справа№380/15064/25
21 листопада 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САД АГРО ТРЕЙД" про визнання протиправним та скасування рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, зобов'язання Державної податкової служби України вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "САД АГРО ТРЕЙД" з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 16.04.2025 № 12757894/37122702 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 59 від 30.11.2024, складену Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД», датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариством у межах господарської діяльності укладено договір комісії з ТОВ «БЕРГ ФРУТ», на виконання якого Позивач (Комісіонер) здійснив експорт продукції (яблучного соку) та нарахував комісійну винагороду. За фактом надання послуг складено податкову накладну № 59 від 30.11.2024, реєстрацію якої зупинено контролюючим органом з підстав відповідності платника податку критеріям ризиковості здійснення операцій.
Позивач зазначає, що надав податковому органу вичерпний пакет документів та пояснень, які підтверджують реальність господарської операції та формування податкових зобов'язань. На додатковий запит контролюючого органу Позивачем також надано додаткові документи.
Однак, Комісією прийнято оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної з формальних підстав (ненадання документів), без зазначення, яких саме документів не вистачає, що, на думку Позивача, є протиправним.
Відповідачі проти позову заперечили, надали відзив, у якому зазначили, що реєстрацію податкової накладної було зупинено правомірно у зв'язку з виявленням ризиків. Платнику податків було направлено Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, зокрема щодо формування комісійної винагороди та відшкодування витрат.
На думку Відповідачів, Позивач не виконав вимоги цього повідомлення в повному обсязі, не надав пояснень щодо формування ціни послуги, що стало підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації згідно з п. 11 Порядку № 520.
Ухвалою від 25.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 20.11.2025 відмовлено у клопотанні представника Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "САД АГРО ТРЕЙД" про визнання протиправним та скасування рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, зобов'язання Державної податкової служби України вчинити дії про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін або за правилами загального позовного провадження.
Суд, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
Товариство з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» (далі - Позивач, Комісіонер), здійснюючи свою господарську діяльність, 10 жовтня 2024 року уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕРГ ФРУТ» (далі - Комітент) договір комісії номер 10/10/2024 (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1.1. Договору в порядку та на умовах, визначених Договором, Комісіонер зобов'язується за дорученням Комітента за комісійну плату укласти за рахунок Комітента, але від свого імені, договір (або договори) щодо продажу соку яблучного концентрованого освітленого натурального (надалі іменується «продукція»).
Відповідно до пункту 1.3., ціна реалізації продукції буде вказана у Специфікаціях. Якісні характеристики продукції, що підлягає передачі визначаються також у Специфікації. За виконання умов Договору комісії Комітент сплачує Комісіонерові комісійну плату протягом тридцяти банківських днів з дати затвердження Звіту Комісіонера, але в будь-якому випадку не раніше дати перерахування Комітентові всієї грошової суми вартості продукції, переданої за цим Договором (пункт 7.1. Договору).
11 жовтня 2024 року у Договір внесено зміни про те, що Комісіонер надає Комітенту звіти щодо виконання Договору.
21 жовтня 2024 року Сторонами підписано Специфікацію за номером 1, якою узгоджено найменування, асортимент, кількість та ціну продукції, у відповідності до яких Комісіонер буде виконувати завдання Комітента, згідно якого Комісіонер від свого імені, але за рахунок і на користь Комітента продає на експорт наступну продукцію - Сік яблучний концентрований освітлений натуральний у кількості 221 500,00 кілограмів, ціна за один кілограм 2,25 Євро (податок на додану вартість не передбачено). Загальна вартість 498 375,00 Євро. Розмір комісійної плати Комісіонеру складає 12,00 з податком на додану вартість за один кілограм реалізованої Продукції.
З метою експорту, відповідно до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року, Комітент передав Комісіонеру продукцію (Сік яблучний концентрований освітлений натуральний) у кількості 221 500,00 кілограмів, а саме:
49 000,00 кілограмів - 04 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 1;
25 000,00 кілограмів - 08 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 3;
49 500,00 кілограмів - 11 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 5;
24 500,00 кілограмів - 14 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 6;
24 500,00 кілограмів - 15 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 7;
24 500,00 кілограмів - 15 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 8;
24 500,00 кілограмів - 19 листопада 2024 року, про що Сторони підписали Акт приймання-передачі за номером 9.
У листопаді 2024 року Комісіонером, відповідно до Специфікації номер 1 від 21 жовтня 2024 року експортовано продукцію в загальній кількості 221 500,00 кілограмів, що підтверджується Звітом Комісіонера від 30 листопада 2024 року.
Відповідно до Договору комісії та Специфікації номер 1 від 21 жовтня 2024 року Комісіонером (Товариство з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД») нараховано комісійну винагороду в сумі 2 658 000,00 гривень в тому числі податок на додану вартість в сумі 443 000,00 гривень про що Сторонами підписано Акт наданих послуг номер 1886 від 30 листопада 2024 року. Оплата за дані послуги здійснена в повному обсязі 25 березня 2025 року.
За результатами господарської операції, відповідно до першої події (послуги з реалізації (експорту) продукції), Позивачем складено податкову накладну від 30 листопада 2024 року номер 59 на загальну суму 2 658 000,00 гривень в тому числі податок на додану вартість в сумі 443 000,00 гривень та направлено її засобами електронного зв'язку до Державної податкової служби України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, згідно з отриманою квитанцією від 13 грудня 2024 року, податкову накладну від 30 листопада 2024 року номер 59, реєстраційний номер документа: 9379444840, прийнято, реєстрацію зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Обсяг постачання товару/послуги 46.17, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник "D"=.2693%, "Рпоточ"=295792.92.
Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до квитанції від 13 грудня 2024 року про зупинення реєстрації податкової накладної від 30 листопада 2024 року номер 59, реєстрація податкової накладної зупинена з огляду на те, що платник податку відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Після отримання квитанції про зупинення реєстрації, 26 березня 2025 року Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» направлено контролюючому органу повідомлення номер 3 про надання пояснень та пакет документів, який він вважав, що цілком та достатньо розкриває зміст даної господарської операції, щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено до податкової накладної від 30 листопада 2024 року номер 59, а саме:
Договір комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕРГ ФРУТ» (Документ довільного формату номер 1 від 26 березня 2025 року).
Специфікація номер 1 від 21 жовтня 2024 року до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року (Документ довільного формату номер 2 від 26 березня 2025 року).
Додаткова угода від 11 жовтня 2024 року до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року (Документ довільного формату номер 3 від 26 березня 2025 року).
Акт наданих послуг номер 1886 від 30 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 4 від 26 березня 2025 року).
Банківська виписка Акціонерного банку «Південний» від 25 березня 2025 року про отримання оплати (Документ довільного формату номер 5 від 26 березня 2025 року).
Акти приймання-передачі Товару (сік яблучний концентрований освітлений натуральний) до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року:
номер 1 від 04 листопада 2024 року (у кількості 49 500 кілограмів);
номер 3 від 08 листопада 2024 року (у кількості 25 000 кілограмів);
номер 5 від 11 листопада 2024 року (у кількості 49 500 кілограмів);
номер 6 від 14 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів);
номер 7 від 15 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів);
номер 8 від 15 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів);
номер 9 від 19 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів) (Документ довільного формату номер 6 від 26 березня 2025 року).
Товарно-транспортні накладні від 04 листопада 2024 року; від 04 листопада 2024 року; від 08 листопада 2024 року; від 11 листопада 2024 року; від 11 листопада 2024 року; від 14 листопада 2024 року; від 15 листопада 2024 року; від 19 листопада 2024 року; від 11 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 7 від 26 березня 2025 року).
Звіт комісіонера від 30 листопада 2024 року до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року (Документ довільного формату номер 8 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 4UA209170093307U1 від 04 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/83 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 04 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 9 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170093309U0 від 04 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/84 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 04 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 10 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170094653U3 від 08 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/93 від 04 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 08 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 11 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170095293U6 від 11 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/85 від 11 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 04 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 12 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170095329U6 від 11 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/87 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 11 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 13 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170096521U1 від 14 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/86 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 14 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 14 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170096940U0 від 15 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/90 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 16 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 15 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170096941U0 від 15 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/88 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 17 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 16 від 26 березня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170098095U0 від 19 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/89 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 19 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 17 від 26 березня 2025 року).
Письмове пояснення щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена (Документ довільного формату номер 18 від 26 березня 2025 року).
Проте, після отримання від Позивача повідомлення номер 3 від 26 березня 2025 року з долученими до нього копіями документів, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків направлено Товариству з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 02 квітня 2025 року номер 12705733/37122702 у якому зазначено про необхідність надання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме:
копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування:
первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів; інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури /інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахування наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити), однак жодних позначень чи підкреслень комісією не було здійснено.
первинних документів щодо постачання послуг, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг);
інших документів що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. У полі «Додаткова інформація» - не надано пояснення та копій підтверджуючих документів щодо формування комісійної винагороди, в тому числі за рахунок відшкодування витрат, які здійснив Комісіонер при виконанні договору номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року.
Після чого, 09 квітня 2025 року Позивачем, на вказане повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, направлено до Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків повідомлення за номером 1 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за номером 59 від 30 листопада 2024 року, до якого було долучено копії наступних документів:
Письмове пояснення до повідомлення про надання додаткових пояснень щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена (Документ довільного формату номер 1 від 09 квітня 2025 року).
Договір перевезення та надання транспортно-експедиційних послуг номер 11 від 30 липня 2024 року укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «АВРОРА ГРУП» (Документ довільного формату номер 2 від 09 квітня 2025 року).
Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжміському та міжнародному сполученні та надання транспортно-експедиційних послуг номер 05-6/05/2022 від 05 травня 2022 року укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІС Транс ЮЕЙ» (Документ довільного формату номер 3 від 09 квітня 2025 року).
Акти наданих послуг перевезення вантажів номер 4685 від 16 листопада 2024 року, номер 4598 від 08 листопада 2024 року, номер 4597 від 11 листопада 2024 року, номер 4726 від 15 листопада 2024 року, номер 4684 від 19 листопада 2024 року, номер 4665 від 20 листопада 2024 року, номер 4680 від 20 листопада 2024 року, номер 4648 від 21 листопада 2024 року, номер 2331 від 13 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 4 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 12 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 5 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 06 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 6 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 11 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 7 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 12 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 8 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 18 грудня 2024 року (оплата за сік) (Документ довільного формату номер 9 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 19 грудня 2024 року (оплата за сік) (Документ довільного формату номер 10 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка 13 березня 2025 року (оплата за сік) (Документ довільного формату номер 11 від 09 квітня 2025 року).
Банківська виписка 08 квітня 2025 року (оплата за транспортні послуги, РКО) (Документ довільного формату номер 12 від 09 квітня 2025 року).
У письмових поясненнях Позивачем наданий аналіз господарської операції щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена. Долучено документи, що підтверджують господарську операцію, а саме договір комісії та специфікація, акт надання послуг, акти приймання-передачі товару на комісію, звіт комісіонера за листопад 2024 року, митні декларації, що підтверджують експорт товару, також надано первинні документи, що підтверджують понесені витрати Товариства з обмеженою відповідальністю «Сад Агро Трейд» при здійсненні експорту та банківські виписки щодо оплати за транспортні послуги, перерахування коштів за товар, переданий на комісію та відшкодування понесених витрат Товариства з обмеженою відповідальністю «Сад Агро Трейд» від Товариства з обмеженою відповідальністю «Берг Фрут», відповідно до вимог до складання та оформлення первинних документів, передбачених частиною 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» номер 996 від 16 липня 1999 року.
Проте, комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків не взяла до уваги подані Позивачем документи та прийняла рішення від 16 квітня 2025 року номер 12757894/37122702 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
У графі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): відсутня будь-яка відмітка.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД», просить звернути увагу суду на той факт, що контролюючим органом у рішенні від 16 квітня 2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної номер 59 від 30 листопада 2024 року не зазначено жодних чітких підстав відмови та не вказано, які саме документи не надано Позивачем і що вони мали б підтвердити або спростувати, при тому, що рішення повинне містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної.
Не погодившись з прийнятим рішенням, 25 квітня 2025 року Позивачем подано до комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку адміністративного оскарження Скаргу щодо оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16 квітня 2025 року.
До даної скарги позивачем додано наступні копії документів:
Договір комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕРГ ФРУТ» (Документ довільного формату номер 1 від 25 квітня 2025 року).
Специфікація номер 1 від 21 жовтня 2024 року до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року (Документ довільного формату номер 2 від 25 квітня 2025 року).
Додаткова угода від 11 жовтня 2024 року до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року (Документ довільного формату номер 3 від 25 квітня 2025 року).
Акт наданих послуг номер 1886 від 30 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 4 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка Акціонерного банку «Південний» від 25 березня 2025 року про отримання оплати (Документ довільного формату номер 5 від 25 квітня 2025 року).
Акт приймання-передачі Товару (сік яблучний концентрований освітлений натуральний) до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року:
номер 1 від 04 листопада 2024 року (у кількості 49 500 кілограмів);
номер 3 від 08 листопада 2024 року (у кількості 25 000 кілограмів);
номер 5 від 11 листопада 2024 року (у кількості 49 500 кілограмів);
номер 6 від 14 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів);
номер 7 від 15 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів);
номер 8 від 15 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів);
номер 9 від 19 листопада 2024 року (у кількості 24 500 кілограмів) (Документ довільного формату номер 6 від 25 квітня 2025 року).
Товарно-транспортні накладні від 04 листопада 2024 року; від 04 листопада 2024 року; від 08 листопада 2024 року; від 11 листопада 2024 року; від 11 листопада 2024 року; від 14 листопада 2024 року; від 15 листопада 2024 року; від 19 листопада 2024 року; від 11 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 7 від 25 квітня 2025 року).
Звіт комісіонера від 30 листопада 2024 року до Договору комісії номер 10/10/2024 від 10 жовтня 2024 року (Документ довільного формату номер 8 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 4UA209170093307U1 від 04 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/83 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 04 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 9 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170093309U0 від 04 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/84 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 04 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 10 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170094653U3 від 08 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/93 від 04 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 08 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 11 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170095293U6 від 11 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/85 від 11 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 04 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 12 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170095329U6 від 11 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/87 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 11 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 13 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170096521U1 від 14 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/86 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 14 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 14 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170096940U0 від 15 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/90 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 16 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 15 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170096941U0 від 15 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/88 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 17 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 16 від 25 квітня 2025 року).
Митна декларація номер 24UA209170098095U0 від 19 листопада 2024 року, рахунок-фактура номер SAT-FR/2024/89 від 01 листопада 2024 року, повідомлення про фактичне вивезення товарів від 19 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 17 від 25 квітня 2025 року).
Письмове пояснення щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена (Документ довільного формату номер 18 від 25 квітня 2025 року).
Письмове пояснення до повідомлення про надання додаткових пояснень щодо податкової накладної реєстрація якої зупинена (Документ довільного формату номер 19 від 25 квітня 2025 року).
Договір перевезення та надання транспортно-експедиційних послуг номер 11 від 30 липня 2024 року укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «АВРОРА ГРУП» (Документ довільного формату номер 20 від 25 квітня 2025 року).
Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжміському та міжнародному сполученні та надання транспортно-експедиційних послуг номер 05-6/05/2022 від 05 травня 2022 року укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІС Транс ЮЕЙ» (Документ довільного формату номер 21 від 25 квітня 2025 року).
Акти наданих послуг перевезення вантажів номер 4685 від 16 листопада 2024 року, номер 4598 від 08 листопада 2024 року, номер 4597 від 11 листопада 2024 року, номер 4726 від 15 листопада 2024 року, номер 4684 від 19 листопада 2024 року, номер 4665 від 20 листопада 2024 року, номер 4680 від 20 листопада 2024 року, номер 4648 від 21 листопада 2024 року, номер 2331 від 13 листопада 2024 року (Документ довільного формату номер 22 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 12 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 23 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 06 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 24 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 11 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 25 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 12 грудня 2024 року (оплата за транспортні послуги) (Документ довільного формату номер 26 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 18 грудня 2024 року (оплата за сік) (Документ довільного формату номер 27 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка за 19 грудня 2024 року (оплата за сік) (Документ довільного формату номер 28 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка 13 березня 2025 року (оплата за сік) (Документ довільного формату номер 29 від 25 квітня 2025 року).
Банківська виписка 08 квітня 2025 року (оплата за транспортні послуги, РКО) (Документ довільного формату номер 30 від 25 квітня 2025 року).
Проте, контролюючим органом не взято до уваги подані позивачем додаткові документи та скаргу, і рішенням від 02 травня 2025 року номер 19002/37122702/2, скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» вважає рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16 квітня 2025 року номер 12757894/37122702 протиправним, таким, що не відповідає фактичним обставинам здійснення господарської операції товариством та суперечить вимогам законодавства.
При вирішенні спору суд керувався настпуним.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначаються Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року номер 1165 (далі - Порядок номер 1165).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку номер 1165).
Пунктом 11 Порядку номер 1165 визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року номер 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок номер 520).
Пунктом 2 Порядку номер 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, місті Києві та Офісу великих платників податків Державної податкової служби.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку номер 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Пунктом 5 Порядку номер 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, платник податку подає до Державної податкової служби в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року номер 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за номер 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року номер 261).
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 Порядку номер 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
Контролюючий орган може направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
При цьому, повідомлення про надання додаткових пояснень, податковий орган повинен конкретизувати, шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація», яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних є вичерпним.
Оскаржуване рішення контролюючого органу обґрунтоване тим, що платник податків не надав додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САД АГРО ТРЕЙД» надано на розгляд контролюючого органу для реєстрації податкових накладних документи, які достатньою мірою відображають господарські операції Товариства та були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які зазначені у позовній заяві.
У постанові від 03 квітня 2025 року у справі номер 380/8435/24 колегією суддів Верховного Суду сформований наступний правовий висновок, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
«…Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних і, хоч і є визначеним у Порядку номер 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Разом з тим, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд. ….Натомість, як установив суд першої інстанції контролюючий орган жодним чином не вказав, чому саме надані Позивачем пояснення та первинні документи не враховані ним при прийнятті оскаржуваних рішень. Отже, відповідно до викладеного та враховуючи встановлені обставини цієї справи суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що подані Позивачем документи для реєстрації спірних податкових накладних підтверджують зазначені у них дані та є достатніми для прийняття рішень про їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Суд першої інстанції правильно виходив й з того, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій Позивача на предмет їх реальності, оскільки предметом розгляду у цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних».
У постанові від 02 квітня 2025 року у справі номер 380/7481/24, Верховний Суд зазначив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Слід зазначити, що рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної є актом індивідуальної дії.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв, без наведення відповідної підстави і розрахованих показників за критерієм, якому відповідає платник податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 18 червня 2019 року у справі номер 0740/804/18, від 23 жовтня 2018 року у справі номер 822/1817/17.
Верховний Суд у постанові від 02 липня 2019 року (справа номер 140/2160/18) звернув увагу на те, що невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності, а у постановах від 12 листопада 2019 року (справа номер 816/2183/18), від 21 травня 2019 року (справа номер 0940/1240/18), від 18 лютого 2020 року (справа номер 360/1776/19), від 27 квітня 2020 року (справа номер 360/1050/19), від 18 червня 2020 року (справа номер 824/245/19-а) вказано, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку. Сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є самостійною та достатньою підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.
Суд критично оцінює доводи Відповідача про те, що Позивач не надав пояснень щодо "формування комісійної винагороди". Умови договору та специфікації є вичерпними документами, які пояснюють, як сформована ціна послуги (фіксована ставка за одиницю ваги). Вимагати додаткові калькуляції чи розрахунки, коли ціна є договірною і прямо визначена в угоді, є проявом надмірного формалізму.
Крім того, Позивачем надано первинні документи, що підтверджують як отримання товару, так і його подальший експорт (митні декларації), а також понесення супутніх транспортних витрат, що підтверджує реальність виконання договору комісії.
Таким чином, рішення від 16.04.2025 № 12757894/37122702 про відмову в реєстрації податкової накладної є протиправними, оскільки не містять чіткого визначення підстав та мотивів для його прийняття, так само як і мотивів прийняття чи відхилення наданих Позивачем пояснень та документів, а тому не є законним і обґрунтованим та підлягає скасуванню.
Стосовно зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну, то відповідно до пунктів 19 - 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України номер 1246 від 29 грудня 2010 року, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до Державної податкової служби відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/ розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.
Згідно з абзацом 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року номер 7 «Про судове рішення в адміністративній справі», суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
Крім цього, у постанові від 16 вересня 2015 року (справа номер 21-1465а15) Верховний Суд України вказав, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Положеннями Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (стаття 5).
Відповідно частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З викладеного слідує, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 21 Податкового кодексу України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати (судовий збір), сплачені позивачем, підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень, які виступали відповідачами.
Позивачем сплачено судовий збір, що підтверджується платіжною інструкцією (наявною в матеріалах справи).
Керуючись статтями 2, 6, 9, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 16.04.2025 № 12757894/37122702 про відмову у реєстрації податкової накладної № 59 від 30.11.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 59 від 30.11.2024, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "САД АГРО ТРЕЙД" (81524, Львівська обл., Львівський р-н, село Братковичі, вул. Шкільна, буд. 4, ЄДРПОУ 37122702), датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 44045187) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САД АГРО ТРЕЙД" (81524, Львівська обл., Львівський р-н, село Братковичі, вул. Шкільна, буд. 4, ЄДРПОУ 37122702) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053 м. Київ Львівська площа 8 ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "САД АГРО ТРЕЙД" (81524, Львівська обл., Львівський р-н, село Братковичі, вул. Шкільна, буд. 4, ЄДРПОУ 37122702) судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 21 листопада 2025 року.
Суддя Коморний О.І.