Справа № 177/3519/25
Провадження № 2-о/177/108/25
24.11.2025 Суддя Криворізького районного суду Дніпропетровської області Лященко В.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна, заінтересована особа: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
встановив:
24.11.2025 до Криворізького районного суду Дніпропетровської області надійшла зазначена заява, відповідно до якої заявники просять встановити факт народження на тимчасово окупованій території України дитини жіночої статі ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_1 ,
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 133 ЦПК України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Судом встановлено, що до заяви про встановлення факту народження заявниками не було долучено доказів сплати судового збору.
Відповідно до підпункту 4 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою заяви у справах окремого провадження судовий збір становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.7 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 318 ЦПК України встановлено, що у заяві повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Вивчивши матеріали заяви, було встановлено, що вона була подана без додержання вищезазначених вимог та вимог ст. 175 ЦПК України, а саме:
кожним заявником не сплачений судовий збір за вимогу немайнового характеру у розмірі 605,60 грн.
В заяві представник заявників зазначає, що вони звільнені від сплати судового збору та як на підставу звільнення посилається на пункт 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» в старій редакції від 01 липня 2022 року.
Згідно з пунктом 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діє станом на день звернення із цією заявою до суду) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Аналізуючи положення пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», слід дійти висновку, що законодавцем чітко визначено причинно-наслідковий зв'язок між подією (збройна агресія, конфлікт тощо), яка потягла дію наслідок (вимушене переселення, загибель тощо), який і повинен бути підтверджений судом як факт, що має юридичне значення.
Саме по собі народження на тимчасово окупованій території, не звільняє заявника від сплати судового збору на підставі пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Аналогічний правовий висновок зробив Верховний Суд у постанові від 28.02.2024 по справі № 759/17678/22.
Суд зауважує, що з матеріалів справи вбачається, що заявники проживають на території Автономної Республіки Крим (тимчасово окупована територія України).
При цьому заявниками не надано доказів того, що тимчасова окупація території України призвела до їх вимушеного переселення з тимчасово окупованої території України, а тому відсутні підстави для їх звільнення від сплати судового збору на підставі пункту 21 частини 1 статті 5 закону України «Про судовий збір».
Таким чином, заявникам необхідно надати до суду документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно з ч. 1-3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175 і 177 ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інтереси яких представляє адвокат Мартинюк Юлія Сергіївна, заінтересована особа: Криворізький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Криворізькому районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - залишити без руху.
Повідомити заявників про необхідність виправити зазначені недоліки заяви протягом п'яти днів з дня отримання даної ухвали.
Роз'яснити, що у випадку невиконання вимог суду про усунення недоліків, заява буде вважатися неподаною та повернута заявникам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Лященко