24 листопада 2025 рокуСправа №160/24625/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Царікова Олена Василівна
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
27.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.07.2025 № 0401034378;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію по інвалідності відповідно до Закону України № 2262-ХІІ з дати первинного звернення.
В обґрунтування позову зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, отримавши документи від ІНФОРМАЦІЯ_1 про призначення пенсії позивачу по інвалідності, відмовило в призначенні пенсії, оскільки в наданих документах відсутній оригінал виписки з акту медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки зазначає, що листом Обласної МСЕК №1 м. Краматорська від 15.03.2025 відповідача було повідомлено про те, що оригінал виписки з акту огляду МСЕК серії 12ААВ №783103 від 31.01.2023 було відправлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Крім того, вказує, що надав дублікат виписки. Проте, незважаючи на це, відповідач протиправно не призначає пенсію по інвалідності.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №160/24625/25 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
06.10.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №52698/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що оскільки в документах про призначення пенсії по інвалідності відсутня виписка з акту огляду медико-соціальної експертної комісії, відповідач немає законних підстав для призначення пенсії.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Поряд з цим, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ухвалою суду продовжено строк розгляду справи до 24.11.2025.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та не отримує пенсію.
Згідно матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу з 25.02.2022 по 03.07.2022. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 03.07.2022 №185, звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 03.06.2022 №113-РС у запас за п.п. “б» п.2 (за станом здоров'я), вважати таким, що 03.07.2022 справи та посаду здав і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі витягу з протоколу 18 Регіональної військово-лікарської комісії, оформлене протоколом від 30.06.2022 №773, та свідоцтва про хворобу №741, ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності з 27.01.2023 безстроково, поранення ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серії 12ААВ №783103.
В матеріалах справи наявне подання про призначення пенсії від 29.09.2023 №6087 по справі ФД№123280 ОСОБА_1 , видане ІНФОРМАЦІЯ_3 . Список документів для призначення пенсії, що додаються: заява про призначення пенсії, копія витягу з наказу командира військової частини, копія довідки до акту огляду МСЕК, копія свідоцтва про хворобу, копія витягу з протоколу засідання РВЛК, грошовий атестат, довідка про додаткові види грошового забезпечення, копія паспорта, РНОКПП, довідка з ГУ ПФУ, заява про відкриття особового рахунку.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.07.2025 №0401034378 позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності. У вказаному рішенні зазначено наступне.
08.07.2025 позивач звернувся до Пенсійного фонду України для призначення пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В наданих позивачем матеріалах наявна копія довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (видається особі з інвалідності) серії 12 ААВ № 783103, яка видана Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 м. Краматорська від 31.01.2023, за даними якої позивача визнано особою з інвалідністю другої групи від поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, на термін безстроково, з 27.01.2023.
З метою долучення до документів позивача оригіналу виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААВ № 783103 були направлені запити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.11.2023 за № 0400- 010311-8/175536 та від 01.04.2024 за № 0400-010311- 9/64575. Листами від 07.11.2023 за № 0500-0204-9/95209 та від 09.04.2024 за № 0500-0204- 9/34176 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило, що зазначена довідка на їх адресу не надходила.
Також направлялися неодноразові запити до Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1 м. Краматорська Донецької області про надання інформації щодо проходження позивачем огляду медико-соціальною експертною комісією. Листом від 27.12.2024 за № 1236 Обласної МСЕК № 1 м. Краматорська повідомлено, що 31.01.2023 позивач був оглянутий Обласною МСЕК № 1, результати якого підтверджуються довідкою серії 12 ААВ № 783103 про встановлення групи та причини інвалідності, а також довідкою серії 12 ААА № 050375 про визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках. Листом від 15.03.2025 за № 01-06/61 Обласної МСЕК № 1 м. Краматорська повідомлено, що оригінал виписки з акту огляду МСЕК Серія 12 ААВ № 783103 від 31.01.2023 було відправлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстр № 20 від 02.02.2023.
На запит Головного управління від 21.03.2025 за № 0400-010314-8/58036 ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 26.03.2025 за № 19/1352 повідомлено, що інформація щодо отримання оригіналу виписки з акту огляду МСЕК до довідки серії 12 ААВ № 783103 та довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 050375 від Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1- відсутня.
Враховуючи вищевикладене, позивачу відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності.
Вважаючи оскаржене рішення протиправним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 1 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Згідно з статтею 18 Закону № 2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Приписами статті 19 Закону № 2262-ХІІ визначено, що групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Відповідно до статті 20 Закону № 2262-ХІІ залежно від причини інвалідності особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом поділяються на такі категорії:
а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені устатті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.
Зі змісту наведеного слідує, що існує певна процедура призначення пенсії по інвалідності за Законом № 2262-XII, яка передбачає звернення особи із заявою до органу Пенсійного фонду України через уповноважений структурний підрозділ відповідного міністерства чи іншого органу.
Законодавцем визначено, що органи Пенсійного фонду України після отримання через уповноважені органи подання з документами та заявою про призначення пенсії по інвалідності розглядають їх та приймають рішення про призначення або відмову у призначення пенсії тим категоріям осіб, на яких поширюється дія Закону № 2262-XII.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 затверджено Положення про медико-соціальну експертизу.
Відповідно до п.24 цього Положення комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акту огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Копія індивідуальної програми реабілітації надсилається також лікувально-профілактичному закладові і органові праці та соціального захисту населення за місцем проживання особи з інвалідністю. За місцем роботи зазначених осіб надсилається повідомлення щодо групи інвалідності та її причини, а у разі встановлення ступеня втрати професійної працездатності - витяг з акта огляду комісії про результати визначення ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у додаткових видах допомоги.
Видача особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, виписки з акта огляду комісії на руки забороняється.
З матеріалів справи слідує, що рішенням Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.07.2025 № 0401034378 відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності, оскільки в документах про призначення пенсії відсутній оригінал виписки з акту огляду МСЕК.
Позивач у позовній заяві зазначає, що він отримав інвалідність в наслідок захисту Батьківщини під час призову на військову службу на підставі Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», тому пенсія йому повинна призначатись відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року№ 2262-XII.
Згідно копії виписки з акту огляду МСЕК серії 12ААВ №783103 позивача визнано особою з інвалідністю другої групи від поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, на термін безстроково, з 27.01.2023.
Листом від 27.12.2024 за № 1236 Обласної МСЕК № 1 м. Краматорська повідомлено, що 31.01.2023 позивач був оглянутий Обласною МСЕК № 1, результати якого підтверджуються довідкою серії 12 ААВ № 783103 про встановлення групи та причини інвалідності, а також довідкою серії 12 ААА № 050375 про визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Листом від 15.03.2025 за № 01-06/61 Обласної МСЕК № 1 м. Краматорська повідомлено, що оригінал виписки з акту огляду МСЕК Серія 12 ААВ № 783103 від 31.01.2023 було відправлено до ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстр № 20 від 02.02.2023.
ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 26.03.2025 за № 19/1352 повідомлено, що інформація щодо отримання оригіналу виписки з акту огляду МСЕК до довідки серії 12 ААВ № 783103 та довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 050375 від Обласної медико-соціальної експертної комісії № 1- відсутня.
Розділ 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII присвячений питанню пенсій по інвалідності та, зокрема, визначає умови призначення пенсій по інвалідності (стаття 18), а саме пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Разом з тим, враховуючи те, що позивач має право на призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності та з незалежних від нього причини оригінал виписки з акту огляду МСЕК до відповідача не надійшов, суд, з метою захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію по інвалідності відповідно до Закону України № 2262-ХІІ з дати первинного звернення.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 31.07.2025 № 0401034378.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію по інвалідності відповідно до Закону України № 2262-ХІІ з дати первинного звернення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 24.11.2025.
Суддя О.В. Царікова