137/1563/25
24.11.2025
Літинський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника ДУ «Літинська ВК № 123» ОСОБА_3 ,
захисника особи, відносно якої розглядається подання-адвоката ОСОБА_4 ,
особи, відносно якої розглядається подання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в с-щі Літин подання начальника Державної установи «Літинська виправна колонія №123» ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Новошахтинськ, Ростовської області, РФ, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, із вищою освітою, не одруженого, пенсіонера, раніше судимого, засудженого вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 06.06.2014, який змінено ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 20.01.2015, за ч.5 ст.191, ст.71 КК України до восьми років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю строком на три роки та конфіскацією майна,
До Літинського районного суду Вінницької області надійшло вказане подання у якому начальник ДУ «Літинська виправна колонія №123» ОСОБА_7 просить встановити адміністративний нагляд засудженому ОСОБА_5 після звільнення з установи, за місцем проживання, а також застосувати обмеження передбачені ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», з огляду на те, що останній підпадає під п. «б» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», оскільки його поведінка під час відбування покарання свідчила, що він не бажає стати на шлях виправлення.
Представник Державної установи «Літинська виправна колонія №123» ОСОБА_3 подання підтримав та просив його задовольнити, встановивши відносно ОСОБА_5 адміністративний нагляд строком на 1 рік.
Особа, відносно якої розглядається подання ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечив щодо задоволення подання, оскільки вважав, що порушення режиму відбування покарання, які ним допущені, є незначними та зазначив, що із них суттєвими є лише два порушення за зберігання мобільного телефону. Вважає свою поведінку в установі виконання покарань прийнятною та такою, що не може бути підставою для встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Захисник особи, відносно якої розглядається подання-адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав позицію свого підзахисного та вважає, що подання колонії є необґрунтованим.
Прокурор ОСОБА_8 подав до суду заяву, в якій підтримав подання, просив задовольнити та розгляд провести без його участі.
Судом заслухано пояснення осіб присутніх у судовому засіданні, досліджено матеріали подання.
Вироком Вінницького міського суду Вінницької області від 06.06.2014, який змінено ухвалою Апеляційного суду Вінницької області від 20.01.2015, встановлено, що ОСОБА_5 засуджено за ч.5 ст.191, ст.71 КК України до восьми років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю строком на три роки та конфіскацією майна. ОСОБА_5 раніше засуджений: вироком Ленінського районного суду м. Вінниці від 04.02.2003 за ч.2 cm.212, ч.1 cm.366 КК України до штрафу в сумі десять тисяч гривень; вироком Ленінського районного суду м. Вінниці від 29.04.2005 за ч.2 cm.364, ч.4 cm.190, ч.2 cm.366 КК України до п'яти років позбавлення волі, звільненого від відбування з іспитовим строком; вироком Ленінського районного суду м. Вінниці від 10.05.2007 за ч.2, 3 cm.358, ч.1 cm.366 КК України до чотирьох років позбавлення волі, звільненого від відбування з іспитовим строком.
Із характеристики начальника відділення соціально-психологічної служби ДУ «Літинська виправна колонія №123» від 14.11.2025 відносно засудженого ОСОБА_5 та із довідки по особовій справі відносно засудженого ОСОБА_5 вбачається, що за час відбування покарання у ДУ «Літинська виправна колонія №123» останній характеризувався негативно: допустив 5 порушень вимог режиму відбування покарання у ДУ «Літинська виправна колонія №123»; мав 5 стягнень, останнє від 31.10.2025 є непогашеним; мав лише 1 заохочення.
Згідно характеристики, засуджений ОСОБА_5 у більшості випадків, не робить висновків зі своїх минулих помилок, повторює помилки, стикаючись з проблемою, нездатний знайти шляхи її вирішення або легко здається і відступає перед труднощами, не може передбачити наслідки своїх дій. До засудження підтримував кримінальні зв'язки або зв'язки з особами з антисоціальною поведінкою. Дехто у колі спілкування підтримує прокримінальні настанови та спосіб життя. Не бере відповідальності за вчинені дії на себе. Не усвідомлює наслідки вчиненого правопорушення для потерпілої особи, заперечує серйозність або мінімізує наслідки своїх дій. Вину у скоєному злочині не визнає. Не відшкодував шкоду і не намагався її відшкодувати, хоча мав можливість. Допускає порушення режиму відбування покарання. Стверджує, що має бажання брати участь у програмах/заходах, але за поведінкою особи чи з інших джерел інформації зрозуміло, що це не відповідає дійсності, або, відвідуючи заходи програми, особа не бере активної участі в діяльності групи/відвідує не системно. Ризик вчинення повторного кримінального правопорушення - середній. Ризик ймовірної небезпеки для суспільства - середній. Перебуває на профілактичному обліку установи як схильний до вчинення злісних порушень установленого порядку відбування покарань. Підстава: рішення комісії по розгляду засуджених щодо зняття чи постановки їх на профілактичний облік установи та облік злісних порушників установленого порядку відбування покарання, протокол №5 від 28.04.2023.
Зі змісту подання, ОСОБА_5 за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе як порушник вимог режиму відбування покарань та правил внутрішнього розпорядку УВП і на шлях виправлення не став. Підстава: висновок адміністрації державної установи «Літинська ВК(№123)» рішення від 29.10.2025, протокол №31.
Згідно п.14 ч.1 ст.537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Згідно із ст.158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України від 01.12.1994 року "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до ст.3 п.«б» цього Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.
Відповідно до ст.5 цього Закону, у поданні про встановлення адміністративного нагляду мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань щодо поведінки піднаглядного, та обгрунтування доцільності таких заходів.
Згідно ч.2 ст.10 Закону під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Дослідивши матеріали подання, заслухавши учасників процесу, судом встановлено, що ОСОБА_5 засуджений до позбавлення волі за умисний тяжкий злочин та його поведінка під час відбування покарання свідчила, що він не бажає стати на шлях виправлення, оскільки в судовому засіданні встановлено, що засуджений ОСОБА_5 , перебуваючи в місцях позбавлення волі, характеризується негативно, допустив п'ять порушень вимог режиму відбування покарання у ДУ «Літинська виправна колонія №123», останнє від 31.10.2025 є непогашеним, вину у скоєному злочині не визнав, не відшкодував потерпілим шкоду, завдану кримінальним правопорушенням, наявний ризик вчинення повторного кримінального правопорушення, а тому, з метою запобігання вчинення будь-яких інших правопорушень, суд вважає, що подання підлягає до задоволення і відносно ОСОБА_5 необхідно встановити адміністративний нагляд.
Керуючись ст.158 КВК України, ст. 3, 5,10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.371-372, 395, 537, 539 КПК України, суд
Подання задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 1 (один) рік.
Застосувати до ОСОБА_5 на час адміністративного нагляду такі обмеження:
- заборона виходу з будинку за адресою: АДРЕСА_3 , у період часу з 22:00 год до 06:00 год наступного дня;
- заборона виїзду в особистих справах за межі району без дозволу органів поліції;
- реєстрація в органах поліції за місцем проживання один раз на місяць.
Згідно із ч.3 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя:ОСОБА_1