Рішення від 24.11.2025 по справі 904/4808/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2025м. ДніпроСправа № 904/4808/25

За позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", м. Київ

до Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 663,92грн

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників

СУТЬСПОРУ:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" втрати від інфляції у розмірі 441,89грн та 3% річних у розмірі 222,03грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору № ПР/М-17-2/14-744/НЮдч "Про експлуатацію залізничної під'їзної колії Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Терни і Рядова Регіональної філії "Придніпровська залізниця" ПАТ "Українська залізниця" від 14.12.2017.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2024 у справі №904/6741/23 стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" плату за користування вагонами у розмірі 1 421,52грн та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00грн.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 14.06.2024 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2024 у справі №904/6741/23 залишено без змін.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 01.03.2024 у справі №904/6827/23 стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" збір за зберігання вантажу у розмірі 1 529,40грн, плату за охорону вантажу у розмірі 6 364,14грн та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00грн.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 30.04.2024 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.03.2024 у справі №904/6827/23 залишено без змін.

У зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання позивачем на підставі частини другої статті 625 ЦК України нараховані 3 % річних у розмірі 222,03грн за період з 31.05.2023 по 02.07.2024 та інфляційні збитки у розмірі 441,89грн за період з червня 2023 року по червень 2024 року.

Відповідач проти задоволення позову заперечує та зазначає, що спірним договором не визначено строк виконання відповідачем обов'язку з оплати послуг у разі не підписання ним документів або наявності спору щодо наданих послуг. Правила розрахунків за перевезення вантажів також не визначають строку виконання замовником (вантажовласником) обов'язку з оплати наданих перевізником послуг у випадку наявності спірних питань між сторонами договору. Обставини, встановлені судом у справах № 904/6741/23 та № 904/6827/23, свідчать про те, що між сторонами у позасудовому порядку не було досягнуто згоди щодо плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу. Тому стягнення здійснювалось у судовому порядку за позовом залізниці. З огляду на наявність спору між сторонами стосовно надання послуг та їх вартості, виникнення у відповідача (замовника) обов'язку з оплати таких послуг перед позивачем безпосередньо пов'язано з рішеннями Господарського суду Дніпропетровської області. За розрахунком відповідача 3% річних складають 16,33грн. Інфляційні втрати, на думку відповідача, нарахуванню не підлягають, оскільки прострочення тривало неповний місяць.

У відповіді на відзив позивач не погоджується із запереченнями відповідача. Позивач вважає, що зобов'язання не є таким, що виникло з рішення суду. Це зобов'язання з відшкодування шкоди, в якому рішенням суду визначено конкретний розмір завданої шкоди та констатовано про наявність зобов'язання між сторонами. Вираховувати період нарахування 3% річних та інфляційних втрат з моменту набрання рішенням законної сили, є помилковим, адже зобов'язання по оплаті боргу виникло не з рішень суду. Ненадання відповідачем згоди на списання його коштів унеможливлює отримання залізницею належних їй платежів у строк, визначений договором, а саме не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг (складення накопичувальних карток та відомостей плати за користування вагонами). Відповідно, прострочення платежів починається після двох робочих днів від дня складення накопичувальних карток та відомостей плати за користування вагонами.

Відповідач надав до суду заперечення на відповідь на відзив.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.08.2025 справу №904/4808/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою суду від 01.09.2025 відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням режиму воєнного стану та можливості повітряної тривоги в місті Дніпрі у Господарському суді Дніпропетровської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. Відтак, справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.

Враховуючи приписи частини четвертої статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення підписано без його проголошення.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2024 позовні вимоги Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення плати за користування вагонами у розмірі 1421,52грн задоволено; стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" плату за користування вагонами у розмірі 1 421,52грн та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00грн (а.с. 92-95).

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 14.06.2024 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2024 у справі №904/6741/23 залишено без змін (а.с. 85-88)

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 01.03.2024 позовні вимоги Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення 7 893,54грн задоволено; стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" збір за зберігання вантажу у розмірі 1 529,40грн, плату за охорону вантажу у розмірі 6 364,14грн та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00грн (а.с. 96-99).

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 30.04.2024 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.03.2024 у справі №904/6827/23 залишено без змін (а.с. 89-95).

Рішеннями Господарського суду Дніпропетровської області від 22.02.2024 у справі №904/6741/23 та від 01.03.2024 у справі 904/6827/23, встановлено таке.

14.12.2017 між Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" (правонаступником якого є Акціонерне товариство "Українська залізниця") в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" (залізниця) та Приватним акціонерним товариством "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" (власник колії) укладено договір про експлуатацію залізничної під'їзної колії Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Терни і Рядова Регіональної філії Придніпровська залізниця ПАТ "Укрзалізниця" №ПР/М-17-2/14-744/НЮдч.

Відповідно до п. 1 договору, згідно зі Статутом залізниць України, Правилами перевезень вантажів залізничним транспортом України і на умовах договору експлуатується під'їзна колія, яка належить власнику колії, яка примикає до станції Терни стрілками №№2, 4, 6 у парній горловині станції та до Рядова - стрілкою № 8 до колії № VI станції Рядова.

Під'їзна колія обслуговується локомотивом власника колії.

Рух поїздів на під'їзній колії здійснюється з додержанням Правил технічної експлуатації залізниць України, Інструкції про порядок обслуговування і організації руху на під'їзній колії та Інструкції по сигналізації на залізницях України (п. 4 договору).

Відповідно до п. 5 договору здавання вагонів для під'їзної колії зі станції Терни, Рядова здійснюється: порожні хопери - через інтервал часу 2,0 години; порожні напіввагони для навантаження концентрату залізорудного, обкотишів - через інтервал часу 2,5 години; вагони з небезпечними вантажами класу "1ВМ" - не пізніше, ніж через 2 години з моменту їх прибуття на станцію примикання; інші вагони - за повідомленнями, які передає прийомоздавальником вантажу та багажу станції, нарочним прийомоздавальнику власника колії не пізніше, ніж за 2 години до фактичного здавання вагонів, із реєстрацією у Книзі повідомлень форми ГУ-2.

У разі здавання вагонів залізницею власнику колії за його згодою раніше встановленого інтервалу, передача вагонів здійснюється поза інтервалом.

Згідно з п. 6 договору вагони, що прибули на станцію Терни регіональної філії "Придніпровська залізниця" для ПАТ "ПівнГЗК", подаються локомотивом залізниці на одну з колій №№ І, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 13 станції Терни, за вказівкою чергового по залізничній станції, де здійснюються передавальні операції з вагонами у технічному та комерційному відношенні. Подальший рух вагонів здійснюється локомотивом власника колії.

Вагони, що прибули на станцію Рядова регіональної філії "Придніпровська залізниця" для ПАТ "ПівнГЗК", подаються локомотивом залізниці на одну з колій №№ 3А, 3Б, І, ІІ, 4, 5, VI, 7, 8, 9, 10 станції Рядова, за вказівкою чергового по залізничній станції, де здійснюються передавальні операції з вагонами у технічному та комерційному відношенні. Подальший рух вагонів здійснюється локомотивом власника колії.

Вагони на під'їзду колію ПАТ ПівнГЗК" передаються у кількості не більше 240 вісей (п. 7 договору).

Про готовність вагонів до забирання власник колії повідомляє залізницю. Повідомлення передає начальник зміни цеху зовнішнього транспорту (диспетчер зміни, черговий по станції) або диспетчер виробничого відділу УЗТ по телефону відповідальному працівнику станції примикання залізниці не пізніше, ніж за 2 години до пред'явлення вагонів до здачі залізниці, з наступним наданням письмового повідомлення за формою, встановленою Правилами користування вагонами і контейнерами, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 № 113 (п. 8 договору).

Час перебування вагонів на під'їзній колії обчислюється з моменту закінчення передавальних операцій при передачі вагонів залізницею власнику колії до моменту закінчення цих операцій при поверненні вагонів залізниці (п. 11 договору).

Для під'їзної колії встановлюється загальний термін перебування усіх вагонів - 15,0год (п. 12 договору).

Відстань для нарахування збору за подачу, забирання вагонів встановлюється 0 км в обидва кінці (п. 13 договору).

Відповідно до п. 14 договору власник колії сплачує залізниці:

- за користування вагонами - згідно з Правилами користування вагонами і контейнерами за ставками, наведеними у розділі V Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ним послуги (Тарифного керівництва № 1);

- за зберігання вантажів у вагонах - у разі затримки їх з причин, залежних від власника колії, після закінчення терміну безоплатного зберігання, сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї) - згідно з правилами зберігання вантажів;

- інші збори і плати за додаткові роботи та послуги, які виконує залізниця для власника колії - згідно з діючими нормативними документами.

Збори і плати вносяться на підставі статті 62 Статуту залізниць України у національній валюті України, на умовах попередньої оплати на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання філії "ЄРЦ".

Пунктом 15 договору встановлено, що власник копії несе відповідальність за схоронність вагонного парку відповідно до статті 124 Статуту залізниць України, розділу ІV "Порядок розрахунку розмірів збитків за пошкодження вантажних вагонів" Правил користування вагонами і контейнерами.

Вагони з під'їзної колії повертаються очищеними від вантажу, із знятими реквізитами кріплення після розвантаження, промитими у випадках, передбачених Правилами перевезення вантажів навалом і насипом, згідно зі статтею 35 Статуту залізниць України.

У п. 19 договору сторони погодили, що договір вважається укладеним з моменту підписання його сторонами та скріплення печатками сторін, і діє з 23.12.2017 до 23.12.2022 включно.

Доказів припинення, зміни, визнання недійсним або розірвання вказаного договору сторонами суду не надано.

Додатковою угодою №6 від 15.12.2022 до договору сторони продовжили термін дії договору до 22.06.2023.

Додатковою угодою №7 від 15.12.2022 до договору сторони продовжили термін дії договору до 30.06.2023.

Частиною першою статті 634 Цивільного кодексу України встановлено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Так, відповідно до повідомлення про укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом №45-00191023/2020-0001 від 01.07.2020 АТ "Укрзалізниця" засвідчило прийняття від ПАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" Заяви про прийняття в цілому пропозиції (акцепту) укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом та повідомило останньому про присвоєні йому коди: 1. відправника/одержувача 5344; 2. платника 2558000 та відкрито особовий рахунок з ідентичним номером.

Повідомлення підписано електронним підписом начальником відділу договорів та тарифів служби комерційної роботи та маркетингу РФ "Придніпровська залізниця" Дубовик Тетяною Вікторівною 01.07.2020 о 09:33.

Таким чином, 01.07.2020 між АТ "Українська залізниця" та ПАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" було укладено договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом, що знаходиться у публічному доступі.

Предметом договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги (п. 1.1 договору).

Надання послуг за цим договором може підтверджуватись одним з таких документів: накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, іншими документами (п. 1.4 договору).

Договір є публічним договором, за яким перевізник бере на себе обов'язок здійснювати надання послуг, пов'язаних з організацією та здійсненням перевезення вантажів залізничним транспортом загального користування кожному, хто до нього звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх замовників, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги (п. 1.5 договору).

Договір є укладеним з дня надання замовнику перевізником Інформаційного повідомлення про укладення договору, але не раніше дня введення його в дію відповідно до п. 12.1 договору (п. 1.10 договору).

Договір діє з дня укладення, але не раніше дати введення в дію, що визначається Перевізником в повідомленні про оприлюднення договору здійсненого на веб-сайті http://uz-cargo.com/ та діє до його припинення. Дата введення в дію не може бути раніше 30 днів з дня оприлюднення договору. На звернення замовника умови договору застосовуються до відносин з замовником, які виникли між сторонами до його укладення та введення в дію (п. 12.1 договору).

Відтак, на момент виникнення спору між АТ "Українська залізниця" та ПАТ "ПівнГЗК" були укладені та діяли договір про експлуатацію залізничної під'їзної колії та договір про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом.

У травні 2023 року за накладними №№ 46862512, 46862504, 46853602, 46853610, 46853628, 46862520, 46862538, 46708707, 46853537, 46808715, 46853552, 46853560, 46853578, 46853594, 46862579, 46862587, 46862595, 46874632, 46874640, 46874665, 46674673, 46874657, 46862561, 46874699, 46874681, 46862553,46862546, 46874731, 46895231, 46895249, 46874707, 46874723 залізницею було прийнято до перевезення на адресу одержувача ПАТ "Північний ГЗК" вагони №№53419701, 53266029, 60808912, 62076021, 63005482, 53420451, 53590576, 53599668, 52810637, 55332415, 53252334, 55118962, 563119320, 59086520, 60807864, 62006465, 62584370, 55005979, 55006886, 55262828, 56132137, 55113781, 56937410, 56613367, 56236227, 56031180, 55006498, 63162812, 52797016, 53411658, 53744900, 55120513, 55332696, 56318579, 56453046, 59086827, 63162549, 63245815, 63425110, 65806424, 52797750, 53412565, 55332530, 56522402, 56551989, 56857568, 61843553, 61869061, 63245732, 64103682, 65568925, 53503967, 56863236, 62323217.

Оскільки, ПАТ "Північний ГЗК" несвоєчасно забирало вагони на свою під'їзну колію, станцією Терни були складені акти про затримку ф.ГУ-23 №№488, 489, 490, 491, 496, 497, 501, 502, 507, 510, 518, що підписані представниками станції і відповідача.

На підставі даних актів, за затримку на станції призначення відповідачу була нарахована плата за користування вагонами.

За весь час затримки вагонів з вини вантажовласника було нараховано плату за користування за відомостями ф.ГУ-46 №№26059010, 28059011, 28059017, 29059018, 29059019, 30059020, 30059012 на загальну суму 67 340,90грн (без ПДВ).

Оскільки станцією Савро не було своєчасно передано повідомлення про затримку вагонів на станцію Терни, в період з 22.05.2023 22год. 10хв. до 23.05.2023 03год. 10хв. на коліях станції Терни не було затримано вагонів з вини комбінату. Плата за користування вагонами при перерахунку складає 1 421,52грн.

Судом здійснено перевірку розрахунку виконаного позивачем, за результатами якої встановлено його обґрунтованість.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги у справі №904/6741/23 підлягають задоволенню повністю зі стягненням з відповідача плати за користування вагонами в розмірі 1421,52грн

У серпні 2023 року за накладною №32723066 залізницею було прийнято до перевезення на адресу одержувача ПАТ "Північний ГЗК" вантаж - паливо дизельне з температурою спалаху вище 61с (в закритому тиглі) у вагонах №№74893652, 74971821, 73957987, 50968254. В графі 58 "Вид небезпеки вантажу" накладної міститься відмітка, що вантаж легко займається, в графі 48 "Відмітки залізниці" міститься відмітка про охорону залізниці 348002.

Відповідно до зазначеної накладної станція та залізниця призначення - Терни Придніпровської залізниці.

14.08.2023 на станції ім. Тараса Шевченка Одеської залізниці складено Акт загальної форми ГУ-23 №4944 через виявлену комерційну несправність (код - 9990002), інші несправності пов'язані умовами перевезення. Так при огляді поїзда 2824 формування станції Козятин по прибуттю по 9 колії при комісійному огляді вагона №74971821 течі вантажу не виявлено, вагон в технічно справному стані. Маються сліди від вихлюпування вантажу на котлі цистерни. Вагон затриманий по станції для подальшого розслідування. Комерційну несправність виявлено - 14.08.2023 20:47. Комерційну несправність не усунуто - вагон відчеплено для перевірки.

14.08.2023 станцією відправлення складено досильну накладну №42276642, на перевезення на адресу одержувача ПАТ "Північний ГЗК" вантажу - паливо дизельне з температурою спалаху вище 61с (в закритому тиглі) у вагоні № 74971821. В графі 58 "Вид небезпеки вантажу" накладної міститься відмітка, що вантаж легко займається, в графі 48 "Відмітки залізниці" міститься відмітка про охорону залізниці 420008.

15.08.2023 на станції ім. Тараса Шевченка Одеської залізниці складено Акт. Комісія в складі: менеджера ОСОБА_1 , в.о.ЦРБДН-2 ОСОБА_2 ,ДС ОСОБА_3 , ДСЗМ станції ім. Тараса Шевченка Бішука С.В., бригадира ПКО Тарана О.М., приймальника поїздів ОСОБА_4 , начальника ПТО Лозового О.О., ВОХР Геріх В.О., ТНТС Третяка О.В., агента комерційного ОСОБА_5 встановила:

15.08.2023 на колії №89 при проведенні додаткового комісійного огляду вагона №74971821 (вантаж паливо дизельне, аварійна картка 315, номер ООН-1202 станція відправлення Звягень І, Південно-західва Зал., станція значення Терни, Придніпровська Зал.) протікання вантажу не виявлено. Для проведення комісійного заміру вантажу знято з верхнього завантажувального люка ЗПП №954308 та виконано докручування штанги клапану нижнього зливного пристрою на 1,5 оберти. Під час заміру вагона №74971821 (вантаж паливо дизельне) встановлено: висота наливу - 265,3см., питома вага - 0,825, температура вантажу - +240. Після комісійного заміру складено акт загальної форми №4941 від 15.08.2023: згідно перевізного документа вага нетто - 62387кг, фактично вага нетто склала 62186кг - менше від перевізного документу на 201кг, що входе в норму природної втрати (норма -1247кг,). Для перевірки відсутності течі вантажу з нижнього зливного пристрою знято ЗПП №954339 з нижнього зливного пристрою. Після відкручування кришки нижнього зливного пристрою з горловини нижнього зливного пристрою злито у металічну ємність 25 літрів вантажу та залито через верхній завантажувальний люк в цистерну. Після огляду нижнього зливного пристрою з відкритою кришкою течі та прокапування вантажу не виявлено. Після закінчення комісійного огляду та заміру на верхній завантажувальний люк накладено ЗПП С057833, на нижній зливний пристрій ЗПП С057858.

15.08.2023 на станції ім. Тараса Шевченка Одеської залізниці складено Акт загальної форми ГУ-23 №2296 через виявлену комерційну несправність (код - 9990005), інші несправності пов'язані умовами перевезення. Так при комісійній перевірці кількості вантажу у вагоні №74971821 на верхньому люці було знято ЗПП відправника №954308; на нижньому зливному пристрої було знято ЗПП відправника №954339. Після проведення замірів вантажу було проведене докручування штанги клапану нижнього зливного пристрою на 1,5 оберта. Для схоронності вантажу на верхній завантажувальний люк було накладене ЗПП ст. Т. Шевченка С057833, на нижній зливний пристрій було накладене ЗПП ст. Т. Шевченка С057858. Вантаж здано під охорону. Та слідує на станцію призначення. Комерційну несправність виявлено - 15.08.2023 20:31. Комерційну несправність усунуту - 15.08.2023 10:35.

15.08.2023 на станції ім. Тараса Шевченка Одеської залізниці складено Акт загальної форми ГУ-23 №4941.

20.08.2023 по прибуттю вагону №74971821 (по досильній накладній №42276642) на станцію призначення Терни о 10:01год, залізницею подано комбінату повідомлення о 18:10год про запланований час подавання вагону під розвантаження о 20:10год. У книзі повідомлень форми ГУ-2 ст. Терни наявні усі записи, як про запланований час подачі вагонів, так і про представників відповідача, що прийняли повідомлення.

У визначений в повідомленні час вагон не забрано, через що станцією Терни складено акт загальної форми ГУ-23 від 20.08.2023 №924 про початок затримки вагону о 20:10год. Акт підписаний представником відповідача, прийомоздавальником Нестеренко О.С., із обмовкою: "Цистерну №74971821 на акт не беремо, так як в документі вказані пломби №954339, №954308, але на самій цистерні С057833, С057858".

Спірна цистерна фактично була забрана на свою під'їзну колію відповідачем 22.08.2023 о 15:00 год, що підтверджується Пам'яткою про подавання вагонів №635.

22.08.2023 ст. Терни складено акт загальної форми ГУ-23 №947/924 про закінчення затримки вагону №74971821 о 15:00год, який підписаний, у тому числі представником комбінату (а.с. 12).

За весь час затримки вагону з вини відповідача позивачем нараховано збір за зберігання вантажів на суму 1274,50грн без ПДВ та збір за охорону вантажу на суму 5303,45грн без ПДВ за накопичувальною карткою форми ФДУ-92 №23089002 від 23.08.2023.

Судом здійснено перевірку розрахунку виконаного позивачем, за результатами якої встановлено його обґрунтованість.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги у справі №904/6827/23 підлягають задоволенню повністю зі стягненням з відповідача збору за зберігання вантажу у розмірі 1 529,40грн та плати за охорону вантажу у розмірі 6 364,14грн.

За приписами частини четвертої статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У постановах Верховного Суду від 26.11.2019 у справі № 922/643/19, від 16.12.2020 у справі № 914/554/19, від 30.08.2022 у справі № 904/1427/21, від 13.12.2022 у справі № 910/10564/20 викладено такі загальні висновки щодо застосування частини четвертої статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Обставинами справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, є юридичні факти, що призвели до виникнення спірного правовідношення, настання відповідальності або інших наслідків, тобто такі факти, з якими норми матеріального права пов'язують виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів спірного матеріального правовідношення.

Преюдиціальність - обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набрало законної сили в одній справі для суду при розгляді інших справ.

Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки їх з істинністю вже встановлено у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу.

Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

Правила про преюдицію спрямовані не лише на заборону перегляду фактів і правовідносин, які встановлені в судовому акті, що вступив в законну силу. Вони також сприяють додержанню процесуальної економії в новому процесі.

У випадку преюдиціального установлення певних обставин особам, які беруть участь у справі (за умови, що вони брали участь у справі при винесенні преюдиціального рішення), не доводиться витрачати час на збирання, витребування і подання доказів, а суду - на їх дослідження і оцінку.

Усі ці дії вже здійснювалися у попередньому процесі, і їхнє повторення було б не лише недоцільним, але й неприпустимим з точки зору процесуальної економії. Для рішень господарських судів важливою умовою преюдиціальності фактів, що містяться в рішенні господарського суду, є суб'єктний склад спору. Отже, преюдиціальне значення мають лише рішення зі справи, в якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Преюдицію утворюють виключно лише ті обставини, які безпосередньо досліджувалися і встановлювалися судом, що знайшло відображення в мотивувальній частині судового акта.

З огляду на положення частини четвертої ст. 75 ГПК України рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 22.02.2024 у справі №904/6741/23 та від 01.03.2024 у справі №904/6827/23 носять преюдиційний характер для даної справи, відповідно факти встановлені в судових рішеннях у справах №904/6741/23 та №904/6827/23 не підлягають доказуванню в даній справі.

09.07.2024 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.02.2024, яке набрало законної сили 14.06.2024, видано наказ №904/6741/23 про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" плати за користування вагонами у розмірі 1 421,52грн та витрат по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00грн.

На виконання рішення господарського суду Приватне акціонерне товариство "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" перерахувало на розрахунковий рахунок позивача грошові кошти у розмірі 1 421,52грн (а.с. 4 на звороті).

03.05.2024 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.03.2024 та постанови Центрального апеляційного господарського суду від 30.04.2024, які набрали законної сили 30.04.2024, видано наказ №904/6827/23 про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" збору за зберігання вантажу у розмірі 1 529,40грн, плати за охорону вантажу у розмірі 6 364,14грн та витрат по сплаті судового збору в розмірі 2 684,00грн.

На виконання рішення господарського суду Приватне акціонерне товариство "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" перерахувало на розрахунковий рахунок позивача грошові кошти у розмірі 7 893,54грн (а.с. 4).

Позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язань в частині оплати плати за користування вагонами з 31.05.2023 до 02.07.2024, збору за зберігання вантажу та плати за охорону вантажу з 26.08.2023 до 22.05.2024.

Предметом розгляду у даній справі є стягнення з відповідача на користь позивача 3% річних та інфляційних втрат за прострочення виконання зобов'язання з оплати плати за користування вагонами, збору за зберігання вантажу та плати за охорону вантажу.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Відповідно до статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Статтею 908 ЦК України передбачено, що перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Згідно частини п'ятої ст. 307 ГК України (що діяв на час виникнення спірних відносин), умови перевезення вантажів окремими видами транспорту та відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами (статутами) та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.

За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України, які відповідають положенням частин першої, сьомої статті 194 Господарського кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Укладеним сторонами договором про надання послуг з організації перевезення №45-00191023/2020-0001 від 01.07.2020 передбачений обов'язок замовника сплачувати послуги перевізника та інші платежі, належні перевізнику за договором з сум внесеної передоплати за кодом платника. Самостійно визначати розмір попередньої оплати та періодичність її внесення на підставі діючих тарифів та умов договору, при цьому зобов'язаний враховувати обсяг запланованих перевезень, вагонообіг, строк перебування вагону за межами України та інших послуг перевізника (п. 2.1.4 договору).

Замовник зобов'язаний підписувати не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг накопичувальні картки зборів за роботи (послуги) та штрафів, пов'язаних з перевезенням вантажів (вантажобагажу) форми ФДУ-92, відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46, відомості плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, відомості плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу форми ГУ-46а. А у випадку оформлення вказаних вище документів в паперовій формі на вимогу замовника - підписувати та надавати перевізнику не пізніше двох робочих днів від дня надання такої його вимоги (п. 2.1.7 договору).

Відповідно до пункту 1.4 договору надання послуг за договором може підтверджуватись одним з таких документів: накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання / збирання вагонів та маневрову роботу, іншими документами.

Відповідно до пункту 4 Правил користування вагонами і контейнерами відомості плати за користування вагонами, контейнерами складаються на вагони, контейнери, що подаються під навантаження та вивантаження, є документами обліку часу перебування вагонів, контейнерів у пунктах навантаження та вивантаження та на під'їзних коліях і містять розрахунки платежів за користування вагонами, контейнерами.

У разі непогодження даних, зазначених у відомості, представник вантажовласника зобов'язаний підписати відомість із зауваженнями.

Згідно з пунктом 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів облік витрачених коштів здійснюється на підставі перевізних документів, накопичувальних карток (додаток 3), відомостей плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу, які можуть бути оформлені в електронному вигляді (з накладенням електронного цифрового підпису).

Усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.

Беручи до уваги факти, встановлені у справах №904/6741/23 та №904/6827/23, рішення, які набрали законної сили, відповідач підписав вищевказані відомості плати за користування вагонами ф. ГУ-46 та накопичувальну картку форми ФДУ-92.

Вказане унеможливило списання залізницею плати за користування вагонами за відомістю плати за користування вагонами, збору за зберігання вантажу та плати за охорону вантажу за накопичувальною карткою.

При цьому, з огляду на умови пункту 2.1.7 договору обов'язок підписати означені накопичувальні картки та відомості плати у відповідача виник після двох робочих днів від дня надання послуг, що підтверджується одним із документів передбачених п. 1.4 договору.

Оплата послуг перевізника здійснюється шляхом списання з сум внесеної передоплати на підставі підписаних без заперечень накопичувальних карток та відомостей плати за користування вагонами. Тобто, отримання залізницею коштів поставлене в залежність від виконання відповідачем певних дій, зокрема, підписання накопичувальних карток та відомостей плати за користування вагонами без заперечень. При цьому, в силу пункту 1.4 договору надання послуг може підтверджуватись, зокрема, накопичувальною карткою та відомістю плати за користування вагонами, які з боку відповідача повинні підписуватись не пізніше двох робочих днів від дня їх складення.

Отже, ненадання відповідачем згоди на списання його коштів унеможливлює отримання залізницею належних їй платежів у строк, визначений договором, а саме не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг (складення накопичувальних карток та відомостей плати за користування вагонами). Відповідно, прострочення платежів починається після двох робочих днів від дня складення накопичувальних карток та відомостей плати за користування вагонами.

Відтак, посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на відсутність строку для оплати наданих послуг спростовується умовами укладеного між сторонами договору.

Оскільки оплата за надані залізницею послуги здійснюється негайно в день підписання (оформлення) накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами, відомості плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, відповідальність за невиконання грошового зобов'язання підлягає застосуванню з дня, наступного за днем оформлення накопичувальної картки (аналогічна правова позиція викладена у постановах Центрального апеляційного господарського суду від 25.03.2025 у справі №904/2746/24, від 08.04.2025 у справі №904/3042/24, від 16.09.2025 у справі№904/1367/25, від 04.11.2025 у справі № 904/3735/25).

За порушення строків внесення плати за користування вагонами, збору за зберігання вантажу та плати за охорону вантажу позивач нарахував (по кожній відомості плати за користування вагонами окремо) та просить стягнути з відповідача 3% річних у розмірі 46,47грн за період з 31.05.2023 по 02.07.2024 та інфляційні збитки у розмірі 79,61грн за період з червня 2023 року по червень 2024 року включно, а також 3% річних у розмірі 176,56грн за період з 26.08.2023 по 22.05.2024 та інфляційні збитки у розмірі 362,28грн за період з вересня 2023 року по травень 2024 року включно.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Приписами пункту 3 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до частини другої ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат та 3 % річних на суму боргу входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Припис частини другої ст. 625 ЦК України застосовується судом за наявності порушення боржником будь-якого грошового зобов'язання. Грошовим є зобов'язання, виражене у грошових одиницях, що передбачає обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов'язку. Тобто грошовим є будь-яке зобов'язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов'язок боржника з такої сплати

Отже, обов'язок зі сплати 3% річних та інфляційних втрат виникає безпосередньо з Цивільного кодексу України.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку 3% річних судом та втрат від інфляції встановлено його арифметичну вірність (тобто помилок не виявлено).

Таким чином, заявлені позивачем вимоги про стягнення 3% та інфляційних втрат, які обґрунтовані нормою ст. 625 ЦК України, що підлягає застосуванню у разі порушення грошового зобов'язання, підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини другої статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Отже, обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

При зверненні до господарського суду прокуратурою сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3895 від 21.08.2025. Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою (а.с. 119, 123).

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача у сумі 2 422,40грн.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення 663,92грн - задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" (ідентифікаційний код 00191023; м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область; 50079) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (ідентифікаційний код 40075815; вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, м. Київ, 03150) 3% річних у розмірі 222,03грн (двісті двадцять дві гривні 03коп.), втрати від інфляції у розмірі 441,89грн (чотириста сорок одна гривня 89коп.) та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40коп.), видати наказ

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано - 24.11.2025

Суддя Н.М. Євстигнеєва

Попередній документ
132006650
Наступний документ
132006652
Інформація про рішення:
№ рішення: 132006651
№ справи: 904/4808/25
Дата рішення: 24.11.2025
Дата публікації: 25.11.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їхніх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення; перевезення, транспортного експедирування, з них; залізницею, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (23.11.2025)
Дата надходження: 27.08.2025
Предмет позову: стягнення 663,92грн