Рішення від 24.11.2025 по справі 205/7634/25

Справа № 205/7634/25

Провадження № 2/127/5391/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

24.11.2025 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Антонюка В. В.,

за участі секретаря Бойчук Я. П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Вінниця, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) осіб, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до Новокодацького районного суду м. Дніпропетровська із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.

Позов мотивовано тим, що в Управлінні соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідач 02.04.2024 року подав до Управління соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до поданої відповідачем 02.04.2024 року заяви про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб УСЗН (Лівобережне) сформовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 02.04.2024 року №529-5003208640, в якій зазначено зареєстроване місце проживання заявника: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

УСЗН (Лівобережне) розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання допомоги та рішенням від 03.04.2023 №58501-48720350-2024-1 призначено відповідачу допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.04.2024 року в розмірі 3 000,00 грн., щомісячно відповідно до положень п.3 Порядку №332.

На виконання вимог п. 22, п. 23 Порядку №332, Мінфіном 19.11.2024 року на центральному рівні проведено верифікацію по ідентифікатору особової справи ОСОБА_1 №1585010000112472081500 та за отриманими від Мінфіну рекомендаціями за результатами верифікації, які надійшли до УСЗН (Лівобережне) в програмному комплексі Єдиній інформаційній системі соціальної сфери на базі якої здійснювалося нарахування та виплата допомоги рекомендовано припинити допомогу відповідачу, у зв'язку виявленим кодом невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд).

Позивач зазначає, що разом з тим, УСЗН (Лівобережне) надіслано лист від 12.11.2024 за №08/00/008/174184 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби про надання відомостей щодо перетину державного кордону України (виїзд/в'їзд на територію України) громадянином України ОСОБА_1

25.11.2024 року за вх. №08/07/82579 на адресу УСЗН (Лівобережне) надійшла відповідь від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби згідно з якою встановлено, що ОСОБА_1 , 02.06.2024 року перетнув державний кордон України (виїхав) та станом на 02.07.2024 року не повернувся.

УСЗН (Лівобережне) виплату допомоги припинено з 01.10.2024 року на центральному рівні за кодом виявленої невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебував за кордоном більш як 30 календарних днів підряд).

ОСОБА_1 перетнув державний кордон України (виїхав) 02.06.2024 року та в термін, який передбачений Порядком №332, а саме перебування за кордоном до 30-ти календарних днів підряд, тобто до 02.07.2024 року не повернувся, про що УСЗН (Правобережне) не повідомляв, тим самим порушив вимоги п.6, п.9 Порядку №332, що у свою чергу призвело до надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.08.2024 року по 30.09.2024 року, які відповідачем отримані без достатньої правової підстави в наслідок його недобросовісності або ж зловживання та які підлягають безумовному поверненню до державного бюджету.

УСЗН (Лівобережне) встановлено розрахунок переплати по особовій справі № 694069 відповідача за період з 01.08.2024 року по 30.09.2024 року та сума надміру виплачених коштів яка становить 6 000,00 грн.

Обов'язок відповідача полягав у тому, щоб поінформувати УСЗН (Лівобережне) щодо перебування за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги.

До УСЗН (Лівобережне) від відповідача повідомлень про зміни, що можуть вплинути на визначення права на отримання допомоги не надходило.

Тобто, як зазначає позивач, ОСОБА_1 , з 01.08.2024 року втратив право на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам, оскільки згідно верифікації та інформації, отриманої від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, перебував за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, про що УСЗН (Лівобережне) не повідомляв та неправомірно отримав грошові кошти у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.08.2024 року по 30.09.2024 року в розмірі 6 000,00 грн.

Станом на 15.05.2025 року жодних повернень від відповідача не здійснювалось, у зв'язку із чим, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Новокодацького районного суду м. Дніпра від 02.07.2025 року справу передано за підсудністю до Вінницького міського суду Вінницької області.

Ухвалою суду від 19.08.2025 року позов прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення ( виклику) осіб.

Ухвалою суду від 09.10.2025 року переведено з розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Бондар Я.О. в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності та зазначив, що позов підтримує у повному обсязі, не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи завчасно повідомлявся шляхом направлення судових повісток та через оголошення на офіційному сайті Судової влади. Відзиву на позов, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи у його відсутності не надавав. Про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

З урахуванням вимог статей 223, 280 ЦПК України суд провів заочний розгляд справи.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки сторони не з'явилися у судове засідання.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що 02.04.2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій вказано адресу реєстрації: АДРЕСА_1 , та адресу переміщення: АДРЕСА_2 .

02.04.2024 року управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) сформовано довідку №529-5003208640 про взяття на облік ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщеної особи.

Так, на підставі поданих документів позивачем 03.04.2024 року було прийнято рішення про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 3 000,00 грн., щомісячно з 01.04.2024 року.

На виконання вимог п. 22, п. 23 Порядку №332, Мінфіном 19.11.2024 на центральному рівні проведено верифікацію по ідентифікатору особової справи ОСОБА_1 №1585010000112472081500 та за отриманими від Мінфіну рекомендаціями за результатами верифікації, які надійшли до УСЗН (Лівобережне) в програмному комплексі Єдиній інформаційній системі соціальної сфери на базі якої здійснювалося нарахування та виплата допомоги рекомендовано припинити допомогу відповідачу, у зв'язку виявленим кодом невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд).

УСЗН (Лівобережне) надіслано лист від 12.11.2024 року за №08/00/008/174184 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби про надання відомостей щодо перетину державного кордону України (виїзд/в'їзд на територію України) громадянином України ОСОБА_1

25.11.2024 року за вх. №08/07/82579 на адресу УСЗН (Лівобережне) надійшла відповідь від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби згідно з якою встановлено, що відповідач 02.06.2024 року перетнув державний кордон України (виїхав) та станом на 02.07.2024 року не повернувся.

УСЗН (Лівобережне) виплату допомоги припинено з 01.10.2024 року на центральному рівні за кодом виявленої невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд).

ОСОБА_1 , перетнув державний кордон України (виїхав) 02.06.2024 року та в термін який передбачений Порядком №332, а саме перебування за кордоном до 30-ти календарних днів підряд, тобто до 02.07.2024 року не повернувся, про що УСЗН (Лівобережне) не повідомляв, тим самим порушив вимоги п.6, п.9 Порядку №332, що у свою чергу призвело до надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.08.2024 року по 30.09.2024 року, які відповідачем отримані без достатньої правової підстави в наслідок його недобросовісності або ж зловживання та які підлягають безумовному поверненню до державного бюджету.

Відповідно до довідки про отримання (неотримання) допомоги від 11.04.2025 року за вбачається, що ОСОБА_1 , в період з 01.04.2024 року по 30.09.2024 року включно, виплачено 18 000 грн.

УСЗН (Лівобережне) встановлено розрахунок переплати по особовій справі ОСОБА_1 , за період з 01.08.2024 року по 30.09.2024 року та сума надміру виплачених коштів становить 6 000,00 грн.

Позивачем 24.12.2024 року на адресу відповідача направлено лист про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 6 000,00 грн., однак дане зобов'язання відповідачем не виконано.

Призначення допомоги здійснюється відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332(далі - Порядок).

За змістом п. 2 Порядку (в реакції на момент подання відповідачем заяви про взяття на облік), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платниками єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «є Підтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року №204.

Відповідно до п.4 ч.1ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа виїхала на постійне місце проживання за кордон.

Згідно з п.п. 9, 10 Порядку список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики». Державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення або централізованого нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам відповідно до абзацу другого пункту 9 цього Порядку, щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку через АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.

У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства. У разі повернення коштів одержувачем допомоги на рахунок Мінсоцполітики заява про повторне її перерахування одержувачу не розглядається (п. 11 Порядку).

Відповідно до п. 29 Порядку 332 (чинного на момент подання позовної заяви) у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку. Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі. Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата. Повернуті кошти Мінсоцполітики використовує з дотриманням бюджетного законодавства. Орган соціального захисту населення інформує щомісяця до 5 числа наступного періоду територіальний орган Нацсоцслужби про повернення надміру виплачених коштів допомоги отримувачами та банками за формою, яка визначена Нацсоцслужбою.

Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась неправомірно.

Тому, кошти в розмірі 6 000,00 грн. підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. ч. 1, 6ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

При подачі позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 3 028,00 грн., тому відповідно до ст. 141 ЦПК України, сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», п. п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, ст. ст. 15, 1212, 1215 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 263-265, 280-282, 284, 352, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.08.2024 по 30.09.2024 року в розмірі 6 000 (шість тисяч) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 3 028,00 грн.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його складення апеляційної скарги.

Повний текст рішення суду складений 24.11.2025 року.

Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя: