про залишення позовної заяви без руху
24 листопада 2025 рокусправа № 380/22847/25 м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мричко Н.І., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на посаді
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на посаді, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 з винесення п.3 наказу № 200 від 21.08.2023 відносно сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3- го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 про здачу справ та посаду та вибуття 21.08.2023 до нового місця служби, село Мала Любаша Рівненського району, Рівненської області та 21 серпня 2023 року виключити зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та усіх видів забезпечення;
- визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 з винесення п.4 наказу № 201 від 22.08.2023 про призупинення сержанту ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3- го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 грошового забезпечення та зняття зі всіх інших видів забезпечення з 22 серпня 2023;
- визнати протиправною діяльність Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 з винесення п.25 наказу № 62-РС від 07.11.2023 про звільнення з посади та призупинення військової служби сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 з 05 жовтня 2023 року;
- скасувати п.3 наказу № 200 від 21.08.2023, п. 4 наказу № 201 від 22.08.2023 від 26.08.2023 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , як необгрунтовані та незаконні, та зобов'язати включити ОСОБА_1 в списки особового складу та в усі види забезпечення, відновити виплату грошового забезпечення та поновлення на всі інші види забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- скасувати п. 25 наказу № 62-РС від 07.11.2023, начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , як передчасного та незаконного, поновити ОСОБА_1 на посаді, яку. він обіймав до звільнення в ІНФОРМАЦІЯ_3 та відновити військову службу на якій він перебував до 05.10.2023. Зобов'язати строк призупинення військової служби зарахувати до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії, а також до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання та поновлення пільг і соціальних гарантій, встановлених законодавством України для військовослужбовців;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виплатити сержанту ОСОБА_1 , головному сержанту-командиру 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 недоотримане грошове забезпечення та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за весь час необгрунтованого призупинення військової служби починаючи з 22.08.2023;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" та скерувати клопотання про внесення відомостей до Єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України про зняття з розшуку сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 вказаного Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених вказаним Кодексом.
Частиною другою вказаної статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Перевіривши позовну заяву суддя встановила, що така не відповідає вимогам, встановленим статтями 161 КАС України, з огляду на таке.
Щодо строку звернення до суду.
Відповідно до частини першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого вказаним Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За приписами частини п'ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 зазначеного Кодексу.
Таким спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.
Відповідно до понятійного апарату КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини першої статті 4 КАС України у чинній редакції).
Отож, військова служба є різновидом служби публічної, тому строк звернення до суду за вирішенням цього публічно-правового спору щодо проходження публічної служби охоплюється спеціальною нормою частини п'ятої статті 122 КАС України (місячний строк).
Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.
Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Суд при розгляді вказаного питання враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18.
Предметом спору в цій справі є, зокрема:
- наказ № 200 від 21.08.2023 відносно сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3- го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 про здачу справ та посаду та вибуття 21.08.2023 до нового місця служби, село Мала Любаша Рівненського району, Рівненської області та 21 серпня 2023 року виключити зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та усіх видів забезпечення;
- наказ № 201 від 22.08.2023 про призупинення сержанту ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3- го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 грошового забезпечення та зняття зі всіх інших видів забезпечення з 22 серпня 2023;
- наказ № 62-РС від 07.11.2023 про звільнення з посади та призупинення військової служби сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 з 05 жовтня 2023 року.
Тобто позивач оскаржує накази прийняті відповідачем у серпні та листопаді 2023 року.
До суду з цим позовом позивач звернувся 15.11.2025 (позовна заява здана на пошту, що підтверджується відміткою на поштовому конверті), тобто з пропуском встановленого частиною п'ятою статті 122 КАС України, місячного строку звернення до суду з цим позовом.
Відповідно до частини першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач до позову не додав заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав пропуску цього строку та відповідних доказів.
Щодо сплати судового збору.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі Закон України №3674-VI).
За визначенням, наведеним в частині першій статті 1 Закону України №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених вказаним Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до статті 5 Закону України “Про судовий збір» встановлюється вичерпний перелік підстав з яких особа може бути звільнена від сплати судового збору.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 » від 19.11.2024 № 4059-IX прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028 гривні.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Зі змісту позову видно, що позивач заявив вісім позовних вимог.
Зі семи позовних вимог немайнового характеру, шість з таких по суті є трьома позовними вимогами, оскільки одна є похідною від основної вимоги.
1. Визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 з винесення п.3 наказу № 200 від 21.08.2023 відносно сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3- го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 про здачу справ та посаду та вибуття 21.08.2023 до нового місця служби, село Мала Любаша Рівненського району, Рівненської області та 21 серпня 2023 року виключити зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 та усіх видів забезпечення; скасувати п.3 наказу № 200 від 21.08.2023 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , як необгрунтований та незаконний, та зобов'язати включити ОСОБА_1 в списків особового складу та в усі види забезпечення, відновити виплату грошового забезпечення та поновлення на всі інші види забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
2. Визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 з винесення п.4 наказу № 201 від 22.08.2023 про призупинення сержанту ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3- го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 грошового забезпечення та зняття зі всіх інших видів забезпечення з 22 серпня 2023; скасувати п. 4 наказу № 201 від 22.08.2023 від 26.08.2023 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , як необгрунтовані та незаконні, та зобов'язати включити ОСОБА_1 в списки особового складу та в усі види забезпечення, відновити виплату грошового забезпечення та поновлення на всі інші види забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
3. визнати протиправною діяльність Начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 з винесення п.25 наказу № 62-РС від 07.11.2023 про звільнення з посади та призупинення військової служби сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 з 05 жовтня 2023 року; скасувати п. 25 наказу № 62-РС від 07.11.2023, начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , як передчасного та незаконного, поновити ОСОБА_1 на посаді, яку. він обіймав до звільнення в ІНФОРМАЦІЯ_3 та відновити військову службу на якій він перебував до 05.10.2023. Зобов'язати строк призупинення військової служби зарахувати до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії, а також до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання та поновлення пільг і соціальних гарантій, встановлених законодавством України для військовослужбовців.
4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (Код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" та скерувати клопотання про внесення відомостей до Єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України про зняття з розшуку сержанта ОСОБА_1 , головного сержанта-командира 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Отже в частині подання позову немайнового характеру, позивачу слід сплатити в судовий збір з урахуванням чотирьох заявлених позовних вимог немайнового характеру.
Щодо позовної вимоги: "зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виплатити сержанту ОСОБА_1 , головному сержанту-командиру 1-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 недоотримане грошове забезпечення та здійснити недоотримане продовольче, речове та інші види забезпечення за весь час необгрунтованого призупинення військової служби починаючи з 22.08.2023", суддя зазначає, що така вимога є вимогою майнового характеру за яку також слід сплатити судовий збір.
Отже, розмір судового збору за подання цього позову повинен становити 6056 грн (3028,00 грн * 0,4*5).
До позовної заяви позивач долучає квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.
Отже, судовий збір за подання цієї позовної заяви сплачено не в повному обсязі.
Відтак, позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 4844,80 грн (6056 грн - 1211,20 грн).
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду наведеного, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, надавши йому строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись статтями 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя
залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, скасування наказів, поновлення на посаді.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду:
- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску;
- квитанції про доплату судового збору у розмірі 4844,80 грн.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набуває чинності з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяМричко Н.І.