про відмову у відкритті провадження
24 листопада 2025 року справа № 340/7863/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Брегей Р.І., розглянувши в м.Кропивницький адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби України в Кіровоградській області (далі - Управління) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрійський цукровий завод» (далі - Товариство), Товариства з обмеженою відповідальністю «Карноль» (далі - Товариство 2), Товариства з обмеженою відповідальністю «Цитадель» (далі - Товариство 3), Товариства з обмеженою відповідальністю «Торнадо» (далі - Товариство 4), Товариства з обмеженою відповідальністю «Мелвест Граймс» (далі - Товариство 5), Приватного підприємства «Фірма АгроТорг» (далі - Підприємство) про визнання недійсними договорів,
Управління звернулося до суду зі заявою до відповідачів про визнання недійсними в порядку приписів статті 228 ЦК України договорів, які уклало Товариство з іншими відповідачами.
Суд, ознайомившись з матеріалами справи, зробив висновок про відмову у відкритті провадження з таких підстав.
Так, матеріали позову не містять вироку суду стосовно контрагентів (відповідачів) Товариства, за якими їх визнали фіктивними.
29 лютого 2024 року Велика Палата Верховного Суду у постанові у справі №580/4531/23 сформувала правовий висновок, за яким розгляд позовів, який подало Управління, не відноситься до юрисдикції адміністративного суду.
Висновок Великої Палати Верховного Суду.
« 70. Отже, обраний ГУ ДПС спосіб захисту інтересів у спірних правовідносинах - визнання недійсним правочину (господарського договору) є характерним саме для приватноправового спору та не властивий публічно-правовим правовідносинам.
71. За змістом позову, основною вимогою ГУ ДПС є визнання недійсним правочину (договору, укладеного суб'єктами господарювання), інші позовні вимоги - похідні відповідно до спеціальних наслідків недійсності правочину з підстав його невідповідності інтересам держави і суспільства за частиною третьою статті 228 ЦК України.
72. Таким чином, основна позовна вимога направлена на припинення договірних (зобов'язальних) правовідносин суб'єктів приватного права (відповідачів) у приватноправовій сфері. При цьому зміст похідної вимоги, можливість стягнення за якою на користь держави прямо передбачена ЦК України у разі визнання правочину недійсним,не є визначальною для віднесення спору до юрисдикції адміністративних судів.
73. Позивач - контролюючий орган не є стороною оспорюваного договору перевезення автомобільним транспортом від 22.11.2021 № 47, не вповноважений владно керувати чи здійснювати прямий безпосередній вплив на господарську діяльність відповідачів, давати дозвіл чи іншим чином визначати дії сторін щодо вчинення чи виконання цього правочину.
74. Між сторонами зазначеного договору - ТОВ «А-Транс Логістик» та ТОВ «ПО «Ірві Спецтехніка Груп», а також між ними та позивачем відсутні відносини влади та підпорядкування у спірних правовідносинах з його укладення чи виконання, зміст цього правочину не визначає прав та обов'язків його учасників у публічно-правовій сфері, саме тому, заявляючи позов про визнання недійсним договору та застосування наслідків його недійсності, позивач ГУ ДПС втручається у сферу приватноправових відносин, що склалися між відповідачами на принципах свободи вибору контрагентів та свободи договору.
75. Велика Палата Верховного Суду критично оцінює аргумент про те, що контролюючий орган здійснює податковий контроль у спірних правовідносинах, звертаючись із позовом про визнання недійсним договору на підставі статей 203, 215, 228 ЦК України, оскільки статтею 62 ПК України, що визначає способи податкового контролю, такий спосіб, як оспорення правочинів / договорів, укладених платником податків, не передбачений.
76. Наділення законодавцем контролюючого органу повноваженнями на звернення з позовом до суду про визнання оспорюваних правочинів недійсними та застосування визначених законодавством заходів, пов'язаних із визнанням правочинів недійсними, а також щодо стягнення в дохід держави коштів, отриманих за нікчемними договорами, з урахуванням наведеного вище виходить за межі податкового контролю.
77. Зазначеного достатньо для висновку про те, що спір у цій справі до публічно-правових не належить, з огляду на приватноправовий характер правовідносин стосовно укладення і виконання оспорюваного договору, у яких позивач - контролюючий орган безпосередньо не здійснював владно-управлінських повноважень та обраний ним спосіб захисту права/інтересу властивий саме приватноправовим правовідносинам - визнання недійсним договору на підставі статей 203, 215 ЦК України та застосування наслідків його недійсності, передбачених частиною третьою статті 228 цього Кодексу.
78. Наведеного підходу до визначення юрисдикції спорів за участю контролюючих органів не змінює посилання ГУ ДПС на наявність повноважень, передбачених підпунктом 20.1.30 пункту 20.1 статті 20 ПК України, а саме звертатися до суду, у тому числі подавати позови до підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, щодо визнання оспорюваних правочинів недійсними та застосування визначених законодавством заходів, пов'язаних із визнанням правочинів недійсними, а також щодо стягнення в дохід держави коштів, отриманих за нікчемними договорами, адже ця норма, власне, визначає елемент загальної компетенції контролюючого органу, що може бути реалізована суб'єктом владних повноважень виключно у випадках визначених Конституцією та законами України (частина четверта статті 5 КАС України).
79. Отже, самого по собі посилання позивача на наявність повноважень ініціювати судовий розгляд, зокрема повноважень контролюючого органу за підпунктом 20.1.30 пункту 20.1 статті 20 ПК України, недостатньо, щоб стверджувати про адміністративну юрисдикцію спору.».
Суд погоджується з правовим висновком Верховного Суду і застосовує його відповідно до приписів частини 5 статті 242 КАС України.
Отже, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі на підставі приписів пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.170 КАС України, суд,
Відмовити у відкритті провадження у справі.
Роз'яснити Головному управління Державної податкової служби України в Кіровоградській області про право на звернення до суду в порядку господарсько-процесуального судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом п'ятнадцяти днів з дня складення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ