24 листопада 2025 рокусправа № 380/20327/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-АГРОТЕХ" ( 81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова ,0 км +550 м., (Автодорога Київ-Чоп 00 + 550 м (зліва) ЄДРПОУ 36738948) до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-АГРОТЕХ" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, у якій просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 01.07.2025 № 13032823/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної №40 від 30.09.2024; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 40 від 30.09.2024 датою того операційного дня, коли ці накладна була направлена засобами електронного зв'язку для реєстрації в ЄРПН.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що надіслана 14 жовтня 2024 року позивачу квитанція № 9303723093 від 14.10.2024 про зупинення реєстрації податкової накладної не містила жодного переліку документів, тому Позивач 23 червня 2025 року направив пояснення № 186 від 23.06.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 40 від 30.09.2024 й суть господарської операції між Позивачем та його контрагентом - ФГ «РУВІТ-АГРО». На думку Позивача, ним на пропозицію Комісії регіонального рівня надано до контролюючого органу повний пакет документів, необхідних для реєстрації податкової накладної № 40 від 30.09.2024, що була складена за результатами господарської операцій з ФГ «РУВІТ-АГРО». 26 червня 2025 року Комісія регіонального рівня надіслала повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13012497/36738948 від 26.06.2025, яким Комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Податкового кодексу України та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 202 від 27.06.2025 та 71 додатком. Рішення Комісії регіонального рівня не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку Позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень. Вважає, що рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.07.2025 № 13032823/36738948, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної № 40 від 30.09.2024 в ЄРПН, прийнято без урахування всіх обставин та наданих Позивачем документів, а отже, є протиправними та підлягають скасуванню. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у відповідь на отриману квитанцію ПП «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» до контролюючого органу було подано повідомлення №186 від 23.06.2025 про надання пояснень та копій документів щодо спірних ПН, реєстрацію яких зупинено та долучено додатки у кількості 69 копії документів. Контролюючий орган не може повідомити платнику вичерпний перелік документів, оскільки саме платник є обізнаним зі змістом господарської операції, що відбулась за його участю, та особливостями її документального оформлення. ГУ ДПС у Львівській області було скеровано позивачу Повідомлення від 26.06.2025 №13012497/36738948 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. У відповідь позивач на адресу контролюючого органу було скерував Повідомлення №13012497/36738948 від 26.06.2025 року про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з долученими документами у кількості 71 копії, що були надані у попередньому повідомленні. Продублювавши затребувані документи з первісних пояснень, платник податку фактично проігнорував і не виконав умови повідомлення контролюючого органу про необхідність надання додаткових первинних документів на підтвердження інформації, на підставі якої було створено спірні податкові накладні. Отже, в разі, якщо платник податків не надав належних підтверджувальних документів, що підтверджують правомірність господарських операцій, або ж якщо подані документи не відповідають даним, що містяться в інших офіційних джерелах, контролюючий орган має право застосувати механізм негативної дискреції. У такому разі відмова в реєстрації податкової накладної є правомірною та відповідає вимогам податкового законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою судді від 13 жовтня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
ТзОВ «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ» (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 36738948, ПІН 367389413060) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 12.10.2009 за номером 14151020000022707, як платник податків зареєстровано в Головному Управлінні ДПС у Львівській області, Пустомитівська державна податкова інспекція (Пустомитівський район), Державна податкова інспекція 13.10.2009, платником ПДВ зареєстровано 21.10.2009.
Основним видом економічної діяльності Позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами та устаткуванням, КВЕД 46.61, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
30 вересня 2024 року між Позивачем та Фермерським господарством «РУВІТ-АГРО» (ідентифікаційний код 41772520) був укладений договір купівлі-продажу № 916/24-133.
Згідно з пунктами 1.1, 1.2, 2.1 договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024 та специфікації № 1 від 30.09.2024 до договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024 Позивач (за договором Продавець) зобов'язується передати у власність ФГ «РУВІТ-АГРО» (за договором Покупець) трактор колісний Solis 105, 4WD, з кабіною з кондиціонером, КПП 12+12 (Прихід 24.07,25.07) GYXDP1432490W105, 4105ELT44D1419028 УКТЗЕД 8701941010 вартістю 1 311 000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 218 500,00 грн (далі - Товар).
Згідно з пунктами 2.1 та 2.2 Договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024 ФГ «РУВІТ-АГРО» шляхом оплати рахунку № 1035 від 30.09.2024 перерахував Позивачу повну вартість Товару в сумі 1 311 000,00 грн, у т.ч. ПДВ - 218 500,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 1444 від 30.09.2024 та випискою з особового рахунку від 30.09.2024.
30 вересня 2024 року відповідно до розділу 3 договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024 Позивач передав, а ФГ «РУВІТ-АГРО» отримало Товар, що підтверджується видатковою накладною № 999 від 30.09.2024 та актом приймання-передачі №б/н від 30.09.2024. Відповідно до п. 3.2 договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024 приймання-передачі Товару проведено на складі Позивача, отже документи, що підтверджують перевезення Товару не складалися.
Якість наданого Товару підтверджується сертифікатом відповідності затвердженому типу № 961-24-133 від 30.09.2024, сертифікатом затвердження типу одиничного зразка транспортного засобу № UA*2012/1367*O*13192 від 29.07.2024 та технічним описом до нього, сертифікатом відповідності № 82091 від 14.05.2024.
Позивач надав ФГ «РУВІТ-АГРО» інструкцію з використання solis-105.
Наявність Товару підтверджується інвентаризаційним описом № 21 від 30.09.2024.
Відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України по першій із подій - оплаті Товару Позивач склав та подав для реєстрації податкову накладну №40 від 30.09.2024.
14 жовтня 2024 року за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної № 40 від 30.09.2024 Комісія регіонального рівні Позивачеві надіслала квитанцію № 9303723093 від 14.10.2024 про зупинення реєстрації податкової накладної №40 від 30.09.2024.
Підставою для зупинення реєстрації податкової накладної вказано: «відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Контролюючий орган запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: «договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Позивач 23 червня 2025 року направив пояснення № 186 від 23.06.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 40 від 30.09.2024 й суть господарської операції між Позивачем та його контрагентом - ФГ «РУВІТ-АГРО», а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні договори, з додатками до них: копія договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024, копія специфікації № 1 від 30.09.2024 до договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024, копія контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія додатку №13 від 09.03.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія додаткової угоди № 1 від 15.04.2024 до додатку № 13 від 09.03.2024 до контракту SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія договору №04/07/22 від 04.07.2022, копія договору-доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021, копія договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022, копія договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023, копія договору оренди нежитлових будівель №01/12-24 від 01.12.2024, копія договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень б-н від 01.01.2024, копія договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02.01.2024; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні: копія рахунку № 1035 від 30.09.2024, копія акту прийому-передачі № б/н від 30.09.2024, копія видаткової накладної № 999 від 30.09.2024, копія митної декларації № 24UA100440320567U5 від 24.07.2024, копія CMR №2207-03 від 22.07.2024, копія інвойсу № 5000080280 від 30.04.2024, копія пакувального листа до інвойсу № 5000080280 від 30.04.2024, копія акту здачі-приймання виконаних робіт (послуг) № б-н від 19.06.2024, копія рахунку № UFIM0137990 від 19.06.2024, копія акту виконаних робіт № ОУ-0000426 від 25.07.2024, копія акту виконаних робіт № ОУ-0000433 від 25.07.2024, копія акту № С1-21 від 31.07.2024, копія акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № ОУ-3815 від 08.08.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 30.09.2024 року згідно із договором № 01/12-24 оренди нежитлових будівель від 01.12.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 30.09.2024 року згідно із Договором оренди (офісних та складських) приміщень від 01.01.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 30.09.2024 року згідно із Договором № 02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: копія платіжної інструкції № 1444 від 30.09.2024, копія виписки з особового рахунку від 30.09.2024, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 215 від 11.04.2024, копія SWIFT Reference Number 24041100-1269490 від 11.04.2024, копія виписки з особового рахунку за 11.04.2024, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 236 від 26.06.2024, SWIFT Reference Number 24062600-1340151 від 26.06.2024, копія виписки з особового рахунку від 26.06.2024, копія платіжної інструкції № 2413 від 29.07.2024, копія платіжної інструкції № 2454 від 06.08.2024, копія виписки з особового рахунку від 29.07.2024, копія виписки з особового рахунку від 06.08.2024, копія платіжної інструкції №2434 від 01.08.2024, копія виписки з особового рахунку від 01.08.2024, копія платіжної інструкції № 2407 від 25.07.2024, копія виписки з особового рахунку від 25.07.2024, копія Платіжної інструкції 3827 від 23.12.2024, копія Платіжної інструкції 3829, 3833, 3841 від 23.12.2024, копія Платіжної інструкції 3831, 3837, 3840 від 23.12.2024, копія Платіжної інструкції 3835, 3843 від 23.12.2024, копія Виписки з особового рахунку від 24.12.2024, копія Виписки з особового рахунку від 23.12.2024; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством: копія сертифікату відповідності затвердженому типу № 961-24-133 від 30.09.2024; копія сертифікату затвердження типу одиничного зразка транспортного засобу № UA*2012/1367*O*13192 від 29.07.2024 та технічного опису до нього; копія сертифікату відповідності № 82091 від 14.05.2024, інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі: пояснення № 186 від 23.06.2025, копія податкової накладної № 40 від 30.09.2024, копія квитанції №9303723093 від 14.10.2024 до ПН 40 від 30.09.2024, копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2025, копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009, копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344, копія Форма 20-ОПП від 12.01.2024, копія форма 20-ОПП від 14.03.2024, копія форма 20-ОПП від 19.04.2024, копія форма 20-ОПП від 20.05.2024, копія інвентаризаційного опису № 21 від 30.09.2024, копія рішення № 13/02-25 від 13.02.2025, копія наказу № 07-к/тр від 14.02.2025, копія наказу № 15-к/тр від 01.05.2025, копія рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі 380/22213/24.
В поясненнях № 186 від 23.06.2025 Позивач пояснив, що Товар був придбаний Позивачем у INTERNATIONAL TRACTORS LTD, Індія, що підтверджується контрактом № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, додатком № 13 від 09.03.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, додатковою угодою № 1 від 15.04.2024 до додатку № 13 від 09.03.2024 до контракту SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, митною декларацією № 24UA100440320567U5 від 24.07.2024, CMR № 2207-03 від 22.07.2024, інвойсом № 5000080280 від 30.04.2024, пакувальним листом до інвойсу №5000080280 від 30.04.2024. Оплата Товару здійснена в повному обсязі, про що свідчить платіжною інструкцією в іноземній валюті № 215 від 11.04.2024, SWIFT Reference Number 24041100-1269490 від 11.04.2024 та випискою з особового рахунку за 11.04.2024.
Подання 23 червня 2025 року пояснень № 186 від 23.06.2025 та документів вказаних додатків підтверджується повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 23.06.2025, квитанцією №2 від 23.06.2025, та документами довільного формату від 23.06.2025 № 1- №69.
26 червня 2025 року Комісія регіонального рівня надіслала повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13012497/36738948 від 26.06.2025, яким Комісією регіонального рівня запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) (документи, які не надано, позначити) первинних документів щодо постачання, придбання товарів послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не вказана.
27 червня 2025 року Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 202 від 27.06.2025 та 71 додатком.
Крім документів, що подавалися з поясненнями № 186 від 23.06.2025, Позивач додатково надав бухгалтерську довідку № 201 від 27.06.2025, згідно з якою за результатами господарських операцій за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 по коду УКТЗЕД 8701941010 на початок вказаного періоду - 01.01.2024 року залишок Трактор колісний Solis 105, УКТЗЕД 8701941010, становив- 0 тракторів, у період з 01.01.2024 по 31.12.2024 придбано 6 тракторів, реалізовано -6 тракторів, залишок на 31.12.2024 року - 0 тракторів.
З поясненнями № 202 від 27.06.2025 Позивач повторно надав Відповідачу-1 копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 40 від 30.09.2024.
Комісія регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН 1 липня 2025 року прийняла рішення № 13032823/36738948, яким відмовила Позивачу у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 40 від 30.09.2024.
У Рішенні Комісії регіонального рівня від 01.07.2025 №13032823/36738948 зазначено, що в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): Первинних документів щодо постачання/ придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Не додано технічної документації виробника, що передбачено п4.1 договору від 13.06.2024 №790/24-133, техпаспортів на трактори. Крім цього, платник здійснює накопичення залишків нереалізовинх товарів, операції з підприємствами, щодо яких прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості.
Не погодившись з рішенням Комісії ГУ ДПС у Львівській області про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності зупинення реєстрації податкових накладних № 40 від 30.09.2024 5 в Єдиному реєстрі податкових накладних з тих підстав, що позивач не подав контролюючому органу належні та достатні копії первинних документів для розгляду питання про прийняття рішення про реєстрацію такої.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
За змістом пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами першим-другим, п'ятим, десятим пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі - Порядок № 1165).
За визначенням пункту 2 Порядку № 1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - це сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства на основі результатів автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з абзацом 1 пункту 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Положеннями пункту 10 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд встановив, що реєстрацію податкової накладної № 40 від 30.09.2024 зупинено з тих підстав, що «відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Контролюючий орган запропонуванував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: «Пропонуємо надати пояснення та копії документів:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
Так, критерії ризиковості платника податку на додану вартість визначено у додатку 1 до Порядку.
Відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування. Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку зупинення у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється.
Позивач зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі № 380/22213/24 (не набрало законної сили) визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС України в Львівській області №26823 від 17.09.2024, яким Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, зобов'язано Головне управління ДПС у Львівській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «Львів-Агротех» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Також, суд встановив, що надіслана позивачу квитанція про зупинення реєстрації спірної податкової накладної не містить жодних доводів щодо наявності податкової інформації, що була підставою для віднесення позивача до критеріїв ризиковості платника податку.
Позивач 23 червня 2025 року направив пояснення № 186 від 23.06.2025 та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній № 40 від 30.09.2024 й суть господарської операції між Позивачем та його контрагентом - ФГ «РУВІТ-АГРО», а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні договори, з додатками до них: копія договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024, копія специфікації № 1 від 30.09.2024 до договору купівлі-продажу № 916/24-133 від 30.09.2024, копія контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія додатку №13 від 09.03.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія додаткової угоди № 1 від 15.04.2024 до додатку № 13 від 09.03.2024 до контракту SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, копія договору №04/07/22 від 04.07.2022, копія договору-доручення №0411/21 на транспортно-експедиційне обслуговування від 04.11.2021, копія договору про надання послуг №С1-0109 від 01.09.2022, копія договору № ПТ-0110/23 від 07.08.2023, копія договору оренди нежитлових будівель №01/12-24 від 01.12.2024, копія договору оренди нежитлових (офісних та складських) приміщень б-н від 01.01.2024, копія договору оренди земельної ділянки № 02-01-24 від 02.01.2024; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні: копія рахунку № 1035 від 30.09.2024, копія акту прийому-передачі № б/н від 30.09.2024, копія видаткової накладної № 999 від 30.09.2024, копія митної декларації № 24UA100440320567U5 від 24.07.2024, копія CMR №2207-03 від 22.07.2024, копія інвойсу № 5000080280 від 30.04.2024, копія пакувального листа до інвойсу № 5000080280 від 30.04.2024, копія акту здачі-приймання виконаних робіт (послуг) № б-н від 19.06.2024, копія рахунку № UFIM0137990 від 19.06.2024, копія акту виконаних робіт № ОУ-0000426 від 25.07.2024, копія акту виконаних робіт № ОУ-0000433 від 25.07.2024, копія акту № С1-21 від 31.07.2024, копія акту здачі-приймання робіт (надання послуг) № ОУ-3815 від 08.08.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 30.09.2024 року згідно із договором № 01/12-24 оренди нежитлових будівель від 01.12.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 30.09.2024 року згідно із Договором оренди (офісних та складських) приміщень від 01.01.2024, копія акту виконаних робіт (наданих послуг) № б-н від 30.09.2024 року згідно із Договором № 02-01/24 оренди земельної ділянки від 02.01.2024; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: копія платіжної інструкції № 1444 від 30.09.2024, копія виписки з особового рахунку від 30.09.2024, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 215 від 11.04.2024, копія SWIFT Reference Number 24041100-1269490 від 11.04.2024, копія виписки з особового рахунку за 11.04.2024, копія платіжної інструкції в іноземній валюті № 236 від 26.06.2024, SWIFT Reference Number 24062600-1340151 від 26.06.2024, копія виписки з особового рахунку від 26.06.2024, копія платіжної інструкції № 2413 від 29.07.2024, копія платіжної інструкції № 2454 від 06.08.2024, копія виписки з особового рахунку від 29.07.2024, копія виписки з особового рахунку від 06.08.2024, копія платіжної інструкції №2434 від 01.08.2024, копія виписки з особового рахунку від 01.08.2024, копія платіжної інструкції № 2407 від 25.07.2024, копія виписки з особового рахунку від 25.07.2024, копія Платіжної інструкції 3827 від 23.12.2024, копія Платіжної інструкції 3829, 3833, 3841 від 23.12.2024, копія Платіжної інструкції 3831, 3837, 3840 від 23.12.2024, копія Платіжної інструкції 3835, 3843 від 23.12.2024, копія Виписки з особового рахунку від 24.12.2024, копія Виписки з особового рахунку від 23.12.2024; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством: копія сертифікату відповідності затвердженому типу № 961-24-133 від 30.09.2024; копія сертифікату затвердження типу одиничного зразка транспортного засобу № UA*2012/1367*O*13192 від 29.07.2024 та технічного опису до нього; копія сертифікату відповідності № 82091 від 14.05.2024, інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі: пояснення № 186 від 23.06.2025, копія податкової накладної № 40 від 30.09.2024, копія квитанції №9303723093 від 14.10.2024 до ПН 40 від 30.09.2024, копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2025, копія свідоцтва платника ПДВ №100320020 від 21.10.2009, копія довідки від 04.12.2023 № 031-11-3-3-344, копія Форма 20-ОПП від 12.01.2024, копія форма 20-ОПП від 14.03.2024, копія форма 20-ОПП від 19.04.2024, копія форма 20-ОПП від 20.05.2024, копія інвентаризаційного опису № 21 від 30.09.2024, копія рішення № 13/02-25 від 13.02.2025, копія наказу № 07-к/тр від 14.02.2025, копія наказу № 15-к/тр від 01.05.2025, копія рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 у справі 380/22213/24.
В поясненнях № 186 від 23.06.2025 Позивач пояснив, що Товар був придбаний Позивачем у INTERNATIONAL TRACTORS LTD, Індія, що підтверджується контрактом № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, додатком № 13 від 09.03.2024 до контракту № SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, додатковою угодою № 1 від 15.04.2024 до додатку № 13 від 09.03.2024 до контракту SOLIS11-04-2023 від 11.04.2023, митною декларацією № 24UA100440320567U5 від 24.07.2024, CMR № 2207-03 від 22.07.2024, інвойсом № 5000080280 від 30.04.2024, пакувальним листом до інвойсу №5000080280 від 30.04.2024. Оплата Товару здійснена в повному обсязі, про що свідчить платіжною інструкцією в іноземній валюті № 215 від 11.04.2024, SWIFT Reference Number 24041100-1269490 від 11.04.2024 та випискою з особового рахунку за 11.04.2024.
26 червня 2025 року Комісія надіслала повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13012497/36738948 від 26.06.2025.
Комісія запропонувала позивачу надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) (документи, які не надано, позначити) первинних документів щодо постачання, придбання товарів послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Додаткова інформація: не вказана.
27 червня 2025 року Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 202 від 27.06.2025 та 71 додатком.
Суд встановив, що крім документів, що подавалися з поясненнями № 186 від 23.06.2025, Позивач додатково надав бухгалтерську довідку № 201 від 27.06.2025, згідно з якою за результатами господарських операцій за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 по коду УКТЗЕД 8701941010 на початок вказаного періоду - 01.01.2024 року залишок Трактор колісний Solis 105, УКТЗЕД 8701941010, становив- 0 тракторів, у період з 01.01.2024 по 31.12.2024 придбано 6 тракторів, реалізовано -6 тракторів, залишок на 31.12.2024 року - 0 тракторів.
З поясненнями № 202 від 27.06.2025 Позивач повторно надав Відповідачу-1 копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 40 від 30.09.2024.
Відповідач у відзиві зазначає, що у відповідь позивачем на адресу контролюючого органу було скеровано Повідомлення №13012497/36738948 від 26.06.2025 року про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з долученими документами у кількості 71 копії, що були надані у попередньому повідомленні. Продублювавши затребувані документи з первісних пояснень, платник податку фактично проігнорував і не виконав умови повідомлення контролюючого органу про необхідність надання додаткових первинних документів на підтвердження інформації, на підставі якої було створено спірні податкові накладні.
Розглядаючи вказану справу, суд застосовує до спірних правовідносин норми Порядку № 520 з врахуванням змін, внесених наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із пунктом 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 «Зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», який набрав чинності з 08 березня 2023 року (тобто вже був чинний під час прийняття оскаржуваних у цій справі рішень), пункт 9 Порядку № 520 викладено у наступній редакції: «Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимоги Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту».
Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року також було викладено у новій редакції: «Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року №19 також було затверджено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Верховний Суд у постанові від 24 березня 2025 року у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
У зазначеній постанові також зазначається, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
У повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 13012497/36738948 від 26.06.2025, маючи вже пояснення та документи від Позивача, тобто володіючи вже повною інформацією про дану господарську операцію, Відповідач-1 вказав про необхідність надання додаткових пояснень та документів й запропоновано надати:
o копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/ розрахунку коригування:
v первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) (документи, які не надано, позначити) первинних документів щодо
постачання
O придбання
O товарів
O послуг
v розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Додаткова інформація: не вказана.
В отриманому від Відповідача-1 повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13012497/36738948 від 26.06.2025 відсутні позначки, які б свідчили про необхідність надання технічної документації виробника та техпаспортів на трактори.
Суд зазначає, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
Однак, цієї вимоги податковий орган не виконав, а саме не вимагав у позивача та не конкретизував той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
В той же час, 27 червня 2025 року Позивач подав до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування з додатковими поясненнями № 202 від 27.06.2025 та 71 додатком.
Суд зазначає, що крім документів, що подавалися з поясненнями № 186 від 23.06.2025, Позивач додатково надав бухгалтерську довідку № 201 від 27.06.2025, згідно з якою за результатами господарських операцій за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 по коду УКТЗЕД 8701941010 на початок вказаного періоду - 01.01.2024 року залишок Трактор колісний Solis 105, УКТЗЕД 8701941010, становив - 0 тракторів, у період з 01.01.2024 по 31.12.2024 придбано 6 тракторів, реалізовано -6 тракторів, залишок на 31.12.2024 року - 0 тракторів.
З поясненнями № 202 від 27.06.2025 Позивач повторно надав Відповідачу-1 копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній № 40 від 30.09.2024.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що ні технічна документація виробника, ні техпаспорт на трактор жодним чином не впливають на податкові відносини, оскільки відносяться до правовідносин захисту прав споживачів.
Загальними вимогами до акта індивідуальної дії як акта правозастосування є його обґрунтованість та вмотивованість, що означає надання податковим органом конкретних підстав для його оформлення (як фактичних, так і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів, що підтверджують правомірність формування та подання податкової накладної, безпосередньо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Використання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без зазначення відповідної підстави та розрахованих показників за критерієм, який відповідає платнику податку, є неконкретизованим і призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Тому невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відповідач в оскаржуваному рішенні не конкретизував, які позивач надав копії документів, складених із порушенням законодавства.
Суд наголошує, що з поясненнями №186 від 23.06.2025 та з додатковими поясненнями №202 від 27.06.2025 Відповідачу було надано первинні документи щодо постачання/ постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг).
Позивач надав пояснення та копії первинних документів, складені під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджено матеріалами справи.
Отже, платником податків надано до податкового органу первинні документи, які, на його переконання, є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарських операцій.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 та від 02 квітня 2025 року у справі № 380/7481/24.
У постанові від 16 жовтня 2025 року у справі № 380/3016/24 Верховний Суд вказав: «Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу. Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку № 520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним. В залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним. Про таке неодноразово висловлювався Верховний Суд у низці постанов, включно й тих, на які містяться посилання у касаційній скарзі, зокрема у справі № 400/802/24. Верховний Суд неодноразово, зокрема і в означеній вище справі, наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд».
Відповідно до викладеного та враховуючи встановлені обставини цієї справи суд дійшов висновку про те, що подані позивачем документи для реєстрації спірної податкової накладної №40 від 30.09.2024 підтверджують зазначені у них дані та є достатніми для прийняття рішення про їх реєстрацію в ЄРПН.
Оскаржуване рішення не є обґрунтованим та вмотивованим та не містять переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття, оскільки не встановлюють, які саме документи не подані і що вони мали б підтвердити або спростувати.
Суд наголошує, що суб'єкт владних повноважень не може обґрунтовувати правомірність рішення, що оскаржується, іншими обставинами, ніж ті, що зазначені безпосередньо в рішенні, що оскаржується. За іншого підходу суб'єкт владних повноважень міг би самостійно та довільно змінювати (доповнювати) обґрунтування своїх дій (рішень) після їх вчинення (ухвалення), що не сумісне з принципами правової визначеності та належного урядування, які є фундаментальними для правової держави.
Підсумовуючи вищевикладене, враховуючи встановлені обставини, зважаючи на наявність у позивача передбачених чинним законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної та беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Львівській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 40 від 30.09.2024, а тому рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 01.07.2025 № 13032823/36738948 прийняте відповідачем-1 без урахування всіх обставин, що мають значення для їх прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Суд також вважає помилковим посилання відповідача, що зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 40 від 30.09.2024 датою її фактичного подання є втручанням у дискреційні повноваження відповідачів, оскільки в цьому випадку обрана позивачем форма захисту порушених прав платника є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Доводи податкового органу про ненадання позивачем копій первинних документів, є необґрунтованими, оскільки відсутність вказаних документів не була підставою для зупинення реєстрації податкової накладної та не зазначалася у відповідних квитанціях.
Суд наголошує, що відшукування нових підстав контролюючим органом, що не були підставами для зупинення та відмові у реєстрації податкової накладної на виправдання своєї позиції під час судового розгляду справи є безпідставним та необґрунтованим.
Відповідно до ч.1ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Всупереч наведеним вимогам відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, не доведено правомірності винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації досліджуваної податкової накладної.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог у спосіб зазначений у резолютивній частині рішення.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Сплачений позивачем судовий збір у розмірі, визначеному Законом України “Про судовий збір» підлягає стягненню на його користь з відповідачів за рахунок бюджетних асигнувань.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області від 01.07.2025 № 13032823/36738948 про відмову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ- АГРОТЕХ» у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної № 40 від 30.09.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛЬВІВ-АГРОТЕХ», податкову накладну № 40 від 30.09.2024, датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-АГРОТЕХ" ( 81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова ,0 км +550 м., (Автодорога Київ-Чоп 00 + 550 м (зліва) ЄДРПОУ 36738948) 1211,20 грн судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, пл. Львівська, 8, ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЬВІВ-АГРОТЕХ" ( 81120, Львівська обл., Пустомитівський р-н, сільрада Сороко-Львівська, автодорога Київ-Чоп, під'їзд до м. Львова ,0 км +550 м., (Автодорога Київ-Чоп 00 + 550 м (зліва) ЄДРПОУ 36738948) 1211,20 грн судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович