора, ухвали слідчого судді або рішення, ухвали суду стосовно особи, зазначеної у постанові слідчого, прокурора або ухвалі слідчого судді або рішенні, ухвалі суду;

- за запитом робочої групи із забезпечення здійснення моніторингу у сфері оцінювання повсякденного функціонування особи, утвореної керівником обласної, Київської міської держадміністрації (військової адміністрації) (далі - робоча група з моніторингу);

- за результатами моніторингу оцінювання.

Оскільки постанова слідчого являється документом, передбаченим Порядком, на підставі якого проводиться ініціювання перевірки обґрунтованості рішення МСЕК, суд вважає, що відповідачем на підставі на межах повноважень ініційовану таку перевірку щодо прийнятого відносно позивачки рішення.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо здійснення перевірки обґрунтованості рішення МСЕК та прийняття рішення №4257 від 17.06.2025 року вчинено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством.

Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання ДУ «УКРДЕРЖНДІМСПІ МОЗ УКРАЇНИ» (пров. Феодосія Макаревського,1-А, м. Дніпро, 49005), Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров. Феодосія Макаревського,1-А, м. Дніпро, 49005), Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (пров. Феодосія Макаревського,1-А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 03191673), про визнання протиправним та скасування рішення №4257 від 17.06.2025 року, яким скасоване рішення Одеської обласної МСЕК №1 від 11.07.2018 року про встановлення ОСОБА_1 інвалідності ІІ групи (загальне захворювання) безтерміново.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.