КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/8427/25
Провадження № 2-а/552/147/25
19.11.2025 року Київський районний суд м.Полтави в складі:
Головуючого судді - Турченко Т.В.
При секретарі - Дмитриченковій Ю.В.,
За участю адвоката - Делія В.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Полтави справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
10.10.2025 року до Київського районного суду м.Полтави звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення. В позовній заяві просив суд визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення №1 від 25.09.2025 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 188-11 КУпАП та закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Ухвалою суду від 14.10.2025 року відкрито провадження по справі.
24.10.2025 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області подано відзив на позовну заяву.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , та його представник адвокат Делія В.Д. позов підтримали, просили суд його задовольнити.
Представник відповідача Серажим І.Р. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні.
Суд, заслухавши позивача ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Делію В.Д., представника відповідача Серажим І.Р.,вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області виконуючим обов'язки начальника Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Кобеляцьким Андрієм Васильовичем винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №1 від 25.09.2025 року, якою ОСОБА_1 , як начальника Комунального підприємства «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування» притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-11 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 425,00 грн.
Як вбачається з даної постанови, що при досліджені матеріалів постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 15.08.2025 року по справі №440/13633/24, виявлено, що станом на 15.09.2025 року Комунальним підприємством «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування» припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 04.04.2024 року №2, наданого за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю), проведеного з 29.03.2024 року по 04.04.2024 року не виконано, чим порушив вимоги ст.. 188-11 КУпАП.
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування» є ритуальною службою Полтавської міської територіальної громади Так, Комунальне підприємство «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування» є службою Полтавської міської територіальної громади відповідно до Статуту та рішення Полтавської міської Ради Народних Депутатів про створення підприємства від 23.05.1992 року №223, здійснює діяльність з поховання померлих в межах компетенції у відповідності до законодавства та установчих документів.
Крім того, рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 125 від 14.05.2003 року, було надане погодження з розміщення кладовища поблизу існуючого в Затуринському промвузлі м. Полтави на земельній ділянці площею 10,0 га за рахунок вільних земель міста.
Окрім того, рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 264 від 19.11.2003 року, було надане погодження зі збільшення земельної ділянки для розміщення міського, кладовища на площі 10,8 га за рахунок земель Державгого підприємства ім. Макаренка в Затуринському промвузлі м. Полтава.
Згідно зі ст. 19 Земельного кодексу України, землі України, за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісового фонду; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Частинами 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико- культурного призначення.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України (тут і надалі у редакції, чинній на час прийняття рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради про погодження розміщення кладовища), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Отже, земельним законодавством у редакції чинній на час прийняття рішень виконавчого комітету Полтавської міської ради про погодження розміщення кладовища передбачено, що підставою набуття права користування земельною ділянкою із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.
Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Форма типового договору, нормативи та строки розробки проектів відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Окрім того, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про землеустрій" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) документами, із землеустрою є затверджені в установленому законом порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної та комунальної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.
Згідно статті 25 Закону України "Про землеустрій" в зазначеній редакції, документація із землеустрою, в тому числі технічна, що посвідчує право на земельну ділянку розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
Статтями 29 та 30 Закону України "Про землеустрій" закріплено, що документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов'язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації, розробляється на основі завдання на розробку відповідного виду документації, затвердженого замовником, а склад, зміст і правила оформлення кожного виду документації із землеустрою регламентуються відповідною нормативно-технічною документацією з питань здійснення землеустрою та після її складання підлягає погодженню та затвердженню.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №43 від 04.06.1999 року (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.07.2013 року №404) (тобто був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що розробку технічної документації зі складання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів, зазначена технічна документація, серед іншого, містить виписку з рішення відповідної ради чи місцевої адміністрації про надання в постійне користування земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки, відомості обчислення площі земельної ділянки, тощо.
Пунктом 1.18 зазначеного Наказу ДК України по земельних ресурсах №43 закріплено, що при наданні земельної ділянки на праві постійного користування до технічної документації зі складання державного акту обов'язково додається копія матеріалів щодо перенесення в натуру (на місцевість) меж земельної ділянки, затвердженого у встановленому порядку.
Отже, відповідно до наведених вище норм закону до складання та отримання акту на право постійного користування земельною ділянкою документами, що підтверджують це право є технічна документація із землеустрою, на підставі якої на місцевості встановлені розроблена з дотриманням вимог чинного законодавства, погоджена та затверджена у встановленому законодавством порядку шляхом винесення рішення про її погодження та надання земельної ділянки у постійне користування уповноваженим органом.
Комунальним підприємством "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" замовлено виготовлення Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення міського кладовища м. Полтава, Затуринський промвузол, який було погоджено з Полтавським міським управлінням земельних ресурсів та земельного кадастру, Державним управлінням екології та природних ресурсів в Полтавській області, Полтавською міською санітано-епідеміологічною станцією, Управління культури та туризму Полтавської ОДА, Полтавським обласним Головним управлінням земельних ресурсів. 4-м загоном Державної пожежної охорони м. Полтави, та отримані відповідні позитивні висновки щодо розміщення кладовища.
На підставі технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення міського кладовища земельній ділянці загальною площею 20,8 га присвоєно кадастровий номер 5310136700:08:001:0042.
Згідно акту на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №225736 від 27.03.2008 року, вищезазначена земельна ділянка була передана в постійне користування Комунальному підприємству "Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування" для розміщення міського кладовища в м. Полтава, Затуринський промвузол.
За таких умов підприємством в належний правовий спосіб було набуто право користування даною земельною ділянкою в межах координат визначених Проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення міського кладовища. Жодних зауважень та заперечень щодо порушення санітарно-захисної зони від меж земельної ділянки кладовища до житлової забудови с. Затурино, у компетентних органів не виникало.
Встановлено, що 4 квітня 2024 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області було проведено обстеження земельної ділянки, на якій знаходиться Затуринське кладовище та встановлено, що відстань від житлової забудови по вул. Щаслива в с. Затурино до крайніх меж земельної ділянки для розміщення міського кладовища за адресою: м. Полтава, Затуринський промвузол, становить 87 - 187 метрів. Тому КП «Спецкомбінат похоронно- ритуального обслуговування» було надано припис від 04.04.2024 року № 2 про організацію та встановлення санітарно-захисної зони від джерел шкідливості підприємства (від межі території Затуринського кладовища) до житлової забудови відповідно до вимог чинного законодавства.
Визначення розміру санітарно-захисної зони навколо об'єктів, які є джерелами шкідливих речовин для відокремлення їх від територій житлової забудови здійснюється відповідно до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України № 173 від 19.06.1996 року, Державних санітарних правил та норм "Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України" ДСанПіН 2.2.2.028-99, що затверджені Постановою Головного державного санітарного лікаря України 01.07.1999 № 28 та інших чинних нормативно-правових актів.
Відповідно до Державних санітарних правил та норм "Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України" ДСанПіН 2.2.2.028-99: кладовища повинні бути розміщені в приміській зоні міських поселень і поблизу місць розташування сіл. Санітарно-захисна зона від території кладовища традиційного поховання і крематорію до житлових і громадських будівель, зон відпочинку, а також колективних садів та городів повинна бути не меншою 300 м (Державні санітарні правила N 379/1404 (г0379-96), а від території кладовища для поховання урн після кремації до житлових і громадських будівель та об'єктів, що прирівнені до них, має бути не меншою 100 м.
Разом з тим згідно пункту 5.7 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 року № 173, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 року за № 379/1404 (далі - ДСП), розміри санітарно-захисної зони можуть бути зменшені, коли в результаті розрахунків та лабораторних досліджень, проведених для району розташування підприємств або іншого виробничого об'єкта, буде встановлено, що на межі житлової забудови та прирівняних до всі об'єктів концентрації шкідливих речовин у атмосферному повітрі, рівні шуму, вібрації, ультразвуку, електромагнітних та іонізуючих випромінювань, статичної електрики не перевищуватимуть гігієнічні нормативи.
Тому на замовлення КП «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування» проектну документацію «Коригування розміру санітарно-захисної зони для Затуринського кладовища КП «СПЕЦКОМБІНАТ ПОХОРОННО-РИТУАЛЬНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ» ( м. Полтава, Затуринський промвузол, в межах адміністративного підпорядкування Полтавської міської територіальної громади), якою обґрунтовується можливість, з урахуванням впливу шкідливих факторів на життєдіяльність громадян, коригування санітарно-захисної зони Затуринського кладовища з двох сторін: до 70 м у південно-західному напрямку, до 280 м у західному напрямку, тобто, до меж фактичної житлової забудови с. Затурино, Полтавського району, Полтавської області. При цьому передбачено збереження нормативного розміру санітарно-захисної зони (300 м) в усіх інших напрямках світу від межі кладовища до межі найближчої житлової забудови.
Державній установі «Інститут громадського здоров'я ім. О. М. Марзєєва НАМИ України» було замовлено проведення наукової оцінки відповідності матеріалів «Коригування розміру санітарно-захисної зони для Затуринського кладовища КП «Спецкомбінат похоронно-ритуальних обслуговування» (м. Полтава, Затуринський промвузол, в межах адміністративного підпорядкування Полтавської міської територіальної громади)» вимогам медико-санітарних правил щодо безпеки середовища життєдіяльності та санітарно- епідеміологічного благополуччя населення № 22.9/408 від 11.03.2025 року.
Згідно до змісту наукової оцінки встановлено, що негативний вплив об'єкту щодо безпеки середовища життєдіяльності та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення переважним чином пов'язаний їз можливістю забруднення підземних вод та грунту продуктами розкладу трупів. За результатами лабораторних досліджень проб води та грунту не виявлено гідрологічного звязку поверхні кладовища з водоносними горизонтами, які використовуються населенням для питних потреб. Розвантаження грунтової води відбувається у північно-східному напрямку, що не впливає на якість підземних вод, які використовуються для питних потреб в районі розташування найближчого населеного пункту (у південно-західному напрямку).
З висновку до наукової оцінки № 22.9/408 від 11.03.2025 року вбачається, що скорочення СЗЗ кладовища за адресою: Полтава, Затуринський промвузол до 70 м у південно- західному напрямку, до 280 м у західному напрямку із збереження нормативного розміру санітарно-захисної зони (300 м) в усіх інших напрямках світу від межі кладовища до межі найближчої житлової забудови можливе лише за наступних умов:
- надання додаткових даних інженерно-геологічних вишукувань щодо рівня залягання підземних вод на ділянках перспективного поховання померлих; при рівні залягання підземних вод менше 2 м.- підняття рельєфу за допомогою нашарування чистих порід грунтів
- забезпечення мешканців с. Затурине централізованим водопостачанням та водовідведенням. При облаштуванні джерела централізованого водопостачання населеного пункту повинні бути враховані розміри зон санітарної охорони вододжерел. Питна вода централізованого водопостачання повинна відповідати вимогам ДСанПін 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною"
- експлуатація кладовища відповідно до вимог ДСанПін 2.2.2.028-99 (облаштування огорожі кладовища, під'їзних доріг, вивіз сміття тощо).
Щодо дотримання умов реалізації проекту Коригування розміру санітарно- захисної зони для Затуринського кладовища слід зазначити, що з метою забезпечення організації централізованого водопостачання та водовідведення жителів с. Затурино, Управлінням житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Полтавської міської ради наразі здійснюється збір документів для отримання відповідних технічних умов від КП ПОР «Полтававодоканал» та укладення договору на виготовлення геодезичної зйомки відповідної земельної ділянки з визначенням підземних інженерних мереж.
Згідно листа Управлінням житлово-комунального господарства Виконавчого комітету Полтавської міської ради № 01-06-01/10/1600 від 27.05.2025 року, Програмою розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою Полтавської міської територіальної громади на 2025-2027 роки, передбачені такі заходи, як «Реконструкція системи водопостачання в с. Затурине, Полтавської міської територіальної громади» та «Капітальний ремонт території Затуринського кладовища у м. Полтава з улаштуванням огорожі».
Згідно до технічного звіту 12964.23-ГВ проведених ТОВ «Гранд-Буд Індустріал» у 2023 році інженерно-геологічних вишукувань щодо рівня залягання підземних вод на земельних ділянках існуючого Затуринського кладовища та перспектовної земельної ділянки для поховання померлих у 4 свердловинах було встановлено рівень залягання ґрунтових вод від 3.10 до 4.30 метрів в глибину. Зважаючи на те, що здійснення підняття рельєфу має вчинятись при заляганні підземних вод менше 2 метрів вглибину, підстави для здійснення додаткових заходів відсутні.
Окрім того, на території кладовища встановлені контейнери для збору твердих побутових відходів і портальний контейнер, та укладено з Полтавським КАТП-1628 відповідні Договори на регулярне вивезення сміття.
За таких умов, після виготовлення проекту санітарно-захисної зони кладовища за адресою: м. Полтава, Затуринський промвузол та коригування санітарно-захисної зони з двох сторін: до 70 м у південно-західному напрямку, до 280 м у західному напрямку, тобто, від меж фактичної житлової забудови по вул. Щаслива в с. Затурино до крайніх меж земельної ділянки для розміщення міського кладовища, орган державного контролю Держпродспоживслужби було проінформовано про виконання його припису (листи № 81 від 13.03.2025 року № 313 від 16.09.2025 року).
Встановлено, що позивачем як начальником КП «Спеикомбінат похоронно-ритуального обслуговування», в межах наданих повноважень було здійснено всі передбачені чинним законодавством заходи щодо виконання припису від 04.04.2024 у. № 2.
Відповідно до пункту 5.9 ДСП розміри санітарно-захисних зон для нових видів виробництв, підприємств та інших виробничих об'єктів з новими технологіями, а також зміна цих зон (збільшення чи зменшення згідно з пунктом 5.7) затверджуються Головою Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів на підставі результатів проведення державної санітарно епідеміологічної експертизи відповідних матеріалів.
Але у зв'язку із введенням в дію Закону України «Про систему громадського здоров'я» втрати чинність Закону України «Про забезпечення санітарного та благополуччя населення», яким передбачалося проведення державної санітарно епідеміологічної експертизи. Введений в дію закон, що визначає правові, організаційні, економічні та соціальні засади функціонування системи громадського здоров'я в Україні не містить поняття «санітарно- епідеміологічної експертизи», втратив чинність порядок її проведення. Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи діючих об'єктів виключено із Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, що затверджується Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» 3392-УІ від 19.05.2011 року.
Відповідно, скасовано механізм реалізації положення пункту 5.9 ДСП - відсутності можливості встановлювати санітарно-захисні зони для нових видів виробництва, підприємств та інших виробничих об'єктів та вносити зміни до існуючих. На даний момент відповідні розбіжності законодавчо не врегульовані.
Законодавцем, без об'єктивних підстав, не було забезпечено сталість і послідовність приписів права, як невід'ємної складової категорії «якості закону» при оновленні законодавства в сфері функціонування системи громадського здоров'я в Україні; не приведено існуючі санітарні норми у відповідність до існуючого законодавства та не встановлено чіткий алгоритм дій учасників правовідносин, з огляду на зміни в їх правовому регулюванні, що б дозволило КП «Спецкомбінат похоронно-ритуального обслуговування», забезпечити підготовку, затвердження та реєстрацію санітарно-епідеміологічної експертизи,.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 29 квітня 2020 року по справі №826/2338/17: «Так, одним із суттєвих елементів принципу верховенства права є принцип юридичної визначеності. Цей принцип має різні прояви. Зокрема, він є одним з визначальних принципів «доброго врядування» і «належної адміністрації» (встановлення процедури і її дотримання), частково співпадає з принципом законності (чіткість і передбачуваність закону, вимоги до «якості» закону).»
Таким чином, відсутність належної процедури підготовки санітарно- епідеміологічної експертизи для подальшої зміни санітарно-захисної зони кладовища не відповідає принципу юридичної визначеності та чіткості алгоритму дій кожного з учасників правовідносин, як критерію «якості закону», відповідно до вищезазначеної постанови Верховного Суду.
За таких умов, Наукова оцінка відповідності матеріалів вимогам медико-санітарних правил щодо безпеки середовища життєдіяльності та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення № 22.9/408 від 11.03.2025 року, виготовлена на підставі поданих для дослідження матеріалів, зазначених у змісті наукового звіту, підтвердила відсутність забруднень відповідно до п. 5.7. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів на відображеній у звіті відстані від меж земельної ділянки кладовища та найближчої житлової забудови.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться у межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами. Статтею 245 КУпАП установлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні.
За змістом пункту 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення.
Оскаржувана у цій справі постанова не відповідає зазначеним вимогам. Вона не містить жодних доказів протиправної поведінки ОСОБА_1 , вини та наявності у діях складу адміністративного правопорушення.
Окрім того, відповідно до статті 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення,орган (посадова особа) виносить постанову, яка повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення № 1 від 25.09.2025 року, не містить відомостей про дату народження та місця проживання чи перебування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надані докази того, що позивач вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 188-11 КУпАП.
А отже, вказані обставини дають суду підстави вважати про відсутність винної поведінки позивача та об'єктивної сторони правопорушення.
За таких обставин в діях позивача ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-11 КУпАП .
Враховуючи вищевикладені обставини, відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення, а також підстави притягнення позивача до відповідальності за ст. 188-11 КУпАП.
Статтею 286 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Встановивши дані обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог, а саме скасування постанови про адміністративне правопорушення №1 від 25.09.2025 року про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 188-11 КУпАП та закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 9, 73-77, 90, 242, 244-246, 286 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення №1 від 25.09.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-11 КУПАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 188-11 КУПАП закрити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, код ЄДРПОУ 40358617, адреса: м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7.
Повний текст рішення складений 21.11.2025 року.
Головуючий суддя Т.В.Турченко