24 листопада 2025 року м. Київ справа №640/28288/21
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Головенка О.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) справу за адміністративним позовом Мельник Ірини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Мельник Ірина Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 з позовом до Київської міської ради, в якому просила суд:
визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради щодо не розгляду клопотання про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок: Землі житлової та громадської забудови, комунальної форми власності, для житлової забудови, орієнтованою площею: 0,10 га, яка є сформована, має кадастровий номер: 8000000000:79:562:0001 (загальна площа: 86.4814 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста Києва, АДРЕСА_1 ;
зобов'язати Київську міську раду на найближчому пленарному засіданні розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок: Землі житлової та громадської забудови, комунальної форми власності, для житлової забудови, орієнтованою площею: 0,10 га, яка є сформована, має кадастровий номер: 8000000000:79:562:0001 (загальна площа: 86.4814 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста Києва, АДРЕСА_1 ;
зобов'язати Київську міську раду подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в частині зобов'язання надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок для відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)Позовна заява мотивована тим, що відмова громадянину у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не ґрунтується на вимогах законодавства.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила про те, що Мельник Ірина Олександрівна в інтересах ОСОБА_1 звернулась до Київської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустроющодо поділу та об'єднання земельних ділянок, однак, рішення по вказаному клопотанню відповідач не приймав, листом структурний підрозділ відповідача повідомив про надання відповіді по зверненню заявника, що є порушенням вимог чинного законодавства та свідчить про протиправну бездіяльність Київської міської ради.
Ухвалою Окружного адміністративного суду у місті Києві від 27.10.2021 справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
15.12.2022 набрав чинності Закон України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».
Відповідно до абзаців 1-3 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя, а до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відтак, розгляд зазначеної справи підпадає під територіальну юрисдикцію Київського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею у даній справі визначено суддю Головенка О.Д.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 прийнято справу до провадження, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження).
До суду від Київської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача зазначає про те, що позовні вимоги є необгрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Так Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на клопотання заявника було надано відповідь у листі від 14.06.2021 № 057-08/М-2167-2336, у якому зазначається, що ОСОБА_1 не подано повний пакет документів для розгляду клопотання в установленому порядку. Далі, Мельник І.О. в інтересах ОСОБА_1 09.09.2021 було подано запит щодо надання інформації про розгляд клопотання від 21.05.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Департаментом у листі від 15.09.2021 № 05715-25332 повідомлено, що Київська міська рада не приймала рішення за клопотанням ОСОБА_1 . Також, у відзиві на позовну заяву було наголошено, що у разі усунення недоліків клопотання, воно буде розглянуто в установленому порядку. Відповідач наголошує на відсутності порушеного, оспорюваного права позивача. Водночас, на даний час, за результатами розгляду 12 клопотань громадян про надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:562:0001 на АДРЕСА_1 з метою подальшої передачі у власність для будівнинтва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та додані документи, беручи до уваги, що мета поділу земельної ділянки не може бути реалізована, оскільки заявлена ініціатива не відповідає Генеральному плану міста Києва, затвердженому рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 № 370/1804, та враховуючи відсутність принаймні одного із видів містобудівної документації, відповідно до
ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Київська міська рада прийняла рішення від 21.03.2024 № 321/8287 «Про відмову громадянам у наданні дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі міста Києва», яким відмовлено громадянам у наданні дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою, зокрема і ОСОБА_1 (номер справи 300473722), що не є предметом розгляду даного спору.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.05.2021 Мельник Іриною Олександрівною в інтересах ОСОБА_1 , згідно норм Земельного кодексу України, було подано клопотання до Київської міської ради про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок: Землі житлової та громадської забудови, комунальної форми власності, для житлової забудови, орієнтованою площею: 0,10 га, яка є сформована, має кадастровий номер: 8000000000:79:562:0001 (загальна площа: 86.4814 га), з метою подальшої передачі безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована на території міста Києва, АДРЕСА_1 .
Позивач зазначила про те, що рішення по вказаному клопотанню відповідач не приймав, натомість, листом структурний підрозділ відповідача повідомив про надання відповіді по зверненню заявника, що є порушенням вимог чинного законодавства та свідчить про протиправну бездіяльність Київської міської ради.
Оскільки жодних передбачених законодавством рішень відповідач не вчинив та не повідомив мотиви не прийняття визначених ЗК України рішень, наведене зумовило на звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до норм ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Так, спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463.
У відповідності до ст. 9 Земельного кодексу України, Київській міській раді надано повноваження у галузі земельних відносин, зокрема згідно із пунктом а - право розпорядження землями територіальної громади м. Києва, пунктом б - право передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України, пунктом в - право надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.
На підставі ст. 9 Земельного кодексу України, крім перелічених у попередніх пунктах повноважень, Київська міська рада має повноваження вирішувати інші питання у галузі земельних відносин відповідно до Закону.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад, а за п. 2 ст. 22 Закону України Про столицю України - місто-герой Київ Київська міська рада має право визначати особливості землекористування.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з нормами ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
На час виникнення спірних правовідносин, розгляд вищевказаних клопотань у Київській міській раді регулювався Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463.
За приписами п. 2.1, 2.5, 2.7, 2.8 зазначеного Порядку, зацікавлена особа звертається до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або заявою на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право суборенди, сервітуту, технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Департамент земельних ресурсів, керуючись даними міського земельного кадастру, містобудівного кадастру та Державного земельного кадастру, аналізує подані матеріали клопотання на відповідність меж земельної ділянки, її заявленого функціонального призначення даним містобудівного кадастру та протягом не більше семи робочих днів готує проект рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який невідкладно, не пізніше наступного робочого дня, передає до секретаріату Київської міської ради у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Проєкт рішення Київської міської ради про надання дозволу (проєкт рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується та приймається у порядку, встановленому Регламентом Київської міської ради.
Рішення Київської міської ради про надання дозволу (проект рішення Київської міської ради про відмову у наданні дозволу) на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки передається у встановленому порядку до приймальні Київради із земельних питань для внесення інформації до міського земельного кадастру та видається під час звернення зацікавленій особі або уповноваженому нею представнику разом із матеріалами справи-клопотання для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до пункту 3.13 Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342 (у редакції рішення Київської міської ради від 23.06.2022 № 4753/4794), Департамент відповідно до визначених галузевих повноважень розробляє в установленому порядку проекти рішень Київської міської ради, готує та подає розпорядження Київського міського голови, розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а також подає свої висновки з питань: розпорядження землями в межах міста Києва; передачі земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб; надання земельних ділянок у користування, вилучення земельних ділянок; продажу земельних ділянок у власність; викупу земельних ділянок для суспільних потреб міста; звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок; встановлення та зміни меж районів у місті в порядку, встановленому законодавством України; приведення у відповідність до законодавства прийнятих ними рішень із питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель; припинення будівництва й експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків; припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону.
Судом досліджено, що Мельник І.О. в інтересах ОСОБА_1 21.05.2021 звернулася до Київської міської ради з клопотанням (зареєстроване від 28.05.2021 № 08/М-2167) про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок для житлової забудови, орієнтовною площею 0,10 га, кадастровий номер 8000000000:79:562:0001, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
У подальшому, Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на зазначене клопотання надано відповідь у листі від 14.06.2021 № 057-08/М-2167-2336, у якому зазначено про те, що ОСОБА_1 не подано повний пакет документів для розгляду клопотання в установленому порядку.
Далі, Мельник І.О. в інтересах ОСОБА_1 09.09.2021 було подано запит щодо надання інформації про розгляд клопотання від 21.05.2021 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Департаментом у листі від 15.09.2021 № 05715-25332, повідомлено, що Київська міська рада не приймала рішення за клопотанням ОСОБА_1 . Наголошено, що у разі усунення недоліків клопотання, воно буде розглянуто в установленому порядку.
Листом від 14.06.2021 № 057-08/М-2167-2336 Департамент зазначив, що заявником не подано повний пакет документів для розгляду його клопотання, водночас, зазначаючи, що у разі надходження клопотання із відповідними додатками, Департамент розгляне його у встановленому порядку.
У подальшому, у відповідь на запит від 09.09.2021 Департаментом у листі від 15.09.2021 № 05715-25332 зазначено, що КМР не приймала жодних рішень за клопотанням ОСОБА_1 .
Відповідач наголошує на тому, що для належного та коректного опрацювання кожного звернення та клопотання фізичних, юридичних осіб, вони мають відповідати певній формі тамістити повний пакет визначених законодавством документів (додатків), однак, у даному випадку, ОСОБА_1 разом із клопотанням щодо надання дозволу на розробку технічної документації подав неповний пакет документів, а саме ним не додано до клопотання копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку.
Також, відсутня інформація щодо повідомлення відповідних органів державної влади про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку через релігійні або інші переконання.
Як Земельний кодекс України так і Порядок визначають чітку процедуру надання земельних ділянок у власність чи користування, а також передбачають наслідки недотримання такої пропедури. Тому, особа розраховуючи на дотримання закону з боку органів державної влади чи міспевого самоврядування може прогнозувати і наслідки своїх дій як у разі дотримання всіх вимог так і у протилежному випадку. Неподання повного пакету документів до клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є підставою для залишення даного клопотання без руху.
Варто звернути увагу на те, що Департамент у листах від 14.06.2021 № 057-08/М-2167-2336 та від 15.09.2021 № 05715-25332 повідомляв ОСОБА_1 про те, що ним подано неповний пакет документів із клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, зокрема відсутні копія документу, що посвідчує особу та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку. Доказів того, що заявник усунув недоліки зазначені Департаментом і подав клопотання з повним пакетом документів, матеріали справи не містять.
Суд вважає, що посилання позивача на бездіяльність та недотримання вимог земельного законодавства з боку Київської міської ради та Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), за встановлених обставин, є безпідставними з огляду на невиконання всіх вимог з боку ОСОБА_1 . Протилежного суду не було доведено та не спростовано зазначених відповідачем у відзиві на позовну заяву обставин та доводів.
Відповідно до пунктів «а» - «в» ч. 1 ст. 9 ЗК України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Водночас, суд також бере до уваги й те, що на даний час, за результатами розгляду 12 клопотань громадян про надання дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:79:562:0001 на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі міста Києва з метою подальшої передачі у власність для будівнинтва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та додані документи, беручи до уваги, що мета поділу земельної ділянки не може бути реалізована, оскільки заявлена ініціатива не відповідає Генеральному плану міста Києва, затвердженому рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 № 370/1804, та враховуючи відсутність принаймні одного із видів містобудівної документації відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Київська міська рада прийняла рішення від 21.03.2024 № 321/8287 «Про відмову громадянам у наданні дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі міста Києва», яким відмовлено громадянам у наданні дозволів на розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:562:0001 на вул. Академіка Заболотного у Голосіївському районі міста Києва згідно з переліком, зокрема і ОСОБА_1 (номер справи 300473722). Водночас, таке рішення не є предметом розгляду даного спору, тому, позовні вимоги про зобов'язання Київську міську раду на найближчому пленарному засіданні розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем було розглянуто таке клопотання та прийнято відповідне рішення.
Вимоги зобов'язати Київську міську раду подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в частині зобов'язання надати дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою також не підлягають задоволенню, як похідні від позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язати розглянути клопотання.
Також, суд зазначає про те, що наліз норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб'єктів земельно-правової процедури є взаємопов'язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність. Визначена законом процедура, є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого «земельного» питання. У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.
Отже, рішення КМР, яким за результатами розгляду відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, вважається прийнятим у передбаченій законом формі (належним чином оформленим) та органом, до повноважень якого законом віднесено вирішення цього питання. Не розгляд поданого особою клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах строку, встановленого статтею 118 ЗК України, може свідчити про протиправну бездіяльність уповноваженого на вирішення такого питання органу й, водночас, надає заявникові клопотання право на виготовлення відповідного проекту без отримання вказаного дозволу.
Проте, у випадку, якщо така протиправна бездіяльність має місце, це насамперед призводить до порушення гарантованого Конституцією України права на землю особи, яка звернулась з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність або в користування, оскільки створює перешкоди у реалізації зазначеного права для цієї особи.
Суд зауважує на тому, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти, як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Водночас для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту несвоєчасного виконання обов'язкових дій, а важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів особи.
Самі собою строки поза зв'язком з конкретною правовою ситуацією, набором фактів, умов та обставин, за яких розгорталися події, не мають жодного значення. Сплив чи настання строку набувають (можуть набути) правового сенсу в сукупності з подіями або діями, для здійснення чи утримання від яких встановлюється цей строк.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст. 77, 90, 241-247, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову Мельник Ірини Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 до Київської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головенко О.Д.