Ухвала від 24.11.2025 по справі 380/22668/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/22668/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

24 листопада 2025 року м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сидор Н.Т., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , у якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , пов'язані з незаконним утриманням, примусовим проходженням ВЛК та направленням ОСОБА_1 до навчального центру « ІНФОРМАЦІЯ_2 » без належних правових підстав;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати до суду та позивачу копію наказу про зарахування ОСОБА_1 до складу Збройних Сил України (за наявності), а також усіх супровідних документів, на підставі яких нібито здійснювалась мобілізація;

- у разі встановлення наявності такого наказу - скасувати його як протиправний, виданий із порушенням вимог законодавства, у тому числі:

ст. 19 Конституції України (принцип законності дій органів влади);

ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (умови призову);

Наказ МОУ №402 від 14.08.2008 р. (порушення порядку проходження ВЛК);

ст. З, 8, 29, 41 Конституції України (порушення права на свободу, гідність і власність);

- зобов'язати відповідача повернути позивачу усі вилучені документи, мобільний телефон, грошові кошти та особисте майно, що залишилося у його володінні внаслідок незаконних дій;

- зобов'язати відповідача виключити ОСОБА_1 із списків особового складу військової частини (у разі внесення) та поновити його в цивільному статусі громадянина України, не залученого до проходження військової служби.

Відповідно до вимог ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановила, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 160, 161 КАС України, з огляду на таке.

Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Стаття 5 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відтак, підставою звернення до адміністративного суду є порушення прав, свобод та інтересів особи рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Водночас, сформульовані позивачем позовні вимоги містять припущення щодо ймовірного порушення таких прав, що не відповідає ст. 5 КАС України.

Отже, позовні вимоги позивачу слід сформулювати у відповідності до с. 5 КАС України.

Крім того, суддя зауважує, що відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

У вступній частині позовної заяви відповідачем зазначено військову частину НОМЕР_1 , втім позовні вимоги заявлено, в тому числі, і до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Отже, позивачу слід уточнити суб'єктний склад учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Як один із додатків до позовної заяви позивач зазначає «копія позовної заяви з додатками для відповідача».

Втім, згідно з актом про відсутність вкладень від 17.11.2025, під час реєстрації позовної заяви, яка отримана поштою від ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , не виявилось усіх вказаних у заяві додатків, а саме: копії РНОКПП ОСОБА_1 , копії позовної заяви з додатками для відповідача.

Отже, позивачу слід долучити копію позовної заяви з додатками для відповідача, а також копію РНОКПП. У випадку уточнення суб'єктного складу учасників справи слід подати копію позовної заяви з додатками для всіх учасників справи.

Частиною 3 ст. 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (із наступними змінами і доповненнями).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025 становить 3028,00 грн.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

До позовної заяви позивачем долучено доказ сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Водночас, згідно з згідно з абз.2 ч.3 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, позивачу слід сплатити судовий збір за кожну позовну вимогу.

Крім того, згідно з п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Втім, наводячи обставини в обґрунтування заявлених вимог, позивач не долучає доказів на підтвердження таких обставин.

Крім того, відповідно до ч. 7 ст. 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Серед іншого, позивач оскаржує копію наказу про зарахування ОСОБА_1 до складу Збройних Сил України.

Однак, копія такого наказу у матеріалах справи відсутня. Щодо клопотання позивача про його витребування, то суддя зазначає, що частиною 1 ст. 80 КАС України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

При цьому відповідно до ч. 2 ст. 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Оскільки позивачем не надано доказів звернення до відповідача з метою отримання такого наказу та (або) причин неможливості самостійного отримання цього доказу, то відповідне клопотання задоволенню не підлягає.

Отже, подана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим ст. 160-161 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Таким чином, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків останньої, у відповідності до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

позовну заяву ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказу, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб: подати до суду заяву про усунення недоліків, якою усунути встановлені суддею недоліки у спосіб:

- подати оновлену позовну заяву, у якій сформулювати позовні вимоги відповідно до статті 5 КАС України та уточнити суб'єктний склад учасників справи;

- долучити копію позовної заяви з додатками для інших учасників справи, а також копію РНОКПП;

- сплатити судовий збір за кожну позовну вимогу та подати до суду докази сплати;

- подати докази на обґрунтування зазначених у позові обставин;

- долучити копію оскаржуваного наказу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала в апеляційному порядку окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Сидор Н.Т.