Постанова від 10.11.2025 по справі 910/1114/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2025 р. Справа№ 910/1114/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Євсікова О.О.

суддів: Корсака В.А.

Алданової С.О.

за участю:

секретаря судового засідання Лукінчук І.А.,

представників сторін:

від Товариства: Журкевич М.В. (в залі суду);

від Підприємства: Фартушна В.Л. (в залі суду);

розглянувши апеляційну скаргу Державного підприємства "Гарантований покупець"

на рішення Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 (повний текст складено 14.08.2025)

у справі № 910/1114/25 (суддя Селівон А.М.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Е-СЕЙФ СОСУЛІВКА"

до Державного підприємства "Гарантований покупець"

про стягнення 6 351 099,19 грн,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст і підстави вимог, що розглядаються.

У січні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Е-СЕЙФ СОСУЛІВКА" (далі - Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою, у якій просило стягнути з Державного підприємства "Гарантований покупець" (далі - Підприємство) 6 351 099,19 грн.

На обґрунтування заявлених вимог Товариство посилається на неналежне виконання Підприємством зобов'язань за договором №3132/07/24 від 26.02.2024 про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії в частині своєчасної оплати послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії.

У березні 2025 року Товариство подало заяву про зменшення суми позовних вимог, у якій повідомило, що 11.03.2025 Підприємство сплатило йому 2 074 186,98 грн за надані послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії за квітень 2024 року (платіжна інструкція №485 від 11.03.2025), тому станом на 19.03.2025 прострочена заборгованість Підприємства за надані у період травень 2024 року - червень 2024 року послуги за договором №2132/07/24 від 26.02.2024 складає 4 276 912,21 грн.

У травні 2025 року Товариство подало заяву про закриття провадження у справі в частині позовних вимог, у якій повідомило, що після відкриття провадження у справі Підприємство здійснило оплати за надані послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії: 25.04.2025 на суму 1 321 795,25 грн за послуги надані у травні 2024 року та 19.05.2025 на суму 159 683,27 грн за послуги у травні 2024 року (платіжними інструкціями №475106 та №480 460), а тому станом на 20.05.2025 прострочена заборгованість Підприємства за надані послуги складає 2 795 433,69 грн, а саме за актами приймання-передачі наданих послуг за травень 2024 року від 31.05.2024 на суму 947 731,93 грн та за червень 2024 року від 30.06.2024 на суму 1 487 701,76 грн. За таких підстав Товариство просить стягнути з Підприємства заборгованість за надані у період травень 2024 року - червень 2024 року послуги за договором №2132/07/24 від 26.02.2024 та закрити провадження в частині стягнення заборгованості у розмірі 3 555 665,50 грн.

Позиції учасників справи.

Підприємство у відзиві проти заявлених до нього вимог заперечило та зазначило, що зобов'язане здійснювати своєчасно та в повному обсязі оплату затвердженої Регулятором послуги за механізмом ринкової премії, що надається виробниками, яким встановлено «зелений» тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, згідно з п. 12 ч. 9 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії". Відповідач посилається на умови п. 2.1 договору, згідно з яким сторони визнають свої зобов'язання згідно з Законами України "Про ринок електричної енергії" та "Про альтернативні джерела енергії" та наголошує на тому, що розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яка є джерелом фінансування придбання послуги за механізмом ринкової премії, наданої ДП "Гарантований покупець" за квітень, травень, червень 2024 року на момент подачі позову Регулятором не затверджувався, а отже, факт відсутності затвердження вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "Гарантований покупець" за квітень, травень, червень 2024 року унеможливлює здійснення ним (Підприємством) розрахунку з Товариством. Посилаючись на зазначені обставини відповідач стверджує про ненастання строку розрахунків та передчасність позовних вимог.

Підприємство також відзначає, що з урахуванням введення з 24.02.2022 року воєнного стану в Україні через агресію Російської Федерації проти України та вважає, що зважаючи на важливість Гарантованого покупця для економіки України, беручи до уваги соціальну спрямованість його діяльності, особливо в період дії режиму воєнного стану, вбачається настання непереборної сили, що, на думку відповідача, унеможливлює стягнення з відповідача коштів. Підприємство зазначає, що про настання обставин непереборної сили воно повідомляло усіх своїх контрагентів, в т.ч. позивача, на своєму офіційному сайті.

Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 провадження в частині стягнення 3 555 665,50 грн боргу закрито у зв'язку з відсутністю предмета спору. Позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Підприємства на користь Товариства 2 795 433,69 грн та судовий збір у розмірі 33 545,20 грн.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та узагальнення її доводів.

Не погодившись з рішенням Господарського суду міста Києва від 28.05.2025, Підприємство звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, у якій просить оскаржуване рішення скасувати в задоволеній частині позовних вимог та ухвалити у цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог повністю.

На обґрунтування апеляційної скарги Підприємство посилається на порушенням судом норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права.

Скаржник вважає, що суд відхилив його доводи про наявність «відкладальної обставини» для здійснення розрахунків між сторонами, оскільки на момент подачі позову Регулятором не затверджувався розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яка є джерелом фінансування придбання послуги за механізмом ринкової премії, наданої ДП "Гарантований покупець" за квітень, травень, червень 2024 року.

Апелянт також відзначає наявність обставин непереборної сили та свою значущість для економіки України, що унеможливлюють стягнення з нього коштів.

Позиції учасників справи.

Товариство надало відзив на апеляційну скаргу, у якому проти доводів та вимог Підприємства заперечує та наводить власні доводи на їх спростування, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін як законне та обґрунтоване.

Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційної скарги по суті.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.09.2025 сформовано колегію у складі: головуючий суддя Євсіков О.О., судді Корсак В.А., Алданова С.О.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 08.09.2025 витребувано у Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/1114/25 та відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, які визначені главою 1 розділу IV ГПК України, за апеляційною скаргою Підприємства на рішення Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 до надходження матеріалів справи №910/1114/25.

18.09.2025 матеріали справи №910/1114/25 надійшли до Північного апеляційного господарського суду.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 29.09.2025 апеляційну скаргу Підприємства на рішення Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 залишено без руху. Надано Підприємству строк десять днів з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме для надання доказів сплати судового збору в сумі 62 897,26 грн у встановленому порядку. Попереджено Державне підприємство "Гарантований покупець", що у випадку неусунення у встановлений термін недоліків, апеляційну скаргу буде повернуто скаржнику.

01.10.2025 від скаржника на виконання вказаної ухвали надійшла заява про усунення недоліків з доданими до неї доказами сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі (платіжна інструкція № 722 (#1956466820101) від 27.06.2025).

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Підприємства на рішення Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 у справі №910/1114/25. Розгляд справи призначено на 20.10.2025. Запропоновано учасникам справи надати відзив на апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня вручення копії даної ухвали. Роз'яснено апелянту право подати до суду відповідь на відзив протягом десяти днів з дня вручення йому відзиву на апеляційну скаргу.

У судовому засіданні 20.10.2025 колегія суддів у судовому засіданні оголосила перерву до 10.11.2025 на підставі ст. 216 ГПК України.

Межі розгляду справи судом апеляційної інстанції.

Статтею 269 ГПК України встановлено межі перегляду справи в суді апеляційної інстанції.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1).

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2).

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3).

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції (ч. 5).

Обставини справи, встановлені судом першої інстанції, перевірені та додатково встановлені апеляційним господарським судом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №324 «Про утворення державних підприємств «Гарантований покупець» та «Оператор ринку» утворено ДП «Гарантований покупець», яке здійснює свою діяльність на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності зі здійснення функцій гарантованого покупця, виданої згідно постанови НКРЕКП від 25.06.2019 №1217.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 №455 затверджено Статут ДП "Гарантований покупець", відповідно до п. 5 якого підприємство утворено з метою забезпечення купівлі всієї електричної енергії, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (у разі використання гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим "зеленим" тарифом відповідно до законодавства, а також отримання прибутку від провадження господарської діяльності.

У свою чергу Товариство діє на підставі ліцензії №1654 від 06.08.2019 з виробництва електричної енергії, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (із змінами згідно Постанови №2504 від 26.11.2019) веде господарську діяльність з виробництва електричної енергії.

Наразі функції і повноваження Гарантованого покупця регламентуються Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) та Порядком купівлі Гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою від 26.04.2019 № 641 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 24.01.2024 № 178) (далі - Порядок № 641), який визначає: порядок купівлі-продажу гарантованим покупцем електричної енергії за «зеленим» тарифом у виробників, яким встановлено «зелений» тариф; порядок продажу за «зеленим» тарифом та обліку електричної енергії, виробленої активними споживачами, а також розрахунків за неї; розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що здійснюється гарантованим покупцем; порядок затвердження Регулятором розміру вартості послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел; розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що здійснюється постачальником універсальних послуг (далі - ПУП); порядок визначення вартості та сплати послуги за механізмом ринкової премії, та поширюється на виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом, продавців електричної енергії за «зеленим» тарифом, кандидатів у продавці за «зеленим» тарифом, переможців аукціону, продавців за механізмом ринкової премії, активних споживачів, гарантованого покупця, постачальників електричної енергії, що виконують функцію ПУП, оператора системи передачі (далі - ОСП), операторів систем розподілу, адміністратора комерційного обліку (далі - АКО), оператора ринку (далі - ОР) та організатора електронних аукціонів.

26.02.2024 Підприємство (гарантований покупець) та Товариство (продавець за механізмом ринкової премії) уклали договір №2132/24 про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії (далі - договір), за умовами п. 1.1 якого продавець за механізмом ринкової премії зобов'язаний надавати, а гарантований покупець зобов'язаний придбавати послугу із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії (далі - послуга) відповідно до умов цього договору та чинного законодавства, у т. ч. Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №641.

Розділами 2-11 договору сторони узгодили загальні умови договору, умови визначення вартості послуги за механізмом ринкової премії, права та обов'язки сторін, відповідальність сторін, обставини непереборної сили, вирішення спорів, інші умови, конфіденційність, термін дії договору та умови припинення - розірвання, тощо.

Відповідно до п. 1.4 договору для продавця за механізмом ринкової премії, що є виробником за «зеленим» тарифом, «зелений» тариф та надбавка до «зеленого» тарифу визначаються відповідно до рішень Регулятора про встановлення «зеленого» тарифу та надбавки до «зеленого» тарифу, прийнятих в установленому законодавством порядку.

Сторони визнають свої зобов'язання згідно із Законами України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) та "Про альтернативні джерела енергії", Порядком, Порядком проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, та керуються їх положеннями і положеннями законодавства України при виконанні цього договору (п. 2.1 договору).

Згідно з п. 2.2 договору придбання послуги гарантованим покупцем у продавця за механізмом ринкової премії здійснюється за цим договором.

Вартість послуги визначається відповідно до Закону та Порядку та сплачується гарантованим покупцем продавцю за механізмом ринкової премії або переможцем аукціону гарантованому покупцю у випадках, визначених цим договором, законом та Порядком (п. 2.3 договору).

Відповідно до п. 3.1 договору розрахунок вартості послуги здійснюється гарантованим покупцем відповідно до Порядку на підставі погодинних даних щодо обсягу відпущеної електричної енергії генеруючою одиницею, наданих адміністратором комерційного обліку, даних оператора ринку про середньозважені значення індексів піни на ринку «на добу наперед» для періоду базового навантаження за розрахунковий період (місяць) та місяць, який йому передує, середньозважених цін на ринку «на добу наперед» за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, даних організатора електронного аукціону про середньозважені значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону, крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та договорів купівлі-продажу електричної енергії, укладених за результатами проведення електронного аукціону у формі спеціальної сесії за розрахунковий період (місяць) та місяць, який йому передує, для періоду базового навантаження, а також даних ОСП щодо обсягів проданої за двосторонніми договорами, на ринку «на добу наперед», на внутрішньодобовому ринку у кожному розрахунковому періоді (годині), кожною генеруючою одиницею продавця за механізмом ринкової премії.

Згідно з п. 3.3 договору форма акта приймання-передачі наданих Послуг за механізмом ринкової премії, що сплачується гарантованим покупцем, визначена в додатку 1 до цього договору, а форма Акта корегування до акта приймання-передачі наданих Послуг за механізмом ринкової премії визначена в Додатку 2 до цього договору.

Оплата вартості Послуги здійснюється у порядку та строки, передбачені Порядком.

За умовами п. 10.1 договору для виробників за «зеленим тарифом» цей договір набирає чинності з дня його підписання сторонами і діє на строк дії «зеленого тарифу».

Договір підписаний представниками гарантованого покупця та продавця за механізмом ринкової премії та скріплений печатками сторін.

Товариство на виконання умов договору у період квітень 2024 року - червень 2024 року надало Підприємству послуги із забезпечення підтримки виробництва електричних енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії на загальну суму 6 351 099,19 грн, що підтверджується підписаними сторонами без зауважень із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису актами приймання - передачі наданих послуг:

- за квітень 2024 року від 30.04.2024 на суму 2 074 186,98 грн (Акт приймання-передачі послуги від 30.04.2024, вартість послуг без ПДВ 1 728 489, 15 грн, податок на додану вартість 345 697,83 грн);

- за травень 2024 року від 31.05.2024 на суму 2 429 210,45 грн (Акт приймання-передачі наданих послуг від 31.05.2024, вартість послуг без ПДВ 2 024 342,04 грн, податок на додану вартість 404 868, 41 грн);

- за червень 2024 року від 30.06.2024 на суму 1 847 701, 76 грн (Акт приймання - передачі послуги від 30.06.2024, вартість послуг без ПДВ 1 728 489, 15 грн, податок на додану вартість 345 697,83 грн).

17.07.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою №1331 затвердила розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії за період лютий-травень 2024 року:

- у лютому 2024 року - 880,93145 тис. грн (без ПДВ);

- у березні 2024 року - 13 229,07322 тис. грн (без ПДВ);

- у квітні 2024 року - 39 561,61345 тис. грн (без ПДВ);

- у травні 2024 року - 52 352,08214 тис. грн (без ПДВ),

09.10.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Постановою №1734 затвердила розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії за період червень 2024 року - 45 623,89529 тис. грн (без ПДВ).

Джерела права та мотиви, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови.

Частиною 1 ст. 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).

За визначенням ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Частиною 1 ст. 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Згідно зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зазначене також кореспондується зі ст. 525, 526 ЦК України, якими визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).

Суд встановив, що спірні правовідносини виникли між сторонами на підставі договору купівлі-продажу електричної енергії, виробленої продавцем за «зеленим тарифом».

Спірний правочин за своєю правовою природою є договором поставки.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Тлумачення наведених норм свідчить, що договір поставки товару за своєю правовою природою відноситься до двосторонніх, консенсуальних, оплатних договорів, укладення якого зумовлює взаємне виникнення у кожної зі сторін прав та обов'язків. У даних правовідносинах обов'язку продавця (постачальника) з передачі у власність (поставки) покупцю товару корелює обов'язок покупця з прийняття та оплати цього товару.

Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом.

Статтею 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначені спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, до яких належать, зокрема: забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії; виконання функцій постачальника універсальних послуг; виконання функцій постачальника "останньої надії"; надання послуг із забезпечення розвитку генеруючих потужностей; підвищення ефективності комбінованого виробництва електричної та теплової енергії. Спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії покладаються на гарантованого покупця, постачальників універсальних послуг, оператора системи передачі на строк застосування "зеленого" тарифу, строк дії підтримки виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, які за результатами аукціону набули право на підтримку. Для забезпечення загальносуспільних інтересів відповідно до частини третьої цієї статті Кабінет Міністрів України може покладати на учасників ринку інші спеціальні обов'язки з дотриманням норм цієї статті.

Частиною 2 ст. 65 цього ж Закону передбачено, що Гарантований покупець зобов'язаний купувати у суб'єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, всю відпущену електричну енергію, вироблену на включених до складу балансуючої групи гарантованого покупця об'єктах електроенергетики або чергах їх будівництва (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим їм "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу, обсяг якої не перевищує обсяг електричної енергії, який може бути відпущений відповідним об'єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом) у кожному розрахунковому періоді (годині), згідно із встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в ліцензії на виробництво електричної енергії. При цьому в кожному розрахунковому періоді (місяці) обсяг відпуску електричної енергії, виробленої на об'єкті електроенергетики або черзі його будівництва (пусковому комплексі) з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об'єкта згідно з показниками приладів обліку на власні потреби.

У разі перевищення обсягу електричної енергії, який може бути відпущений об'єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом), у кожному розрахунковому періоді (годині) згідно із встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в ліцензії на виробництво електричної енергії суб'єкта господарювання, якому встановлено "зелений" тариф, гарантований покупець здійснює придбання обсягу такого перевищення за ціною вартості позитивного небалансу, яка склалася за відповідний розрахунковий період (годину), відповідно до правил ринку.

Гарантований покупець зобов'язаний купувати електричну енергію, вироблену генеруючими установками активних споживачів, у тому числі енергетичних кооперативів, встановлена потужність яких не перевищує 150 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими активними споживачами.

Особливості розрахунків гарантованого покупця за електричну енергію, вироблену на об'єкті електроенергетики з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро, міні- та малими гідроелектростанціями), до електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення якого приєднано електроустановки власного споживання або пов'язаних осіб відповідно до статті 25 цього Закону, встановлюються частиною одинадцятою цієї статті.

У разі перевищення обсягів споживання над обсягами відпуску електричної енергії у виробника, якому встановлено "зелений" тариф, або об'єкта електроенергетики, черги будівництва (пускового комплексу) такого виробника, що входить до балансуючої групи гарантованого покупця, за розрахунковий період (місяць) такий виробник сплачує послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії щодо обсягів такого перевищення відповідно до кодексу системи передачі та кодексу систем розподілу.

Відповідно до ч. 4 ст. 65 Закону України «Про ринок електричної енергії» придбання послуги за механізмом ринкової премії здійснюється гарантованим покупцем на підставі договору про надання послуги за механізмом ринкової премії. Розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, затверджується Регулятором.

Гарантований покупець зобов'язаний придбавати у виробників, яким встановлено «зелений» тариф, якщо об'єкти електроенергетики або черги їх будівництва (пускові комплекси) не перебувають у балансуючій групі гарантованого покупця та щодо таких об'єктів укладено договір про надання послуги за механізмом ринкової премії, та виробників, які за результатами аукціону набули право на підтримку, послугу за механізмом ринкової премії із забезпечення збільшення частки виробництва енергії з альтернативних джерел енергії, якщо такі виробники уклали з ним договір про надання послуги за механізмом ринкової премії (п. 4 ч. 9 ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії» «зелений» тариф - спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об'єктах електроенергетики, зокрема на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).

Суд встановив, що 26.02.2024 Підприємство (гарантований покупець за договором) та Товариство (продавець за механізмом ринкової премії за договором, позивач у справі) уклали договір про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії, за умовами п. 1.1 якого продавець за механізмом ринкової премії зобов'язаний надавати, а гарантований покупець зобов'язаний придбавати послугу із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії відповідно до умов цього договору та чинного законодавства, у т.ч. Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №641 (далі - Порядок №641).

Згідно з п. 1.3 Порядку №641 механізм ринкової премії - система стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, за якою гарантований покупець виплачує суб'єктам господарювання, яким встановлено «зелений» тариф, та суб'єктам господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, різницю між розміром «зеленого» тарифу або аукціонної ціни з урахуванням надбавки до нього (неї) та розрахунковою ціною.

Відповідно до п. 12.14 Порядку №641 гарантований покупець не пізніше 5 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, здійснює розрахунок вартості послуги за механізмом ринкової премії у розрахунковому місяці та направляє продавцям за механізмом ринкової премії підписані зі своєї сторони два примірники акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії.

Після отримання акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії продавець за механізмом ринкової премії у дводенний строк направляє гарантованому покупцю примірник акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії, підписаний зі своєї сторони уповноваженою особою із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису. Гарантований покупець упродовж двох днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії підписує його із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису та надсилає продавцю за механізмом ринкової премії (п. 12.15 Порядку).

Згідно з п. 12.19 Порядку №641 гарантований покупець не пізніше 18 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, забезпечує подання Регулятору для затвердження розміру вартості послуги за механізмом ринкової премії, погодженого ОСП.

Гарантований покупець щомісяця не пізніше 25 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), здійснює 100% оплату вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається продавцями за механізмом ринкової премії (п. 12.20. Порядку №641).

Отже, обов'язок Гарантованого покупця з оплати 100% вартості відпущеної продавцем за «зеленим» тарифом електричної енергії відносно кожного попереднього розрахункового періоду можливий лише після настання останньої з наведених нижче обставин:

- отримання Гарантованим покупцем підписаного продавцем акта купівлі продажу електроенергії:

- оприлюднення рішення Регулятором щодо затвердження розміру вартості послуги, наданої Гарантованим покупцем у розрахунковому місяці.

Суд встановив, що у період квітень 2024 року - червень 2024 року Товариство надало гарантованому покупцю послуги із забезпечення підтримки виробництва електричних енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії на загальну суму 6 351 099,19 грн, що підтверджується підписаними сторонами без зауважень із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису актами приймання - передачі наданих послуг:

- за квітень 2024 року від 30.04.2024 на суму 2 074 186,98 грн (Акт приймання-передачі послуги від 30.04.2024, вартість послуг без ПДВ 1 728 489,15 грн, ПДВ 345 697,83 грн);

- за травень 2024 року від 31.05.2024 на суму 2 429 210,45 грн (Акт приймання-передачі наданих послуг від 31.05.2024, вартість послуг без ПДВ 2 024 342,04 грн, ПДВ 404 868, 41 грн);

- за червень 2024 року від 30.06.2024 на суму 1 847 701,76 грн (Акт приймання - передачі послуги від 30.06.2024, вартість послуг без ПДВ 1 728 489,15 грн, ПДВ 345 697,83 грн).

Будь-які заперечення щодо повного та належного надання послуг з боку гарантованого покупця відсутні. Докази пред'явлення Підприємством заперечень щодо якості та обсягів наданих послуг та відмови від приймання наданих Товариством послуг за договором, а також претензій щодо повного та належного виконання Товариством умов договору в частині, зазначеній у вказаних актах, до суду не надходило.

А отже, за відсутності будь-яких претензій /зауважень Підприємства щодо змісту актів приймання-передачі наданих послуг, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що Товариство виконало свої зобов'язання за договором в частині надання послуг із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, в обсягах, зазначених у актах приймання-передачі наданих послуг, а Підприємство, у свою чергу, прийняло надані послуги у цих обсягах без будь-яких зауважень.

Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №1331 від 17.07.2024 та №1734 від 09.10.2024 затверджено розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії за період лютий-травень 2024 року та за червень 2024 року відповідно: у лютому 2024 року - 880,93145 тис. грн (без ПДВ); у березні 2024 року - 13 229,07322 тис. грн (без ПДВ); у квітні 2024 року - 39 561,61345 тис. грн (без ПДВ); у травні 2024 року - 52 352,08214 тис. грн (без ПДВ), у червні 2024 року - 45 623,89529 тис. грн (без ПДВ).

У відзиві на позовну заяву та у апеляційній скарзі Підприємство наголошувало на тому, що станом на дату подання Товариством позову у цій справі Регулятор не затверджував розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яка є джерелом фінансування придбання послуги за механізмом ринкової премії, наданої ДП «Гарантований покупець» за квітень, травень, червень 2024 року.

З огляду на такі доводи Підприємства колегія суддів звертається до висновків Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 15.07.2025 у cправі №910/11863/24.

У цій постанові Верховний Суд виснував таке.

7.15. Так, Закон України «Про ринок електричної енергії» наділяє виробника електричної енергії правом на своєчасне та у повному обсязі отримання коштів за продану ним електричну енергію (пункт 2 частини третьої статті 30 Закону), а гарантованого покупця обов'язком здійснювати своєчасно та в повному обсязі оплату затвердженої Регулятором послуги за механізмом ринкової премії, що надається виробниками, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку (пункт 12 частини дев'ятої статті 65 Закону).

7.16. Так, згідно з положеннями частини першої статті 65 Закон України, Кабінет Міністрів України з метою забезпечення загальносуспільних інтересів та виконання гарантій держави щодо купівлі всієї електричної енергії, виробленої на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим "зеленим" тарифом, придбання послуги за механізмом ринкової премії, що надається суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо об'єкт електроенергетики або черга будівництва електричної станції (пусковий комплекс) такого виробника виключений за його заявою з балансуючої групи гарантованого покупця, та суб'єктами господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, визначає суб'єкта господарювання державного сектору економіки для виконання функцій гарантованого покупця електричної енергії. Фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється в межах кошторису, що затверджується Регулятором.

7.17. Відповідно до положень частини четвертої статті 65 цього Закону гарантований покупець зобов'язаний придбавати у суб'єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо об'єкт електроенергетики або черга будівництва (пусковий комплекс) такого виробника за його заявою виключені з балансуючої групи гарантованого покупця, та у суб'єктів господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, послугу за механізмом ринкової премії протягом всього строку застосування "зеленого" тарифу суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, або строку дії підтримки суб'єктів господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, за умови що такі суб'єкти господарювання уклали з гарантованим покупцем договір про надання послуги за механізмом ринкової премії. Послуга придбавається за обсяг електричної енергії, виробленої на об'єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями) та проданої за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку у кожному розрахунковому періоді (годині), який не перевищує обсяг електричної енергії, що може бути відпущений відповідним об'єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом), згідно із встановленою потужністю електрогенеруючого обладнання, зазначеною в ліцензії на виробництво електричної енергії. Обсяг виробленої та проданої такої електричної енергії у встановленому періоді (місяці) визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об'єкта електроенергетики згідно з показниками приладів обліку на власні потреби.

Придбання послуги за механізмом ринкової премії здійснюється гарантованим покупцем на підставі договору про надання послуги за механізмом ринкової премії.

Вартість послуги за механізмом ринкової премії за розрахунковий період (місяць) для кожного об'єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу) визначається в такій послідовності:

1) визначається розрахункова ціна шляхом обрання максимального значення з двох показників: середньозваженого значення індексів ціни на ринку "на добу наперед" для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України" та середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 цього Закону, крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, для періоду базового навантаження в торговій зоні "ОЕС України";

2) якщо за результатом визначення розрахункової ціни згідно з пунктом 1 цієї частини максимальним значенням виявиться середньозважене значення індексів ціни на ринку "на добу наперед" для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України", вартість послуги за механізмом ринкової премії за розрахунковий період (місяць) для кожного об'єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу) визначається як сума за розрахунковий період (місяць) добутків погодинного обсягу електричної енергії, виробленої та проданої суб'єктом господарювання на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та за двосторонніми договорами, та різниці між розміром "зеленого" тарифу або аукціонної ціни з урахуванням надбавки до нього (неї), встановленого (визначеної) для об'єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу) відповідно до Закону України «Про альтернативні джерела енергії», і середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України";

3) якщо за результатом визначення розрахункової ціни згідно з пунктом 1 цієї частини максимальним значенням виявиться середньозважене значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 цього Закону, крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, для періоду базового навантаження в торговій зоні "ОЕС України", то вартість послуги за механізмом ринкової премії за розрахунковий період (місяць) для кожного об'єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу) визначається як сума за розрахунковий період (місяць) добутків погодинного обсягу електричної енергії, виробленої та проданої суб'єктом господарювання на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та за двосторонніми договорами, та різниці між розміром "зеленого" тарифу або аукціонної ціни з урахуванням надбавки до нього (неї), встановленого (визначеної) для об'єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу) відповідно до Закону України «Про альтернативні джерела енергії», і співвідношення середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладаються на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 цього Закону, крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, для періоду базового навантаження в торговій зоні "ОЕС України" до середньозваженого значення індексів ціни на ринку "на добу наперед" для періоду базового навантаження в торговій зоні "ОЕС України" за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, помноженого на середньозважену ціну на ринку "на добу наперед" за відповідну годину за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України".

Розрахунок вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, якщо об'єкт електроенергетики або черга будівництва (пусковий комплекс) такого виробника виключені за його заявою з балансуючої групи гарантованого покупця, та суб'єктами господарювання, які за результатами аукціону набули право на підтримку, здійснюється гарантованим покупцем відповідно до затвердженого Регулятором порядку визначення вартості та сплати послуги за механізмом ринкової премії, що надається гарантованому покупцю такими суб'єктами господарювання.

Розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, затверджується Регулятором.

Якщо розмір розрахункової ринкової ціни у встановленому періоді перевищує розмір аукціонної ціни з урахуванням надбавки до нього (неї), встановленого для відповідного об'єкта електроенергетики або черги його будівництва (пускового комплексу), суб'єкт господарювання, що виробляє електричну енергію на такому об'єкті електроенергетики або черзі його будівництва (пусковому комплексі), сплачує гарантованому покупцю вартість послуги за механізмом ринкової премії для відпущеної електричної енергії відповідним об'єктом електроенергетики або чергою його будівництва (пусковим комплексом) у встановленому періоді.

7.18. Згідно з положеннями частини п'ятої статті 65 статті 65 Закону України «Про ринок електричної енергії» гарантований покупець здійснює оплату вартості електричної енергії, купленої за "зеленим" тарифом, з урахуванням вимог частини другої цієї статті, на підставі даних комерційного обліку, отриманих від адміністратора комерційного обліку, у порядку та строки, визначені відповідними договорами.

Гарантований покупець здійснює оплату вартості електричної енергії, купленої за "зеленим" тарифом, та вартості послуги за механізмом ринкової премії, пропорційно до вартості куплених обсягів електричної енергії за "зеленим" тарифом та вартості послуги за механізмом ринкової премії.

7.19. Водночас частина шоста статті 65 цього Закону містить припис, що порядок купівлі гарантованим покупцем електричної енергії за "зеленим" тарифом, порядок визначення вартості та сплати послуги за механізмом ринкової премії, що надається гарантованому покупцю суб'єктами господарювання, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, визначається порядком купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, що затверджується Регулятором.

7.20. Порядок купівлі електричної енергії за механізмом ринкової премії суб'єктам господарювання, яким встановлено "зелений" тариф або які за результатами аукціону набули право на підтримку, затверджено постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641. У абзаці 9 пункту 1.3 якого (в редакції, чинній на момент існування спірних відносин) наведено визначення, зокрема, що продавець за механізмом ринкової премії - переможець аукціону або виробник за "зеленим" тарифом, генеруючі одиниці якого виключені з балансуючої групи гарантованого покупця та який уклав з гарантованим покупцем договір про надання послуги за механізмом ринкової премії щодо таких генеруючих одиниць.

7.21. Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 Порядку № 641 для надання послуги за механізмом ринкової премії між гарантованим покупцем та переможцем аукціону або виробником за "зеленим" тарифом укладається договір про надання послуги за механізмом ринкової премії, форма якого затверджена цією постановою. Переможець аукціону укладає з гарантованим покупцем договір про надання послуги за механізмом ринкової премії за процедурою, визначеною порядком проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.

7.22. У розділі 8 Порядку № 641 урегульовано порядок обліку електричної енергії, купленої-проданої у продавців за "зеленим" тарифом та продавців за механізмом ринкової премії. Зокрема, адміністратор комерційного обліку (АКО) не пізніше 09 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, надає гарантованому покупцю дані відпуску та відбору електричної енергії по кожній генеруючій одиниці, зокрема погодинні обсяги відпуску та відбору електричної енергії кожною генеруючою одиницею, обсяг відпуску/відбору електричної енергії установкою зберігання, що приєднана до технологічних електричних мереж генеруючої одиниці, та обсяг споживання електроустановками власного споживання або пов'язаних осіб, приєднаних до електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення генеруючої одиниці з урахуванням положень статті 25 Закону. Відповідний оператор системи зобов'язаний своєчасно інформувати гарантованого покупця про здійснення приєднань електроустановок власного споживання або пов'язаних осіб, приєднаних до електричних мереж внутрішнього електрозабезпечення генеруючої одиниці, з урахуванням положень статті 25 Закону. Для забезпечення здійснення авансових платежів АКО не пізніше другого робочого дня після завершення кожної декади місяця надає гарантованому покупцю дані про погодинні обсяги відпуску та відбору електричної енергії кожною генеруючою одиницею продавців за "зеленим" тарифом, що входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця. Обсяг відпуску електричної енергії генеруючими одиницями продавців за "зеленим" тарифом за розрахунковий місяць визначається за вирахуванням загального обсягу витрат електричної енергії на власні потреби (у тому числі обсяг відбору електричної енергії установкою зберігання, що приєднана до технологічних електричних мереж генеруючої одиниці продавця за "зеленим тарифом", обсяг споживання електричної енергії електроустановками продавців за "зеленим" тарифом, зокрема струмоприймачами інших площадок вимірювання, приєднаних до генеруючих одиниць для забезпечення власного споживання або споживання пов'язаних осіб з урахуванням положень статті 25 Закону) в електричній енергії відповідної генеруючої одиниці, спожитої з мереж, до яких приєднано таку генеруючу одиницю. Відбір електричної енергії установкою зберігання енергії, що приєднана до технологічних електричних мереж генеруючої одиниці, може здійснюватися виключно від власних генеруючих установок (пункти 8.1 - 8.4 Порядку).

7.23. Главою 12 Порядку № 641 урегульовано порядок визначення вартості та сплати послуги за механізмом ринкової премії. Зокрема, гарантований покупець придбаває послугу за механізмом ринкової премії на підставі укладеного договору про надання послуги за механізмом ринкової премії (пункт 12.1).

7.24. Вартість послуги за механізмом ринкової премії, щодо якої здійснюється оплата продавцю за механізмом ринкової премії, визначається за кожний розрахунковий місяць, виходячи з:

обсягу електричної енергії, відпущеної генеруючими одиницями продавця за механізмом ринкової премії, щодо яких укладено договір про надання послуги за механізмом ринкової премії;

обсягу проданої та купленої електричної енергії за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед" та на внутрішньодобовому ринку;

середньозваженого значення індексів ціни за двосторонніми договорами, що укладені на виконання пунктів 6 і 6-1 частини другої статті 66 Закону, крім договорів, що укладаються для виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії та договорів купівлі-продажу електричної енергії, укладених за результатами проведення електронного аукціону у формі спеціальної сесії для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України";

середньозваженого значення індексів ціни на ринку «на добу наперед» для періоду базового навантаження за розрахунковий місяць та місяць, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України";

середньозваженої ціни на ринку "на добу наперед" за відповідну розрахункову годину розрахункового місяця та місяця, який йому передує, у торговій зоні "ОЕС України";

розміру аукціонної ціни, визначеної за результатами аукціону з розподілу квоти підтримки, або "зеленого" тарифу та надбавки до неї (нього) для такої генеруючої одиниці.

При визначенні вартості послуги за механізмом ринкової премії, придбаної гарантованим покупцем у переможця аукціону за договором про надання послуги за механізмом ринкової премії, аукціонна ціна або її частка, що зафіксована у євро, перераховується гарантованим покупцем у національну валюту за середнім офіційним валютним курсом Національного банку України за розрахунковий період (місяць). У разі наявності частки аукціонної ціни, зафіксованої у національній валюті, при укладанні договору вона визначається за офіційним валютним курсом Національного банку України на дату укладення договору (пункт12.2.).

7.25. Гарантований покупець кожного останнього робочого дня місяця, з метою отримання даних щодо обсягів електричної енергії, реалізованої продавцем за механізмом ринкової премії, надає оператору системи передачі актуальний перелік генеруючих одиниць продавців за механізмом ринкової премії, щодо яких укладено договір про надання послуги за механізмом ринкової премії (пункт 12.3.).

7.26. Відповідно до пункту 12.6. Порядку № 641 для розрахунку вартості послуги за механізмом ринкової премії за розрахунковий місяць оператор системи передачі кожного другого робочого дня місяця, наступного за розрахунковим, визначає та надає гарантованому покупцю за підписом КЕП уповноваженої особи такі дані:

1) різницю між обсягами електричної енергії, проданої та купленої за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку продавцем за механізмом ринкової премії, для генеруючих одиниць продавців за механізмом ринкової премії, щодо яких укладено договір про надання послуги за механізмом ринкової премії, відповідно до переліку, який наданий гарантованим покупцем відповідно до пункту 12.3 цієї глави;

2) сертифіковані погодинні дані комерційного обліку відпуску електричної енергії по всіх генеруючих одиницях кожного продавця за механізмом ринкової премії, перелік яких наданий гарантованим покупцем відповідно до пункту 12.3 цієї глави, у розрізі генеруючих одиниць;

3) різницю між обсягами електричної енергії, проданої та купленої за двосторонніми договорами, на ринку "на добу наперед", на внутрішньодобовому ринку для генеруючих одиниць продавців за механізмом ринкової премії за розрахункову годину відповідно до пункту 12.9 цієї глави.

7.27. Згідно з пунктом 12.14. Порядку № 641 гарантований покупець не пізніше 5 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, здійснює розрахунок вартості послуги за механізмом ринкової премії у розрахунковому місяці та направляє продавцям за механізмом ринкової премії підписані зі своєї сторони два примірники акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії.

7.28. Після отримання акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії продавець за механізмом ринкової премії у дводенний строк направляє гарантованому покупцю примірник акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії, підписаний зі своєї сторони уповноваженою особою із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису.

Гарантований покупець упродовж двох днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії підписує його із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису та надсилає продавцю за механізмом ринкової премії.

Продавець за механізмом ринкової премії впродовж двох днів з дня отримання акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії надсилає гарантованому покупцю зазначений акт приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії, підписаний зі своєї сторони із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису, або вмотивовану відмову від підписання. До здійснення подальшого коригування обсяг та вартість визначається за даними, зазначеними у відповідному акті коригування.

Вмотивована відмова від підписання акта приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії має містити вичерпний перелік підстав, з яких продавець за механізмом ринкової премії відмовляється підписувати акт, та альтернативний розрахунок.

Якщо продавець за механізмом ринкової премії протягом двох днів з дня направлення акта приймання передачі послуги за механізмом ринкової премії не направив до гарантованого покупця підписаний примірник акта, не надав вмотивовану відмову від підписання акта та впродовж 30 днів не ініціював спір відповідно до норм чинного законодавства, то такий акт приймання-передачі послуги за механізмом ринкової премії вважається підписаним продавцем за механізмом ринкової премії (пункт 12.15 Порядку № 641).

7.29. У пункті 12.16. Порядку № 641 визначено, що не пізніше 8 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, гарантований покупець надає розрахунок розміру вартості послуги за механізмом ринкової премії на погодження ОСП.

7.30. ОСП забезпечує перевірку розрахунку вартості послуги за механізмом ринкової премії. За результатами перевірки ОСП погоджує розрахунок вартості послуги за механізмом ринкової премії, наданий гарантованим покупцем, або надає до нього зауваження (пункт 12.17. цього Порядку).

7.31. Гарантований покупець упродовж двох днів здійснює аналіз наданих ОСП зауважень та забезпечує повторне погодження розрахунку вартості послуги за механізмом ринкової премії (пункт 12.18. Порядку № 641).

7.32. Згідно з положеннями пункту 12.19. Порядку № 641 гарантований покупець не пізніше 18 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, забезпечує подання Регулятору для затвердження розміру вартості послуги за механізмом ринкової премії, погодженого ОСП.

7.33. Відповідно до пункту 12.20. Порядку гарантований покупець щомісяця не пізніше 25 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), здійснює 100% оплату вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається продавцями за механізмом ринкової премії.

7.34. Отже, наведені вище положення глави 12 Порядку № 641 дають підстави для висновку, що гарантований покупець здійснює оплату продавцю за механізмом ринкової премії, в тому числі й позивачу, щомісяця не пізніше 25 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем).

7.35. При цьому, як встановили суди, у пункті 2.3 Договору міститься відсильна норма, відповідно до якої вартість послуги визначається відповідно до закону та Порядку № 641 та сплачується гарантованим покупцем продавцю за механізмом ринкової премії або переможцем аукціону гарантованому покупцю у випадках, визначених цим договором, законом та Порядком.

7.36. Отже, строк остаточного розрахунку за надану послугу відповідного періоду, сторони, в тому числі керуючись і принципом свободи договору, визначили з вказівкою на подію, яка має неминуче настати (не пізніше 25 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем) із посиланням саме на пункт 12.20. Порядку № 641.

7.37. Суд наголошує, що відповідно до частини першої статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

7.38. Водночас, вільне тлумачення скаржником положень пункту 12 частини дев'ятої статті 65 Закону України «Про ринок електричної енергії» не спростовує обґрунтованих висновків судів про те, що відповідач має обов'язок сплатити 100% вартості послуги за механізмом ринкової премії за розрахунковий місяць не пізніше 25 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем).

Суд першої інстанції надав належну оцінку доводам скаржника, який, заперечуючи проти позовних вимог, зазначав про ненастання строку оплати наданих Товариством за договором послуг, посилаючись на те, що розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, яка є джерелом фінансування придбання послуги за механізмом ринкової премії, наданої ДП «Гарантований покупець» за квітень - червень 2024 року Регулятором не затверджувався, що є відкладальною обставиною в розумінні законодавства та унеможливлює здійснення відповідачем розрахунку з позивачем відповідно до Закону та Порядку, позаяк у відповідача не настав строк розрахунків за надану послугу згідно договору.

Так, у договорі сторони погодили, що відповідно до п. 12.20 Порядку гарантований покупець щомісяця не пізніше 25 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), здійснює 100 % оплату вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається продавцями за механізмом ринкової премії.

Отже, оскільки у актах приймання-передачі наданих послуг, які є невід'ємною частиною договору та підписані без зауважень, сторони погодили вартість фактично наданих послуг за договором, відповідач зобов'язаний був здійснити розрахунки з позивачем за надані за договором послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії в наступні строки: за квітень 2024 року у строк до 27.05.2024 включно; за травень 2024 року у строк до 25.06.2024; за червень 2024 року до 25.07.2024 включно.

При цьому ані умовами договору, ані Порядком № 641 оплата послуг із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії не ставиться в залежність від дати затвердження Регулятором розміру вартості цієї послуги, як про це стверджує Підприємство.

Окрім цього, відповідач не довів належними засобами доказування, що внаслідок затвердження Регулятором розміру вартості послуги за механізмом ринкової премії, придбаної ДП «Гарантований покупець», розмір вартості наданих послуг за договором зазнав змін (в бік зменшення або збільшення), а тому суд не прийняв заперечення відповідача проти позову у відповідній частині.

Суд першої інстанції наголосив, що незважаючи на те, що розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії відповідачу було затверджено у липні 2024 року та у жовтні 2024 року, відповідач згідно з умовами Договору повністю заборгованість перед позивачем так і не погасив, в т.ч. станом на час розгляду справи по суті.

Крім того, відсутність затвердженого Регулятором розміру вартості отриманої послуги не спростовує можливість відповідача здійснити її розрахунок згідно з положеннями розділу 12 Порядку № 641, та, окрім цього, у подальшому після затвердження її розміру Регулятором здійснити відповідні корегування згідно з положеннями пункту 12.22 Порядку № 641, а тому зазначені доводи відповідача суд відхилив як необґрунтовані.

У свою чергу, зважаючи на відсутність будь-яких заперечень відповідача щодо визначення розміру заборгованості за договором на час розгляду даної справи, суд здійснював розгляд справи, виходячи з наявних матеріалів та визначав розмір заборгованості за надані послуги за договором на підставі наданих позивачем доказів.

Суд також встановив, що після відкриття провадження у справі №910/1114/25 ухвалою від 17.02.2025 та під час судового розгляду справи Підприємство оплатило надані Товариством послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії за договором на суму 3 555 665,50 грн (2 074 186 98 грн платіжним дорученням №458449 від 11.03.2025, 1 321 795,25 грн платіжним дорученням №475 106 від 25.04.2025, 159 683,27 грн платіжним дорученням №480 460 від 19.05.2025).

За таких обставин суд першої інстанції на підставі п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України закрив провадження у справі в частині вимог Товариства про стягнення з Підприємства 3 555 665,50 грн боргу у зв'язку з відсутністю предмета спору.

Щодо доводів Підприємства про наявність обставин непереборної сили як на підставу неможливості виконання зобов'язань за договором суд зазначає таке.

Згідно зі ст. 218 ГК України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Узагальнюючими обставинами непереборної сили є їх об'єктивна і абсолютна дія, яка розповсюджується на невизначене коло осіб та неможливість передбачення та відвернення цих обставин. До таких обставин відносяться перш за все природні та техногенні явища катастрофічного характеру (землетрус, повінь, пожежі тощо), а також соціальні явища (війни, страйки, акти владних органів тощо).

У п. 1 ч. 1 ст. 263 ЦК України наведено ознаки непереборної сили та визначено, що непереборна сила - це надзвичайна або невідворотна за даних умов подія. Частина 2 ст. 218 ГК України також містить визначення непереборної сили як надзвичайних і невідворотних обставин.

Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов'язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п. 38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20).

Виходячи з аналізу статті 218 Господарського кодексу України звільнення сторони від відповідальності у разі настання обставин непереборної сили (форс-мажору) відбувається за умови, якщо дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання договірних зобов'язань.

При цьому, сторона, яка не виконує зобов'язання, повинна довести існування конкретних обставин, які мають непереборний характер і які унеможливили виконання зобов'язання. І кожен такий випадок має оцінюватись судом незалежно від наявності засвідчених компетентним органом обставин непереборної сили.

Разом з тим, у вирішенні питання щодо впливу обставин непереборної сили має бути підтверджено не факт настання таких обставин, а саме їхня здатність впливати на реальну можливість виконання зобов'язання.

У постановах від 25.01.2022 у справі №904/3886/21 та від 30.11.2021 у справі №913/785/17 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду виснував, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і під час їх виникнення сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов'язання, повинна довести не тільки наявність таких обставин, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов'язання.

Також доведення наявності обставин непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона повинна довести не тільки наявність таких обставин, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання зобов'язання; доведення наявності обставин непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 15.06.2018 у справі № 915/531/17, від 26.05.2020 у справі № 918/289/19, від 17.12.2020 у справі № 913/785/17.

Наразі, введення воєнного стану на території України є форс-мажором та є підставою для звільнення від відповідальності за порушення Договору, але тільки в тому випадку, якщо саме ця обставина стала підставою для невиконання договірних зобов'язань.

Суд встановив, що відповідач є господарюючим суб'єктом і несе відповідний ризик під час здійснення своєї господарської діяльності.

Суд наголошує, що відповідно до ст. 42 ГК України підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Згідно зі ст. 44 ГК України підприємництво здійснюється на основі, зокрема комерційного розрахунку та власного комерційного ризику.

Тобто відповідач, здійснюючи свою господарську діяльність, однією зі складових якої є укладення господарських договорів, мав передбачити пов'язані із цим ризики, зокрема, наявність реальної можливості виконання умов спірного Договору в частині своєчасної поставки товару, у тому числі, з урахуванням обставин укладання Договору під час дії на території України воєнного стану, у зв'язку з чим відповідач мав усвідомлювати, що під час виконання Договору можуть мати місце певні обставини (як-то ракетні обстріли енергетичної інфраструктури України, тривалі повітряні тривоги, введення комендантської години, перебої з електропостачанням та постачанням пальним тощо), пов'язані з широкомасштабною триваючою військовою агресією російської федерації проти України.

Окрім цього, як зміст розділу 6 договору свідчить, що сторони узгодили умови звільнення від відповідальності внаслідок дії непереборної сили (форс - мажорних обставин), тобто надзвичайних і невідворотних обставин.

Відповідно до п. 6.1 Договору обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами цього договору, обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожі атаки, військове ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув грунту, інші стихійні лиха, що спричиняють неможливість виконання однією зі сторін зобов'язань за цим договором.

За умовами п. 6.2 Договору при настанні обставин непереборної сили сторони звільняються від відповідальності за невиконання зобов'язань за цим договором на термін дії обставин непереборної сили та усунення їх наслідків.

Згідно з п. 6.3. Договору наявність обставин непереборної сили підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або її територіальних підрозділів відповідно до законодавства.

Пунктом 6.4. Договору передбачено, що потерпіла сторона негайно надсилає будь-яким доступним засобом зв'язку повідомлення іншій стороні про подію, що оголошується обставиною непереборної сили, і якомога швидше подає інформацію про вжиті заходи щодо усунення наслідків цієї події.

Так, Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) на своєму сайті в мережі Інтернет розмістила лист №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, що адресований Всім кого це стосується, згідно якого на підставі ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Водночас вказаний лист носить загальний інформаційний характер та є лише одним з документів, необхідних для доведення форс-мажору та припинення відповідальності за невиконані зобов'язання під час дії обставин форс-мажору, які стороні потрібно довести під час судового спору, оскільки констатує абстрактний факт без доведення причинно-наслідкового зв'язку у конкретному зобов'язанні. Неможливість виконання договірних зобов'язань особа повинна підтверджувати документально в залежності від її дійсних обставин, що унеможливлюють виконання на підставі вимог законодавства.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про торгово-промислові палати України" Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Згідно зі ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати України" Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Тобто, форс-мажорні обставини засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб по кожному окремому договору та/чи за іншим зобов'язанням/обов'язком, зважаючи на законодавчі чи інші нормативні акти, виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.

Суд наголошує, що звернення суб'єктів господарської діяльності до ТПП за отриманням сертифіката для засвідчення форс-мажорних обставин є правом, а не обов'язком, але сертифікат є належним доказом засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до законодавства України.

Отже, з метою засвідчення дії форс-мажорних обставин відповідач мав звернутися у встановленому законом порядку до ТПП, де пройти процедуру засвідчення форс-мажору згідно з регламентом ТПП.

Однак, відповідач такі дії не вчинив, відповідного Сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо неможливості виконання ним зобов'язань з оплати послуг за договором суду не надав.

Окрім цього, будь-яких доказів звернення до позивача у відповідності з умовами п. 6.4 договору з повідомленням про неможливість вчасного виконання зобов'язань за договором в частині оплати послуг відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять.

Крім того, існування обставин непереборної сили (форс-мажору) може звільнити відповідача лише від штрафних санкцій (пені) за прострочення оплати послуг у встановлений договором строк, але не від виконання зобов'язання з оплати послуг за договором (самого обов'язку здійснити оплату).

Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають застосуванню у спірних правовідносинах, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимога Товариства про стягнення з Підприємства 2 795 433,69 грн (6 351 099,19 - 3 555 665,50) боргу за надані за договором послуги підлягає задоволенню.

Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги.

Як зазначено у п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Суду у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010).

Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, №63566/00, §23, ЄСПЛ, від 18.07.2006).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 276 ГПК України).

Судові витрати.

У зв'язку з відсутністю підстав для задоволення апеляційної скарги витрати за її подання відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на апелянта.

Керуючись ст. 74, 129, 269, 275-277, 281-284 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Гарантований покупець" на рішення Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 у справі №910/1114/25 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 28.05.2025 у справі №910/1114/25 залишити без змін.

3. Судові витрати, пов'язані з поданням апеляційної скарги, покласти на скаржника.

4. Справу повернути до суду першої інстанції.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та в строк, передбачені ст. 287 - 289 ГПК України.

Повний текст постанови складено 24.11.2025 після повернення колегії суддів з відрядження, пов'язаного з підвищенням кваліфікації.

Головуючий суддя О.О. Євсіков

Судді В.А. Корсак

С.О. Алданова