Рішення від 24.11.2025 по справі 200/3847/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року Справа№200/3847/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Україна, 84121, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Генерала Батюка, 8, код ЄДРПОУ 13486010) про

визнання дій щодо втручання в пенсійну справу позивача, а саме зміну розміру загального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах на стаж 12 років 10 місяців 9 днів та зазначення середнього заробітку “0,0000» - протиправними;

визнання протиправною бездіяльність відповідача стосовно не нарахування пенсії з 01.04.2011 року у розмірі 80% заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до п. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058-IV та ст. 8 Закону № 345-VI, з врахуванням ч. 2 ст. 10 Прикінцевих положень Закону № 345-VI;

зобов'язання здійснити відновлення пенсійної справи позивача в тому вигляді в якому вона була до внесення протиправних змін (протиправного втручання), здійснити перерахунок та виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2011 року з урахуванням загального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах відповідно та з врахуванням даних заробітної плати (тобто в розмірі до внесення протиправних змін), з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч.1 ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням індексації, масових перерахунків, в розмірі на момент нарахування до фактичної виплати, за винятком виплачених сум та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону № 1058-IV, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що у 2003 році, по досягненні пенсійного віку та наявності необхідного стажу у позивача 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах, йому призначено пенсію за віком, пільгова (список №1), яка виплачувалась йому до виїзду за кордон, що підтверджено трудовою книжкою. 17.10.2010 року позивач виїхав з України до Ізраїлю на постійне місце проживання, та починаючи з 17.10.2010 призначену пенсію не отримував.

Вказав, що з відповідей відповідача дізнався, що відповідач під час розрахунку його поновленої пенсії протиправно в графі “Тривалість стажу» вказав: “страховий стаж 12 років 10 місяців 9 днів» тоді як насправді страховий стаж складає 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах та вказано “Середньомісячний заробіток» - 0.00000. Крім того, відповідач під час розрахунку поточної пенсії не нарахував поточну пенсію у розмірі 80% його заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до п. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058-IV та ст. 8 Закону №345-VI, з врахуванням ч. 2 ст. 10 Прикінцевих положень Закону № 345-VI.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, що стало підставою для звернення до суду.

Просив задовольнити позов.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказали, що пенсію позивачу призначено за рішенням суду з 01.04.2011, оскільки в управлінні відсутні будь які пенсійні справи по позивачу. Позивач неодноразово звертався до управління з заявами, але до них не надавав жодних документів, а саме трудову книжку, довідки про підтвердження пільгового стажу роботи, тощо на підтверджування пільгового характеру роботи.

Зазначили, що 01.09.2025 позивач звернувся до Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова з заявою про перерахунок пенсії та додав до неї свою трудову книжку від 06.07.1964. Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961. За результатами розгляду заяви позивача згідно наданих документів прийнято рішення від 08.09.2025 № 057250004908 про відмову в перерахунку пенсії.

Щодо зобов'язання управління зробити перерахунок пенсії з урахуванням пільгового стажу відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», управління зазначає наступне.

На підставі наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу встановлено, що на день звернення за перерахунком пенсії стаж позивача на підземних роботах складає Список №1 - 0 років 00 місяців 0 днів замість необхідних 15-ти років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вважають, що враховуючи відсутність пільгового підземного стажу за Списком №1 відсутні підстави для задоволення позовних вимог, а відтак в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Ухвалою суду від 29 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн., або обґрунтованого клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору з наданням відповідних доказів на підтвердження клопотання (відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків ДПС України про суми виплачених доходів за 2024-2025 роки).

Ухвалою суду від 09 жовтня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 24 жовтня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів у справі №200/3847/25.

Ухвалою суду від 24 листопада 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів у справі №200/3847/25.

Ухвалою суду від 24 листопада 2025 року залишено без задоволення клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи №200/3847/25 в режимі відеоконференції.

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 29 жовтня 2024 № 4024-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 січня 2025 № 4220-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 квітня 2025 № 4356-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 липня 2025 № 4524-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 жовтня 2025 № 4643-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом для виїзду за кордон НОМЕР_2 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року по справі №200/639/22 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 1 липня 2021 року про поновлення виплати пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 1 липня 2021 року про поновлення виплати з прийняттям рішення за результатами її розгляду, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2023 по справі №200/5424/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині встановлення особливості «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. - з 01.04.2011 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ - з 01.04.2011 по довічно» в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 057250004908 від 07 лютого 2023 року про перерахунок пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування до його пенсійних виплат особливості - «Не підлягають МП, признач. за ріш. суду в тверд. розм. - з 01.04.2011 по довічно; ПРИЗНАЧЕННЯ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ - з 01.04.2011 по довічно» та з дотриманням вимог частини 1 статті 28 та частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.04.2011, з урахуванням виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині внесення в графу «Тривалість стажу» відмітки «страховий стаж (неповний) - 12 років 10 місяців 9 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 12 років 10 місяців 9 днів» в рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 057250004908 від 07 лютого 2023 року про перерахунок пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути питання наявності у ОСОБА_1 страхового та пільгового стажу роботи, у тому числі роботи за Списком №1, з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року по справі №200/972/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно не виплати щомісячної пенсії ОСОБА_1 та недоотриманої пенсії за період з 01.04.2011 на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в АТ КБ “Приватбанк» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , в тому числі суму недоотриманої пенсії з 01.04.2011, на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_3 , в АТ КБ “Приватбанк».

На звернення позивача відповідачем надано відповідь від 14.11.2024 №0500-0202-8/109806 та повідомлено, що на виконання рішення суду змінено спосіб виплати пенсії позивачу на визначений ним банківський рахунок. В серпні 2024 на поточний рахунок позивача зараховано пенсія за період з 01.08.2024 по 31.08.2024 в розмірі 2763,58 грн. та доплата з 01.04.2011 по 31.07.2024 в розмірі 222872 грн.

Згідно форми РС-право та розпоряджень/протоколів перерахунку пенсії від 17.07.2024 09:45, 25.06.2024 08:57, 25.06.2024 09:01, 25.06.2024 09:02, 07.05.2025 11:47, 07.05.2025 11:48, 07.05.2025 11:50, 07.05.2025 11:49, 07.05.2025 11:51, 07.05.2025 11:53, 07.05.2025 11:55, 07.05.2025 11:56, 07.05.2025 11:57, 07.05.2025 12:01, 07.05.2025 12:04 страховий стаж позивача складає 12 років 10 місяців 09 днів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 3 статті 4 Закону № 1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до положень статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з нормами статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

16.09.2008 набрав чинності Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі Закон № 345-VI).

Цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до положень статті 1 Закону № 345-VI, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Верховний Суд у постановах у справі №345/4616/16 від 20.11.2018, у справі №345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі №345/4462/16-а від 05.12.2019, у справі №345/3954/16-а від 11.07.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Нормами статті 8 Закон № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення. Так, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, абзацом 3 частини 1 якої визначено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналіз наведених норм дає змогу дійти висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 у справі №392/17/17.

Суд зауважує, що статтею 8 Закону України “Про підвищення шахтарської праці» передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені цим Законом.

Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17, від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.

Отже, головною умовою для застосування положень статті 8 Закону № 345-VI до обчислення розміру пенсії є наявність стажу на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Як вже було встановлено судом, згідно форми РС-право та розпоряджень/протоколів перерахунку пенсії від 17.07.2024 09:45, 25.06.2024 08:57, 25.06.2024 09:01, 25.06.2024 09:02, 07.05.2025 11:47, 07.05.2025 11:48, 07.05.2025 11:50, 07.05.2025 11:49, 07.05.2025 11:51, 07.05.2025 11:53, 07.05.2025 11:55, 07.05.2025 11:56, 07.05.2025 11:57, 07.05.2025 12:01, 07.05.2025 12:04 страховий стаж позивача складає 12 років 10 місяців 09 днів.

Наявність пільгового стажу у позивача матеріалами справи не підтверджена.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача стосовно не нарахування пенсії з 01.04.2011 року у розмірі 80% заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до п. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058-IV та ст. 8 Закону № 345-VI, з врахуванням ч. 2 ст. 10 Прикінцевих положень Закону № 345-VI та зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2011 року з урахуванням загального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах відповідно та з врахуванням даних заробітної плати (тобто в розмірі до внесення протиправних змін), з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч.1 ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання дій щодо втручання в пенсійну справу позивача, а саме зміну розміру загального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах на стаж 12 років 10 місяців 9 днів та зазначення середнього заробітку “0,0000» - протиправними та зобов'язання здійснити відновлення пенсійної справи позивача в тому вигляді в якому вона була до внесення протиправних змін (протиправного втручання), суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні рішення, розпорядження та протоколи з визначенням пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах, а тому в цій частині також слід відмиовити.

Щодо позовних вимог індексації, масових перерахунків, в розмірі на момент нарахування до фактичної виплати, за винятком виплачених сум та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону № 1058-IV, суд зазначає, що такі вимоги є похідними від основної вимоги, а тому також задоволенню не підлягають.

Згідно з нормами 2 другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази зарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу, і матеріали справи не містять відповідної заяви поданої до відповідача про зарахування певних періодів роботи до пільгового стажу позивача, в задоволенні позову слід відмовити.

В зв'язку з відмовою в задоволенні позову, питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: Україна, 84121, Донецька область, м.Слов'янськ, вул.Генерала Батюка, 8, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій щодо втручання в пенсійну справу позивача, а саме зміну розміру загального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах на стаж 12 років 10 місяців 9 днів та зазначення середнього заробітку “0,0000» - протиправними; визнання протиправною бездіяльність відповідача стосовно не нарахування пенсії з 01.04.2011 року у розмірі 80% заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до п. 3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058-IV та ст. 8 Закону № 345-VI, з врахуванням ч. 2 ст. 10 Прикінцевих положень Закону № 345-VI; зобов'язання здійснити відновлення пенсійної справи позивача в тому вигляді в якому вона була до внесення протиправних змін (протиправного втручання), здійснити перерахунок та виплатити недоотриману пенсію ОСОБА_1 з 01.04.2011 року з урахуванням загального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 - 45 років 9 місяців 0 днів, у тому числі за Списком № 1 - 16 років 0 місяців 6 днів на підземних роботах відповідно та з врахуванням даних заробітної плати (тобто в розмірі до внесення протиправних змін), з врахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та ч.1 ст. 28 та ч.2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням індексації, масових перерахунків, в розмірі на момент нарахування до фактичної виплати, за винятком виплачених сум та з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, відповідно до норм Закону № 1058-IV - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов