Ухвала від 24.11.2025 по справі 380/22521/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/22521/25

УХВАЛА

з питань звільнення від сплати судового збору

24 листопада 2025 року м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., розглянувши заяву позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 (далі за текстом позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за серпень-вересень 2025 року;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити зазначену допомогу в сумі 6392 грн;

- стягнути з відповідача на користь позивача моральну шкоду у розмірі 15000 грн.

Ухвалою від 17.11.2025 суддя залишила позовну заяву без руху.

21.11.2025 через підсистему «Електронний суд» до суду надійшла заява позивача про звільнення від сплати судового збору. У заяві позивач просить на підставу пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» звільнити його від сплати судового збору, оскільки звертається до суду з метою захисту прав та інтересів своїх неповнолітніх дітей.

Вирішуючи заяву позивача про звільнення від сплати судового збору, суддя виходила з такого.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» урегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Так, відповідно до частини першої статті 8 Закону України Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Відповідно до частини другої цієї статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

У цій справі підставою звернення до суду є бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо невиплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, за серпень-вересень 2025 року.

Тобто спір у цій справі виник у зв'язку з відмовою суб'єкта владних повноважень (Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області) при здійсненні ним владних управлінських функцій у призначення державної соціальної допомоги, передбаченої Постановами Кабінету Міністірв Украни №695 від 11.06.2025, №765 від 25.06.2025, №766 від 23.06.2025.

Водночас, умова призначення такої державної допомоги дітям (ухилення батьків від сплати аліментів, відсутність можливості утримувати дитину) не змінює правову природу таких коштів (державної допомоги).

Отож, оскарження бездіяльності пенсійного фонду щодо невиплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів та стягнення такої допомоги не є тотожним спору про стягнення аліментів, й, відповідно, такий предмет спору не підпадає під пільгу щодо звільнення від сплати судового збору, передбачену пунктом 3 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Окрім цього суддя звертає увагу, що позивач звернувся до суду за захистом свого права та інтересу, а не в інтересах своїх неповнолітніх дійтей.

Водночас суддя звертає увагу позивача на таке.

Як зазначено вище, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій вказаної статті (частина друга статті 8 Закону України «Про судовий збір» ).

Відповідно до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Таким чином, відповідно до змісту наведених норм єдиною підставою для звільнення (відстрочення) особи від сплати судового збору є її майновий стан. Тому для вирішення цього питання суд повинен з'ясувати майновий стан особи, яка звертається із заявою чи скаргою.

В свою чергу, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують об'єктивні перешкоди для доступу до правосуддя, зобов'язана подати до суду відповідне клопотання і документи, які підтверджують належним чином такий майновий стан.

Суддя звертає увагу на те, що позивач не надав інформації щодо отриманих доходів за 2024 рік для встановлення того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру його річного доходу за попередній календарний рік, зокрема, відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за попередній календарний рік.

З огляду на викладене, суддя вважає, що відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору, а тому у задоволенні його заяви необхідно відмовити.

Керуючись статтями 133, 243, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Ухвала суду набуває чинності негайно після її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Мричко Н.І.