Справа № 643/20611/25
Провадження № 1-в/643/262/25
20.11.2025
20 листопада 2025 року м. Харків
Салтівський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові подання начальника Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про продовження (встановлення) адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Харкова, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, останній раз: 14.03.2024 Київським районним судом міста Харкова за ч. 2 ст. 125, ч. 4 ст. 185, ч. 1 ст. 357, ч. 1 ст. 70 КК України до 5 років 1 місяця позбавлення волі; звільнений 01.11.2024 з Державної установи «Диканівська виправна колонія (№12)»,
Начальник Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 звернувся до Салтівського районного суду міста Харкова з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, за місцем мешкання характеризується нейтрально, схильний до скоєння злочинів та правопорушень, яким просить встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік.
Суд, дослідивши надані матеріали, дійшов висновку, що подання не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до п. 4.4 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої Наказом МВС України, Державного департаменту України з питань виконання покарань 04.11.2003 № 1303/203у разі, якщо особа, яка підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», не зважаючи на письмове попередження органів внутрішніх справ продовжує порушувати громадський порядок і права інших громадян, учиняє інші правопорушення, за які чинним законодавством встановлена адміністративна відповідальність, дільничний інспектор міліції доповідає про це рапортом начальнику міськ-, райвідділу для прийняття рішення про доцільність встановлення за нею адміністративного нагляду. До рапорту додаються: копія вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі; довідка про перевірку на наявність судимостей; характеристика особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення: засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності; письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд; пояснення правопорушника; пояснення громадян, що характеризують їх поведінку; пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному; інші матеріали.
Відповідно до роз'яснень, наданих в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Так, подання про продовження адміністративного нагляду не містить викладених в повній мірі всіх обставин, які мають значення для вирішення питання про необхідність продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .
Разом із тим, як вбачається із змісту подання, начальник Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , при цьому в тексті подання зазначає про необхідність саме встановлення адміністративного нагляду, а в прохальній частині подання також просить: «Встановити відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік…».
Крім того, до подання додано копію ухвали Московського районного суду міста Харкова від 27.11.2024, якою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вже встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік, тобто до 27.11.2025.
Беручи до уваги, що Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» не передбачена можливість встановлення адміністративного нагляду до припинення попереднього, а встановлена можливість продовження такого нагляду за поданням відповідного органу Національної поліції, тому в задоволенні подання слід відмовити.
Керуючись ст. 3, 4, 5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд,
Відмовити у задоволенні подання начальника Харківського районного управління поліції № 2 ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Салтівський районний суд міста Харкова шляхом подання апеляційної скарги в семиденний строк з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1