24 листопада 2025 рокусправа № 380/4408/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, -
Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача на користь Львівського державного університету безпеки життєдіяльності витрати пов'язані з утриманням ОСОБА_1 в Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності в сумі 114926,48 грн.
Ухвалою від 11.03.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з наказом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 21.07.2018 № 418 о/с, ОСОБА_2 зарахований з 15.08.2018 курсантом 1 курсу денної форми навчання ЛДУБЖД за державним замовленням. Відповідно до наказу ЛДУБЖД від 09.08.2018 № 462 о/с, ОСОБА_3 прийнятий на службу цивільного захисту, зарахований в кадри Державної служби України з надзвичайних ситуації з 15.08.2018 на посаду курсанта. Між Позивачем та Відповідачем був укладений контракт № 96/19 про навчання (проходження служби цивільного захисту) на період підготовки за ступенем вищої освіти бакалавр.
Згідно з підпунктом 5 пункту 1 Контракту Відповідач був зобов'язаний проходити службу цивільного захисту в органах чи підрозділах ДСНС України на посадах середнього (старшого) начальницького складу не менше трьох років після закінчення навчання.
Наказом Головного управління ДСНС України у Львівській області від 26.03.2024 № 96 “Про кадрові питання» старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_3 - начальника служби безпеки дорожнього руху Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Львівській області звільнено зі служби цивільного захисту та виключено з кадрів ДСНС з 26.03.2024 за підпунктом 9 пункту 176 (за згодою сторін) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу. Згідно з Розрахунком витрат на утримання ОСОБА_3 в ЛДУБЖД у період з 15.08.2018 по 05.03.2022 року, сума витрат, яка підлягає відшкодуванню Відповідачем, складає 114 926,48 грн.
18.02.2025 лист № 90 01-274/90 12 від 24.01.2025 про повідомленням про зобов'язання відшкодувати вказані витрати було вручено відповідачу. У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості з витрат на утримання у вищому закладі освіти, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду клопотання про залишення позову без розгляду, яке мотивоване тим, що позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду.
Згідно з наказом Головного управління ДСНС України у Львівській області від 26.03.2024 № 96 «Про кадрові питання» відповідача було звільнено зі служби цивільного захисту та виключено з кадрів ДСНС з 26.03.2024 за підпунктом 9 пункту 176 (за згодою сторін) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу. Проте розрахунок витрат на утримання ОСОБА_1 в ЛДУ БЖД у період з 18.08.2018 по 05.03.2022 року, та сума витрат, яка підлягає відшкодуванню, складено та надіслано позивачем на адресу місця реєстрації відповідача разом з повідомленням про зобов'язання відшкодувати вказані витрати, листом № 90 01-274/90 12 від 24.01.2025, що стверджується копією списку згрупованих відправлень від 27.01.2025 - рекомендоване відправлення № 0505244335181. Таким чином, з вищенаведеного виснується, що позивач після спливу 10 місяців з дня звільнення відповідача із служби у Головному управлінні ДСНС України у Львівській області, склав розрахунок витрат на утримання відповідача у навчальному закладі та разом із повідомленням про зобов'язання відшкодувати вказані витрати надіслав на адресу місця реєстрації останнього. Із самим же позовом про відшкодування витрат, позивач звернувся до суду у лютому 2025 року (позовна заява підписана 25.02.2025 р.), тобто після спливу 11 місяців з дня звільнення зі служби цивільного захисту, яке відбулось 26.03.2024. Позивачем не обґрунтовано причин такого тривалого зволікання зі вжиттям заходів для захисту своїх прав, які позивач вважає порушеними.
Просить суд залишити позов без розгляду.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з наказом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 21.07.2018 № 418 о/с, ОСОБА_1 був зарахований з 15.08.2018 курсантом 1 курсу денної форми навчання ЛДУ БЖД за державним замовленням.
Між, Позивачем та Відповідачем укладений контракт № 96/19 про навчання (проходження служби цивільного захисту) на період підготовки за ступенем вищої освіти бакалавр (надалі - Контракт).
Згідно з підпунктом 5 пункту 1 Контракту Відповідач був зобов'язаний проходити службу цивільного захисту в органах чи підрозділах ДСНС України на посадах середнього (старшого) начальницького складу не менше трьох років після закінчення навчання.
Особи, які навчаються у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності, перебувають на повному державному забезпеченні. Кошти, які витрачаються на їх навчання, є державними (бюджетними).
Наказом ЛДУБЖД від 03.03.2022 № 89 Відповідач, у зв'язку із закінченням навчання, з 05.03.2022 був направлений для подальшого проходження служби у розпорядження начальника Головного управління ДСНС України у Львівській області та призначений на посаду начальника служби безпеки дорожнього руху Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Львівській області (наказ ГУ ДСНС України у Львівській області від 06.03.2022 № 58).
Наказом Головного управління ДСНС України у Львівській області від 26.03.2024 № 96 “Про кадрові питання» старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_3 - начальника служби безпеки дорожнього руху Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Львівській області звільнено зі служби цивільного захисту та виключено з кадрів ДСНС з 26.03.2024 за підпунктом 9 пункту 176 (за згодою сторін) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу.
Згідно з Розрахунком витрат на утримання ОСОБА_3 в ЛДУБЖД у період з 15.08.2018 по 05.03.2022, сума витрат, яка підлягає відшкодуванню Відповідачем, складає 114 926,48 грн.
Вказаний Розрахунок, відповідно до абзацу другого пункту 5 Порядку відшкодування особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту витрат, пов'язаних з їх утриманням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, або в їх відокремлених структурних підрозділах, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 р. № 443, був надісланий Відповідачу, разом з повідомленням про зобов'язання відшкодувати вказані витрати, листом № 90 01-274/90 12 від 24.01.2025 на адресу місця реєстрації (факт надіслання підтверджується копією списку згрупованих відправлень від 27.01.2025 - рекомендоване відправлення № 0505244335181).
18.02.2025 вищенаведений лист № 90 01-274/90 12 від 24.01.2025 (рекомендоване відправлення № 0505244335181) було вручено Відповідачу (підтверджується викопіюванням з особистого кабінету на сайті Акціонерного товариства «Укрпошта»).
У зв'язку з несплатою Відповідачем заборгованості з витрат на утримання у вищому закладі освіти, Позивач звертається з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи оцінку обгрунтованості заяви відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Ключовими у цій справі є питання дотримання позивачем строку звернення до суду про стягнення з відповідача витрат, пов'язаних з його утриманням у вищому навчальному закладі.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положеннями частини другої статті 122 КАС України встановлено різні строки звернення до адміністративного суду для суб'єктів владних повноважень та для інших осіб.
За частиною п'ятою статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду встановлені статтею 123 КАС України.
Згідно статтею 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ч. 5 ст. 241 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так Верховний Суд у постанові від 11.04.2024 у справі № 420/20386/23 прийшов до наступних висновків:
«… Верховний Суд наголошував на тому, що спори стосовно проходження публічної служби охоплюють спори, які виникають з моменту прийняття особи на посаду і до її звільнення, зокрема й питання відповідальності за невиконання договору підготовки фахівця, що зумовлює відшкодування фактичних витрат, пов'язаних з утриманням у навчальному закладі, навіть якщо подання відповідного позову про відшкодування витрат відбувається після її звільнення з публічної служби (постанова Великої Палати Верховного Суду у справі №804/285/16 від 12 грудня 2018 року).
Отже до спорів про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі підлягають застосуванню приписи частини п'ятої статті 122 КАС України, тобто у цьому випадку підлягає застосуванню місячний строк звернення до суду (постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 20 листопада 2020 року у справі №160/11957/19).
Разом із тим, Верховний Суд неодноразово, акцентував увагу на тому, що право на звернення до суду у позивача (вищого навчального закладу) у цій категорії справ може виникнути лише у випадку відмови відповідача добровільно відшкодувати витрати та може бути реалізоване протягом одного місяця з дня такої відмови.
Аналогічний підхід до правозастосування указаних норм при вирішенні подібних за змістом правовідносин застосовано Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі № 340/685/19, від 10 жовтня 2019 року у справі № 140/721/19, від 28 травня 2021 року у справі № 320/7233/19, від 23 березня 2023 року у справі № 420/24331/21, від 06 квітня 2023 року у справі № 400/4280/20, від 11 травня 2023 року у справі №400/4281/20.
Тобто саме із відмовою відповідача добровільно відшкодувати витрати на його утримання у вищому навчальному закладі законодавець пов'язує можливість звернення навчального закладу з позовом про стягнення такого відшкодування у судовому порядку.
Вирішуючи питання обчислення строків звернення до суду із позовною заявою про стягнення витрат, пов'язаних з утриманням у вищому навчальному закладі, Верховний Суд у справах № 560/1389/20 (постанова від 21 січня 2021 року), № 420/9694/20 (постанова від 21 грудня 2021 року), дійшов висновку, що строк звернення до суду з позовом про проходження публічної служби необхідно обчислювати з наступного дня після закінчення строку для добровільного відшкодування витрат…».
Із матеріалів справи слідує та не заперечується відповідачем, що розрахунком витрат на утримання ОСОБА_1 в ЛДУ БЖД у період з 18.08.2018 по 05.03.2022 року, сума витрат, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, складає 114 926,48 грн
Вказаний розрахунок надісланий відповідачу, разом з повідомленням про зобов'язання відшкодувати вказані витрати, листом № 90 01-274/90 12 від 24.01.2025 на адресу місця реєстрації (факт надіслання підтверджується копією списку згрупованих відправлень від 27.01.2025 рекомендоване відправлення № 0505244335181).
18.02.2025 лист № 90 01-274/90 12 від 24.01.2025 (рекомендоване відправлення № 0505244335181) вручений відповідачу (підтверджується викопіюванням з особистого кабінету на сайті Акціонерного товариства «Укрпошта»).
До суду позивач звернувся 26.02.2025 - дата надіслання позову засобами поштового зв'язку та 06.03.2025 позов зареєстрований через канцелярію суду.
Відтак позивач не порушив строку звернення до суду, у зв'язку із чим підстави для залишення позову без розгляду відсутні.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 99 Кодексу цивільного захисту України до персоналу (кадрів) органів та підрозділів цивільного захисту належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.
Відповідно до статті 101 Кодексу цивільного захисту України, служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положенням пункту 2 частини 1 статті 103 Кодексу цивільного захисту України, контракт про навчання (проходження служби цивільного захисту) може бути укладено з особою, зарахованою за денною формою здобуття освіти до закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або до його відокремленого структурного підрозділу.
Відповідно до частини 6 статті 106 Кодексу цивільного захисту України особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в їх відокремлених структурних підрозділах, у разі дострокового припинення (розірвання) контракту про навчання (проходження служби цивільного захисту), крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 5 частини першої цієї статті, а також особи начальницького складу, які звільняються із служби протягом трьох років після закінчення закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або його відокремленого структурного підрозділу, крім осіб, звільнених із служби цивільного захисту з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 5 частини першої цієї статті, відшкодовують центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, витрати, пов'язані з їх утриманням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, або в його відокремленому структурному підрозділі, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Порядок відшкодування особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту витрат, пов'язаних з їх утриманням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які належать до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, або в їх відокремлених структурних підрозділах затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 р. № 443 (далі - Порядок №443).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 443 витрати, пов'язані з їх утриманням у закладах вищої освіти відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її навчання за денною формою здобуття освіти за державним замовленням. Сума відшкодованих витрат зараховується до спеціального фонду державного бюджету і використовується відповідно до кошторису закладу вищої освіти.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 443, відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов'язаних з грошовим, продовольчим, речовим та медичним забезпеченням; оплатою комунальних послуг.
Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 443, після видання наказу про відрахування із закладу вищої освіти особи, керівник закладу вищої освіти або за його дорученням інша посадова особа видає під особистий підпис зазначеній відрахованій особі повідомлення із зобов'язанням відшкодувати ДСНС протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення витрати, із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів. У разі звільнення із служби особи до моменту відпрацювання нею трьох років після закінчення закладу вищої освіти територіальний орган ДСНС, у якому особа проходила службу, невідкладно повідомляє про це закладу вищої освіти, у якому особа навчалася. У такому випадку повідомлення особі може бути видано під особистий підпис або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення, за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Як встановлено судом за умовами, укладеного між відповідачем та позивачем, контракту, відповідач зобов'язався проходити службу цивільного захисту в органах чи підрозділах ДСНС України на посадах середнього (старшого) начальницького складу не менше трьох років після закінчення навчання.
Відповідач наказом ГУ ДСНС України у Львівській області від 06.03.2022 № 58 призначений на посаду начальника служби безпеки дорожнього руху Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Львівській області.
Наказом Головного управління ДСНС України у Львівській області від 26.03.2024 № 96 “Про кадрові питання» старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_3 - начальника служби безпеки дорожнього руху Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Львівській області звільнено зі служби цивільного захисту та виключено з кадрів ДСНС з 26.03.2024 за підпунктом 9 пункту 176 (за згодою сторін) Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу.
Згідно з Розрахунком витрат на утримання ОСОБА_3 в ЛДУБЖД у період з 15.08.2018 по 05.03.2022, сума витрат, яка підлягає відшкодуванню відповідачем, складає 114 926,48 грн.
Зазначений розрахунок та вимогу про відшкодування витрат отриманий відповідачем.
Проте відповідач не відшкодував витрати ні на час подання позову, ні на час розгляду справи.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача наведених витрат з грошового, продовольчого, речового, медичного забезпечення, з оплати комунальних послуг і вартості споживання енергоносіїв, на суму 114926,48 грн в судовому порядку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (ЄДРПОУ 08571340) суму 114 926,48 грн (сто чотирнадцять тисяч дев'ятсот двадцять шість грн. 48 коп.) на відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням під час навчання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяМорська Галина Михайлівна