20 листопада 2025 року м. Київ 2а-478/10/2670
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р. розглянувши у порядку письмового провадження заяву Міністерства фінансів України про залишення позову без розгляду в адміністративні справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Конституційного Суду України треті особи: Державне казначейство України, Міністерства фінансів України про зобов'язання виплатити грошове утримання та суму вихідної допомоги у зв'язку з відставкою,
ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , звернулися до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Конституційного Суду України, треті особи: Державне казначейство України, Міністерства фінансів України про зобов'язання виплатити грошове утримання та суму вихідної допомоги у зв'язку відставкою.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.10.2007 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2016 зупинено провадження у справі №2а-478/10/2670 до набрання законної сили судового рішення по справі №826/16464/13-а.
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 адміністративна справа була прийнята до провадження судді Щавінського В.Р.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 поновлено провадження по справі.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 судове засідання призначено на 24.02.2025 о 11:30.
Через систему «Електронний суд» 02.04.2025 до суду надійшла заява від Міністерства фінансів України про залишення даної позовної заяви без розгляду у зв'язку з повторною неявкою позивача.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки.
Застосовуючи до позивача процесуальні наслідки його повторної неявки у судове засідання, суд бере до уваги положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якими кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, а також враховує практику Європейського Суду з прав людини, яка є джерелом права.
Зокрема, одним із аспектів гарантії справедливого судочинства, які містить стаття 6 Конвенції, є доступ до суду. Європейський Суд з прав людини у справі Bellet v. Frаnсе зазначив, що рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві.
Разом з тим, таке право не є абсолютним, оскільки забезпечивши право особи на звернення до суду, держава покладає на таку особу певні обов'язки, які пов'язані із реалізацією такого права. Однією з складовою гарантованого Конвенцією права на доступ до суду є розумний строк розгляду справи, який пов'язаний не лише із правовою та фактичною складністю справи, але й поведінкою заявника. Оцінюючи поведінку заявника з позиції Європейського Суду слід брати до уваги в тому числі і факти невиконання ним процесуальних обов'язків, наприклад, неодноразові неявки в судове засідання без поважних причин, а також не повідомлення суду про причини такої неявки.
Тобто, право особи на доступ до суду перебуває у безпосередньому взаємозв'язку із виконанням тих обов'язків, які покладаються на заявника при реалізації ним своїх прав.
Безпідставна неявка позивача у судові засідання, неповідомлення суду про поважність причин неприбуття до суду, невжиття будь-яких інших активних дій пов'язаних із використанням власних процесуальних прав, в контексті норм національного законодавства, позбавляють суд можливості здійснювати розгляд справи та призводять до порушення розумних строків її вирішення.
Суд також враховує, що згідно частини 5 статті 205 КАС України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
До позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.
Судом встановлено, що Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.12.2024 судове засідання призначено на 24.02.2025 о 11:30.
24.07.2025 в судове засідання сторони не з'явились. Суд на місці ухвалив відкласти судове засідання на 27.03.2025 о 13:30.
27.03.2025 в судове засідання з'явився представник Конституційного суду України та представник Міністерства фінансів України. Суд ухвалив відкласти розгляд справи у з повторною неявкою позивача на 12.05.2025 на 13:00.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, 29.03.2025 позивачка, засобами поштового зв'язку, направила до суду заяву про розгляд справи за її відсутності за наявними матеріалами у зв'язку із станом здоров'я, похилим віком (80 років) та віднесення її до групи ризику короновірусної хвороби. Вказана заява зареєстровано Київським окружним адміністративним судом 09.05.2025.
Таким чином, суд зазначає, що станом на час розгляду заява Міністерства фінансів України, судом не встановлено обставин, які б перешкоджали розгляду справи, а також що без явки позивачів в судове засідання неможливий розгляд справи по суті.
З огляду на викладене, суд не вбачає на даний час підстав для залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку з чим заява третьої особи про залишення позовної заяви без розгляду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 173, 205, 248, 256 КАС України, -
1. У задоволенні заяви представника Міністерства фінансів України про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.
2. Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 22 січня 2026 року о 10:00 год.
3. Судове засідання відбуватиметься у приміщенні Київського окружного адміністративного суду (адреса: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26, 2-й під'їзд, 10-й поверх).
4. Викликати для участі у судовому засіданні учасників справи (їх представників).
5. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
6. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Щавінський В.Р.