Рішення від 24.11.2025 по справі 380/10735/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 рокусправа № 380/10735/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в місті Львові адміністративну справу за позовом Відділу освіти Новояворівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , до Західного офісу Держаудитслужби про скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

Відділ освіти Новояворівської міської ради (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Західного офісу Держаудитслужби (далі - Західний офіс Держаудитслужби, відповідач) з вимогою визнати скасувати висновок Західного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2023-01-05-005488-a.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Відділ освіти Новояворівської міської ради зазначив, що 05.01.2023 на офіційному веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Prozorro» оприлюднив оголошення про проведення процедури закупівлі «відкриті торги з особливостями», ідентифікатор закупівлі: UA-2023-01-05-005488-a за предметом закупівлі: «Послуг з організації шкільного харчування (Код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги) (3 лоти)». За результатами електронного аукціону найбільш економічно вигідними були тендерні пропозиції ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , яких було визнано переможцями відкритих торгів за лотом 1 та 2. 23 січня 2023 року за результатами проведеної процедури закупівлі Замовник уклав договір про закупівлю № 11/2023 із ФОП ОСОБА_1 . Лот-1 та договір про закупівлю №10/2023 із ФОП ОСОБА_2 . Лот-2. 02.05.2023 Західний офіс Держаудитслужби в електронній системі закупівель оприлюднив висновок про результати моніторингу закупівлі № UА-2023-01-05-005488-a. Згідно з цим висновком встановлені такі порушення: - не забезпечено оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі на власному веб-сайті або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, чим порушено вимогу пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання бюджетних коштів» (далі - Постанова КМУ №710); - у річному плані закупівлі (UA-P-2023-01-05-001514-C) інформації щодо назви предмета закупівлі за Лотами 1, 2 та 3 із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та відповідно назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі за кожним лотом не зазначено, чим порушено вимоги пункту 2 частини 2 статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей №1178; - предмет закупівлі UA-2023-01-05-005488-a визначено з порушенням вимоги пункту 3 розділу І Порядку № 708 та пункту 15 Особливостей №1178 за невідповідним показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника; - при складанні тендерної документації не враховано норми Особливостей №1178, чим порушено вимогу пункту 28 Особливостей №1178, а саме у тендерній документації (Додаток №4) визначено перелік документів, які повинен надати переможець Замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктами 2 та 8 частини першої статті 17 Закону. Щодо зобов'язання про усунення порушень законодавства у сфері державних закупівель стверджує, що законодавством не встановлено повноважень органів фінансового контролю зобов'язувати до припинення зобов'язань за договором шляхом його розірвання. Вважає, що цей договір укладено у законний спосіб з дотриманням вимог чинного цивільного та господарського законодавства. Вважає, що зобов'язання щодо усунення виявлених порушення шляхом припинення зобов'язань за укладеними договорами є непропорційним встановленим у висновку порушенням.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що у висновку за результатами моніторингу процедури закупівлі зобов'язаний фіксувати всі виявлені порушення. Так, у висновку про результати моніторингу закупівлі № UA-2023-01-05-005488-a від 02.05.2025: - за результатами аналізу питання визначення предмета закупівлі встановлено порушення вимог пункту 3 розділу І Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708, та пункту 15 Особливостей № 1178; - за результатами аналізу питання відображення закупівлі у річному плані встановлено порушення вимог вимоги пункту 2 частини другої статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей № 1178; - за результатами аналізу питання розміщення та оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення вимог пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання бюджетних коштів». Зазначив, що в укладених Замовником з переможцями тендеру за Лотами 1 та 2 договорах вказано предмет закупівлі (найменування послуги): Послуги з організації шкільного харчування та код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги в той час, як за вимогою у Додатку № 3 до тендерної документації Замовника приготування їжі, а також харчування учнів повинно здійснюватися переможцем процедури закупівлі безпосередньо у навчальному закладі. Також, у Додатку № 4 до тендерної документації Замовника вказано, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону. Проте, моніторингом встановлено, що у тендерній документації (Додаток № 4) визначено перелік документів, які повинен надати переможець Замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктами 2 та 8 частини першої статті 17 Закону. Чинне законодавство імперативно визначає, які саме документи повинен надати переможець торгів, і Замовник не може вимагати додатково надання певних документів, надання яких не передбачено чинним законодавство, незалежно від особливостей функціонування певних реєстрів. Варто зазначити, що чинне законодавство не встановлює винятків, коли б можна було вимагати надання переможцем додаткових документів. Також, відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Замовник є розпорядником бюджетних коштів, а отже виконання вимог Постанови КМУ № 710 для нього є обов'язковим. Звернув увагу, що Особливості № 1178 не зупиняють чинності постанов КМУ, зокрема Постанови КМУ № 710, якщо в Особливостях № 1178 не зазначено про це. Тому, замовником (як розпорядником бюджетних коштів) не забезпечено оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі на власному веб-сайті або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, чим порушено вимогу пункту 4-1 Постанови КМУ №710. Вважає, що висновок Західного офісу Держаудитслужби є обґрунтованим та вмотивованим, у висновку наведено конкретні підстави його прийняття.

Ухвалою від 15.09.2023 суд залучив до участі у справі в якості третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 та фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 та запропонував подати суду пояснення щодо цієї справи.

Від третіх осіб, ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1 , надійшли пояснення щодо предмета спору. Зазначили, що позов відділу освіти Новояворівської міської ради підтримують в повному обсязі, а висновок Західного офісу Держаудитслужби вважають необґрунтованим, надміру формальним та таким, що не відповідає критеріям розсудливості та пропорційності, а вимогу про зобов'язання замовника вжити заходів до припинення зобов'язань за договорами, такою ,що не спрямована на досягнення легітимної мети та є неспівмірною з нею, оскільки суть виявлених порушень жодним чином не зачіпає бюджетні інтереси.

Суд вивчив аргументи учасників справи, викладені в заявах по суті спору, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

05.01.2023 Відділ освіти Новояворівської міської ради, замовник, на офіційному веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Prozorro» оприлюднив оголошення про проведення процедури закупівлі, ідентифікатор закупівлі: UA-2023-01-05-005488-a за предметом закупівлі: «Послуги з організації шкільного харчування для закладів освіти Новояворівської міської ради (3 лоти) (ДК 021:2015:55520000-1: Кейтерингові послуги)».

Участь у тендерній закупівлі прийняли три учасники:

- ЛОТ 1: Послуги з організації шкільного харчування (Новояворівський ЗЗСОІ-ІІІ ступенів № 3 Новояворівської міської ради, Новояворівська початкова школа Новояворівської міської ради, Новояворівський ліцей Новояворівської міської ради, Старицький ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Юрія Костіва Новояворівської міської ради, Старицька початкова школа Новояворівської міської ради) (Код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги) - ФОП ОСОБА_1 із пропозицією 5141830,50 грн;

- ЛОТ 2: Послуги з організації шкільного харчування (Новояворівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1 Новояворівської міської ради, Філія Молошковицька початкова школа Новояворівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1 Новояворівської міської ради, Новояворівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 2 Новояворівської міської ради, Воледобростанський ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради, Добростанський ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради, Кам'янобрідський ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Петра Андрусіва Новояворівської міської ради) (Код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги) - ФОП ОСОБА_2 із пропозицією - 4816935 грн;

- ЛОТ 3: Послуги з організації шкільного харчування (Прилбицький ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Митрополита Андрея Шептицького Новояворівської міської ради, Бердихівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Новояворівської міської ради, Мужиловицький ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради, Тернавицький ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради, Шклівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Мар'яна Корчака Новояворівської міської ради, Чолгинський ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради) (Код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги) - ФОП ОСОБА_3 із пропозицією 2783025 грн.

13.01.2023 відбулося розкриття тендерних пропозицій. Відповідно до Протоколу розкриття, який міститься на сайті Prozorro пропозиція учасника пропозиції учасника ФОП ОСОБА_1 по Лоту-1 і ФОП ОСОБА_2 по Лоту-2, 17 січня 2023 було прийнято рішення про визначення учасників переможцями процедури закупівлі по лотах та оприлюднено Повідомлення про намір укласти договір.

Пропозицію учасника ФОП ОСОБА_3 . Лот-3, 23 січня 2023 відхилено на підставі підпункту 3 пункту 41 Постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі Особливостей №1178) переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням пункту 44 Особливостей №1178.

23 січня 2023 року Відділ освіти Новояворівської міської ради (замовник) уклав із ФОП ОСОБА_1 (виконавець) договір № 11/2023 про закупівлю послуг організації шкільного харчування (Новояворівський ЗЗСОІ-ІІІ ступенів № 3 Новояворівської міської ради, Новояворівська початкова школа Новояворівської міської ради, Новояворівський ліцей Новояворівської міської ради, Старицький ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Юрія Костіва Новояворівської міської ради, Старицька початкова школа Новояворівської міської ради) (Код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги).

23 січня 2023 року Відділ освіти Новояворівської міської ради (замовник) уклав із ФОП ОСОБА_2 (виконавець) договір № 10/2023 про закупівлю послуг організації шкільного харчування (Новояворівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1 Новояворівської міської ради, Філія Молошковицька початкова школа Новояворівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 1 Новояворівської міської ради, Новояворівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів № 2 Новояворівської міської ради, Воледобростанський ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради, Добростанський ЗЗСО І-ІІ ступенів Новояворівської міської ради, Кам'янобрідський ЗЗСО І-ІІІ ступенів імені Петра Андрусіва Новояворівської міської ради) (Код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги).

Західний офіс Держаудитслужби здійснив моніторинг процедури закупівлі UA-2023-01-05-005488-a (предметом закупівлі: «Послуги з організації шкільного харчування для закладів освіти Новояворівської міської ради (3 лоти) (ДК 021:2015:55520000-1: Кейтерингові послуги) щодо наявності ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; за результатами склав висновок UA-2023-01-05-005488-a від 02.05.2023, в якому вказав на таке:

«1. Відповідно до вимог пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання бюджетних коштів» (далі - Постанова КМУ №710) постановлено головним розпорядникам бюджетних коштів (розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня), суб'єктам господарювання державного сектору економіки з метою прозорого, ефективного та раціонального використання коштів забезпечити оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі шляхом розміщення на власному веб-сайті (або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, суб'єкта управління об'єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки) протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурентної процедури закупівель або повідомлення про намір укласти договір про закупівлю за результатами переговорної процедури закупівель. Відповідно до наявної в електронній системі закупівель інформації джерелом фінансування закупівлі UA-2023-01-05-005488-a є кошти місцевого бюджету. Також, відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Замовник є розпорядником бюджетних коштів. Аналізом інформації, розміщеної на веб-сайті Замовника (http://novoyavorivsk-vo.kl.com.ua), а також на веб-сайті Новояворівської міської ради (https://novmiskrada.gov.ua) відомостей щодо обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі за процедурою закупівлі UA-2023-01-05-005488-a не виявлено. Таким чином, Замовником (як розпорядником бюджетних коштів) не забезпечено оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі на власному веб-сайті або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, чим порушено вимогу пункту 4-1 постанови КМУ №710.

2. За нормою пункту 14 Особливостей №1178 закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону. Відповідно до пункту 2 частини другої статті 4 Закону у річному плані закупівель повинна міститися інформація щодо назви предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності). Проведеним моніторингом встановлено, що Замовником у річному плані закупівлі (UA-P-2023-01-05-001514-c) інформації щодо назви предмета закупівлі за Лотами 1, 2 та 3 із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та відповідно назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі за кожним лотом не зазначено, чим порушено вимоги пункту 2 частини 2 статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей №1178.

3. У пункті 15 Особливостей №1178 визначено, що предмет закупівлі визначається замовником відповідно до вимог Закону та Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708. Правила визначення замовником предмета закупівлі відповідно до Закону із застосуванням показників цифр основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 23.12.2015 №1749 (далі - Єдиний закупівельний словник), а також особливості визначення предмета закупівлі для окремих товарів, робіт і послуг визначено у Порядку визначення предмета закупівлі, який затверджено наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 №708 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.06.2020 за №500/34783, далі - Порядок №708). Так, згідно з пунктом 3 розділу І Порядку №708 предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Проведеним моніторингом встановлено, що за досліджуваною процедурою закупівлі Замовником визначено предмет закупівлі - послуги, конкретна назва предмета закупівлі - Послуги з організації шкільного харчування, при цьому визначивши код ДК 021:2015 (CPV) - 55520000-1 - Кейтерингові послуги. Водночас, моніторингом встановлено, що за умовами розділу «Вимоги до порядку надання послуг з організації шкільного харчування» Додатку №3 до тендерної документації (Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеритстики предмета закупівлі) приготування їжі, а також харчування учнів повинно здійснюватися учасником переможцем процедури закупівлі безпосередньо у навчальному закладі; учасник-переможець процедури закупівлі повинен здійснювати відповідну оплату за комунальні послуги, а саме: водопостачання, електропостачання, газопостачання, теплопостачання; учасник, що буде надавати послуги повинен забезпечити належний санітарний стан шкільних їдалень, забезпечення їдалень кухонним інвентарем, спецодягом, миючими та дезінфікуючими засобами у відповідності до діючих норм. Також, у розділі «Вимоги до порядку надання послуг з організації шкільного харчування» Додатку №3 до тендерної документації вказано, що механізм організації шкільного харчування повинен здійснюватися учасником-переможцем відповідно до вимог, викладених у постанові Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 р. № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» зі змінами. Таким чином, за умовами тендерної документації Замовника передбачено здійснення постачання послуг з харчування у навчальному закладі.

Відповідно до визначень у пункті 3 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого Постановою КМУ №305, спосіб організації харчування здобувачів освіти/дітей, що передбачає виготовлення та реалізацію готових страв оператором ринку харчових продуктів, який здійснює постачання послуг з харчування, з використанням матеріально технічної бази закладу визначено як аутсорсинг. Одночасно, кейтеринг за визначенням у пункті 3 Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затвердженого Постановою КМУ №305, - це спосіб організації харчування здобувачів освіти/ дітей, що передбачає доставку і реалізацію готових страв, виготовлених без використання матеріально-технічної бази закладу освіти оператором ринку харчових продуктів, який здійснює постачання послуг з харчування. У Єдиному закупівельному словнику в групі кодів 55500000-5 - Послуги їдалень та кейтерингові послуги окрім коду 55520000-1 - Кейтирингові послуги міститься код 55510000-8 - Послуги їдалень.

Слід також зазначити, що у Єдиний закупівельний словник містить відповідні коди за групою кодів 55320000-9 «Послуги з організації харчування». За кодом ДК 021:2015: 55520000-1 - Кейтерингові послуги (за показником четвертої цифри) визначено саме кейтерингові послуги, надання яких відповідно до тендерної документації Замовника за процедурою закупівлі UA-2023-01-05-005488-a не передбачено. Отже, з врахуванням встановлення у тендерній документації вимоги щодо здійснення приготування їжі та харчування учнів безпосередньо у навчальному закладі, Замовником предмет закупівлі UA-2023-01-05-005488-a визначено з порушенням вимоги пункту 3 розділу І Порядку № 708 та пункту 15 Особливостей №1178 за невідповідним показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Слід зазначити, що відповідно до підпункту 5 пункту 21 Особливостей №1178 договір про закупівлю є нікчемним у разі, коли найменування предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником. В укладених Замовником з переможцями тендеру за Лотами 1 та 2 договорах вказано предмет закупівлі (найменування послуги): Послуги з організації шкільного харчування та код ДК 021:2015 (CPV): 55520000-1 - Кейтерингові послуги в той час, як за вимогою у Додатку №3 до тендерної документації Замовника приготування їжі, а також харчування учнів повинно здійснюватися переможцем процедури закупівлі безпосередньо у навчальному закладі.

4. Відповідно до пункту 28 Особливостей №1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. За нормою підпункту 3 пункту 41 Особливостей №1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію у разі, коли переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону, з урахуванням пункту 44 цих особливостей. Одночасно, за нормою пункту 44 Особливостей №1178 переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6 і 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону.

Вимога щодо надання переможцем процедури закупівлі замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених іншими пунктами частини першої, окрім пунктів 3, 5, 6 і 12, у пункті 44 Особливостей №1178, відсутня.

Також, у Додатку №4 до тендерної документації Замовника вказано, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону.

Проте, моніторингом встановлено, що у тендерній документації (Додаток №4) визначено перелік документів, які повинен надати переможець Замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктами 2 та 8 частини першої статті 17 Закону. Таким чином, Замовником при складанні тендерної документації не враховано норми Особливостей №1178, чим порушено вимогу пункту 28 Особливостей № 1178. […]

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, керуючись статтею 2 та 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі», Західний офіс Держаудитслужби зобов'язує здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку, а саме, з врахуванням норм підпункту 5 пункту 21 Особливостей №1178, на усунення порушення норм пункту 3 розділу І Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708, та пункту 15 Особливостей №1178 - вжити заходи щодо припинення зобов'язань за укладеними за результатами проведеної процедури закупівлі за Лотами 1 та 2 договорами з дотриманням норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, зокрема, але не виключно, шляхом письмового звернення до надавачів послуг з організації шкільного харчування щодо розірвання договорів.

Крім того, вжити заходи (зокрема, проведення роз'яснювальної роботи, економічних навчань тощо) щодо недопущення у подальшому порушення вимог пункту 2 частини другої статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей №1178 при відображенні закупівлі у річному плані закупівель; пункту 28 Особливостей №1178 при складанні тендерної документації та пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 №710 «Про ефективне використання бюджетних коштів» при розміщенні та оприлюдненні інформації про закупівлі. Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.»

09.05.2023 Відділ освіти Новояворівської міської ради в електронній системі закупівель оприлюднив заперечення щодо висновку Західного офісу Держаудитслужби від 02.05.2023 року про результати моніторингу закупівлі UA-2023-01-05-005488-a.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України «Про публічні закупівлі» метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Статтею 1 Закону визначено поняття, які застосовуються для цілей зазначеного закону, зокрема: моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

Відповідно до частини 5 статті 8 Закону протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

Так, частиною восьмою статті 8 Закону, чітко визначено порядок дій замовника публічної закупівлі, в разі виявлення за наслідками проведення моніторингу закупівлі порушень чинного законодавства при здійсненні публічної закупівлі. Законодавцем диспозитивно визначено варіанти правомірної поведінки замовника при усуненні порушень, зазначених у висновку, зокрема шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель інформації та/або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.

Пунктами 31 та 32 статті 1 Закону передбачено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до норм частини 37 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922 постановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості №1178).

Відповідно до пункту 3 Особливостей № 1178 замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням цих особливостей.

Згідно з пунктом 14 Особливостей № 1178 Закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону.

Відповідно до пункту 28 Особливостей № 1178 тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 43 Особливостей здійснення публічних закупівель № 1178, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: учасник процедури закупівлі підпадає під підстави, встановлені пунктом 47 цих особливостей; переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 цих особливостей.

Відповідно до пункту 47 Особливостей Замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли: 1) замовник має незаперечні докази того, що учасник процедури закупівлі пропонує, дає або погоджується дати прямо чи опосередковано будь-якій службовій (посадовій) особі замовника, іншого державного органу винагороду в будь-якій формі (пропозиція щодо наймання на роботу, цінна річ, послуга тощо) з метою вплинути на прийняття рішення щодо визначення переможця процедури закупівлі; 2) відомості про юридичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення; 3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією; 4) суб'єкт господарювання (учасник процедури закупівлі) протягом останніх трьох років притягувався до відповідальності за порушення, передбачене пунктом 4 частини другої статті 6, пунктом 1 статті 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів тендерів; 5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку; 6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку; 7) тендерна пропозиція подана учасником процедури закупівлі, який є пов'язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та/або з уповноваженою особою (особами), та/або з керівником замовника; 8) учасник процедури закупівлі визнаний в установленому законом порядку банкрутом та стосовно нього відкрита ліквідаційна процедура; 9) у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутня інформація, передбачена пунктом 9 частини другої статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (крім нерезидентів); 10) юридична особа, яка є учасником процедури закупівлі (крім нерезидентів), не має антикорупційної програми чи уповноваженого з реалізації антикорупційної програми, якщо вартість закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) або робіт дорівнює чи перевищує 20 млн. гривень (у тому числі за лотом); 11) учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України “Про санкції», крім випадку, коли активи такої особи в установленому законодавством порядку передані в управління АРМА; 12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.

Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.

Згідно з абзацами 1- 4 пункту 49 Особливостей Рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником відповідно до статті 33 Закону та цього пункту.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п'ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

Встановлені судом обставини, що визнаються сторонами, свідчать про такі правовідносини:

Замовник, Відділ освіти Новояворівської міської ради, на офіційному веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Prozorro» оприлюднив оголошення про проведення процедури закупівлі «відкриті торги з особливостями», ідентифікатор закупівлі: UA-2023-01-05-005488-a за предметом закупівлі: «Послуги з організації шкільного харчування для закладів освіти Новояворівської міської ради (3 лоти) (ДК 021:2015:55520000-1: Кейтерингові послуги).

Західний офіс Держаудитслужби здійснив моніторинг процедури закупівлі UA-2023-01-05-005488-a щодо наявності ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель та склав висновок про результати моніторингу закупівлі № UA-2023-01-05-005488-a, відповідно до якого встановлено такі порушення:

1) замовник (як розпорядником бюджетних коштів) не забезпечив оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі на власному веб-сайті або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, чим порушив вимогу пункту 4-1 постанови КМУ № 710;

2) замовник у річному плані закупівлі (UA-P-2023-01-05-001514-c) не зазначив інформації щодо назви предмета закупівлі за Лотами 1, 2 та 3 із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та відповідно назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі за кожним лотом, чим порушив вимоги пункту 2 частини 2 статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей № 1178;

3) з врахуванням встановлення у тендерній документації вимоги щодо здійснення приготування їжі та харчування учнів безпосередньо у навчальному закладі, замовник предмет закупівлі UA-2023-01-05-005488-a визначив з порушенням вимоги пункту 3 розділу І Порядку № 708 та пункту 15 Особливостей № 1178 за невідповідним показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника;

4) у Додатку № 4 до тендерної документації Замовника вказано, що переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 3, 5, 6, 12 частини першої та частиною другою статті 17 Закону. Проте, моніторингом встановлено, що у тендерній документації (Додаток № 4) визначено перелік документів, які повинен надати переможець Замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктами 2 та 8 частини першої статті 17 Закону. Таким чином, Замовником при складанні тендерної документації не враховано норми Особливостей № 1178, чим порушено вимогу пункту 28 Особливостей № 1178.

На підставі виявлених порушень Західний офіс Держаудитслужби зобов'язав Відділ освіти Новояворівської міської ради:

1. здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку, а саме на усунення порушення норм пункту 3 розділу І Порядку визначення предмета закупівлі № 708 та пункту 15 Особливостей № 1178 вжити заходи щодо припинення зобов'язань за укладеними за результатами проведеної процедури закупівлі за Лотами 1 та 2 договорами з дотриманням норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України, зокрема, але не виключно, шляхом письмового звернення до надавачів послуг з організації шкільного харчування щодо розірвання договорів.

2. вжити заходи (зокрема, проведення роз'яснювальної роботи, економічних навчань тощо) щодо недопущення у подальшому порушення вимог пункту 2 частини другої статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей № 1178 при відображенні закупівлі у річному плані закупівель; пункту 28 Особливостей № 1178 при складанні тендерної документації та пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 № 710 «Про ефективне використання бюджетних коштів» при розміщенні та оприлюдненні інформації про закупівлі.

Аргументи позивача на обґрунтування його позиції зводяться до такого:

1) щодо не забезпечення оприлюднення обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі на власному веб-сайті або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, то Особливостями № 1178 не встановлено додаткових вимог щодо обґрунтування рішень замовників чи публікації інформації у сфері публічних закупівель;

2) щодо відсутності інформації у річному плані закупівлі (UA-P-2023-01- 05-001514-с) про назви предмета закупівлі за Лотами 1, 2 та 3 із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та відповідно назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі за кожним лотом, то замовник в електронній системі закупівель оприлюднив річний план відповідно вимог Закону, однак на авторизованому електронному майданчику Держзакупівлі.Онлайн ТОВ «Держзакупівлі.Онлайн» внесення інформації про назву предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі за кожним лотом не передбачено технічно;

3) щодо визначення предмета закупівлі UA-2023-01-05-005488-a з порушенням вимоги пункту 3 розділу І Порядку № 708 та пункту 15 Особливостей № 1178 за невідповідним показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника, то визначення коду ДК 021:2015 (CPV) - 55520000-1 - Кейтерингові послуги жодним чином не вплинуло на виконання умов Договору Сторонами, а також на якість надання послуг з організації шкільного харчування Виконавцями;

4) щодо зобов'язання про усунення порушень законодавства у сфері державних закупівель стверджує, що законодавством не встановлено повноважень органів фінансового контролю зобов'язувати до припинення зобов'язань за договором шляхом його розірвання. Вважає, що зобов'язання щодо усунення виявлених порушення шляхом припинення зобов'язань за укладеними договорами є непропорційним встановленим у висновку порушенням.

Аргументи відповідача на обґрунтування його позиції зводяться до такого:

1) Відділ освіти Новояворівської міської ради допустило очевидні порушення законодавства щодо оформлення тендерної документації, тому його твердження про відсутність негативних наслідків таких порушень не свідчать про протиправність оскарженої вимоги;

2) щодо вимоги про припинення зобов'язань за укладеним договором шляхом письмового звернення до ФОП ОСОБА_4 щодо розірвання договору, то із посиланням на релевантну практику касаційного суду зазначає, що така вимога є цілком законною та спрямована на приведення відносин між сторонами у первісний стан.

Надаючи оцінку аргументам сторін суд керується такими мотивами:

І. щодо визначення предмета закупівлі UA-2023-01-05-005488-a з порушенням вимоги пункту 3 розділу І Порядку № 708 та пункту 15 Особливостей № 1178 за невідповідним показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника, суд зазначає таке:

у висновку Держаудитслужба встановила, що Відділ освіти Новояворівської міської ради (замовник) у тендерній документації використав код 55520000-1 (кейтерингові послуги), хоча фактично за умовами тендерної документації закуповувалися послуги з харчування у шкільних їдальнях (аутсорсинг), які мали б визначатися кодом 55510000-8 (послуги їдалень), посилаючись на пункт 3 розділу І Порядку № 708 і пункт 15 Особливостей № 1178. Суд перевірив тендерну документацію та встановив, що замовник визначив предмет закупівлі як «Послуги з організації шкільного харчування», проте код ДК 021:2015 вказав 55520000-1 - Кейтерингові послуги. За умовами розділу «Вимоги до порядку надання послуг з організації шкільного харчування» Додатку № 3 до тендерної документації (Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі) (а.с. 35) приготування їжі, а також харчування учнів повинно здійснюватися учасником переможцем процедури закупівлі безпосередньо у навчальному закладі; учасник-переможець процедури закупівлі повинен здійснювати відповідну оплату за комунальні послуги, а саме: водопостачання, електропостачання, газопостачання, теплопостачання; учасник, що буде надавати послуги повинен забезпечити належний санітарний стан шкільних їдалень, забезпечення їдалень кухонним інвентарем, спецодягом, миючими та дезінфікуючими засобами у відповідності до діючих норм.

Разом з тим, фактичний предмет закупівлі («послуги з організації шкільного харчування»), його технічні характеристики, вимоги до санітарії, технології приготування їжі та місця надання послуг були чітко визначені в тендерній документації, зокрема в Додатку №3 до тендерної документації (Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі). Тому жоден учасник не був введений в оману щодо змісту предмета закупівлі, що підтверджується участю декількох ФОПів, які подали свої тендерні пропозиції на надання саме послуг з організації шкільного харчування.

Суд дійшов висновку, що позивач дійсно неправильно визначив код предмета закупівлі, однак помилка щодо визначення коду за ДК 021:2015 сама по собі не свідчить про незаконність процедури закупівлі, оскільки за обставин цієї справи (предмет закупівлі був чітко описаний у технічному завданні до тендерної документації) не призвела до обмеження конкуренції чи спотворення змісту предмета закупівлі. Крім того, код за ДК 021:2015 є довідковим реквізитом укладеного за наслідками закупівлі договору, а не його істотною умовою. Таким чином, помилка в коді ДК є технічною (формальною) неточністю, яка не вплинула на результати закупівлі, її відкритість, конкурентність чи ефективність витрачання бюджетних коштів; це порушення саме по собі не призвело до обмеження конкуренції чи порушення публічних інтересів, а послуги з харчування фактично надані переможцями закупівлі належним чином. З огляду на ці мотиви описане порушення не є підставою для припинення зобов'язань за укладеними з переможцями закупівлі договорами.

ІІ. Надаючи оцінку іншим виявленим у висновку Західного офісу Держаудитслужби порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, суд вказує на таке.

Щодо не зазначення у річному плані закупівлі (UA-P-2023-01-05-001514-c) інформації щодо назви предмета закупівлі за Лотами 1, 2 та 3 із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником та відповідно назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі за кожним лотом (пункт 2 частини 2 статті 4 Закону та пункту 14 Особливостей №1178).

Відповідно до пункту 14 Особливостей № 1178 закупівля відповідно до цих особливостей здійснюється замовником на підставі наявної потреби або у разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Запланована закупівля, незалежно від її вартості, включається до річного плану закупівель замовника відповідно до статті 4 Закону. Як встановив відповідач, Відділ освіти Новояворівської міської ради оприлюднив річний план закупівель відповідно до пункту 14 Особливостей № 1178, однак не зазначив інформації щодо назви предмета закупівлі по кожному лоту з відповідним кодом за Єдиним закупівельним словником, аргументуючи такі дії тим, що у системі відсутня технічна можливість внести код за кожним лотом.

Надаючи оцінку цьому факту суд дійшов висновку, що відсутність у річному плані кодів за кожним лотом є суто технічним недоліком, який не впливає на суть процедури закупівлі. Усі необхідні дані були оприлюднені в електронній системі закупівель, торги проведено відкрито, учасники мали повну інформацію про предмет закупівлі. Суд вважає, що описана помилка не є достатньою для скасування або розірвання договорів, оскільки порушення має організаційний характер і може бути усунене об'єктом контролю в подальшій роботі шляхом проведення роз'яснювальної роботи і приведення річного плану у відповідність.

Щодо не оприлюднення технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі на веб-сайті замовника або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів, то суд зазначає, що замовник оприлюднив в системі електронних закупівель Prozorro повну інформацію про закупівлю, яка є у відкритому доступі. Тому відсутність публікації на веб-сайті замовника або на офіційному веб-сайті головного розпорядника бюджетних коштів не вплинула на законність самої закупівлі, не створила переваг чи обмежень для учасників, оскільки ця інформація була доступна в системі Prozorro. Суд визнає, що це порушення також має технічний характер та його можна усунути адміністративними заходами в процесі здійснення наступних закупівель, які проводяться позивачем на систематичній основі.

Щодо порушення пункту 28 Особливостей № 1178, то суд зазначає таке: у тендерній документації замовник вимагав від переможців подання документів, не передбачених Особливостями № 1178 (зокрема, щодо пунктів 2 і 8 статті 17 Закону). Однак, неточність у переліку документів, які мав надати переможець (додатково включення пунктів 2 і 8 статті 17 Закону) не вплинула на результат торгів і не створила перешкод для учасників тендеру в участі у конкурсі. Західний офіс Держаудитслужби не встановив, що через вимогу надати документи, передбачені у пунктах 2 і 8 статті 17 Закону, було неправомірно відхилено будь-яку пропозицію чи укладено договір із неналежним учасником. Отже, це порушення є формальним, його можна усунути в майбутніх процедурах шляхом проведення роз'яснювальних робіт та виправлення шаблонів тендерної документації.

Враховуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку, що позивач допустив певні порушення законодавства у сфері публічних закупівель при складанні тендерної документації, проте виявлені в процесі моніторингу порушення мають суто технічний характер, не вплинули на перебіг та результати закупівлі та не призвели до порушення принципів публічних закупівель, обмеження конкуренції чи порушення прав та інтересів учасників тендеру. Так, замовник обрав переможців за конкурсом, які відповідали встановленим замовником критеріям (іншого Західний офіс Держаудитслужби не встановив), уклав із ними відповідні договори та станом на момент ухвалення судом рішення договірні зобов'язання за укладеними договорами були виконані належним чином. Тому суд дійшов висновку, що виявленні порушення при оформленні тендерної документації, з огляду на їх несуттєвий характер, не є підставою для розірвання договорів із виконавцями ФОП ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 . Отже, вимога про розірвання договорів, за якими забезпечувалося харчування дітей у навчальних закладах, є непропорційною встановленим порушенням та не відповідає завданню державного фінансового контролю. Суд дійшов висновку, що для усунення таких порушень достатньо провести роз'яснювальні роботи та відповідні навчання - з метою недопущення подібних порушень у майбутньому.

Враховуючи наведені мотиви суд дійшов висновку, що висновок Західного офісу Держаудитслужби від 02.05.2023 № UA-2023-01-05-005488-a в частині зобов'язання позивача розірвати договори є протиправним і підлягає скасуванню. В іншій частині висновок слід залишити без змін, оскільки зобов'язання проведення роз'яснювальних робіт та економічних навчань є пропорційним та достатнім заходом щодо виявлених під час перевірки порушень законодавства у сфері публічних закупівель.

Отже, позовні вимоги Відділу освіти Новояворівської міської ради слід задовольнити частково.

З огляду на встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-20,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Задовільнити адміністративний позов частково.

Визнати протиправним та скасувати висновок Західного офісу Держаудитслужби від 02.05.2023 про результати моніторингу закупівлі UA-2023-01-05-005488-a в частині зобов'язання Відділу освіти Новояворівської міської ради вжити заходи щодо припинення зобов'язань за укладеними за результатами проведеної процедури закупівлі за Лотами 1 та 2 договорами (звернення щодо розірвання договорів).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного офісу Держаудитслужби (79007, м. Львів, вул. Костюшка, буд. 8; ідентифікаційний код 40479801) на користь Відділу освіти Новояворівської міської ради (81053, Львівська область, м. Новояворівськ, вул.Мазепи, буд. 9; ідентифікаційний код 44008653) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1342 (одна тисяча триста сорок дві) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович