вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"16" жовтня 2025 р. м. Київ Справа № 910/7562/25
Господарський суд Київської області у складі судді Смірнова О.Г., за участю секретаря судового засідання Дубенко Г.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №910/7562/25
за позовом: Комунального некомерційного підприємства “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (03110, м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 17)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрвентпромпостач» (07101, Київська обл., м. Славутич, Чернігівський квартал, буд. 7, кВ. 24)
про стягнення 1 062 930, 63 грн.
за участю представників:
від позивача: Натина А.О.
від відповідача: Іванова Т.Б.
Господарським судом міста Києва було направлено за підсудністю до Господарського суду Київської області позовну заяву за позовом Комунального некомерційного підприємства “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрвентпромпостач» про стягнення 1 062 930, 63 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.07.2025 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 06.08.2025 позовну заяву Комунального некомерційного підприємства “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишено без руху в порядку ч. 1 ст. 174 ГПК України.
15.08.2025 на адресу суду від позивача надійшло клопотання, відповідно до якого усунуто недоліки, які зумовили залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 21.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25.09.2025 о 16:00.
23.09.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній проти позову заперечує, у зв'язку з наступним:
- в позовній заяві відсутні будь-які відомості щодо порушення відповідачем договору підряду №385 від 10.11.2021 чи нормативно-правових актів;
- на виконання п.п. 2.4 Договору підряду №385 від 10.11.2021 відповідач, як
Генпідрядник, виконав покладені на нього обов'язки за Договором у відповідності до
умов тендерної і проектно-кошторисної документації;
- виконані роботи за Договором підряду №385 від 10.11.2021 прийняті Замовником без зауважень і претензій. В позовній заяві позивач не наводить жодної претензії щодо невиконання відповідачем умов договору;
- між кошторисною документацію проекту та Графічною частиною проектної документації мається невідповідність у товщині стяжки (40 мм та 60мм відповідно), однак коригування проекту не входить до компетенції відповідача. Відповідач виконав роботи відповідно до тендерної документації і кошторисної документації проекту в межах бюджету договору, що не призвело до завищення вартості виконаних робіт;
- відповідач не має повноважень вносити зміни в тендерну чи кошторисну документацію проекту навіть, якщо там зазначений матеріал, який не мав використовуватись;
- Договором підряду №385 від 10.11.2021 не передбачена відповідальність відповідача за виконання робіт, які не відповідають нормативно-правовим актам, проектно-кошторисній документації та умовам Договору у вигляді відшкодування збитків позивачу;
- роботи були виконані Генпідрядником в повному обсязі і оплачені Замовником у розмірі передбаченому умовами Договору у сумі 33 626 699, 43 грн., що свідчить про відсутність завищення вартості виконаних робіт за Договором;
- позивачем не доведено у чому полягає протиправна поведінка та вина ТОВ «Укрвентпромпостач» при здійсненні робіт за Договором підряду №385 від 10.11.2021 та зобов'язань, покладених на відповідача; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою. Позивач також не надав доказів наявності самої майнової шкоди.
У судовому засіданні 25.09.2025 судом було оголошено перерву до 16.10.2025 о 13:45.
У судове засідання 16.10.2025 з'явились представники сторін.
Відповідно до ч. 6 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 182 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи, розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
У судовому засіданні 16.10.2025 закрито підготовче провадження у справі №910/7562/25 та, за письмовою згодою представників сторін, призначено справу до судового розгляду по суті на 16.10.2025 о 13:55.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, враховуючи позицію позивача та заперечення відповідача, суд встановив.
Позов мотивовано тим, що 30.11.2021 між Комунальним некомерційним підприємством “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - позивач, замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Укрвентпромпостач» (далі - відповідач, генпідрядник) укладено Договір підряду №385 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1. якого предметом Договору є виконання робіт по проекту «Капітальний ремонт відділення анестезіології та інтенсивної терапії із заміною існуючого обладнання КНП «Київська міська клінічна лікарня №4» на вул. Солом?янська, 17 у Солом?янському районі» (далі - ОБ?ЄКТ). Кількісні характеристики виконуваних за цим Договором робіт викладено у Додатку №1 та Додатку №2 до Договору.
Згідно п. 3.1. Договору договірна ціна становить 39 568 300 (тридцять дев?ять мільйонів п?ятсот шістдесят вісім тисяч триста) грн. 00 коп., у тому числі ПДВ - 6 384 745 (шість мільйонів триста вісімдесят чотири тисячі сімсот сорок п?ять) грн. 21 коп., з них:
- кошти місцевого бюджету у 2021 році 25 000 000, 00 (двадцять п?ять мільйонів) грн. 00 коп., у тому числі ПДВ - 4 166 666 (чотири мільйони сто шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн. 67 коп.
- власний бюджет (кошти від господарської діяльності Замовника) у 2022 році 14 568 300 (чотирнадцять мільйонів п'ятсот шістдесят вісім тисяч триста) грн. 00 коп., у тому числі ПДВ - 2 218 078 (два мільйони двісті вісімнадцять тисяч сімдесят вісім) грн. 54 коп.
Договір набирає чинності з дати його підписання Сторонами та діє до 31.12.2022 року, а в частині своїх зобов?язань та розрахунків до їх повного виконання Сторонами (п. 10.1. Договору).
Також між сторонами було підписано Договірну ціну, яка склала 39 568 300, 00 грн. та Підсумкову відомість ресурсів.
З позову вбачається, що північним офісом Держаудитслужби, відповідно до пункту 12 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХII, проведено перевірку закупівлі в КНП «КМКЛ №4» щодо дослідження питань дотримання вимог законодавства під час здійснення закупівлі, інформація про яку оприлюднена в електронній системі закупівель за номером ID:UA-2021-10-08-004405-b, укладання договору про закупівлю та його виконання.
Так, за результатами проведеної перевірки встановлено, що включення ТОВ «УКРВЕНТПРОМПОСТАЧ» в акти приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в) до Договору підряду від 10.11.2021 №385 на виконання робіт по об?єкту: «Капітальний ремонт відділення анестезіології та інтенсивної терапії із заміною існуючого обладнання КНП «Київська міська клінічна лікарня №4» на вул. Солом?янська, 17 у Солом?янському районі», обсягів будівельних робіт, які не відповідають проектній документації щодо нормативних витрат будівельних матеріалів призвело до порушення вимог ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність, п. 6.4.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України та до завищення вартості будівельних робіт на загальну суму 1 062 930, 63 грн. (з ПДВ). Позивачем долучено до матеріалів справи відповідний Акт перевірки закупівель (за номерами ID: UA-2022-12-26-008757-a та UA-2021-10-08-004405-b), проведених Комунальним некомерційним підприємством «Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Північного офісу Держаудитслужби №262605-30/260 від 03.07.2024.
Позивач зазначає, що листом Північного офісу Держаудитслужби від 19.07.2024 №262605-13/4978-2024 повідомлено про порушення, які призвели до матеріальної шкоди КНП «КМКЛ №4» на загальну суму 1 062 930, 63 грн. Вказаний лист позивачем долучено до матеріалів справи.
Позивач вказує, що з метою усунення порушень, виявлених Північним офісом Держаудитслужби, КНП «КМКЛ №4» до ТОВ «УКРВЕНТПРОМПОСТАЧ» звернулось із претензією від 08.08.2024 №820 про відшкодування витрат, пов?язаних із включенням ТОВ «УКРВЕНТПРОМПОСТАЧ» в акти приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в) до Договору підряду від 10.11.2021 №385 обсягів будівельних робіт, які не відповідають проектній документації щодо нормативних витрат будівельних матеріалів. Вказану претензію, з відміткою відповідача про отримання, позивачем долучено до матеріалів справи.
Враховуючи викладене, позивач просить суд стягнути на свою користь з відповідача матеріальну шкоду у розмірі 1 062 930, 63 грн., завдану внаслідок завищення вартості виконаних робіт за Договором підряду №385 від 10.11.2021.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Предметом позовних вимог є стягнення грошових коштів у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором підряду №385 від 10.11.2021 в частині завищення вартості виконаних будівельних робіт, встановленого Актом перевірки закупівель Північного офісу Держаудитслужби №262605-30/260 від 03.07.2024.
Відповідно до чч. 1, 2, 6 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У ч. 3 ст. 203 ЦК України закріплено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).
Статтею 629 ЦК України встановлено обов'язковість договору для виконання сторонами.
Відповідно до вимог ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
За змістом ч. 1-3 ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
За статтею 843 ЦК України, у договорі підряду визначається або конкретна ціна роботи, або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Отже, ціна може бути визначена в тексті договору підряду безпосередньо, або у договорі підряду може зазначатися спосіб визначення ціни.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 844 ЦК України, ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі.
Статтею 849 ЦК України передбачені права замовника під час виконання роботи, а саме: замовник має право у будь-який час перевірити хід і якість роботи, не втручаючись у діяльність підрядника; якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків; якщо під час виконання роботи стане очевидним, що вона не буде виконана належним чином, замовник має право призначити підрядникові строк для усунення недоліків, а в разі невиконання підрядником цієї вимоги - відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення роботи іншій особі за рахунок підрядника; замовник має право у будь-який час до закінчення роботи відмовитися від договору підряду, виплативши підрядникові плату за виконану частину роботи та відшкодувавши йому збитки, завдані розірванням договору.
Згідно з ч. 1 ст. 853 ЦК України, замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Положеннями ч. 4 ст. 882 ЦК України передбачено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.
Таким чином, закріплене у ЦК України визначення договору підряду дає підстави для висновку про те, що це консенсуальний, двосторонній та оплатний договір. Причому консенсуальність договору підряду означає, що він визнається укладеним у момент одержання особою, що направила оферту, акцепту.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 р. у справі № 523/6003/14-ц.
Зважаючи на викладене, проаналізувавши правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем на підставі Договору підряду №385 від 10.11.2021, дослідивши текст зазначеного Договору, суд дійшов висновку, що вказаний Договір за своєю правовою природою є договором підряду, сторони досягли всіх суттєвих умов відносно вказаного виду Договору, тому зазначений Договір є підставою для виникнення у сторін господарських зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами у відповідності до ст. 629 ЦК України.
За приписами ст. 525-526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або невизначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За приписами ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
В силу ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо особа, яка порушила право, одержала у зв'язку з цим доходи, то розмір упущеної вигоди, що має відшкодовуватися особі, право якої порушено, не може бути меншим від доходів, одержаних особою, яка порушила право. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо), якщо інше не встановлено законом.
За змістом ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або встановлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені ст. 1166 ЦК України, згідно з частиною 1 якої майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Усталеною є позиція, що склад цивільного правопорушення включає чотири загальні умови: 1) протиправність діяння (дії чи бездіяльність); 2) наявність негативних наслідків (шкоди) та їх розмір; 3) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; 4) вина правопорушника.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов'язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини (ч. 2 ст. 1166 ЦК України).
З огляду на викладене для розгляду даної справи важливим є саме дослідження обґрунтування підстав для стягнення заявленої матеріальної шкоди (суми завищення вартості виконаних будівельних робіт у розмірі 1 062 930, 63 грн) і встановлення взаємозв'язку між наявними між сторонами у даній справі договірними відносинами та обставинами щодо можливого завищення вартості робіт, а отже доказуванню підлягає, зокрема: наявність факту завищення вартості робіт (спричинення шкоди); протиправність дій заподіювача шкоди (відповідача) і його вина; причинний зв'язок між протиправною дією заподіювача шкоди та негативними наслідками. Відсутність хоча б одного з цих елементів свідчитиме про відсутність підстав для покладення на відповідача відповідальності за заподіяння шкоди.
Загальною підставою деліктної відповідальності є протиправне, шкідливе, винне діяння заподіювача шкоди (цивільне правопорушення). Винне діяння - це усвідомлений, вольовий вчинок людини, зовні виражений у формі дії (активного поводження) або бездіяльності (пасивного поводження). Протиправною вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання (ч. 2. ст. 216 ГК України).
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертаючись з даним позовом до суду вказує на встановлене Північним офісом Держаудитслужби в Акті перевірки закупівель завищення вартості будівельних робіт за Договором підряду від 10.11.2021 №385 на загальну суму 1 062 930, 63 грн., у зв'язку з чим просить суд стягнути з відповідача матеріальну шкоду.
Водначас, за умовами п. 3.1 Договору його ціна становить 39 568 300, 00 грн. Також, між сторонами було підписано Договірну ціну, яка склала 39 568 300, 00 грн., згідно якої сторони погодили найменування та вартість робіт і витрат, які виконуються підрядником за цим Договором.
Докази досягнення згоди між сторонами щодо внесення змін у зазначений Договір, шляхом укладення між ними додаткових угод, зокрема в частині розміру договірної ціни, в матеріалах справи відсутні.
Для встановлення факту завищення вартості виконаних будівельних робіт контролюючий орган мав встановити, що вартість загальної суми виконаних підрядником робіт перевищує договірну ціну, визначену сторонами в укладеному між ними Договорі та зазначену у відповідній кошторисній документації до вказаного Договору. Саме у випадку встановлення завищеної вартості робіт, яка відмінна від погодженої сторонами і яку визначено самим замовником як найкращу пропозицію за результатами оцінки пропозицій під час публічної закупівлі можливо стверджувати про порушення зобов'язання у розумінні ст. 610 ЦК України та його неналежне виконання всупереч вимогам ст. 525-526 ЦК України.
Позивачем не заперечується, що роботи за Договором підряду №385 від 10.11.2021 виконані відповідачем у повному обсязі, без заперечень та зауважень, прийняті Комунальним некомерційним підприємством “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Доказів того, що загальна вартість виконаних робіт перевищує договірну ціну, узгоджену сторонами в зазначеному Договорі, позивачем до суду надано не було.
Пунктом 4.1.1. Договору передбачено, що оплата за виконані роботи здійснюється Замовником в межах фактичних надходжень коштів для фінансування закупівлі, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Генпідрядника протягом 60 календарних днів після пред?явлення актів виконаних робіт форми КБ-2В та довідки форми КБ-3, підписання їх уповноваженим представником Замовника. У разі затримки фінансування розрахунок за виконані роботи здійснюється протягом 3-х банківських днів з дати отримання Замовником відповідного призначення на фінансування закупівлі на свій реєстраційний рахунок.
Втім, сторонами не надано суду оригіналів чи копій актів виконаних робіт за Договором з остаточною вартістю виконаних будівельних робіт, яка б перевищувала договірну ціну, узгоджену сторонами в зазначеному Договорі, або навпаки спростовувала факт такого перевищення.
Отже, обґрунтовуючи завищення вартості будівельних робіт за Договором на загальну суму 1 062 930, 63 грн., позивач посилається лише на висновки, викладені в Акті перевірки закупівель №262605-30/260 від 03.07.2024, складеному Північним офісом Держаудитслужби.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року №2939-XII “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон №2939-XII).
Згідно ст. 1 Закону №2939-XII, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №2939-XII, державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 (далі - Положення), Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (п. 7 Положення).
Пунктом 6 Положення передбачено, що Держаудитслужба має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (пп. 16 п. 6 Положення); порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (пп. 20 п. 6 Положення); у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку (пп. 23 п. 6 Положення).
Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пп. 9 п. 4 Положення).
Згадані норми узгоджуються з положеннями ст. 10 Закону №2939-ХІІ, якою визначено права органу державного фінансового контролю. Зокрема, в п. 7 цієї статті передбачено право цього органу пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Статтею 10 Закону №2939-ХІІ встановлено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п. 10), а також при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку (п. 13).
Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону №2939-XII, законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Отже, контролюючий орган здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів і в разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначити їх розмір у встановленому законодавством порядку та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що контролюючий орган проводить державний фінансовий контроль щодо підконтрольних установ. Його вимоги, передбачені ст. 10 Закону №2939-XII, можуть бути адресовані виключно підконтрольним установам, а звернення до суду в інтересах держави можливе лише у випадку незабезпечення такими установами вимог щодо усунення порушень законодавства з питань збереження і використання активів, виявлених під час здійснення державного фінансового контролю.
Таким чином, Північний офіс Держаудитслужби, як орган державного фінансового контролю, у відповідності до покладних на нього повноважень згідно з положеннями Закону №2939-XII зобов'язаний здійснювати державний контроль фінансово-господарської діяльності позивача - Комунального некомерційного підприємства “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та в разі виявлення порушень чинного законодавства та при виявленні збитків, завданих останньому, Державна аудиторська служба України має право визначити розмір цих збитків у встановленому законодавством порядку і пред'явити об'єкту контролю (позивачу) вимоги щодо усунення встановлених правопорушень. Такі вимоги, в силу вимог ч. 3 ст. 15 Закону №2939-XII, є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Разом з цим, акт перевірки (аудиту) - це документ про результати проведеної перевірки (аудиту), який є носієм дій з фінансового контролю та інформації про виявлені недоліки, виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу (Вимога щодо усунення встановлених правопорушень). Акти ревізії та документальних перевірок не мають обов'язкового характеру та не можуть оспорюватися в суді. Встановлені під час проведення контрольних заходів підрозділами аудиту факти підлягають доказуванню стороною та оцінці судом на загальних підставах за правилами, встановленими чинним ГПК України (подібні висновки, викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 922/2810/21, від 07.12.2021 у справі № 922/3816/19, від від 21.05.2018 у справі № 922/2310/17, від 13.02.2018 у справі № 910/12793/17).
Судом також прийнято до уваги правові висновки вказані в постанові Верховного Суду від 20.06.2019 у справі №916/1906/18, в якій зазначено, що виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась.
За висновком, викладеним у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.02.2020 у справі № 910/17984/16, акт ревізії Державної фінансової інспекції України не є беззаперечною підставою для задоволення позовних вимог про стягнення збитків, оскільки виявлені таким органом порушення не можуть впливати на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати. Акт ревізії не може змінювати, припиняти договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені укладеними договорами та які підтверджені відповідним актами здачі-приймання наданих послуг. Акт ревізії Державної фінансової інспекції України є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ній висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто акт ревізії не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору. Акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялася.
У пунктах 59-62 постанови Великої Палати Верховного Суду від 02.11.2022 у справі №910/11273/20 вказано, що однакове застосування закону забезпечує його загальнообов'язковість, поліпшує громадське сприйняття справедливості та правосуддя, а також довіру до відправлення правосуддя.
Відтак, стала правова позиція у судовій практиці підтверджує, що акт перевірки закупівель не породжує обов'язкових юридичних наслідків для відповідача у цій справі, а обставини, викладені в акті підлягають доведенню на рівні з іншими обставинами, якими обґрунтовані вимоги та заперечення учасників справи. Тому посилання позивача лише на складений Північним офісом Держаудитслужби Акт перевірки закупівель №262605-30/260 від 03.07.2024 в якості доказу на підтвердження завищення відповідачем вартості робіт за Договором у розмірі 1 062 930, 63 грн. є безпідставним.
Сам по собі Акт перевірки закупівель №262605-30/260 від 03.07.2024, за відсутності інших належних та допустимих доказів, які б підтверджували встановлені цим Актом порушення, не може бути достовірним та обґрунтованим підтвердженням завищення підрядником вартості виконаних робіт за Договором підряду №385 від 10.11.2021.
Будь-яких клопотань від сторін щодо призначення у справі судової експертизи з питання дослідження достовірності чи підтвердження обсягів виконаних робіт за Договором та завищення їх вартості, або висновків ревізії, результати яких спростували би визначені сторонами об'єми виконаних відповідачем робіт до суду не надходило.
Водночас, факт виконання Договору в повному обсязі та здійснення відповідних розрахунків між замовником та підрядником сторонами підтверджено та не оспорюється.
Відповідно до ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 74, ч. 1 ст. 76, ч. 1 ст. 77, ст. 78, 79 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку посилається сторона, як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено спричинення йому шкоди внаслідок протиправних дій відповідача та його вини, а отже позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача матеріальної шкоди у розмірі 1 062 930, 63 грн. є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, якими суд має керуватися при вирішенні справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою (постанова Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі № 904/1017/20).
Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
У пунктах 1-3 ч. 1 ст. 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.
Принцип "процесуальної рівності сторін" передбачає, що у випадку спору, який стосується приватних інтересів, кожна зі сторін повинна мати розумну можливість представити свою справу, включаючи докази, в умовах, які не ставлять цю сторону в істотно більш несприятливе становище стосовно протилежної сторони (рішення ЄСПЛ від 27.10.1993 у справі "DOMBO BEHEERB.V. v. THE NETHERLANDS")."
Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до положень ст. 129 ГПК України покладаються на Комунальне некомерційне підприємство “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
У судовому засіданні, яке відбулось 16.10.2025, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, було проголошено скорочений текст рішення, а саме його вступну та резолютивну частини.
Керуючись ст. ст. 7, 8, 13, 74, 86, 123, 129, 233, 236, 238, ч. 1 ст. 240 ГПК України, суд
1. У задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрвентпромпостач» відмовити.
2. Витрати зі сплати судового збору покласти на позивача - Комунальне некомерційне підприємство “Київська міська клінічна лікарня №4» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Повне рішення складено 24.11.2025.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.