Рішення від 24.11.2025 по справі 140/8123/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/8123/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 05.08.2020 перебувала на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років, а за заявою від 25.03.2025 переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Проте, для розрахунку розміру пенсії за віком відповідач взяв показник середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 рр. як для перерахунку пенсії, а не згідно з нормами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії, у зв'язку із чим позивач звернулась із заявою до відповідача.

Листом від 09.07.2025 №9025-8310/М-02/8-0300/25 відповідач повідомив, що відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 рр.

Позивач не погоджується з такими діями відповідача та зазначає, що пенсія відповідно до Закону № 1058-IV має бути перерахована, виходячи з показника середньої заробітної плати по Україні за три останні роки, тобто за 2022-2024 рр., що передували року звернення (2025 рік) за призначенням пенсії за віком до територіального управління Пенсійного фонду України.

Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо призначення з 25.03.2025 пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017, 2018, 2019 роки, та зобов'язати вказаного відповідача здійснити з 25.03.2025 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону № 1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 рр., з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 18).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 22-23) відповідач ГУ ПФУ у Волинській області позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 рр. відсутні підстави.

13.10.2025 представник відповідача ГУ ПФУ у Волинській області Голодюк Н.В. звернулася до суду із клопотанням про залучення до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) як другого відповідача, з тих підстав, що рішення про переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV приймало вказане управління, яке також здійснило перерахунок розміру пенсії (а. с. 38-39).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 залучено до участі у справі як другого відповідача ГУ ПФУ в Запорізькій області (а. с. 45).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 03.11.2025 (а. с. 47-49) відповідач ГУ ПФУ в Запорізькій області позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, оскільки за заявою позивача з 25.03.2025 її переведено на пенсію за віком згідно із Законом № 1058-IV та підстави для обчислення розміру пенсії з використанням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 рр. відсутні, позаяк положення частини другої статті 40 Закону № 1058-IV застосовуються саме при призначенні пенсії, а в цьому випадку мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, яке врегульовано частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, з 05.08.2020 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), а з 25.03.2025 позивача за її заявою (а. с. 12-13, 42-43) переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV (а. с. 33).

Рішення про переведення позивача на пенсію за віком та перерахунок пенсії приймало ГУ ПФУ в Запорізькій області, про що свідчить скріншот з електронної пенсійної справи (а. с. 44), вказана обставина не заперечується учасниками справи, а при проведенні перерахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 рр., що підтверджується матеріалами пенсійної справи (а. с. 26-28).

Листом від 09.07.2025 № 9025-8310/М-02/8-0300/25, у відповідь на звернення позивача з питання обчислення розміру пенсії при переведенні з пенсію за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати в України за 2022-2024 рр., ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 рр. (а. с. 14-15).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-ІV пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За змістом частини другої статті 40 Закону № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Верховний Суд неодноразово висловлював позицію, що у випадку призначення особі пенсії за одним законом, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, має місце саме призначення пенсії за віком вперше, а не переведення на інший вид пенсії згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV (постанова від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 11.07.2019 у справі № 264/6292/16-а, від 17.01.2020 у справі № 591/5266/16-а, від 27.02.2025 у справі №380/21644/23 та ін.).

Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону № 1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

У випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV (вказані висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Великою Палатою Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17).

З матеріалів справи видно, що при переведенні позивача з пенсії за вислугу років, призначеної за Законом № 1788-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV, відповідач ГУ ПФУ в Запорізькій області застосував середній показник заробітної плати за 2017-2019 рр.

Таким чином, при зверненні із заявою до ГУ ПФУ у Волинській області після досягнення пенсійного віку (25.03.2025), встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, позивач набула право на призначення іншого виду пенсії (за віком на загальних підставах) із її новим обчисленням відповідно до приписів статті 40 Закону № 1058-IV. Тому при обчисленні розміру пенсійної виплати має застосуватись показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком, тобто за 2022-2024 рр., як того вимагає частина друга статті 40 Закону №1058-ІV.

Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно із пунктом 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Судом встановлено, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено ГУ ПФУ в Запорізькій області, рішенням якого ОСОБА_1 з 25.03.2025 призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, при обчисленні якої застосовано показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 рр.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо проведення позивачу перерахунку пенсії за віком згідно із Законом №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 рр., має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що призначив позивачу пенсію, яким у цьому випадку є ГУ ПФУ в Запорізькій області, у зв'язку із чим позов підлягає частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог, з метою ефективного захисту прав позивача (вказаний висновок суду відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23).

З урахуванням наведеного, позов підлягає до часткового задоволення у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням при обчисленні розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 рр., зобов'язання ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 25.03.2025 перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2022-2024 рр., та після перерахунку пенсії електронну пенсійну справу передати до ГУ ПФУ у Волинській області для здійснення виплати пенсії позивачу, та про відмову у задоволенні решти позовних вимог, а саме до ГУ ПФУ у Волинській області (з огляду на те, що діями або рішенням цього відповідача права позивача порушені не були).

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Отже, у зв'язку із частковим задоволення позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача ГУ ПФУ в Запорізькій області судовий збір в сумі 605,60 грн, що був сплачений в розмірі 1211,20 грн квитанцією від 23.07.2025 (а. с. 5).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV із застосуванням при обчисленні розміру пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр-т Соборний, 158Б, код ЄДРПОУ 20490012) здійснити з 25 березня 2025 року перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022-2024 роки, та після перерахунку пенсії електронну пенсійну справу передати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для здійснення виплати пенсії ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, пр-т Соборний, 158Б, код ЄДРПОУ 20490012) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх