Рішення від 24.11.2025 по справі 924/911/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"24" листопада 2025 р. Справа № 924/911/25

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Танасюк О.Є., секретаря судового засідання Андрєєва В.І., розглянувши матеріали

за позовом Керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах Ярмолинецької селищної ради, с. Ярмолинці, Хмельницького району, Хмельницької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Світ Поділля», с. Ярмолинці, Хмельницького району, Хмельницької області

про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати в сумі 27413,67 грн. за використання земельної ділянки площею 1,7948 га, яка розташована за адресою Хмельницький район Ярмолинецька ОТГ, вул Хмельницька, 57В, кадастровий номер 6825855000:01:007:0013.

Без повідомлення (виклику) сторін

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 16.09.2025 відкрито провадження у справі №924/911/25, постановлено дану справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, встановлено сторонам процесуальні строки для подання до суду заяв по суті.

Позиція прокурора.

Прокурор в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ТОВ «Агро Світ Поділля» в період з дати реєстрації права власності на нерухоме майно тракторну бригаду площею 2479,4 кв.м., реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 426501768258, розташовану на земельній ділянці за адресою селище Ярмолинці вул. Хмельницька, 57В, площею 1,7978 га, з кадастровим номером 682585500:03:007:0013 по 30.10.2024 (дата укладення договору оренди землі) використовувало земельну ділянку, на якій розміщене належне йому на праві приватної власності нерухоме майно, без оформлення права користування землею та його державної реєстрації, чим порушило вимоги положень ЦК України, ЗК України та Закону України «Про оренду землі».

Вказує, що не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, відповідач збільшив вартість власного майна, а позивач (потерпілий) втрачає належне йому майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт безпідставного збереження саме орендної плати відповідачем за рахунок позивача.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався. Ухвала від 16.09.2025 направлена до електронного кабінету ТОВ «Агро Світ Поділля».

Згідно з пунктом 2 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення (ч. 6 ст. 242 ГПК України).

Згідно довідки Господарського суду Хмельницької області від 19.09.2025, ухвала про відкриття провадження у справі від 16.09.2025 у справі №924/911/25 доставлена до електронного кабінету ТОВ «Агро Світ Поділля» 17.09.2025 о 15:36 год.

Таким чином, ухвала суду про відкриття провадження у справі вважається вручена відповідачу 17.09.2025.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ТОВ «Агро Світ Поділля» з 15.03.2016 є власником нежитлового приміщення - тракторної бригади площею 2479,4 кв.м., що знаходиться в місті Ярмолинці Хмельницької області по вулиці Хмельницькій, 57В, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 426501768258, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №372888193 від 04.04.2024.

Ярмолинецька селищна рада зверталася до ТОВ «Агро Світ Поділля» з листами 22.08.2023 №1496 та від 29.11.2023 №2122, в яких пропонувала невідкладно вжити заходів з виділення та оформлення прав оренди земельних ділянок, на яких розмішені об'єкти нерухомості, що перебувають у власності ТОВ «Агро Світ Поділля», в іншому випадку завдані збитки будуть встановлені комісією з визначення розміру збитків заподіяних власникам землі та землекористувачам та стягнуті у судовому порядку.

В листі від 05.04.2025 Хмельницька окружна прокуратура просила Ярмолинецьку селищну раду надати інформацію щодо звернень ТОВ «Агро Світ Поділля» щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під об'єктом нерухомості, розташованим за адресою: м. Ярмолинці, вул. Хмельницька, 57В, прийнятих за результатами розгляду зазначених звернень рішень, а також інформацію щодо повноти та своєчасності внесення платежів за вище вказану земельну ділянку.

Ярмолинецька селищна рада листом від 16.04.2024 повідомила прокуратуру, що керівнику ТОВ «Агро Світ Поділля» неодноразово надсилалися листи з пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки, однак відповіді не надано, договір оренди на даний час не укладено.

ГУ ДПС у Хмельницькій області листом від 16.08.2024 повідомила прокуратуру, що відповідно до даних державного реєстру речових прав на нерухоме мано та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, інформація щодо земельних ділянок ТОВ «Агро Світ Поділля» відсутня. Зазначено, що суб'єкта господарювання, який володіє нерухомим майном, що розташоване на земельній ділянці, права на яку не оформлені, не можна вважати платником земельного податку та орендної плати в розумінні ст. 269 Податкового кодексу України до моменту виникнення відповідних прав такої особи на цю земельну ділянку відповідно до запису сформованого у Державному земельному кадастрі.

У листі від 29.08.2024 Ярмолинецька селищна рада повідомила керівника ТОВ «Агро Світ Поділля», що 12.09.2024 о 10:00 год. за адресою: селище Ярмолинці, площа 600-річчя Яромодлинець 1, в приміщенні Ярмолинецької селищної ради відбудеться засідання комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам за використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів ТОВ «Агро Світ Поділля», запропоновано особисто взяти участь у засіданні комісії або делегувати представника товариства.

12.09.2024 комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, створеної відповідно до рішення виконавчого комітету Ярмолинецької селищної ради від 07.03.2023 за № 11, проведено розрахунок розміру збитків, спричинених ТОВ «Агро Світ Поділля» Ярмолинецькій селищній раді внаслідок використання останнім земельної ділянки площею 1,7948 га без правовстановлюючих документів упродовж 2022, 2023 та 2024 років, про що складено Акт №1 з визначення збитків власникам землі та землекористувачам, комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 12.09.2024, згідно якого розмір збитків, завданих власнику землі визначено відносно площі земельної ділянки та становить 27413,67 грн.

Рішенням Ярмолинецької селищної ради №11 від 09.10.2024 затверджено акт №1 складений 12.09.2024 комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

У повідомленні від 09.10.2024 за вих. № 2025 Ярмолинецька селищна рада запропонувала ТОВ «Агро Світ Поділля» добровільно відшкодувати збитки. В іншому випадку відповідні матеріали будуть передані до органів прокуратури (суду) для підготовки позову до суду про примусове відшкодування збитків т вжиття інших заходів. До повідомлення додано копію Акту про визначення обсягу збитків від 12.09.2024 №1, рішення виконавчого комітету від 09.10.2024 №11 та договір про добровільне відшкодування збитків від 09.10.2024.

Згідно витягу № НВ-9954088352024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 19.11.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6825855000:01:007:0013 становить 66589,67 грн.

Ярмолинецька селищна рада листом від 18.11.2024 повідомила прокуратуру (на запит від 29.10.2024), що інформація щодо добровільного відшкодування збитків до селищної ради не надходила, у зв'язку з чим рада просила прокуратуру сприяти у вирішення питання стягнення завданих збитків. Додатково повідомлено, що відповідно до рішення ради №7 від 24.10.2024 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі в оренду ТОВ "Агро Світ Поділля" селищною радою передано товариству примірник договору оренди землі для підписання та державної реєстрації.

27.11.2024 в Державному реєстрі речових прав на підставі договору оренди земельної ділянки від 30.10.2024 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 1,7949, кадастровий номер 682585500:03:007:0013, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №441599819 від 01.09.2025.

Листом від 11.01.2025 Ярмолинецька селищна рада повідомила прокуратуру, що станом на 11.01.2025 інформація щодо добровільного відшкодування збитків до ради не надходила, та просила прокуратуру сприяти у вирішення питання стягнення на користь Ярмолинецької селищної ради завданих збитків.

У листі від 03.02.2025 прокуратура просила Ярмолинецьку селищну раду надати інформацію щодо сплати в добровільному порядку ТОВ «Агро Світ Поділля» шкоди за використання земельної ділянки під об'єктом нерухомості за адресою с. Ярмолинці, вул. Хмельницька, 57В, а також у випадку несплати чи будуть селищною радою вживатися заходи представницького характеру, якщо ні, вказати причини.

Ярмолинецька селищна рада листом від 31.07.2025 повідомила прокуратуру (на запит від 15.07.2025), що станом на 31.07.2025 інформація щодо добровільного відшкодування збитків до селищної ради не надходила, у зв'язку з чим рада просила прокуратуру сприяти у вирішення питання про стягнення завданих збитків.

Листом від 29.08.2025 за №50/1-5474вих-25 Хмельницька окружна прокуратура повідомила Ярмолинецьку селищну раду про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в особі Ярмолинецької селищної ради шляхом пред'явлення позову до суду про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати в розмірі 27413,67 грн за використання земельної ділянки площею 1,7948 га, яка розташована за адресою: Хмельницький район, Ярмодинецька ОТГ, вул. Хмельницька, 57В, кадастровий номер 6825855000:01:007:0013.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі позивача в суді.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною четвертою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Відповідно до частини четвертої статті 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу (частина четверта статті 23 Закону України "Про прокуратуру").

Системне тлумачення положень статті 53 ГПК України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.10.2019 у справі № 923/35/19, від 23.07.2020 у справі № 925/383/18).

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва, суд не повинен установлювати саме протиправність бездіяльності компетентного органу чи його посадової особи. Частиною сьомою статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що в разі встановлення ознак адміністративного чи кримінального правопорушення прокурор зобов'язаний здійснити передбачені законом дії щодо порушення відповідного провадження. Відтак, питання про те, чи була бездіяльність компетентного органу протиправною та які її причини, суд буде встановлювати за результатами притягнення відповідних осіб до відповідальності. Господарсько-правовий спір між компетентним органом, в особі якого позов подано прокурором в інтересах держави, та відповідачем не є спором між прокурором і відповідним органом, а також не є тим процесом, у якому розглядається обвинувачення прокурором посадових осіб відповідного органу у протиправній бездіяльності.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим (аналогічні висновки викладено у пунктах 38-40, 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Отже, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає в цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов'язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема цивільних, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов'язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах. Також звертала увагу, що в судовому процесі держава бере участь у справі як сторона через її відповідний орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц (пункти 26, 27), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункти 80, 81), від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 (підпункти 8.16, 8.17) і №922/1830/19 (підпункти 7.1, 7.2)).

У пункті 55 постанови від 14.12.2022 у справі № 2-3887/2009 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що ці висновки актуальні також щодо участі територіальної громади в цивільних правовідносинах та судовому процесі.

Звертаючись до суду з даним позовом, прокурор зазначив, що відповідачем протягом тривалого часу не сплачувалась плата за користування земельною ділянкою, чим порушено інтереси територіальної громади с. Ярмолинці в особі Ярмолинецької селищної ради та інтереси держави в цілому.

Оскільки Ярмолинецька селищна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади с. Ярмолинці, здійснює відповідно до закону від імені та в інтересах вказаної територіальної громади правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі на землю, одночасно виконуючи повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, саме Ярмолинецька селищна рада є органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Хмельницька окружна прокуратура зверталася до Ярмолинецької селищної ради з листами щодо вжиття заходів представницького характеру селищною радою, в тому числі в судовому порядку (від 03.02.2025, від 15.07.2025).

Однак Ярмолинецька селищна рада у листах від 11.01.2025, 31.07.2025 просила прокуратуру сприяти у вирішення питання про стягнення на користь Ярмолинецької селищної ради завданих збитків.

Листом від 29.08.2025 за №50/1-5474вих-25 Хмельницька окружна прокуратура повідомила Ярмолинецьку селищну раду про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в особі Ярмолинецької селищної ради шляхом пред'явлення позову до суду про стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати в розмірі 27413,67 грн за використання земельної ділянки площею 1,7948 га, яка розташована за адресою: Хмельницький район, Ярмодинецька ОТГ, вул. Хмельницька, 57В, кадастровий номер 6825855000:01:007:0013.

Таким чином, прокурором дотримано порядок, передбачений статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» та обґрунтовано підстави для представництва інтересів держави в особі Ярмолинецької селищної ради.

Щодо суті спору.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 80 Земельного кодексу України передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Згідно зі статями 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

За змістом статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога позивача про стягнення з відповідача, як власника об'єкту нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розміщений, за 2022, 2023, 2024 роки (Акт визначення збитків від 12.09.2024).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Судом встановлено, що ТОВ «Агро Світ Поділля» з 15.03.2016 є власником нежитлового приміщення - тракторної бригади площею 2479,4 кв.м., що знаходиться в місті Ярмолинці Хмельницької області по вулиці Хмельницькій, 57В, реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна 426501768258, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №372888193 від 04.04.2024.

Земельна ділянка, яка знаходиться під об'єктом нерухомого майна відповідача має кадастровий номер 6825855000:01:007:0013та сформована в розмірі 1,7948 га, про що свідчить інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №441599819 від 01.09.2025.

У силу приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Проте, з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України. Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду 09.11.2021 року у справі № 905/1680/20, від 23.05.2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 року у справі № 922/3412/17.

Як слідує з матеріалів справи, 27.11.2024 в Державному реєстрі речових прав на підставі договору оренди земельної ділянки від 30.10.2024 зареєстровано право оренди земельної ділянки площею 1,7949, кадастровий номер 682585500:03:007:0013, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №441599819 від 01.09.2025.

Таким чином, з моменту набуття права власності на нерухоме майно (15.03.2016), яке розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 682585500:03:007:0013 до моменту укладення договору оренди земельної ділянки (30.10.2024) відповідач використовував земельну ділянку без правовстановлюючих документів, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснював.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов'язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі. Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 09.02.2021р. у справі №922/3617/19.

Також Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень ст.ст. 1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташовано, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативної грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави (постанови Верховного Суду від 27.07.2023 у справі № 918/779/22, від 02.11.2022 у справі № 915/766/21, від 05.10.2022 у справі № 915/767/21 та інші).

Щодо правових підстав для використання земельної ділянки.

Відповідно до частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України (у редакції на момент набуття відповідачем права власності на нерухоме майно) до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Аналогічні положення містить ст. 120 ЗК України.

Разом з тим, ч. 11 ст. 120 ЗК України у чинній редакції передбачено, що якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу. Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язаний передати земельну ділянку у власність або користування набувачу в порядку, встановленому цим Кодексом. Пропущення строку подання клопотання, зазначеного в абзаці першому цієї частини, не може бути підставою для відмови набувачу (власнику) такого об'єкта у передачі йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт.

Верховний Суд, розглядаючи спори у подібних правовідносинах, у своїх постановах неодноразово звертав увагу на те, що виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Водночас, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.

Таким чином, право на земельну ділянку в набувача будинку, будівлі або споруди виникає з моменту набуття права на будинок, будівлю або споруду незалежно від будь-яких подальших дій набувача щодо оформлення права на земельну ділянку.

Положення глави 15, ст.ст. 120, 125 ЗК України, ст. 1212 ЦК України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа, яка придбала такий об'єкт, стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді плати за землекористування є за своїм змістом кондикційними.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17, від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17, від 09.04.2019 у справі № 922/652/18 та ін.

Враховуючи, що ТОВ «Агро Світ Поділля» з 15.03.2016 є власником нежитлового приміщення - тракторної бригади площею 2479,4 кв.м., яке знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 682585500:03:007:0013, площею 1,7948 га, що знаходиться в місті Ярмолинці Хмельницької області по вулиці Хмельницькій, 57В, відповідач є фактичним користувачем вказаної земельної ділянки та має право на її використання, як власник нерухомого майна, яке на ній знаходиться.

Власником земельної ділянки з кадастровим номером 682585500:03:007:0013, площею 1,7948 га є територіальна громада м. Ярмолинці в особі Ярмолинецької селищної ради.

З огляду на викладене, ТОВ «Агро Світ Поділля», як фактичний користувач земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, а тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України. Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2021р. у справі №922/3617/19.

Щодо розміру доходів, пов'язаних з безпідставним збереженням майна, які підлягають відшкодуванню та періоду користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Зі змісту положень частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", пункту 289.1 статті 289 ПК України слідує, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 ПК України).

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України. Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі №910/8770/19.

Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).

Згідно з частинами 1, 2 статті 20, частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до ст. 288.5 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Велика Палата Верховного Суду аналізуючи положення ПК України та законодавства про оцінку земель (Закон України «Про оцінку земель», Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 №489, Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року №213, Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051) у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зробила висновок, що належними доказами на обґрунтування оцінки землі є довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.

Як вбачається із розрахунку безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 682585500:03:007:0013, площею 1,7948 га, що знаходиться в що знаходиться в місті Ярмолинці Хмельницької області по вулиці Хмельницькій, 57В, нарахування проведено в розмірі 27413,67 грн.

12.09.2024 комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, створеної відповідно до рішення виконавчого комітету Ярмолинецької селищної ради від 07.03.2023 за № 11, проведено розрахунок розміру збитків, спричинених ТОВ «Агро Світ Поділля» Ярмолинецькій селищній раді внаслідок використання останнім земельної ділянки площею 1,7948 га без правовстановлюючих документів упродовж 2022, 2023 та 2024 років, про що складено Акт №1 з визначення збитків власникам землі та землекористувачам, комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 12.09.2024, згідно якого розмір збитків, завданих власнику землі визначено відносно площі земельної ділянки та становить 27413,67 грн.

Рішенням Ярмолинецької селищної ради №11 від 09.10.2024 затверджено акт №1 складений 12.09.2024 комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України. Зазначений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

У повідомленні від 09.10.2024 за вих. № 2025 Ярмолинецька селищна рада запропонувала ТОВ «Агро Світ Поділля» добровільно відшкодувати збитки. В іншому випадку відповідні матеріали будуть передані до органів прокуратури (суду) для підготовки позову до суду про примусове відшкодування збитків т вжиття інших заходів. До повідомлення додано копію Акту про визначення обсягу збитків від 12.09.2024 №1, рішення виконавчого комітету від 09.10.2024 №11 та договір про добровільне відшкодування збитків від 09.10.2024.

Відповідач будь-яких пояснень чи заперечень з приводу заявленої до стягнення суми та підстав для її стягнення не надав.

З огляду на вище викладене, позовні вимоги про стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати в сумі 27413,67 грн. підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат між сторонами.

З урахуванням положень ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати (судовий збір) покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Світ Поділля» (32100, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Ярмолинці, вул. Хмельницька, б. 57В, код ЄДРПОУ 40325136) на користь Ярмолинецької селищної ради (32100, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Ярмолинці, вул., вул. 600-річчя Ярмолинець, 1, код ЄДРПОУ 05399248) 27413,67 грн. (двадцять сім тисяч чотириста тринадцять гривень 67 коп.) безпідставно збережених коштів орендної плати в сумі 27413,67 грн. за використання земельної ділянки площею 1,7948 га, яка розташована за адресою Хмельницький район Ярмолинецька ОТГ, вул Хмельницька, 57В, кадастровий номер 6825855000:01:007:0013 (за реквізитами: UА14899998031404061000022781, код казначейства 37971775 ДКСУ у Хмельницькій області, Ярмолинецька селищна рада, код доходу 24062200 Кошти за шкоду що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність внаслідок їх самовільного зайняття).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро Світ Поділля» (32100, Хмельницька область, Хмельницький район, с. Ярмолинці, вул. Хмельницька, б. 57В, код ЄДРПОУ 40325136) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень) витрат по сплаті судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

Повне рішення складено 24.11.2025.

Суддя О.Є. Танасюк