Рішення від 24.11.2025 по справі 380/19170/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 рокусправа № 380/19170/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування постанови та наказів, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), в якому просить суд з урахуванням заяви про усунення недоліків:

визнати протиправною та скасувати постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.09.2025 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби, оформлену довідкою ВЛК № 2025-0901-1149-3072-3 від 01.09.2025;

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призову на військову службу під час мобілізації громадянина ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.09.2025 №2274 про призов на військову службу під час мобілізації громадянина ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 01.09.2025 №255 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та призначення на посаду ОСОБА_1 ;

зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби та виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 мобілізовано за наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.09.2025 та скеровано для проходження військової служби у Військову частину НОМЕР_1 .

Представник позивача вказав, що проведені огляди ВЛК та прийняті рішення про придатність до військової служби не відповідають реальному стану здоров'я позивача.

Крім того, на утриманні та під доглядом позивача перебуває його рідний брат, ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю 2 групи з дитинства безтерміново та визнаний судом недієздатним. Відповідно до висновку лікарської комісії від 04.06.2025 ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, що також підтверджується Довідкою Сихівського відділу соцзахисту Управління соцзахисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 02.01.2025. Інші особи, які можуть здійснювати догляд відсутні.

Представник позивача вважає надані аргументи достатніми для висновку про незаконність мобілізації позивача. Просить суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Ухвалою від 08.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.

Ухвалою суду від 17.10.2025 суд постановив заяву представника позивача про виправлення описки у судовому рішенні - задовольнити; виправити описку в ухвалі Львівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2025 року у справі №380/19170/25 про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі та зазначити військова частина НОМЕР_1 замість військова частина НОМЕР_5 з урахуванням відмінків.

Відповідач 1, ІНФОРМАЦІЯ_3 , подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позов заперечує з тих підстав, що позивачу 01.09.2025 року було проведено медичний огляд - Жидачівською територіальною позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , результати якого згідно з пунктом 3.8 глави 3 розділ II Положення № 402 оформлені постановою у формі довідки № 2025-0901-1149-3072-3 від 01.09.2025 року із висновками про придатність позивача до військової служби за мобілізацією Вказана довідка складена за формою, згідно додатком 4 до Положення № 402.

Відповідач 1 наголошує, що позивач не звертався зі скаргою про протиправність дій/бездіяльності членів позаштатної ВЛК при проведенні медичного огляду ні до ВЛК регіону, ні до ЦВЛК та проханням провести повторний медичний огляд із дотримання вимог Положення № 402.

Як вказує відповідач 1 за результатом звірки персональних даних позивача встановлено, що позивач перебуває на військовому обліку.

Відповідач 1 стверджує, що позивач не надавав документів про наявність бронювання військовозобов'язаного за органами державної влади, іншими державними органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час (у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України), а також документів про наявність права на відстрочку від мобілізації.

Також відповідно до єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних (витяг з реєстру ОСОБА_1 ) оформлялась відстрочка від призову на військову службу в період з 10.10.2024 року до 10.11.2024 року; після цієї дати оформлень на відстрочку не було.

Відтак, позивач почав проходити військову службу за призовом під час мобілізації та набув статусу військовослужбовця.

При цьому, як зауважує відповідач 1, підстави для звільнення з військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період визначені частиною 4 статті 26 Закону №2232. Відтак, після видання спірного наказу виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом № 2232-ХІІ та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008.

Просить у позові відмовити.

Відповідач 2, Військова частина НОМЕР_1 , подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив з тих підстав, що Військова частина НОМЕР_1 діяла у межах повноважень, оскільки зарахування позивача до списків особового складу для проходження базової та фахової підготовки відбулося на підставі наказу №255 від 01.09.2025, як такого, що був направлений зі ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідач 2 вважає, що призов позивача ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації здійснено відповідно до вимог чинного законодавства, з дотриманням установленої процедури. У зв'язку з цим зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 на підставі наказу командира частини від 01.09.2025 № 255 є правомірним.

Просить у позові відмовити.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , пройшов медичний огляд Жидачівською територіальною позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , за результатами проходження якого був визнаний придатним до військової служби на підставі ст.30в, 39в графи ІІ Розкладу хвороб, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.

01.09.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 видано наказ №2274 «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації в особливий період», відповідно до якого позивача призвано та направлено до проходження військової служби від час мобілізації в особливий період до військової частини НОМЕР_5 .

Разом з цим, як встановив суд, позивач зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_6 .

Позивач вважає протиправними дії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та військової частини НОМЕР_6 щодо проведення медичного огляду ВЛК, призову на військову службу та подальшого зарахування позивача до особового складу військової частини НОМЕР_1 , що спонукало його звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, врегульовано положеннями Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі також Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою-другою статті 1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі також Положення №402).

Так, відповідно до пункту 3.1 глави 3 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.

Контроль за направленням та проходженням військовозобов'язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.

ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов'язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров'я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.

Згідно з пунктом 3.2 глави 3 розділу ІІ Положення №402, повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил України та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 «Про затвердження та скасування національних класифікаторів.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу. Документально оформлені результати проходження військовозобов'язаним медичного огляду ВЛК доставляються до районного (міського) ТЦК та СП не пізніше наступного дня після прийняття постанови про придатність військовозобов'язаного до військової служби. Постанова ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня з дня надходження відповідної постанови до районного (міського) ТЦК та СП.

Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного, за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Суд встановив, що спір між сторонами виник у зв'язку із тим, що позивач вважає протиправним рішення відповідача 1, оскільки порушуючи Положення при проведенні військово-лікарської експертизи на визначення придатності чи непридатності позивача до військової служби ВЛК перед оглядом у лікарів не проведено жодних досліджень.

Як видно з картки обстеження та медичного огляду КНП Жидачівська МЛ від 01.09.2025 позивач обстежений спеціалістами та визнаний придатним до військової служби.

Суд не може надавати оцінку діям ВЛК при прийняті нею постанови щодо придатності позивача до військової служби за встановленими медичними діагнозами, оскільки такі повноваження ВЛК є виключними, і така оцінка не є правовою.

Крім того суд наголошує, що ВЛК складають лікарі відповідних спеціальностей. Суд не може надавати оцінку встановленим ними діагнозам, а відтак не може мати сумніву щодо їхнього висновку про придатність особи, зокрема, позивача до військової служби.

Суд застосовує правовий висновок Верховного Суду у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі та постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402.

Суд зазначає, що у разі незгоди з висновками ВЛК позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону, Центральної ВЛК) з питання перегляду рішення щодо його придатності до військової служби, проте наданим правом не скористався.

Водночас Положенням №402 саме ВЛК регіону та ЦВЛК наділено повноваженнями переглядати та скасовувати висновки підпорядкованих ВЛК.

До цього ж Положенням №402 передбачено оскарження у судовому порядку постанов ВЛК регіону та ЦВЛК, тоді як щодо оскарження у судовому порядку постанов центрів комплектування Положення №402 не містить.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимоги про визнання протиправною та скасувати постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.09.2025 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби, оформлену довідкою ВЛК № 2025-0901-1149-3072-3 від 01.09.2025.

Стосовно інших позовних вимог, заявлених до ІНФОРМАЦІЯ_2 , то суд зазначає таке.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - також Закон № 3543-XII).

Підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації визначені статтею 23 Закону № 3543-XII.

Як встановив суд 01.09.2025 позивач пройшов медичний огляд ВЛК, за результатами якого був визнаний придатним до військової служби.

Суд також встановив, що станом на день прийняття рішення відповідачем 1 про призов позивача, у позивача були відсутні докази, як підтверджували б, що позивач не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, як військовозобов'язаний за підставами, які визначені статті 23 Закону № 3543-XII.

Таким чином, суд висновує про відсутність підстав для визнання протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.09.2025 №2274 про призов на військову службу під час мобілізації громадянина ОСОБА_1 .

Стосовно позовних вимог, заявлених до відповідача 2, то суд зазначає таке.

Відповідно до положень Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15.09.2022р. № 280, зарахування до списків особового складу військової частини прибулого особового складу здійснюється наказом по стройовій частині у день їх прибуття до військової частини. Підставою для видання наказу про зарахування особового складу до списків військової частини для військовослужбовців є іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

Підставою для видання наказу про зарахування позивача до особового складу до списків військової частини НОМЕР_1 для військовослужбовців є іменні списки команд, приписи і документи, що посвідчують особу військовослужбовця.

З матеріалів справи видно, що позивач доставлений до військової частини НОМЕР_1 з усіма документами, які були необхідні для його зарахування до списків особового складу військової частини.

З урахуванням викладеного, суд висновує, що у відповідача 2 були відсутні підстави для не видання спірного наказу від 01.09.2025 №255 про зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та призначення на посаду ОСОБА_1 .

Після мобілізації виникли нові правовідносини проходження військової служби, особливості яких визначаються Законом «Про військовий обов'язок і військову службу» та Положенням про проходження громадянами України військової служби у ЗСУ №1153/2008. Рішення про призов та про призначення до військової частини вже реалізовані, а тому їхнє скасування без прийняття відповідного рішення про звільнення з військової служби не відновить початковий стан і не призведе до захисту прав та інтересів позивача.

Стосовно зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби та виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , то така вимога задоволенню не підлягає також і через те, що позивач не подав доказів того, що він звертався до командира означеної військової частини із рапортом про звільнення з військової служби за сімейними обставинами.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до статті 139 КАС України судовий збір не розподіляється.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправними та скасування постанови та наказів, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне рішення складене 24.11.2024.

Суддя Лунь З.І.