31 жовтня 2025 року Справа № 915/1182/24
м.Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складi головуючого суддi Мавродієвої М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Шевченко Т.В.,
представника позивача: Пахомової О.А. (в режимі ВКЗ),
представник відповідача: Іщенко Н.С.,
представника АТ “НАК “Нафтогаз України»: Коваль Н.Т. (в режимі ВКЗ),
представника АТ “Миколаївгаз»: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Акціонерного товариства “Укртрансгаз»,
до відповідача: Обласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
Акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України»,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Миколаївгаз»,
про: стягнення 1562205,77 грн.
Згідно заяви про збільшення позовних вимог від 26.05.2025: стягнення 2145460,94 грн,-
АТ «Укртрансгаз» звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - АТ «НАК «Нафтогаз України», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - АТ «Миколаївгаз», про стягнення грошових коштів у загальному розмірі 1562205,77 грн, з яких: 1328789,36 грн - що складається із 34/72 частини щомісячних платежів від суми компенсації вартості 287,337 тис.куб.м природного газу відібраного без номінацій у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року; 57121,62 грн - 3% річних; 176294,79 грн - інфляційні втрати.
Ухвалою суду від 02.10.2024 (суддя Смородінова О.Г.) прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 21.01.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У зв'язку із звільненням головуючого у справі судді ОСОБА_1 з посади, проведено повторний автоматизований розподіл справи.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.04.2025, - справу призначено до розгляду головуючому судді Мавродієвій М.В.
Ухвалою від 11.04.2025 справу прийнято до свого провадження головуючим суддею Мавродієвою М.В., розгляд справи почато спочатку. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 20.05.2025.
20.05.2025 судом відкладено підготовче засідання на 19.06.2025 за відповідним клопотанням відповідача.
27.05.2025 від позивача до суду надійшла заява від 26.05.2025 про збільшення позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з відповідача грошові кошти у загальному розмірі 2145460,94 грн, з яких: 1680527,72 грн - заборгованість, що складається із 43/72 частини щомісячних платежів від суми компенсації вартості 287,337 тис.куб.м природного газу відібраного без номінацій у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року; 90801,52 грн - 3% річних; 374131,70 грн - інфляційні втрати.
За приписами п.2 ч.2 ст.46 ГПК України, крім прав та обов'язків, визначених у ст.42 цього Кодексу, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Враховуючи, що відповідно до приписів п.2 ч.2 ст.46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач скористався своїм правом збільшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви, судом розглядаються позовні вимоги, викладені в заяві від 26.05.2025.
В обгрунтування вимог позивач вказує наступне:
- до 31.12.2019 АТ «Укртрансгаз» здійснювало функції оператора газотранспортної системи та з метою забезпечення стабільного рівня функціонування газотранспортної системи, належним чином здійснив безперебійне транспортування природного газу магістральними трубопроводами, зокрема балансування газотранспортної системи в обсягах, необхідних для задоволення очікуваного попиту усіх суб'єктів ринку природного газу, у тому числі відповідача;
- у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року відповідач здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником - АТ “НАК “Нафтогаз України» номінацій в обсягах 287,337 тис.куб.м та на які у відповідача відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів;
- на підставі ч.2 ст.8 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" у відповідача виник обов'язок упродовж 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних без номінацій на споживання обсягів природного газу;
- відповідач протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, зобов'язаний був щомісяця оплачувати позивачу 1/72 частину від суми 2813907,09 грн загальної вартості природного газу в обсязі 287,337 тис.куб.м, яка складається із суми 39082,04 грн щомісяця;
- за період починаючи з жовтня 2021 року по квітень 2025 року оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу відповідач щомісячними рівними частинами не здійснив, в зв'язку із чим заборгованість відповідача перед позивачем становить 1680527,72 грн, що в сукупності складається із 43 із 72 щомісячних рівних частин від загальної суми компенсації вартості відібраних ним із газотранспортної системи без номінацій постачальника природного газу в обсязі 287,337 тис.куб.м.
Крім того, позивач за порушення строків виконання грошових зобов'язань нарахував та заявив до стягнення з відповідача 3% річних та інфляційні втрати.
АТ “НАК “Нафтогаз України» підтримує позовні вимоги АТ «Укртрансгаз» у повному обсязі та зазначає наступне:
- упродовж спірних періодів АТ “НАК “Нафтогаз України», як постачальник, не подавало номінацій оператору ГТС та не підписувало акти приймання-передачі природного газу, з огляду на що, на підставі ч.2 ст.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» у відповідача виник обов'язок компенсувати позивачу вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу;
- попри укладені договори, АТ “НАК “Нафтогаз України» не постачала відібрані відповідачем обсяги природного газу упродовж спірних періодів, а тому не претендує на стягнення їх вартості.
Відповідач заперечує проти задоволення вимог позивача посилаючись на наступне:
- надані АТ «Укртрансгаз» докази стосовно періоду лютий, березень, червень 2017 року не узгоджуються з приписами ч.3 ст.8 Закону №1730, яка прямо передбачає визначення обсягів природного газу при щомісячної компенсації саме на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем, а не будь-яких інших документів;
- ціни реалізації природного газу виробникам теплової енергії з метою надання послуг з опалення та постачання гарячої води категорії споживачів «інші споживачі» Положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №758 від 01.10.2015, в розмірі, розрахованому позивачем (лютий 2017 року - 8451 грн за 1 тис.куб.м. без ПДВ, березень 2017 року - 7866 грн за 1 тис.куб.м. без ПДВ), не визначено, а тому у позивача відсутні підстави застосовувати при розрахунку компенсації відібраних без номінацій обсягів природного газу за період лютий 2017 року ціну реалізації природного газу в розмірі 8451 грн за 1 тис.куб.м. без ПДВ та за березень 2017 року - в розмірі 7866 грн за 1 тис.куб.м. без ПДВ;
- на підставі листа ПАТ «Миколаївгаз» від 16.07.2018 №Mk03.1-СЛ-16795-0718, акту від 30.06.2018 №МКП00014124 та рахунку на оплату від 30.06.2018 №00026032 з боку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» було здійснено погашення неврегульованого небалансу в кількості 6,465 тис.куб.м природного газу в сумі 164695,20 грн з ПДВ шляхом направлення листа від 17.07.2018 №3983/06 про перерозподіл коштів;
- на підставі листа ПАТ «Миколаївгаз» від 14.08.2018 №Mk03.1-СЛ-19196-0818, акту від 31.07.2018 №МКП00015122 та рахунку на оплату від 31.07.2018 №00028446 з боку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» було здійснено погашення неврегульованого небалансу в кількості 6,983 тис.куб.м природного газу в сумі 177891,20 грн з ПДВ шляхом направлення листа від 16.08.2018 №4261/17 шляхом зарахування наявної переплати в рахунок погашення даної заборгованості;
- на підставі листа ПАТ «Миколаївгаз» від 17.09.2018 №Mk03.1-СЛ-22185-0918, акту від 31.08.2018 №МКП00016150 та рахунку на оплату від 31.08.2018 №00031814 з боку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» було здійснено погашення неврегульованого небалансу в кількості 6,351 тис.куб.м природного газу в сумі 182490,30 грн з ПДВ шляхом направлення листа від 17.09.2018 №4601/17 шляхом зарахування наявної переплати в рахунок погашення даної заборгованості;
- на підставі листа ПАТ «Миколаївгаз» від 11.10.2018 №Mk03.1-СЛ-24571-1018, акту від 30.09.2018 №МКП00017163 та рахунку на оплату від 30.09.2018 №00036732 з боку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» було здійснено погашення неврегульованого небалансу в кількості 6,58 тис.куб.м природного газу в сумі 210731,86 грн з ПДВ шляхом направлення листа від 17.10.2018 №4882/17 шляхом зарахування наявної переплати в рахунок погашення даної заборгованості;
- відсутність заборгованості ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» перед ПАТ «Миколаївгаз» підтверджується листом ПАТ «Миколаївгаз» від 11.10.2018 №Mk05.1-СЛ-24632-1018 та актом звіряння взаємних розрахунків за період жовтень 2018 року між ПАТ «Миколаївгаз» та ОКП «Миколаївоблтеплоенерго».
Крім того, відповідач заперечує проти задоволення похідних вимог про стягнення 3% річних та інфляційних втрат.
АТ “Миколаївгаз» письмових пояснень по суті позовної заяви до суду не подало.
19.06.2025 судом відкладено підготовче засідання на 21.07.2025 за відповідним клопотанням відповідача.
Ухвалою суду від 21.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.08.2025.
У судових засіданнях 25.08.2025 та 02.10.2025 судом оголошувались перерви відповідно до 02.10.2025 та 16.10.2025.
16.10.2025 судом відкладено розгляд справи на 31.10.2025.
В ході розгляду справи та в судовому засіданні 31.10.2025 представники сторін підтримували висловлені позиції та доводи, викладені на їх обґрунтування.
У судовому засіданні 31.10.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення.
У судовому засіданні 31.10.2025 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.
АТ «Укртрансгаз» (оператор ГТС) до 31.12.2019 був оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» (споживач) юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Як стверджує позивач, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» є захищеним споживачем природного газу у розумінні п.10 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про ринок природного газу» Кабінет Міністрів України затверджував своїми постановами від 01.10.2015 №758 та від 22.03.2017 №187 Положення про покладення на суб'єктів ринку природного газу покладатися для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.
Зокрема, вказаними Положеннями було покладено спеціальні обов'язки на ПАТ «НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цими положеннями.
Як вбачається з матеріалів справи, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» здійснювало діяльність з виробництва теплової енергії на основі укладених договорів з різними учасниками ринку природного газу. Постачання природного газу відбувалося на підставі укладених з ПАТ «НАК «Нафтогаз України» договорів, його розподіл на підставі укладеного з АТ «Миколаївгаз», а його транспортування на підставі укладених з АТ «Укртрансгаз» договорів.
Так, між ПАТ «НАК «Нафтогаз України», як постачальником, та ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», як споживачем, укладено значну кількість договорів постачання природного газу, зокрема: №5190/1617-ТЕ-22 від 12.10.2016, №5236/1617-БО-22 від 27.10.2016, №5191/1617-РО-22 від 12.10.2016, №5258/1617-КП-22 від 27.10.2016, №6065/1718-БО-22 від 12.09.2017, №6064/1718-ТЕ-22 від 12.09.2017, №6066/1718-КП-22 від 12.09.2017, №6067/1718-РО-22 від 12.09.2017 (т.1 а.с.39-114), за умовами яких постачальник природного газу взяв на себе обов'язок поставити споживачеві, зокрема упродовж 2017-2018 років природний газ, а споживач зобов'язався оплатити його вартість.
Учасники справи підтверджують, що упродовж зазначеного періоду ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» споживало природний газ.
При цьому, АТ «НАК «Нафтогаз України» повернуло без підписання відповідачу акти приймання передачі природного газу, які складені та підписані лише з боку ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» у зв'язку із тим, що АТ «НАК «Нафтогаз України» не підтвердила планові обсяги газу та постачання природного газу в спірних обсягах не здійснювала та номінації не видавала, про що АТ «НАК «Нафтогаз України» повідомило відповідача про повернення актів наступними супровідними листами:
- лист №26-2707/1.2-17 від 16.03.2017 про повернення актів за лютий 2017 року за договором №5258/1617-КП-22 від 27.10.2016, в обсягах 142,692 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими споживачами (крім бюджетних установ та організацій) (т.1 а.с.127,128);
- лист №26-3452/1.2-17 від 13.04.2017 про повернення актів за березень 2017 року за договором №5258/1617-КП-22 від 27.10.2016, в обсягах 114,186 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими споживачами (крім бюджетних установ та організацій) (т.1 а.с.129,131);
- лист №26-5607/1.2-17 від 14.07.2017 про повернення актів за червень 2017 року за договором №5236/1617-БО-22 від 27.10.2016, в обсягах 4,080 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (т.1 а.с.132,133);
- лист №26-4346/1.2-18 від 11.07.2018 про повернення актів за червень 2018 року за договором №6065/1718-БО-22 від 12.09.2017, в обсягах 6,465 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (т.1 а.с.134,135);
- лист №26-5126/1.2-18 від 10.08.2018 про повернення актів за липень 2018 року за договором №6065/1718-БО-22 від 12.09.2017, в обсягах 6,983 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (т.1 а.с.136,137);
- лист №26-5888/1.8-18 від 14.09.2018 про повернення актів за серпень 2018 року за договором №6065/1718-БО-22 від 12.09.2017, в обсягах 6,351 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (т.1 а.с.138,139);
- лист №26-6659/1.8-18 від 19.10.2018 про повернення актів за вересень 2018 року за договором №6065/1718-БО-22 від 12.09.2017, в обсягах 6,580 тис.куб.м для постачання природного газу для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (т.1 а.с.140,141).
Таким чином, у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року відповідач здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи позивача без поданих постачальником - ПАТ «НАК «Нафтогаз України» номінацій загальним об'ємом 287,337 тис.куб.м.
Про зазначені обсяги відбору природного газу також свідчать наступні докази:
- звіти (алокації) та реєстри АТ «Миколаївгаз» про поділ фактичного обсягу (об'єму) природного газу, відібраного з точки виходу АТ «Миколаївгаз», між замовниками послуг транспортування в розрізі їх контрагентів (споживачів), якими підтверджується загальний обсяг відбору відповідачем природного газу 20414,566 тис.куб.м, зокрема: у лютому 2017 року - 12921,924 тис.куб.м, у березні 2017 року - 7557,276 тис.куб.м, у червні 2017 року - 4,080 тис.куб.м, у червні 2018 року - 6,465 тис.куб.м, у липні 2018 року - 6,983 тис.куб.м, у серпні 2018 року - 6,351 тис.куб.м, у вересні 2018 року - 6,580 тис.куб.м (т.1 а.с.20-34);
- реєстри реалізації природного газу за прямими договорами ПАТ «НАК «Нафтогаз України» теплопостачальним підприємствам за лютий, березень 2017 року, якими підтверджується відсутність постачання природного газу споживачу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» для виробництва теплової енергії за категорією споживачів - підприємства, організації та інші споживачі (крім бюджетних установ та організацій), а також підтверджується відсутність постачання природного газу у червні 2017 року та у червні - вересні 2018 року для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями (т.1 а.с.115-126);
- підписані та скріплені печатками позивача та відповідача акти про надання послуг з транспортування природного газу за червень - вересень 2018 року (т.1 а.с.150-151).
Вказаними доказами підтверджується, загальний обсяг 20414,566 тис.куб.м відбору природного газу відповідачем у період лютого, березня, червня 2017 року та у червні - вересні 2018 року із газотранспортної системи, натомість здійснення закупівлі природного газу у постачальника газу - АТ «НАК «Нафтогаз України» лише в обсягах 20127,229 тис.куб.м, а також відсутність у відповідача підписаних постачальником актів приймання-передачі газу на обсяг 287,337 тис.куб.м.
Доказів оплати вартості відібраного без номінацій природного газу на користь АТ «Укртрансгаз» відповідач не надав.
Посилаючись на приписи ч.2 ст.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», позивач стверджує, що на відповідача було покладено обов'язок протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних у спірний період без номінацій обсягів природного газу.
У зв'язку з зазначеним, за розрахунками позивача, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 287,337 тис.куб.м за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 2813907,09 грн, яку відповідач зобов'язаний сплатити протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами, а саме по 39082,04 грн.
Однак, відповідач в порушення наведених положень закону не здійснив оплату 43/72 частини щомісячних платежів за період з жовтня 2021 року по квітень 2025 року від суми компенсації вартості 287,337 тис.куб.м природного газу відібраного без номінацій у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року, чим допустив прострочення оплати у сумі 1680527,72 грн.
В зв'язку з чим, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» на користь АТ «Укртрансгаз» основної заборгованості за період жовтня 2021 року по квітень 2025 року в розмірі 1680527,72 грн, а також нарахованих на таку суму заборгованості 3% річних та інфляційних втрат.
На підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, на які сторони посилались як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам сторін, суд дійшов наступних висновків.
Відносини, які виникли між сторонами, врегульовані приписами ЦК України, ГК України, Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу ГТС, затвердженого постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015.
Згідно ст.5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу відбір природного газу за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період.
Відповідно до ст.1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Отже, подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для споживання природного газу.
Зазначене мотивовано тим, що газотранспортна система є технологічним комплексом, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу (ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу»). А функції з транспортування, розподілу та постачання природного газу розділені між різними суб'єктами ринку. Зазначене зумовлює необхідність координації та співпраці таких суб'єктів.
Судом встановлено, що у спірний період та до 31.12.2019 (часу створення та початку функціонування окремого суб'єкта на ринку природного газу України оператора ГТС) АТ «Укртрансгаз» виконував функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Частиною 1 ст.11 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Такі спеціальні обов'язки були визначені Кабінетом Міністрів України у постановах «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» від 01.10.2015 №758, від 22.03.2017 №187 та від 19.10.2018 №867.
Вказані постанови зобов'язували ПАТ «НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів. Як зазначалося вище, до таких виробників належало і ОКП «Миколаївоблтеплоенерго».
Разом з тим, 30.11.2016 набрав чинності Закон №1730-VIII, який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, а згодом 29.08.2021 також набрав чинності Закон №1639-IX.
За змістом ст.1 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
Відповідно до ст.2 Закону №1730-VIII дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.
Так, Законом №1639-IX внесені численні зміни до Закону №1730-VIII зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Аналіз наведених приписів Закону №1730-VIII дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015 - 31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.
Як вище встановлено судом, відбір природного газу відповідачем відбувся без поданих постачальником газу - ПАТ «НАК «Нафтогаз України» номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року.
Тобто, відбір природного газу ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» відбувся упродовж періоду, визначеного ч.2 ст.8 Закону №1730, а саме у період з 01.12.2015 по 31.12.2019.
Розрахунок вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 287,337 тис.куб.м позивачем здійснено за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів, які були чинні протягом періоду таких відборів.
Між сторонами відсутні суперечності стосовно того, що відповідачем здійснювався такий відбір природного газу без поданих та підтверджених номінацій у спірний період у вказаному об'ємі.
В матеріалах справи відсутні докази оплати відповідачем вартості відібраного без номінацій природного газу ні на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ані на користь АТ «Укртрансгаз».
У частинах 1, 2 ст.193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч.1 ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Водночас ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» не сплатило вартості відібраного без номінацій природного газу ані ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ані АТ «Укртрансгаз».
Позивачем долучено до матеріалів справи розрахунок вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 287,337 тис.куб.м за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів на загальну суму 2813907,09 грн (т.1 а.с.15).
Відтак, беручи до уваги вищенаведені норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, обставини справи, суд вважає, що у відповідача виникли зобов'язання, передбачені ч.2 ст.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», вимоги якого є обов'язковими для відповідача, а саме відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року без номінацій обсягів природного газу, а саме по 39082,04 грн на загальну суму 2813907,09 грн.
Оскільки станом на момент розгляду даної справи доказів оплати вартості відібраних у спірний період без номінацій обсягів природного газу матеріали справи не містять, суд приходить до висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача в примусовому порядку 1680527,72 грн заборгованості, що складається із 43/72 частини щомісячних платежів від суми компенсації вартості 287,337 тис.куб.м природного газу відібраного без номінацій у лютому, березні, червні 2017 року та червні - вересні 2018 року, - є обґрунтованою, та такою, що підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як зазначалося вище, частина 2 статті 8 Закону №1730 визначає обов'язок споживача природного газу зі сплати грошових коштів та встановлює графік такої сплати: щомісяця рівними частинами упродовж 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року.
Згідно поданого до заяви про збільшення позовних вимог від 26.05.2025 розрахунку позивач нарахував відповідачу до сплати 390801,52 грн - 3% річних за період з 02.11.2021 по 20.05.2025 та 374131,70 грн інфляційних втрат за період з листопада 2021 року по квітень 2025.
Враховуючи факт прострочення виконання грошового зобов'язання, здійснивши перерахунок заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст.129 ГПК України, сплачений судовий збір підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок відповідача.
Керуючись ст.ст.73, 74, 76-79, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд,-
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Обласного комунального підприємства “Миколаївоблтеплоенерго» (54034, Миколаївська обл., м.Миколаїв, вул.Миколаївська, 5-А; ідент.код 31319242) на користь Акціонерного товариства “Укртрансгаз» (01021, м.Київ, Кловський узвіз, 9/1; ідент.код 30019801) 1680527,72 грн основного боргу, 90801,52 грн - 3% річних, 374131,70 грн інфляційних втрат та 25745,53 грн судового збору.
Рішення суду, у відповідності до ст.241 ГПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч.1 ст.254 ГПК України, учасники справи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.256 ГПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне судове рішення складено 24.11.2025.
Суддя М.В.Мавродієва