Постанова від 17.11.2025 по справі 641/6871/25

Провадження № 3/641/1888/2025 Справа № 641/6871/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року Суддя Слобідського районного суду м. Харкова Зелінська І.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Харківського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, начальника електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Слобідського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Так, ОСОБА_1 , будучи 04.06.2025 звільненим з посади начальника електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, являючись згідно з п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 10.07.2025 о 13.57 подав без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим останній підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення визнав та пояснив, що подав декларацію несвоєчасно у зв'язку із тим, що в той період часу в нього буди інші життєві обставини, які були більш пріоритетними, а саме - працевлаштування. Упродовж 30 днів з дня припинення служби в ДСНС, діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування не продовжував та не розпочинав.

Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що згідно наказу ТВО начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 06.10.2023 № 503 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС в області.

Згідно з наказом ТВО начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 08.09.2023 №446 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «сержант служби цивільного захисту».

ОСОБА_1 03.03.2023 склав Присягу служби цивільного захисту.

Наказом начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 04.06.2025 № 350 ОСОБА_1 04.06.2025 звільнено з посади начальника електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС в області.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону особи начальницького складу служби цивільного захисту є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи начальником електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті З цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 №252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , припинивши 04.06.2025 року службу в ГУ ДСНС в Харківській області, декларацію при звільненні (яку відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» повинен був подати упродовж 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності) подав 10.07.2025 року, тобто несвоєчасно.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення повністю підтверджується доказами що містяться в матеріалах справи, а саме: відомостями з протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №189/25 від 12.09.2025; рапортом старшого о/у в особливо важливих справах Харківського управління ДВБ НПУ капітана поліції Пліс А.; довідкою старшого о/у в особливо важливих справах Харківського управління ДВБ НПУ капітана поліції ОСОБА_2 ; копією наказу НПУ №765 від 31.07.2019 року «Про внесенні змін до Положення про ДВБ НПУ» та «Положенням про ДВБ НПУ»; повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 11.07.2025 року №80; послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 за період з 05.06.2025 року по 11.07.2025 року; відомостями з Декларації - «при звільненні 01.01.2025 -04.06.2025», щодо дати та часу її подання; витягом із наказу (по особовому складу) начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 04.06.2025 № 350, яким ОСОБА_1 04.06.2025 звільнено з посади начальника електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення; витягом із наказу (по особовому складу) начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 04.06.2025 № 350, яким ОСОБА_1 виключено з кадрів ДСНС України та знято з усіх видів забезпечення та вважати таким, який здав справи і припинив виконання обов'язків за посадою з 04.06.2025 року; витягом із наказу (по особовому складу) начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 03.03.2023 № 94, яким ОСОБА_1 призначено на посаду дизеліста - електрика відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення; витягом із наказу (по особовому складу) ТВО начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 06.10.2023 № 503, згідно якого, ОСОБА_1 призначено на посаду начальника електростанції відділення енергозабезпечення групи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувальної частини з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій аварійно-рятувального загону спеціального призначення; витягом із наказу (по особовому складу) ТВО начальника ГУ ДСНС в Харківській області від 08.09.2023 №446 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання «сержант служби цивільного захисту»; копією рапорту ОСОБА_1 про звільнення від 04.06.2025 року; копією послужного списку ОСОБА_1 ; копією присяги служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, складеною 03.03.2023 року ОСОБА_1 ; копією пам'ятки при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу, посадових та службових осіб державного органу, державних службовців ДСНС України з якою ОСОБА_1 ознайомлений 04.06.2025 року, про що свідчить власноручно поставлений підпис; копією попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень, підписаного ОСОБА_1 03.03.2023 року; копією інструктажу з основних положень Закону України «Про запобігання корупції», підписаного 27.02.2023 року ОСОБА_1 ; копією рапорту ОСОБА_1 про отримання трудової книжки, витягу з наказу про звільнення, обхідного листа, пам'ятки при звільненні 04.06.2025 року; поясненнями ОСОБА_1 від 12.09.2025 року.

У відповідності до вимог ст. ст. 251, 252 КУпАП суд вважає вище перелічені докази, які безпосередньо досліджені ним, належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для належної правової оцінки дій особи, що притягається до адміністративної відповідальності, та визнання його винуватості.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає в разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при цьому суб'єктом правопорушень в цій статті є особи, які відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Тобто, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності посадові особи, які винні у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних на те причин.

Аналіз вказаної норми закону свідчить, що саме по собі невчасне подання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Склад вказаного адміністративного правопорушення утворюється лише в разі поєднання двох факторів в сукупності, зокрема невчасне подання декларації та відсутність поважних причин невчасного подання цієї декларації, які повинні бути виявлені.

Згідно роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року, конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

Судом не встановлено поважних причин, що зумовили несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації при звільненні.

Відтак, суд доходить висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, враховуючи умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника суд доходить висновку, що необхідне та достатнє для виховання особи, запобігання вчиненню нових правопорушень буде адміністративне стягнення, в межах санкції вказаної статті у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративні правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 33-35, 172-6, 276, 279, 280, 283 - 285, 289, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП , та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 (шістдесят) коп.

Постанова може бути оскаржена через Слобідський районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в десятиденний строк з дня її винесення апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосоване подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

У разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Повний текст постанови виготовлено 24.11.2025 року.

Суддя- І. В. Зелінська