Рішення від 20.11.2025 по справі 766/17224/25

Справа № 766/17224/25

н/п 2-о/766/731/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді: Майдан С.І.,

за участю секретаря: Кирпиченко І.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті,

встановив:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті, в якій просив встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилася в селі Н. Дмитрівка Генічеського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Новотроїцьке Новотроїцького району Херсонської області, що є тимчасово окупованою територією України. Заява мотивована тим, що заявник є двоюрідним онуком померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Документи про реєстрацію смерті ОСОБА_3 видані органами, що діють на тимчасово окупованій території України, та станом на сьогодні відсутні документи, які дозволяють зареєструвати смерть ОСОБА_2 заявнику згідно вимог національного законодавства.

Ухвалою суду від 19.11.2025 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд у справі.

Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилися, представник заявника надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та відсутність заявника, заяву просила задовольнити.

Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку. Заяв до суду не надходило.

Судом, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно актового запису про народження № 75, складеного 13.10.1940 року Новодмитріївською селищною радою Генічеського району Херсонської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_5 , батьками якої вказано: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Згідно актового запису про народження № 25, складеного 12.06.1946 року Генічеським райбюро РАЦС Херсонської області, ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_8 , батьками якої вказано: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Згідно актового запису про одруження № 9, складеного 21.06.1961 року Новомихайлівською сільською радою Сивашського району Херсонської області, ОСОБА_9 та ОСОБА_5 21.06.1961 року уклали шлюб. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_10 ».

Згідно актового запису про народження № 34, складеного 22.12.1961 року Новомихайлівською сільською радою Сивашського району Херсонської області, ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_11 , батками якої вказано: ОСОБА_9 та ОСОБА_12 .

Згідно актового запису про одруження № 9, складеного 28.10.1969 року Рубцовською сільською радою Червонолиманського району Донецької області, ОСОБА_13 та ОСОБА_8 28.10.1969 року уклали шлюб. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_14 ».

Згідно актового запису про укладенню шлюбу № 163, складеного 17.10.1981 року Новотроїцьким районним відділенням РАЦС Херсонської області, ОСОБА_15 та ОСОБА_11 17.10.1981 року укладено шлюб. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_16 ».

Згідно актового запису про народження № 35, складеного 01.03.1983 року Новотроїцьким районним відділенням РАЦС Херсонської області, ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_1 , батьками якого вказано: ОСОБА_15 та ОСОБА_17 .

Таким чином, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є двоюрідним онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно довідки про смерть № С-00629 (форма №11), виданої Новотроїцьким районним відділом записи актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області 25.06.2024 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті РФ Херсонська область Новотроїцький район смт Новотроїцьке, про що зроблено актовий запис № 170249950000400185002 від 25.06.2024 року.

Факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, згідно паспорту НОМЕР_1 , виданим Біляївським РВ УМВС України в Одлеській області, уродженки с. Н.Дмитрівка Генічеського району Херсонської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у смт Новотроїцьке Новотроїцького району Херсонської області, підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , про що складено актовий запис № 170249950000400185002 від 25.06.2024 року 99500004 Новотроїцьким районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області.

Заявник отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не може, оскільки факт смерті відбувся на окупованій території.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 визначено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, серед яких зазначено Новотроїцьку селищну територіальну громаду (в т.ч. смт Новотроїцьке).

Враховуючи викладене, до даних правовідносин підлягають застосуванню положення ст.317 ЦПК України та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».

Згідно п. п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є таким, що не відповідає умовам діючого законодавства України і не створює правових наслідків.

Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Таким чином, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , про що складено актовий запис № 170249950000400185002 від 25.06.2024 року 99500004 Новотроїцьким районним відділом запису актів цивільного стану Управління РАЦС Херсонської області, є недійсним і не створює правових наслідків.

Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Розділом 5 вищевказаних правил, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.

Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» №2398-VІ від 01 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.

Отже, встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації смерті бабці в єдиному державному реєстрі актів цивільного стану громадян України. Наявні у заявника документи не створюють правових наслідків та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію смерті органом РАЦС.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що заяву про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України слід задовольнити, що дасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть особи, видане державним органом України.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 17 статтею ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 12, 76-81, 89, 263-265, 273, 315-319, 354, 430 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки Херсонської області Генічеського району с. Н.Дмитрівка, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у селищі міського типу Новотроїцьке Новотроїцького району Херсонської області Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

СуддяС. І. Майдан