Рішення від 20.11.2025 по справі 320/38098/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року м. Київ справа №320/38098/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт № НОМЕР_2 дата видачі 14.02.2024, орган, що видав 8012, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) від 12.04.2024 (вх. №4894 від 15.04.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі на підставі п. 3 (абз. 4 у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин);

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт № НОМЕР_2 дата видачі 14.02.2024, орган, що видав 8012, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) від 12.04.2024 (вх. №4894 від 15.04.2024) про надання відстрочки та прийняти рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.3 (абз. 4 у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) ч. 1 статті

23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що 12.04.2024 подав до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву з проханням надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у зв'язку з наявністю на його утриманні трьох неповнолітніх дітей. Разом з вказаною заявою надав відповідачу копії документів на підтвердження того, що він має на утриманні трьох дітей, віком до 18 років, та у нього відсутня заборгованість зі сплати аліментів. За твердженням позивача, відповідач не розглянув зазначену заяву та не надав жодної відповіді.

Також позивач зазначив, що відповідачем проігноровано адвокатські запити, подані представником позивача щодо надання інформації щодо стану розгляду заяви про відстрочку.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.08.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

До суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, просив відмовити в його задоволенні.

Зазначив, що посилання позивача на факт не розгляду відповідачем заяви про надання відстрочки не відповідає дійсності. Вказав, що поданих позивачем документів недостатньо для прийняття рішення про надання відстрочки, а також, що позивачеві було запропоновано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 для актуалізації облікових даних і підтвердження права на відстрочку.

Крім того, зазначив, що твердження позивача про ненадання відповідей на адвокатські запити його представника, адвоката Сербінової Аліни Андріївни, є недостовірним, оскільки офіційна відповідь була надана у встановленому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , як військовозобов'язаний, що підтверджується копією військового квитка від 25.06.1997 серії НОМЕР_4 .

Крім того, позивач зазначив, що з 2021 року він проживає однією сім'єю разом з ОСОБА_2 та її неповнолітніми синами - ОСОБА_3 і ОСОБА_4 .

01.03.2024 між позивачем та ОСОБА_2 укладено шлюб, що підтверджується актовим записом №104, виданим Департаментом з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Також, судом встановлено, що біологічним батьком неповнолітніх дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - є ОСОБА_5 , який ухилявся від виконання батьківських обов'язків щодо виховання та утримання дітей. У зв'язку з цим, заочним рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 14.05.2019 у справі №369/7748/18 його позбавлено батьківських прав відносно зазначених неповнолітніх дітей на підставі п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України.

Крім того, факт проживання дітей разом із позивачем та їх матір'ю ОСОБА_2 підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства від 21.02.2024, складеним з метою підтвердження фактичного місця проживання неповнолітніх. Додатково цей факт підтверджується характеристиками ОЗО «Морозівський ліцей ім. Д. Поповича»: №01-12/50 від 22.02.2024 - на учня 8-А класу ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та №01-12/51 від 22.02.2024 - на учня 8-А класу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

До того ж, позивачем надано докази про належне матеріальне забезпечення синів своєї дружини та його активну участь у їх вихованні, зокрема, характеристику з місця роботи позивача №01/07-1 від 01.07.2024; довідку з місця роботи №01/07-2 від 01.07.2024; копії чеків із магазинів, супермаркетів та закладів харчування, які підтверджують понесені ним витрати на утримання неповнолітніх дітей.

У зв'язку з цим, позивачем ініційовано процедуру усиновлення дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , про що на ім'я головного спеціаліста Служби у справах дітей сім'ї Броварської районної державної адміністрації подано відповідну заяву про надання висновку про доцільність усиновлення дітей.

Крім того, 28.06.2024 дружиною позивача ОСОБА_2 складено нотаріально посвідчену заяву про надання своєї згоди на усиновлення її неповнолітніх дітей, які потребують батьківського піклування.

Відповідно до висновку Броварської районної державної адміністрації від 16.07.2024 №5663/01-12, усиновлення неповнолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - громадянином України ОСОБА_1 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дітей.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що у позивача є рідна донька - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка народилася у шлюбі з ОСОБА_7 . Позивач зазначив, що він належним чином та у добровільному порядку виконує свої батьківські обов'язки щодо утримання рідної доньки, а саме регулярно надає матеріальну допомогу колишній дружині для забезпечення належного утримання та виховання спільної дитини, а також здійснює окремі грошові перекази безпосередньо на ім'я доньки.

12.04.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка зареєстрована під вх. №4894. Разом з заявою про надання відстрочки позивач надав копії документів на підтвердження того, що він має на утриманні трьох дітей, віком до 18 років, а саме:

- нотаріально засвідчену копію військового квитка серії НОМЕР_4 ;

- нотаріально засвідчену копію паспорта № НОМЕР_2 ;

- витяг з реєстру територіальної громади №2024/0011676342 від 17.02.2024;

- акт від 21.02.2024 про обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства з метою підтвердження фактичного місця проживання дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 разом з ОСОБА_1 та їх матір'ю ОСОБА_2 .

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_6 серії НОМЕР_5 ;

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_6 ;

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_6 :

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 , виданого Департаментом з питань реєстрації виконавчого органу Київської міськох ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.03.2024;

- характеристика №01-12/50 від 22.02.2024 учня 8-А класу ОЗО «Морозівський ліцей ім. Д.Поповича» ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ;

- характеристика №01-12/51 від 22.02.2024 учня 8-А класу ОЗО «Морозівський ліцей ім. Д.Поповича» ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

- характеристика з місця роботи №2102 від 21.02.2024;

- довідка з місця роботи №2102/1 від 21.02.2024;

- виписка АТ «Універсал Банк» по картці від 23.02.2024 про переказ коштів донці ОСОБА_6 за період з 21.12.2023 по 15.02.2024;

- виписка АТ «Універсал Банк» по картці від 23.02.2024 про переказ коштів донці ОСОБА_6 за період з 28.01.2024 по 07.02.2024;

- виписка АТ «ПриватБанк» про переказ коштів колишній дружині ОСОБА_7 на утримання спільної доньки ОСОБА_6 за період з 11.01.2022 по 03 01.2024;

- чеки з магазинів, супермаркетів та закладів харчування, що підтверджують витрати на утримання малолітніх дітей за період 2024 року;

- заочне рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 14.05.2019 у справі №369/7748/18 про позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 ;

- копія Ухвали Києво-Святошинського районного суду Київської області від 18.02.2020 у справі №669/7748/18 про виправлення описки.

Однак, 16.05.2024 листом №07/4282 відповідачем повідомлено, що наданих документів недостатньо для прийняття рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 4 частини 1 статті 23 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Крім того, зазначено, що для актуалізації облікових даних та підтвердження права на відстрочку позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 та надати необхідні документи.

Позивач, не погоджуючись з діями відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України від 25.03.1992 №2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон №2232-XII).

Згідно з частинами першою, третьої статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 року № 3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Статтею 1 Закону № 3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону №3543-XII (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Так відповідно до абзацу другого частини першої цієї статті з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина третя статті 22 Закону №3543-XII).

Згідно з частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (абзац четвертий частини першої статті 23).

Тобто ключовим для застосування вказаної норми є:

1) встановлення факту наявності у військовозобов'язаного трьох і більше дітей, які не досягли 18 років;

2) встановлення факту їх утримання військовозобов'язаним.

Єдиний виняток щодо можливості поширення дії цієї норми на військовозобов'язаного стосується тих випадків, коли він має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Як вбачається з матеріалів справи, на утриманні позивача перебувають троє дітей віком до 18 років та борги зі сплати аліментів у позивача відсутні. Дане підтверджується актом від 21.02.2024 про обстеження матеріально - побутових умов домогосподарства з метою підтвердження фактичного місця проживання дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 разом з ОСОБА_1 та їх матір'ю ОСОБА_2 ; нотаріально засвідченою копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 , виданого Департаментом з питань реєстрації виконавчого органу Київської міськох ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.03.2024; довідкою з місця роботи №2102/1 від 21.02.2024; випискою АТ «Універсал Банк» по картці від 23.02.2024 про переказ коштів донці ОСОБА_6 за період з 21.12.2023 по 15.02.2024; випискою АТ «Універсал Банк» по картці від 23.02.2024 про переказ коштів донці ОСОБА_6 за період з 28.01.2024 по 07.02.2024; випискою АТ «ПриватБанк» про переказ коштів колишній дружині ОСОБА_7 на утримання спільної доньки ОСОБА_6 за період з 11.01.2022 по 03 01.2024; чеками з магазинів, супермаркетів та закладів харчування, що підтверджують витрати на утримання малолітніх дітей за період 2024 року; заочним рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 14.05.2019 у справі №369/7748/18 про позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 ;

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом пункту 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам, розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Згідно з абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Підпунктом 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, зокрема повинні: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Аналіз наведених норм свідчить про те, що до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. З метою реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації особа повинна надати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку документи, за результатами перевірки яких вирішується питання оформлення відстрочки від призову за встановленими у статті 23 Закону №3543-ХІІ підставами. Рішення (видача довідок, внесення відміток та записів у військово-облікові документи) органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, приймаються до громадян України (призовників, військовозобов'язаних), які перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та підпорядкованих відділах.

Предметом спору у цій справі є бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 12.04.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Суд зауважує, що до своєї заяви позивач надав відповідачу достатньо доказів на підтвердження обставин, зазначених у ній.

Суд також наголошує, що відповідач не заперечує наявність підстав для отримання позивачем відстрочки, про що зазначає у відзиві.

Однак, листом від 16.05.2024 №07/4282 відповідач повідомив позивача про необхідність для належного оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з перебуванням на утриманні трьох дітей віком до 18 років, особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 та надати документи, що посвідчують особу (паспорт, військово-обліковий документ) та документи, що підтверджують право на відстрочку.

Суд зазначає, що Закон №2232-XII, Закон №3543-XII, Положення №154, Порядок №1487 не зобов'язують військовозобов'язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених абзацом четвертим частини першої статті 23 Закону №3543-XII.

Також Порядок №1487 не визначає конкретних способів надання документів, що підтверджують саме право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (власноручно, поштою, тощо). При цьому обов'язок «особисто повідомити» та «особисто прибути» не є тотожним у спірних правовідносинах.

У цих правовідносинах відповідач не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції.

Однак, всупереч пунктам 9, 11 Положення №154 заяву позивача відповідач не розглянув по суті та не здійснив перевірку наявності (відсутності) підстав для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за доданими документами, що свідчить про протиправну бездіяльність.

У постанові Верховного Суду від 17.04.2019 у справі №342/158/17 суд касаційної інстанції зазначив, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Оскільки відповідач належним чином не розглянув заяву позивача про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то порушення заявленого права позивача допущене відповідачем саме бездіяльністю щодо розгляду заяви по суті.

Суд зауважує, що на час розгляду справи до Закону №3543-XII внесені зміни та Законом України від 11.04.2024 №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набрав чинності 18.05.2024) статтю 23 Закону №3543-XII викладено у новій редакції.

Зокрема, пунктом 3 частини першої статті 23 Закону №3543-XII установлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Також, з 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560, зі змінами).

Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації відповідним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (Центральним управлінням або регіональним органом СБУ чи відповідним підрозділом розвідувального органу) не пізніше ніж протягом одного робочого дня з дня її отримання.

За наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов'язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (пункт 59 Порядку №560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. У разі позитивного рішення у протоколі окремо зазначається строк, на який надано відстрочку, та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку). У разі відмови у наданні відстрочки у протоколі зазначаються причини такої відмови.

У разі позитивного рішення комісії відомості щодо надання відстрочки (строк відстрочки та строк дії відповідних законних підстав (настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку) протягом одного дня з дати прийняття такого рішення вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та відображаються в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста, а не пізніше двох днів з дати прийняття такого рішення заявникові повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, та видається роздрукований (оновлений) військово-обліковий документ, сформований відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2978), або довідка за формою згідно з додатком 6 (для військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів).

У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки заявникові (у тому числі військовозобов'язаному СБУ або розвідувальних органів) не пізніше ніж на наступний робочий день з дати прийняття такого рішення повідомляється про це у способи, визначені цим пунктом, за формою згідно з додатком 7.

У разі прийняття комісією рішення про відмову у наданні відстрочки за результатами розгляду заяви про надання відстрочки, поданої через центр надання адміністративних послуг, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє відповідному центру надання адміністративних послуг та надсилає заявникові повідомлення про відмову у наданні відстрочки (додаток 7) на зазначену у заяві адресу електронної пошти.

За результатом розгляду заяви про надання відстрочки військовозобов'язаного СБУ або розвідувального органу довідка (додаток 6) або повідомлення про відмову (додаток 7) надсилається у спосіб, зазначений у заяві про надання відстрочки, засобами електронного або поштового зв'язку. Рішення комісії може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, станом на час розгляду даної справи, рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації приймається комісією, створеною при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах), за наслідками розгляду відповідних документів військовозобов'язаних.

Разом з тим, суд враховує, що абзацом дев'ятим пункту 11 Положення №154 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

З урахуванням зазначеного, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо оформлення відстрочки від призову під час мобілізації, після отримання заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документів на підтвердження цього права, повинен був прийняти певне рішення за наслідком її розгляду.

Натомість, за наслідком розгляду заяви позивача відповідне рішення про оформлення відстрочки чи про відмову у її наданні прийнято не було. Лист від 16.05.2024 №07/4282 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, який породжує певні юридичні наслідки.

Отже, відсутність належним чином оформленого рішення про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Оскільки відповідач не розглянув заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог чинного законодавства, та не прийняв рішення, яке б породжувало для позивача юридичні наслідки, то для захисту порушеного права позивача, враховуючи вимоги ст. 245 КАС України, необхідно зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 . від 12.04.2024 з прийняттям відповідного рішення.

Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).

За нормами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У сукупності викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не обґрунтував обставин, на яких ґрунтуються його відзив,

Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн., зважаючи на задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 1211,20 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 12.04.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі на підставі п. 3 (абз. 4 у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.04.2024 про надання відстрочки та прийняти рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.3 (абз. 4 у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).

4. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.