Справа № 420/21553/24
24 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє представник Мусіровський Олексій Анатолійович, звернувся до суду з позовом до Савранської селищної ради Одеської області (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Савранської селищної ради щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення земельних ділянок в оренду на 15 (п'ятнадцять) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажані земельні ділянки межують з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095);
зобов'язати Савранську селищну раду розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення земельних ділянок в оренду на 15 (п'ятнадцять) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажані земельні ділянки межують з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Савранської селищної ради в складі колективного клопотання про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять років ) років площею 1,25 га ( одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажані земельні ділянки межують з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095). В подальшому на електронну адресу надійшов лист Савранської селищної ради від 04.03.2024 № М-90, згідно якого повідомлено про те, що клопотання буде розглянуте на черговій сесії Савранської селищної ради в квітні 2024 року. Однак станом на момент звернення жодних рішень щодо розгляду звернення клопотання на адресу позивача не надходило.
Бездіяльність відповідача щодо нерозгляду клопотання позивач вважає протиправною, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 12.07.2025 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
26.07.2024 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.
Ухвалою суду від 12.09.2024 відзив Савранської селищної ради Одеської області на позовну заяву повернуто без розгляду.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до Савранської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять років ) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажана земельна ділянка межує з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
До клопотання було надано: копію паспорту; копію посвідчення учасника бойових дій; копію РНОКПП; копію графічних матеріалів; копію обґрунтувань.
Листом Савранської селищної ради Одеської області № М-90 від 21.02.2024 позивачу повідомлено, що питання надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення в оренду земельних ділянок (площею 0,87 га для ОСОБА_2 та 1,25 га для ОСОБА_1 ) для сінокосіння та випасання худоби буде винесено на розгляд постійної комісії з питань містобудування, агропромислового розвитку, земельної реформи, земельних відносин, екології та раціонального природокористування Савранської селищної ради у березні 2024 року.
Савранська селищна рада Одеської області на клопотання від 01.02.2024 р. (вх. № М-90 від 05.02.2024) про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення в оренду (на 15 років) земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби площею 0,87 га (для ОСОБА_2 ) та 1,25 га (для ОСОБА_1 ) додатково листом від 25.04.2024 № М-90 повідомила, що на даний час Савранською селищною радою проводиться робота по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок Савранської селищної ради (за межами населеного пункту с. Йосипівка), що межують з ділянками за кадастровими номерами (51243804000:01:001:0042 та 51243804000:01:001:0095) для подальшої передачі в оренду. Тому, після завершення роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок Савранської селищної ради (за межами населеного пункту с. Йосипівка), що межують з ділянками за кадастровими номерами (51243804000:01:001:0042 та 51243804000:01:001:0095), клопотання буде винесено на розгляд сесії Савранської селищної ради, про що буде додатково проінформовано.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нерозгляду клопотання про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення земельних ділянок в оренду протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно із ст. 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Частиною першою статті 19 ЗК України передбачено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень (ч. 1 ст. 20 ЗК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно з ч. 2 ст. 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
За змістом ст. 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Порядок набуття відповідного права врегульовано статтею 124 ЗК України. Так, частинами першою-третьою цієї статі визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
В силу приписів ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як встановлено судом на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, позивач звернувся до Савранської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажана земельна ділянка межує з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
Відповідачем не встановлено порушень щодо поданих позивачем документів.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
З аналізу зазначених норм права випливає, що рішення про надання чи відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у власність належить до виключних повноважень міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні. Рішення, дії або бездіяльність міської ради щодо надання земельних ділянок можуть бути оскаржені до суду.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 звернувся до Савранської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять років ) років площею 1,25 га ( одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажана земельна ділянка межує з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
Листом Савранської селищної ради Одеської області № М-90 від 21.02.2024 позивачу повідомлено, що питання надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою для відведення в оренду земельних ділянок (площею 0,87 га для ОСОБА_2 та 1,25 га для ОСОБА_1 ) для сінокосіння та випасання худоби буде винесено на розгляд постійної комісії з питань містобудування, агропромислового розвитку, земельної реформи, земельних відносин, екології та раціонального природокористування Савранської селищної ради у березні 2024 року.
В подальшому Савранська селищна рада Одеської області додатково листом від 25.04.2024 № М-90 повідомила, що на даний час Савранською селищною радою проводиться робота по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок Савранської селищної ради (за межами населеного пункту с. Йосипівка), що межують з ділянками за кадастровими номерами (51243804000:01:001:0042 та 51243804000:01:001:0095) для подальшої передачі в оренду. Тому, після завершення роботи по виготовленню технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок Савранської селищної ради (за межами населеного пункту с. Йосипівка), що межують з ділянками за кадастровими номерами (51243804000:01:001:0042 та 51243804000:01:001:0095), клопотання буде винесено на розгляд сесії Савранської селищної ради, про що буде додатково проінформовано.
Савранська селищна рада не прийняла жодне із передбачених законодавцем рішень у спосіб та строки встановлені законом, оскільки питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях ради.
Тому суд прийшов до висновку, що відповідач, як орган місцевого самоврядування, допустив протиправну бездіяльність у зв'язку з неприйняттям всупереч вимогам чинного законодавства жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача щодо земельної ділянки комунальної власності, а відтак така бездіяльність відповідача є протиправною.
Таким чином, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Савранської селищної ради розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажана земельна ділянка межує з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір».
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Савранської селищної ради щодо нерозгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажана земельна ділянка межує з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
Зобов'язати Савранську селищну раду (66200, Одеська область, Подільський район, селище міського типу Саврань, вул. Соборна, буд. 9, код ЄДРПОУ 04380548) розглянути на черговій сесії клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду на 15 (п'ятнадцять) років площею 1,25 га (одна ціла двадцять п'ять сотих гектара для ОСОБА_1 ділянка 2) для сінокосіння і випасання худоби (бажана земельна ділянка межує з ділянками за кадастровими номерами 5124380400:01:001:0042 та 5124380400:01:001:0095).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний