Справа № 571/3195/25
Провадження № 3/571/2058/2025
21 листопада 2025 року селище Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Комзюк А.Ф., за участю секретаря судового засідання Богданець О.М., прокурора Федорова О.В. (в режимі відеоконференції), особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , начальника відділення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ), відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік. Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік о 11 год 12 хв 22 вересня 2025 року.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
20 листопада 2025 року ОСОБА_1 подав письмові пояснення у яких вказав, що 22.09.2025 до податкової служби ним було подано декларації про доходи за 2021 рік, так як виявилося, що декларації не було подано до 31.04.2022 року. Після повідомлення про нібито неподання ним декларації, було перевірено і встановлено, що він перебував на військовій службі по мобілізації з 25.02.2022 року і постійно перебував у відрядженнях у т.ч. в районах бойових дій . Встановивши факт неподання декларації за 2021 рік він направив декларацію за 2021 рік до податкової і дана декларація прийнята 02.09.2025. У нього не було наміру не подати декларацію про доходи за 2021 рік, так як це його обов'язок і він його виконує. В даному випадку з квітня 2022 року перебуваючи на військовій службі він був впевнений, що декларація подана своєчасно, але не перевірив через виконання військових обов'язків на службі.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 свою провину визнав частково та пояснив, що з 25 лютого 2022 року його призвано на військову службу за призовом під час мобілізації та призначено на посаду офіцера ІНФОРМАЦІЯ_4 . Із 02.09.2025 року обіймає посаду начальника відділення цивільно-військового співробітництва ІНФОРМАЦІЯ_4 . Декларацію за 2021 рік подавав у 2025 році по причині мобілізації та незнання законодавства. З 15.09.2025 по 16.10.2025 перебував в зоні бойових дій. Разом з тим, коли повідомили йому про обов'язок подання декларації, відразу подав відповідну декларацію. Зважаючи на строки давності вчиненого правопорушення, вважає, що до нього можна застосувати попередження.
В судовому засіданні прокурор Рівненська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Західного регіону Федоров О.В. вважає, що вина ОСОБА_1 повністю доведена зібраними доказами, тому просить визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та прокурора, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідальність за ч. 1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) ОСОБА_2 №26 від 25.02.2022 року, ОСОБА_1 призначено на посаду офіцера ІНФОРМАЦІЯ_4 з 25 лютого 2022 року.
Згідно Витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) ІНФОРМАЦІЯ_5 №245 від 02.09.2025 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення цивільно-військового співробітника ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У відповідності до статті 28 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, всі командири і начальники є військовими посадовими особами.
Відповідно до п.п. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.
Згідно ч.9 ст. 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, визначені Законом України "Про запобігання корупції", зобов'язані подавати декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порядку та строки, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".
На військових посадових осіб поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
В силу вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік подав о 11 годині 12 хвилин 22 вересня 2025 року.
Відповідно до ч. 1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується протоколом №462 від 31.10.2025, витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», копією поданої декларації, іншими матеріалами справи.
Таким чином, ОСОБА_1 являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», маючи обов'язок до 31 січня 2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, без поважних причин, подав таку декларацію 22 вересня 2025 року тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
При обранні адміністративного стягнення, суд враховує обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, особу винного та вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті ближче до нижчої межі, що відповідатиме характеру вчиненого правопорушення і меті адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч.1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Відповідно до ст.ст.307,308 КУпАП, у разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, стягненню підлягає подвійний розмір штрафу в сумі 2040 (дві тисячі сорок) гривень.
Повний текст постанови складено 24.11.2025.
Суддя А.Ф.Комзюк