печерський районний суд міста києва
Справа № 757/37219/25-п
14 жовтня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Гридасова А.М., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
До суду надійшли протоколи про адміністративні правопорушення № 3837 від 31.07.2025, № 3838 від 31.07.2025, суть, яких зводиться до того, що:
ОСОБА_1 , головний спеціаліст відділу документального забезпечення та контролю управління персоналом та забезпечення діяльності Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, будучи державним службовцем 9 рангу в межах категорії «В» посад державної служби являючись суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на яку поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII Закону №1700-VII, несвоєчасно 04.04.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Крім того, ОСОБА_1 , головний спеціаліст відділу документального забезпечення та контролю управління персоналом та забезпечення діяльності Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, будучи державним службовцем 9 рангу в межах категорії «В» посад державної служби являючись суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов?язаних з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП, на яку поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII Закону №1700-VII, несвоєчасно 08.04.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУПАП.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за № 757/37219/25-п (провадження № 3/6658/25) та № 757/37224/25-п (провадження № 3/6660/25), слід об'єднати в одне провадження, якому присвоїти єдиний унікальний номер № 757/37219/25-п та розглядати одночасно.
ОСОБА_1 зазначила, що вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнає з обставинами викладеними у протоколі про адміністративне правопорушення не згодна.
Прокурор Сироватка В. надав суду висновок, у якому просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Дослідивши матеріали, суддя приходить до наступного висновку.
Щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 3837, суд приходить до наступного.
Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до запису в трудовій книжці ОСОБА_1 , останню наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 19.01.2023 № 09-к-вс звільнено з попередньо займаної посади за угодою сторін.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 19.01.2023 № 10-к-вс «Про призначення ОСОБА_1 » останню з 20.01.2023 призначено на посаду головного спеціаліста відділу управління персоналом управління персоналом та забезпечення діяльності зазначеного Регіонального відділення.
Відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях 20.02.2023 № 28-к-вс «Про присвоєння рангу ОСОБА_1 » останній з 21.02.2023 присвоєно 9 ранг державного службовця у межах категорій «В» посад державної служби.
У подальшому наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.06.2023 № 92-к-вс «Про звільнення ОСОБА_1 » останню з 03.07.2023 за угодою сторін звільнено із займаної посади.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 28.06.2023 N?95-к-вс «Про призначення ОСОБА_1 » її призначено на посаду головного спеціаліста відділу документального забезпечення та контролю управління персоналом та забезпечення діяльності зазначеного Регіонального відділення, зберігши раніше присвоєний 9 ранг державного службовця.
На підставі наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 07.05.2024 № 131-к-вс «Про звільнення ОСОБА_1 » останню за угодою сторін звільнено із займаної посади.
Повторно наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 07.05.2024 № 132-к-вс «Про призначення ОСОБА_1 » останню призначено на посаду головного спеціаліста відділу контролю за договорами оренди та умов використання державного майна управління орендних відносин, контролю за договорами оренди та умов використання державного майна.
30.09.2024 на підставі наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 2.09.2024 № 234-кс-вс ОСОБА_1 звільнено з посади за угодою сторін.
Відповідно до наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях від 26.09.2024 № 235-к-вс ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу управління персоналом та супроводження інформаційної системи управління людськими ресурсами управління персоналом та забезпечення діяльності зазначеного Регіонального відділення категорії та взято до уваги, що вона має 9 ранг державного службовця.
Вищезазначене свідчить про те, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу управління персоналом та супроводження інформаційної системи управління людськими ресурсами управління персоналом та забезпечення діяльності та будучи державним службовцем, є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У свою чергу, положенням ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до підпункту пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 № 449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за № 987/36609, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону № 1700-VII (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону N?1700-VII (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про запобігання корупції» можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Тобто, у ОСОБА_2 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024 включно.
Водночас, як вбачається з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування 04.04.2024 о 16 год. 43 хв., тобто несвоєчасно.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 3838, суд приходить до наступного.
Законом № 3384-IХ визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов?язку, передбаченого ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону N?1700-VII (абз. 2 п. 2' розділу ХІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VII). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Тобто, у ОСОБА_2 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024 включно.
Водночас, як вбачається з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування 01.02.2024 о 00 год. 00 хв., тобто несвоєчасно.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У той же час, суд враховує, що ОСОБА_2 вперше притягується до адміністративної відповідальності, декларацію за 2022 рік подала із запізненням на один день, а за 2023 рік із запізненням на чотири дні, не мала наміру уникнути фінансового моніторингу доходів. Зазначені обставини, на думку суду, суттєво знижують суспільну шкоду вчиненого ОСОБА_2 правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки, а також цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам, а вчинене ним правопорушення можливо вважати малозначним, тому суд вважає за можливе застосувати ст. 22 КУпАП, звільнивши ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. ст. 22, 34, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10-ти днів з моменту її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Броварський міськрайонний суд Київської області, а правопорушником з дня її отримання.
Суддя А.М. Гридасова