Справа № 357/18974/25
3/357/7306/25
21.11.2025 cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Примаченко В.О., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Узин Білоцерківського району Київської області, громадянина України, військовослужбовця військової служби за мобілізацією, головного сержанта, командира зенітного ракетного взводу роти охорони військової частини НОМЕР_1 , учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 10.12.2015), проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ; до адміністративної відповідальності притягувався: постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 19.01.2025 по справі № 357/1209/25 за ч. 2 ст. 172-15, ч. 3 ст. 172-20 КУпАП до штрафу 17000 грн., РНОКПП - НОМЕР_3 ,
на підставі ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
20.11.2025 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшли адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
16.11.2025 року щодо ОСОБА_1 командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 15 листопада 2025 року о 21 год. 00 хв. головний сержант ОСОБА_1 , проходячи військову службу на посаді командира взводу роти охорони військової частини НОМЕР_1 , знаходячись в АДРЕСА_2 на території військової частини НОМЕР_1 на службі у добовому наряді, всупереч вимогам статей 11, 13, 120, 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 1-4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України та в умовах воєнного стану, перебував у стані алкогольного сп'яніння 15.11.2025. Був оглянутий начальником медичної служби - начальником медичного пункту молодшим лейтенантом ОСОБА_3 . Висновок та діагноз огляду: у головного сержанта ОСОБА_1 виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 в суді вину у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що алкогольні напої не вживав, в стані алкогольного сп'яніння не перебував. Огляд на стан сп'яніння не проходив.
Заслухавши ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, а саме: протокол серії А4927 № 6 від 16.11.2025 р.; письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 від 16.11.2025; рапорт т.в.о. командира роти охорони військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_8 від 15.11.2025 про проведення службового розслідування; копію паспорта ОСОБА_1 ; службову характеристику на головного сержанта ОСОБА_1 від 17.11.2025; військовий квиток ОСОБА_1 ; копію посвідчення серії НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 ; пам'ятку для осіб, які беруть участь у провадженні в справі про військове адміністративне правопорушення від 19.11.2025; витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 24.05.2025 № 115; витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині про склад добового наряду) від 14.11.2025 № 319; копію Інструкції черговому роти охорони, дійшов висновку, що провадження в справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, виходячи з наступних підстав.
Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає в разі вчинення дій, передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідальність за ч. 1 ст. 172-20 КУпАП настає в разі розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до ч. 1 ст. 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 4 ст.166-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до ч. 6 ст. 266-1 КУпАП під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом міністерства Оборони України 23.10.2021 року № 329 до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що він перебував на території військової частини в добовому наряді в нетверезому стані, а саме в стані алкогольного сп'яніння.
Крім цього, в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 був оглянутий начальником медичної служби - начальником медичного пункту молодшим лейтенантом ОСОБА_9 .
Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині про склад добового наряду) від 14.11.2025 № 319 підтверджує, що головний сержант ОСОБА_1 перебував в добовому наряді з 15.11.2025 по 16.11.2025.
Водночас, досліджені матеріали справи не містять доказів на підтвердження перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння 15.11.2025. Зокрема, додані до протоколу матеріали не містять відомостей про проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів та тестів. Крім того, матеріали не містять відомостей про проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння в закладах охорони здоров'я.
За змістом статей 279, 280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення має розглядатись суддею у межах тих обставин, які зазначенні у протоколі про таке порушення.
Таким чином, викладені в протоколі фактичні обставини не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а тому справа щодо нього підлягає закриттю.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 221, п. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП та відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяВіктор ПРИМАЧЕНКО