24 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/11121/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії із збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), та зобов'язання здійснити з 01.09.2025 перерахунок та виплату пенсії в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ, збільшивши пенсію на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 796-ХІІ, має статус потерпілого від катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив перерахувати та виплатити йому пенсію в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ, збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Листом від 05.09.2025 №12085-11323/Л-02/8-0300/25 відповідач повідомив, що оскільки розмір пенсійної виплати обчислено згідно із нормами статті 54 Закону № 796-ХІІ, тому для проведення перерахунку пенсії з урахуванням частини другої статті 56 цього Закону немає підстав.
Позивач не погоджується із такими діями відповідача та з покликанням на нормативно-правові акти та судову практику, вказані у позовній заяві, зазначає, що оскільки пенсія призначена до 11.10.2017 (з 16.07.2004), тому перерахунок пенсії повинен здійснюватися за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (а. с. 13).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 16-18) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що розмір пенсійної виплати позивачу обчислено згідно із нормами статті 54 Закону № 796-ХІІ, тому для проведення перерахунку пенсії з урахуванням частини другої статті 56 цього Закону немає підстав.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а. с. 10), перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області, отримує з 21.03.2020 пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ, розмір пенсії з 01.03.2025 становить 17366,15 грн, що підтверджується витягом з електронної пенсійної справи (а. с. 9), та про вказані обставини зазначено у заявах по суті справи.
Листом від 05.09.2025 №12085-11323/Л-02/8-0300/25 відповідач, у відповідь на звернення щодо перерахунку пенсії, повідомив представника позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням частини другої статті 56 Закону № 796-ХІІ, оскільки розмір пенсійної виплати обчислено згідно з нормами статті 54 Закону № 796-ХІІ (а. с. 8).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (в редакції до 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), який набрав чинності 11.10.2017, зокрема, до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Отже, правове регулювання щодо права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж змінилось і у зв'язку із цими змінами Закон № 796-ХІІ пов'язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений пунктом 2 статті 56 цього Закону з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV.
Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 25.06.2024 у справі № 300/3435/21 вказала, що висновки, викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду, зокрема від 23.10.2019 у справі № 809/627/18, від 29.08.2022 у справі № 300/1390/19, від 06.09.2023 у справі № 300/2091/21, від 10.01.2024 у справі № 300/168/21 та інших, у яких викладено правовий висновок про розповсюдження пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції змін, внесених Законом № 2148-VIII на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, та відповідно про те, що згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (у редакції, що діяла на час її реалізації за заявою пенсіонера) умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV; пенсіонер, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормовий стаж, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні, а відтак вважала за необхідне відступити від таких висновків та сформувати наступні висновки:
(1) держава гарантувала зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС особливі норми та умови пенсійного забезпечення як компенсацію особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень, тому за особами, які набули право на призначення пенсії з урахуванням спеціального Закону № 796-ХІІ, редакцією пункту 2 статі 56 якого було визначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, таке право зберігається й у разі зміни нормативно-правового регулювання цих правовідносин.
У разі зміни правового регулювання набуті такими особами права на пільги, компенсації і гарантії повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації або шляхом запровадження рівноцінних чи більш сприятливих умов соціального захисту.
(2) до осіб, яким на час призначення пенсії з урахуванням Закону № 796-ХІІ її розрахунок мав здійснюватися згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік, вказана норма повинна застосуватися у тій редакції, яка діяла на час призначення пенсії (окрім випадку покращення становища особи). Розповсюдження на таких осіб нових правил виплати надбавки за понаднормовий стаж в залежності від призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV, запроваджених у зв'язку із внесенням до цієї норми змін Законом № 2148-VIII, свідчило б про звуження змісту та обсягу існуючих прав таких осіб, що в силу статті 22 Конституції України, є неприпустимим.
Вказана правова позиція в подальшому підтримана в постановах Верховного Суду від 09.07.2024 у справі № 240/16372/23, від 16.07.2024 у справі № 460/14017/23, від 26.07.2024 у справі № 460/11256/23, від 30.07.2024 у справі № 460/14636/23, від 02.10.2024 у справі № 460/6767/23 та ін.
Водночас, наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у цій справі, застосуванню не підлягають, з огляду на таке.
Суд зауважує, що у матеріалах справи відсутні докази того, що позивачу ОСОБА_1 була призначена пенсія за віком, її розмір обчислений за правилами частини першої статті 27 Закону № 1058-IV, а доплата за понаднормовий стаж - за правилами абзацу другого частини першої статті 28 цього Закону.
Натомість, як свідчать матеріали справи, позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія по інвалідності ІІІ групи відповідно до норм статті 54 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до частини другої статті 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно із частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Пенсія за статтею 54 Закону № 796-XII є окремим видом пенсійного забезпечення, що враховує специфіку наслідків Чорнобильської катастрофи та компенсує втрату працездатності. Водночас, стаття 56 Закону № 796-XII передбачає саме доплату до пенсії - за понаднормовий стаж особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Отже, стаття 54 Закону № 796-XII регулює порядок призначення пенсії по інвалідності, пов'язаній з Чорнобильською катастрофою, тоді як стаття 56 Закону №796-XII визначає доплату за понаднормовий стаж для певних категорій осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які отримують пенсії на загальних підставах, тобто у тому разі, якщо розмір пенсії визначається на умовах Закону № 1058-IV.
Позивач отримує пенсію, призначену відповідно до статті 54 Закону №796-XII, що свідчить про те, що йому встановлено пенсію по інвалідності, яка настала внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням особливих умов та розмірів, передбачених саме цією нормою. При цьому, розмір такої пенсії не залежать від тривалості його страхового стажу.
У матеріалах справи відсутні докази, що позивач звертався до відповідача із заявою про перехід на інший вид пенсії. Натомість, представник позивача Лукомська В.Л. 22.08.2025 звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії відповідно до статті 56 Закону № 796-ХІІ, яка розглянута відповідно до законодавства про звернення громадян, з наданням роз'яснення щодо відсутності правових підстав для проведення перерахунку пенсії.
З урахуванням встановлених обставин та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ за зверненням представника позивача, оскільки розмір пенсійної виплати позивача обчислено з урахуванням норм статті 54 Закону № 796-ХІІ, оскаржувані у цій справі дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у перерахунку пенсії є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог належить відмовити повністю.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх