24 листопада 2025 року Справа 160/30463/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Серьогіна О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
22.10.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в момент її призначення, розмір якого становить 5377,90 гривень на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,17 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», починаючи з 01.03.2019 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», починаючи з 01.03.2020 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 127«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році», починаючи з 01.03.2021 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» , починаючи з 01.03.2023 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», починаючи з 01.03.2025 року, для забезпечення індексації пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до частини другої статті 42 Закону України № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в момент її призначення, розмір якого становить 5377,90 гривень на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,17 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 20.02,2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», починаючи з 01.03.2019 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», починаючи з 01.03.2020 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 127«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році ", починаючи з 01.03.2021 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» , починаючи з 01.03.2023 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №209«Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», починаючи з 01.03.2025 року та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2019 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до канцелярії суду обґрунтованого клопотання про поновлення строку звернення до суду, а також докази поважності причин пропуску відповідного строку щодо позовних вимог з 01.03.2019 року по 14.04.2025 року, оформлене відповідно до вимог статей 161, 167 Кодексу адміністративного судочинства України (в примірниках відповідно до кількості учасників справи).
03.11.2025 року на виконання вимог ухвали суду від 27.10.2025 року позивач подав до суду через підсистему "Електронний суд" заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій просить суд поновити пропущений з поважних причин строк звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши вказану заяву позивача суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В обгрунтування заяви про поновлення строку звернення до суду позивач посилається на те, що індексація у 2019 - 2025 роках позивачу нараховувалася, тому є підстави для необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом оскарження в даній справі є бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в момент її призначення, розмір якого становить 5377,90 гривень на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,17 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», починаючи з 01.03.2019 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», починаючи з 01.03.2020 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 7351,12 гривень, на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ від 01.04.2020 року № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», та на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 127«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році», починаючи з 01.03.2021 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 10652,49 грн на коефіцієнт збільшення в розмірі 1,14, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 118 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168«Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» , починаючи з 01.03.2023 року; збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024 року; поступового збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, розмір якого становить 13331,85 грн, на коефіцієнт збільшення в розмірі в розмірі 1,197, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № від 23.02.2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплата додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», та в розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», починаючи з 01.03.2025 року, для забезпечення індексації пенсії
У справі, яка розглядається, фактичні обставини та зміст позовної заяви свідчать про те, що індексація у 2019 - 2025 роках позивачу нараховувалась не в повному обсязі.
Звернувшись до суду з цим позовом 15.10.2025 року, позивач заявив позовні вимоги з 01.03.2019 року, у зв'язку із чим, з урахуванням визначеного вище висновку, вони можуть бути захищені судом з 15.04.2025 року - тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а не з 01.03.2019 року.
Наведена правова позиція узгоджується з висновками викладеними в постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року в справі № 160/28752/23.
У поданій заяві позивач жодним чином не обгрунтував причини пропуску строку звернення із цим позовом та не долучив відповідні докази. Посилання позивача на необізнаність про те, яким чином відповідач нараховую індексацію не заслуговує на увагу, оскільки не може зумовлювати автоматично поновлення строку звернення.
Також обґрунтовуючи поважність причин пропуску строку, позивач зазначає про протиправні дії відповідача, які є триваючим правопорушенням, а тому строк звернення до суду не обмежується певним часовим проміжком.
Суддя зазначає, що застосовуючи строки у зазначеній сфері, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб'єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду, за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків якщо інше прямо не передбачено законом.
Отже, доводи позивача не можуть бути визнані поважними причинами пропуску, оскільки не підтверджені належними та достатніми доказами, що дає судді підстави вважати про зволікання позивачем своїм правом щодо звернення до суду із цим позовом в частині нарахування та виплати індексації з 01.03.2019 року по 14.04.2025 року.
Частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до вимог п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки судом визнано неповажними причини пропуску строку звернення до суду з цим позовом, позовна заява в частині нарахування та виплати індексації з 01.03.2019 року по 14.04.2025 року підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст. 123, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Визнати неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог з 01.03.2019 року по 14.04.2025 року.
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення із цим позовом - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог з 01.03.2019 року по 14.04.2025 року - повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала може бути оскаржена та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.
Ухвала суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна