Рішення від 24.11.2025 по справі 640/22128/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року № 640/22128/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІ.САТ" про анулювання ліцензії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІ.САТ", в якому просить анулювати ліцензію на мовлення НР № 00319-м від 29.12.2011, видану Товариству з обмеженою відповідальністю "Інфо24", м. Київ.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що Товариству з обмеженою відповідальністю "Інфо24", заздалегідь, за трьома адресами направлялись повідомлення про проведення планової виїзної перевірки діяльності у зв'язку з закінченням терміну дії ліцензії. За результатами моніторингу телепрограми ТОВ «Інфо24» м. Київ за 08.06.2021 зафіксовано відсутність мовлення, передбаченого ліцензією на мовлення НР № 00319-м від 29.12.2011.

Відтак, зважаючи на зазначене вище, уповноваженими особами Національної ради на здійснення перевірки 17.06.2021, було встановлено відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії та за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у зв'язку з чим було складено Акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації. В подальшому, позивачем було винесено рішення, яким визнано факт відмови ТОВ «Інфо24» м. Київ, у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності та звернутись до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2021 (суддя Мамедова Ю.Т.) відкрито провадження в адміністративній у справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва справу прийнято до свого провадження суддею Іщуком І.О.

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Діски А.Б. від 25.04.2024 прийнято справу до свого провадження, ухвалено проводити її розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення рішенням № 1053 від 09.10.2014 було видано Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНФО24» ліцензію на мовлення серії НР №00319-м від 29.12.2011.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відбулись зміни про найменування відповідача, а саме: за кодом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНФО24» 37535546 значиться Товариство з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ».

Відповідно до п. 20 Плану проведення планових виїзних перевірок телерадіорганізацій України на другий квартал 2021 року, затвердженого рішенням Національної ради від 11.03.2021 № 258, у зв'язку з закінченням терміну дії ліцензії НР №00319-м від 29.12.2011 позивачем заплановано проведення перевірки ТОВ «ІНФО24» на травень-червень 2021 року.

17.06.2021 Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення було складено Акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізацій.

Рішенням позивача від 15.07.2021 № 924 вирішено визнати факт відмови ліцензіата ТОВ «ІНФО24», м. Київ, у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України та звернутись до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення ТОВ «ІНФО24», м. Київ, НР №00319-м від 29.12.2011.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правовідносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, правові, економічні, соціальні, організаційні умови їх функціонування, спрямовані на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань, регулюються Законом України «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 № 3759-XII (далі - Закон №3759-XII) та Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від 23.09.1997 №538/97-ВР (далі - Закон №538/97-ВР).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення" Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.

Статтею 2 вказаного Закону встановлено, що Національна рада у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України "Про телебачення і радіомовлення", цим Законом, іншими законами України.

Діяльність Національної ради ґрунтується на принципах законності, незалежності, об'єктивності, прозорості, доступності для громадськості, врахування культурної, ідеологічної та політичної багатоманітності в суспільстві, врахування загальновизнаних міжнародних норм та стандартів у галузі телерадіомовлення, повноти і всебічного розгляду питань та обґрунтованості прийнятих рішень (стаття 3 Закону №538/97-ВР).

Нацрада здійснює регуляторні функції, передбачені законодавством України у сфері телерадіомовлення, зокрема, ліцензування телерадіомовлення (стаття 14 вказаного Закону).

Згідно зі статтею 18 вказаного Закону, ліцензування телерадіомовлення здійснює Національна рада.

Ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом дозвільного характеру, що надає право ліцензіату вести телерадіомовлення.

Відносини, що виникають у сфері телевізійного та радіомовлення на території України, а також визначення правових, економічних, соціальних, організаційних умов їх функціонування, спрямованих на реалізацію свободи слова, прав громадян на отримання повної, достовірної та оперативної інформації, на відкрите і вільне обговорення суспільних питань регулює Закон України «Про телебачення і радіомовлення» від 21.12.1993 № 3759-XII (надалі - Закон № 3759-XII).

Відповідно до статті 1 Закону № 3759-XII, ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж.

Відповідно до частин 1 та 9 статті 23 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» ліцензування мовлення здійснюється виключно Національною радою відповідно до порядку та вимог, встановлених цим Законом та Законом України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення».

Ліцензія на мовлення, видана Національною радою, є єдиним і достатнім документом, що надає ліцензіату право відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, користуватися каналами мовлення за умови наявності у володільців радіоелектронних засобів передбачених законом дозволів на їх експлуатацію.

Частинами 6, 7 вказаної статті передбачено, що видача ліцензій на мовлення здійснюється на конкурсних засадах (за результатами відкритих конкурсів) або без конкурсів (за заявковим принципом) у випадках, передбачених цим Законом. На конкурсних засадах здійснюється видача ліцензій на: ефірне мовлення; багатоканальне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу.

Ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону (частина сьома статті 27 Закону № 3759-XII).

Відповідно до частини першої, пункту "г" частини п'ятої статті 37 Закону № 3759-XII анулювання ліцензії на мовлення здійснюється Національною радою у випадках, передбачених цим Законом.

Національна рада може звертатися до суду про анулювання ліцензії на мовлення на підставі, зокрема, факту відмови ліцензіата у проведенні працівниками Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України.

Відповідно до статті 21 Закону № 538/97-ВР, Національна рада застосовує санкції до порушників законодавства про телебачення і радіомовлення відповідно до вимог Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

Згідно з частиною першою та третьою статті 71 Закону № 3759-XII відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб'єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.

Рішення Національної ради щодо застосування штрафних санкцій можуть бути оскаржені у судовому порядку.

За приписами статті 72 Закону № 3759-XII, санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення застосовуються за рішенням суду або, у встановлених цим Законом випадках, за рішенням Національної ради.

Національна рада застосовує санкції до телерадіоорганізацій у разі порушення ними вимог цього Закону та/або умов ліцензії.

Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради (частина 6 статті 72 Закону № 3759-XII).

Відповідно до ч. 13 вказаної статті, якщо порушення не були усунені після застосування санкції у вигляді стягнення штрафу, Національна рада звертається до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення телерадіоорганізації або анулювання ліцензії провайдера програмної послуги.

В свою чергу, порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, організації та проведення перевірок, оформлення результатів перевірок ліцензіатів уповноваженими особами Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення (далі - Національна рада), а також порядок складання та подання органам, уповноваженим розглядати справи про адміністративні правопорушення, протоколів та матеріалів про адміністративні правопорушення, визначає Інструкція про порядок здійснення моніторингу телерадіопрограм, проведення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затверджена рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 08.02.2012 № 115.

Відповідно до п. 15 розділу ІІІ Інструкції, відмова ліцензіата у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту "г" частини п'ятої статті 37 Закону України "Про телебачення і радіомовлення".

Відмовою ліцензіата у проведенні перевірки вважається: відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії; перешкоджання уповноваженим посадовим особам Національної ради проводити перевірку; ненадання у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення перевірки; відсутність за місцезнаходженням ліцензіата особи, уповноваженої представляти інтереси ліцензіата в період проведення перевірки; перешкоджання в доступі уповноважених осіб Національної ради до головної станції провайдера програмної послуги для проведення перевірки та/або здійснення моніторингу такого провайдера.

У разі настання однієї або більше обставин, передбачених цим пунктом, складається акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації/ провайдера програмної послуги.

Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції, акт про відмову у проведенні перевірки телерадіоорганізації/провайдера програмної послуги - службовий документ, який засвідчує факт відмови телерадіоорганізації/провайдера програмної послуги у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства та/або умов ліцензії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було визнано факт відмови ліцензіата ТОВ «ІНФО24», м. Київ, у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України та прийнято рішення від 15.07.2021 № 924 про звернення до суду про анулювання відповідачу ліцензії на мовлення.

Матеріали справи не містять доказів усунення відповідачем виявлених Нацрадою порушень чи оскарження вказаного рішення в судовому порядку.

Водночас, як вбачається з матеріалів справи, строк дії ліцензії серії HP № 00319-м від 29.12.2011 закінчився 29.12.2021.

Суд зазначає, що ухвалою суду від 07.06.2024 було зобов'язано Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення надати до суду письмові пояснення щодо обґрунтувань позовних вимог з огляду на те, що строк дії ліцензії HP № 00319-м від 29.12.2011 закінчився 29.12.2021.

Позивачем подано письмові пояснення, в яких зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ» («ІНФО 24») (далі - Відповідач) є юридичною особою за законодавством України, якій Національна рада видала ліцензію на мовлення НР № 00319-м від 29.12.2011 (супутникове телебачення, логотип: «ТВі»). Строк дії даної ліцензії становив 10 років. Таким чином, строк дії ліцензії НР № 00319-м від 29.12.2011 закінчився 29.12.2021. Товариство з обмеженою відповідальністю «TВІ.САТ» («ІНФО 24») не зверталось до Національної ради із заявою про продовження строку дії ліцензії НР №00319-м від 29.12.2011.

Разом з тим, рішення Національної ради № 924 від 15.07.2021, що стало підставою для подання позовної заяви до суду, та сама позовна заява, були подані Національною радою до закінчення строку дії ліцензії, тобто до 29.12.2021. Крім того, при зверненні до суду, Національна рада не могла достеменно спрогнозувати факт закінчення строку дії ліцензії, оскільки відповідач мав право звернутись до позивача із заявою про продовження її дії.

Ухвалою суду від 18.07.2024 зобов'язано Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення надати до суду письмові пояснення з наданням відповідних доказів: чи продовжувалась дія ліцензії HP № 00319-м від 29.12.2011 після 29.12.2021 та чи є на даний час вона чинною.

Представник позивача на виконання вимог указаної ухвали повідомив, що строк дії зазначеної ліцензії закінчився 29.12.2021, а відповідач не звертався до Національної ради із заявою про продовження строку дії ліцензії НР №00319-м від 29.12.2011.

Таким чином, зважаючи на те, що строк дії ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВІ.САТ» («ІНФО 24») серії НР № 00319-м від 29.12.2011 закінчився 29.12.2021 та не був продовжений, у суду відсутні підстави для анулювання даного акту індивідуальної дії, який, станом на дату вирішення судом справи по суті заявлених позовних вимог, вичерпав свою дію.

У зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТВІ.САТ" про анулювання ліцензії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.