Миколаївської області
Справа №477/1941/25
Провадження №3/477/875/25
12 листопада 2025 року місто Миколаїв
Суддя Вітовського районного суду Миколаївської області Семенова Л.М., вивчивши матеріали, що надійшли з Корабельного відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1 ,
- до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП,-
ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої станом на 01.09.2025 року складає 365236,08 грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з моменту пред'явлення виконавчого документу до виконання.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
За диспозицією частини 1 ст.183-1 КУпАП настає адміністративна відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової повістки за адресою, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення.
Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вжити заходи, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до вимог статті 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Таким чином, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 183-1 КУпАП, не є обов'язковою.
Враховуючи зазначене, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши письмові докази по справі, зокрема, протокол про адміністративне правопорушення №17 від 11.09.2025 року, копію виконавчого листа у справі №477/941/17 від 19.06.2017 року, копію постанови про відкриття виконавчого провадження від 16.08.2017 року, акт державного виконавця від 10.09.2025 року щодо неявки боржника за викликом та ненадання пояснень, копію виклику ОСОБА_1 , розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, суд встановив наступне.
Відповідно до виконавчого листа від 19 червня 2017 року Жовтневим районним судом Миколаївської області з ОСОБА_1 стягнуто на користь ОСОБА_4 аліменти на дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у розмірі 1/3 частки від заробітку (доходу), але не менше 30% розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 29 травня 2017 року до досягнення дітьми повноліття.
На підставі зазначеного виконавчого листа 16 серпня 2017 року було відкрите виконавче провадження №54520749.
Відповідно до розрахунку заборгованість зі сплати аліментів з травня 2021 року по серпень 2025 року включно складає 365236,08 грн.
Жодного платежу за весь період нарахування аліментів ОСОБА_1 не здійснив.
Заборгованість за шість місяців з моменту пред'явлення виконавчого документу до виконання складає 179222,82 грн.
Таким чином, встановивши, що сукупний розмір заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з моменту пред'явлення виконавчого документу до виконання, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Призначаючи міру адміністративного стягнення, враховуючи положення ст.33 КУпАП, з урахуванням обставин справи та особи правопорушника, суд вважає необхідним для запобігання вчинення ОСОБА_1 подібних правопорушень, застосувати до нього адміністративне стягнення у мінімальних межах санкції частини 1 статті 183-1 КупАП.
Згідно пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 280, 283, 284,294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 183-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 120 (ста двадцяти) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу - судовий збір).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.М.Семенова