Рішення від 14.11.2025 по справі 466/8912/22

Справа № 466/8912/22

Провадження № 2/466/148/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2025року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді Свірідової В.В.

при секретарі Солиган М.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до АТ «Львівгаз»(АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз») про захист прав споживачів та відновлення положення, яке існувало до порушення,-

встановив:

07.11.2022року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», яким просить відновити положення, яке існувало до порушення прав споживача та скасувати рішення комісії АТ «Львівгаз» від 15.09.2022 року щодо затвердження Акту про порушення LV №002618 від 03.08.2022р. та донарахування як споживачу об'єму та обсягу необлікованого природного газу.

Свої вимоги мотивує тим, що представниками АТ «Львівгаз» (АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз») 03.08.2022 року складено Акт про порушення N?LV 002618 за адресою: Львівська область, смт. Брюховичі, вул. Львівська, 77.

В даному акті про порушення, в графі встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, вказано розділ ХІ. Глава 2.п. 1.п.п.З несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), а саме пошкоджено заводську пломбу ПЛГ.

Висновок експертизи, стверджує, що дійсно відбулося несанкціоноване втручання в роботу 3ВТ, проте у Акті експертизи N?654 від 09.08.2022 року встановлено порушення пломбувальної стрічки К040603 (в Акті про порушення не вказано яку саме пломбу пошкоджено, її номер), подряпини на корпусі ПЛГ, потертості на захисному покритті під кришкою лічильного механізму з правої сторони біля заводської пломби, потертості на захисному покритті біля магнітної муфти, порушена магнітна муфта (не зафіксований магніт), бруд на захисній полці облікового механізму, дані пошкодження свідчать про втручання та вплив на роботу облікового механізму. Проте вказані порушення не відображено в Акті про порушення, відсутнє фото та відео відповідних порушень, при складанні акту представниками відповідача про це не зазначено.

Як вбачається з акту про порушення від 03.08.2022р., на підставі якого прийняте спірне рішення, взагалі не вказано дату останньої повірки демонтованого. З наведеного випливає, що АТ «Львівгаз» порушило свої обов?язки, встановлені законом.

Тому відповідач не може безпідставно стверджувати про будь-яке втручання позивача в роботу приладу, а відповідно і здійснювати нарахування не інакше, як згідно даних лічильника.

Для захисту своїх порушених прав позивач і звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Шевченківського районного суду м.Львова від 25.11.2022р. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в загальному позовному провадженні.

Відповідач АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» скористався правом на подання відзиву, в якому заперечував проти позову, оскільки позивач допустив несанкціонований відбір природного газу шляхом обірвання пломби вального дроту на пломбі №9245061, що зафіксованов Акті порушення №000554 від 13.06.2022р. Сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби лічильника є достатньою правовою підставою для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу. 09.08.2022р. працівниками АТ «Львівгаз» в пристуності Кішко Н.Ю. під час перевірки газового лічильника виявлено, що пошкоджена заводська пломба ПЛГ, про що складено акт про порушення LV №002618 від 03.08.2022, який підписано Кішко Н.Ю. Таким чином, вважають, що порушення вчинене позивачем з метою необлікованого споживання природного газу, підтверджене у встановленому законом порядку.

30.12.2022 року позивачем подано зустрічну позовну заяву, яку в подальшому відкликано на підставі клопотання від 17.03.2023р. (а.с. 60-62).

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Львова від 20.06.2023р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

В судовому засіданні 13.02.2024 позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, просила позовні вимоги задовольнити.

В судовому засіданні 13.02.2024 представник позивача адвокат Гелемей Ю.М. підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічяні викладеним обставинам у позовній заяві.

В судовому засіданні 13.02.2024 представник відповідача Сидор О.В. позовні вимоги не визнала, зазначивши на обставини, які викладені у відзиві на позов від 16.12.2022 р.

В подальшому в судові засідання представники відповідача не з"являлись, просили продовжувати розгляд спрви у їх відсутності, чи звертались з клопотаннями про продовження перерви у розгляді справи.

Від представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Гелемей Ю.М. надійшло клопотання 06.11.2025 про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують та просять такі задовольнити з підстав викладених у позові.

Представник відповідача Пучак І.А. подала заяву про відкладення розгляду справи, призначеної на 06.11.2025 року.

Однак суд, зазначає, що розгляд даної справи неодноразово відкладався за клопотаннями представників сторін.

Стаття 44 Цивільного процесуального кодексу України встановлює, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми процесуальними правами, а зловживання ними не допускається. Ця норма закріплює принцип добросовісності в цивільному судочинстві та забороняє протиправну, недобросовісну чи неналежну поведінку, що перешкоджає здійсненню правосуддя.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.

Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності до ч. 1ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів» захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом.

Правовідносини між сторонами регулюються Кодексом газорозподільних систем, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 30.09.2015 №2496 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015р. за №1382/27827 (надалі - Правила постачання), статтею 714 ЦК України, Законом України «Про ринок природного газу», Положенням про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619 (далі - Положення), Законом України "Про захист прав споживачів", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", Кодексом ГРС, а також договорами про приєднання споживача до газорозподільної системи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).

Згідно договору дарування дарувальник ОСОБА_2 безоплатно передав у власність обдарованої ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0.15 га надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 12-14).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2500 від 30.09.2015 р. затверджено Типовий договір постачання природного газу побутовим споживачам.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про ринок природного газу» по відношенню до побутового споживача ТзОВ «Львівгаз Збут» є постачальником, а Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» - розподільником, оператором газорозподільної мережі.

Згідно із ст.1 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», споживачами природного газу є фізичні особи (населення), фізичні особи - підприємці та юридичні особи, які відповідно до договору користуються послугами з газопостачання та використовують природний газ для приготування їжі, опалення, підігріву води, а також як паливо або сировину.

За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання (ч. 1 ст. 714 ЦК України).

Згідно п.4 Глави 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; несанкціонований відбір природного газу відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.

Відповідно до п 6. Глави 5 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Положення «Про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затверджене наказом Міністерства палива та енергетики № 619 від 27 грудня 2005 року розроблено з метою впорядкування відносин між газопостачальними організаціями, газотранспортними організаціями і фізичними особами під час проведення експертизи лічильників газу, які використовуються для обліку природного газу в побуті, та відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання.

Так, відповідно до пунктів 3.1.3, 3.2.2 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак таких порушень, як: невідповідності показів лічильника об'ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі несправності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного зниження показів лічильника газу, - складається акт про виявлені порушення.

Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків.

Згідно із п. 1.3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об?ємів (обсягів) природного газу, належать, серед інших, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

За приписами п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в 3ВТ/лічильника газу втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об?єму газу первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження 3ВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Несанкціонованим втручанням є не лише факт пошкодження конструкції 3ВТ/лічильника, зокрема, пошкодження пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, а й викривлення даних обліку природного газу (коли втрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). В той же час, згідно із положеннями, визначеними п. 4-6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, споживач відповідає за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр). Пунктами 1, 8, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

При виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб екта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб?єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об?єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється. У разі виявлення факту дії спрямованого постійного магнітного поля на лічильник газу (ЗВТ), що підтверджується спрацюванням магнітного індикатора, Оператор ГРМ має довести, що встановлений мінімальний поріг спрацювання цього магнітного індикатора був достатнім для зміни допустимої похибки цього лічильника газу (ЗВТ).

Відповідно до.ч.7 п. 19 Постанови НКРЕ КП від 30.09.2015 № 2494 зазначено, що якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення. При цьому витрати, пов'язані з проведенням експертизи та/або позачергової чи експертної повірки, мають бути компенсовані власником комерційного ВОГ/ЗВТ (крім факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ). Крім того, власник впродовж двомісячного строку здійснює заходи щодо приведення комерційного ВОГ (ЗВТ) в точці вимірювання у відповідність до вимог розділу X цього Кодексу, за винятком лічильників газу побутових споживачів.

Так, представниками відповідача, 03.08.2022 року за адресою: Львівська область, смт. Брюховичі, вул. Львівська, 77, складено Акт про порушення №LV 002618. В даному акті про порушення, в графі встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, вказано розділ ХІ. Глава 2.п. 1.п.п.З несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), а саме пошкоджено заводську пломбу ПЛГ (а.с15-16).

Акт порушення не доводить факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, а лише фіксує факт можливого порушення і в подальшому може бути підставою для прийняття рішення про його задоволення або незадоволення.

Зокрема, положення пункту 4 глави 1 розділ І Кодексу ГРС прямо вказує, що несанкціонованим є втручання в роботу 3ВТ/лічильника газу за наявності факту того, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Схожий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі N? 904/4030/18, від 05 листопада 2019 року у справі N? 922/137/19, від 28 грудня 2019 у справі N? 911/721/19, від 12 березня 2020 року у справі N? 920/1217/16, від 26 червня 2020 року у справі N? 911/720/19, від 08 вересня 2020 року у справі N? 922/4351/19, від 03 листопада 2020 року у справі N? 908/554/19, від 11 жовтня 2021 року в справі N?646/6354/19.

Несанкціоноване втручання в роботу 3ВТ/лічильника газу, за котре наступає відповідальність у вигляді донарахування ціни необлікованого газу, має місце лише у випадку сукупності таких обставин: - наявність дій втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема, лічильника газу); - наявність наслідку такого втручання - споживання природного газу не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), або іншим чином викривляються дані обліку газу.

Для підтвердження правомірності рішення про задоволення Акту про порушення, відповідач мав довести наслідки втручання в роботу ЗВТ, оскільки для проведення розрахунку необлікованого або облікованого частково об?єму природного газу у порядку, визначеному в розділі ХІ Кодексу ГРС, слід було перевірити та встановити всі елементи складу даного правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об?єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 04.04.2019 року у справі № 535/868/18, від 24.10.2019 року у справі № 914/2384/17, від 14.06.2018 року у справі № 916/1656/17, у яких зазначено про обов?язковість встановлення факту впливу сторонньогофактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газу, а також про обов?язковість довести оператором ГРМ факту вчинення споживачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу 3ВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується.

Висновок експертизи стверджує, що дійсно відбулось несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, проте в Акті експертизи №654 від 09.08.2022р. встановлено порушення пломбу вальної стрічки К040603, однак в Акті про порушення не вказано яку саме пломбу пошкоджено та її номер (а.с17).

Щодо проведення експертизи суд зазначає натупне.

Пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ установлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Згідно абзацу 3 п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб?єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу 3ВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб?єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об?єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.

Відповідно до п.10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРМ після проведення експертизи 3ВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року N? 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за N? 278/28408.

Виходячи із змісту ст.18 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 5 червня 2014 року №1314-УП органом з уповноваження на проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності. Для проведення повірки наукові метрологічні центри, метрологічні центри та повірочні лабораторії зобов?язані одержати свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - свідоцтво про уповноваження), яке видається органом з уповноваження.

Таким центральним органом виконавчої влади (органом з уповноваження) є Міністерство економіки України. Уповноваженим науково метрологічним центром на теренах Львівськох області є ДІ «Львівстандартметррлогія».

Свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології відповідачу не видавалось. ДП «Львівстандартметрологія» не делегувало свого представника для участі в роботі комісії АТ «Львівгаз» (вбачається з Акту експертизи №654 від 09.08.2022 року) з експертизи лічильників газу, відповідачем не надано акту повірки 3ВТ яку було б проведено після експертизи цього 3ВТ та якою б було установлено, що витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства). Зазначення в акті експертизи №654 від 09.08.2022 року значень похибок ЗВТ за об?ємної втрати є безпідставним, оскільки дана експертна комісія не уповноважена на проведення повірки приладів обліку газу, оскільки в її складі відсутні особи які мають Свідоцтво про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології.

Верховним Судом у Постанові від 13 березня 2021 року № 335/584/19 зазначено, що споживач має право оскаржити у судовому порядку об?єм та/або вартість донарахованого природного газу у разі незгоди з їх розміром, визначеним оператором газорозподільної системи, рішення комісії та сам акт про порушення, що є ефективним способом захисту порушених прав.

Вказане підтверджуєте, те що обставини зафіксовані в Акті про порушення не відповідають фактичним обставинам, викладеним у Акті експертизи.

Відповідачем не доведено, що з боку дії позивачки мало місце навмисне ушкодження лічильника.

Між тим, як вбачається з акту про порушення від 03.08.2022р., на підставі якого прийняте спірне рішення, взагалі не вказано дату останньої повірки демонтованого лічильника. З наведеного випливає, що АТ «Львівгаз» порушило свої обов?язки.

Наведені обставини у їх сукупності, на думку суду, беззаперечно свідчать про допущення істотних порушень вимог закону працівниками відповідача АТ «Оператор газорозподільчі системи «Львівгаз» в межах проведених дій по встановленні відповідних порушень допущених споживачем, демонтажу лічильника та проведенні експертизи такого.

Матеріалами справи не встановлено, що під час проведення експертного дослідження було встановлено та досліджувалося питання можливості вчинення конкретних дій з метою викривлення даних обліку природного газу. А отже, з таким висновком експертного дослідження несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ не підтверджено .

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом .

Згідно з ст.ст.76,77 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Надавши правову оцінку доводам та доказам сторін у їх сукупності, суд дійшов висновку, про задоволення позову повністю.

Питання судових витрат слід вирішити у відповідності до вимог ст.141 ЦПК України.

Згідно ч.6. ст.141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.2,4,12,76-81,89,141,247ч.2,258,259,263- 265,268, 352, 354 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

позов задовольнити.

Скасувати рішення комісії АТ «Львівгаз» від 15.09.2022 року щодо затвердження Акту про порушення LV №002618 від 03.08.2022р. та донарахування як споживачу об'єму та обсягу необлікованого природного газу.

Стягнути з АТ "Львівгаз"(Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз») на користь держави 992,40 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сторони по справі:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: АТ "Львівгаз"(Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Львівгаз»), адреса 79039, м. Львів, вул. Золота, 42 ЄДРПОУ 03349039.

Повний текст рішення складено 14.11.2025р.

Суддя В. В. Свірідова