Долинський районний суд Кіровоградської області
110 м. м. Долинська Кропивницький район Кіровоградська область Україна 28500
Справа № 388/1192/22
Іменем України
19.11.2025 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , представника органу з питань пробації ОСОБА_4 , засудженого ОСОБА_5 , розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду подання (клопотання) начальника Кропивницького районного сектору № 3 Філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області ОСОБА_4 про направлення засудженого для відбування покарання стосовно: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , засудженого вироком Долинського районного суду Кіровоградської області від 22 березня 2023 року за ч. 4 ст. 186, ст. 69 КК України до позбавлення волі на строк п'ять років. На підставі статей 75, 104 КК України звільнений від відбування покарання з випробуванням протягом іспитового строку тривалістю два роки, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 1 ст. 76 КК України,
Вироком Долинського районного суду Кіровоградської області від 22 березня 2023 року ОСОБА_5 засуджено за ч. 4 ст. 186, ст. 69 КК України до позбавлення волі на строк п'ять років. На підставі статей 75, 104 КК України звільнено від відбування покарання з випробуванням протягом іспитового строку тривалістю два роки, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 1 ст. 76 КК України.
Начальник Кропивницького районного сектору № 3 Філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області ОСОБА_4 надіслав подання (клопотання) про направлення засудженого для відбування призначеного покарання, посилаючись на те, що 14 травня 2024 року ОСОБА_5 не з'явився без поважних причин на реєстрацію до органу з питань пробації.
21 травня 2024 року ОСОБА_5 винесено письмове попередження про те, що у разі подальшого невиконання покладених на нього судом обов'язків або вчинення правопорушень, що призвели до адміністративних стягнень і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, уповноважений орган з питань пробації може надіслати до суду матеріали про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного судом покарання.
29 вересня 2024 року, 13 листопада 2024 року, 18 листопада 2024 року, 4 грудня 2024 року, 12 грудня 2024 року, 14 січня 2025 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні начальник Кропивницького районного сектору № 3 Філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області ОСОБА_4 подання (клопотання) підтримав, просив його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти подання (клопотання), оскільки вважає, що відсутні підстави для його задоволення.
Засуджений ОСОБА_5 на розгляді подання (клопотання) заперечував проти направлення його для відбування призначеного покарання.
Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, суд дійшов до такого висновку.
Згідно з ч. 2 ст. 78 КК України, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов'язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.
Судом установлено, що вироком Долинського районного суду Кіровоградської області від 22 березня 2023 року ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 186 КК України та призначено покарання із застосуванням ст. 69 КК України у виді позбавлення волі на строк п'ять років. На підставі статей 75, 76, 104 КК України ОСОБА_5 звільнено від відбування призначеного покарання, якщо він протягом двох років іспитового строку не вчинить нового злочину та виконає покладені на нього обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Відповідно до підписки органу з питань пробації, засудженому ОСОБА_5 роз'яснено про покладені на нього судом обов'язки, а також про умови здійснення контролю, зокрема, про умови реєстрації в уповноваженому органі з питань пробації, а також про наслідки за вчинення адміністративних правопорушень, що тягнуть адміністративні стягнення і свідчать про небажання стати на шлях виправлення, що ним також підтверджено в судовому засіданні.
Згідно з пунктами 1, 2 глави 2 розділу ІХ Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29 січня 2019 року N 272/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2019 року за N 120/33031, у день ознайомлення з порядком здійснення нагляду стосовно звільнених з випробуванням виноситься постанова про встановлення днів явки на реєстрацію / днів реєстрації за допомогою мобільного застосунку «Е-пробація» (далі - дні Е-реєстрації) за формою, наведеною в додатку 47 до цього Порядку, з якою вони ознайомлюються під підпис.
Після винесення постанови про встановлення днів явки на реєстрацію / днів Е-реєстрації заводиться листок реєстрації за формою, наведеною в додатку 48 до цього Порядку.
Періодичність явки на реєстрацію / днів Е-реєстрації встановлюється з урахуванням рекомендованої періодичності встановлення днів явки на реєстрацію / днів Е-реєстрації за формою, наведеною в додатку 49 до цього Порядку, але не більше 12 разів на квартал. Попередня періодичність явки на реєстрацію / днів Е-реєстрації визначається під час першого візиту з урахуванням історії правопорушень.
У разі якщо день реєстрації припадає на день запланованого відвідування звільненого з випробуванням за місцем проживання, роботи або навчання і з ним проведено профілактичну бесіду, звільнений з випробуванням вважається таким, що з'явився на реєстрацію.
Постановою провідного інспектора Кропивницького районного сектору № 3 Філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області ОСОБА_6 від 15 травня 2025 року, затвердженої цього ж дня начальником ОСОБА_4 , засудженому ОСОБА_5 призначено день явки для реєстрації в органі з питань пробації, а саме другий вівторок кожного місяця.
Відповідно до змісту клопотання, засуджений ОСОБА_5 не з'явився для реєстрації 14 травня 2024 року та 14 січня 2025 року.
За змістом письмових пояснень ОСОБА_5 від 21 травня 2024 року, він у ці дні не з'явився для реєстрації до органу з питань пробації, оскільки забув.
21 травня 2024 року ОСОБА_5 попереджено, що у разі невиконання покладених на нього судом обов'язків або вчинення правопорушень, що призвели до адміністративних стягнень і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення (займатися доглядом, вихованням дитини), уповноважений орган з питань пробації може надіслати до суду матеріали про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
За змістом п. 3 глави 3 розділу ІХ Порядку здійснення нагляду та проведення соціально-виховної роботи із засудженими до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 29 січня 2019 року N 272/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 січня 2019 року за N 120/33031, у разі систематичного невиконання звільненим з випробуванням, обов'язків, покладених на нього, систематичного вчинення адміністративних правопорушень уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
Систематичним невиконанням покладених на звільненого з випробуванням обов'язків є невиконання протягом іспитового строку три і більше разів одного або кількох обов'язків без поважних причин.
Систематичним вчиненням адміністративних правопорушень є вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок.
Статтею 166 КВК України передбачено, що у разі невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, покладеного на нього обов'язку, вчинення адміністративного правопорушення із засудженим проводиться індивідуальна профілактична бесіда та застосовується письмове попередження про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення для відбування призначеного покарання. Письмове попередження не застосовується, якщо покладений обов'язок не був виконаний з поважних причин. У разі ухилення засудженого від прибуття за викликом уповноваженого органу з питань пробації письмове попередження вважається винесеним, якщо його було направлено поштою за останнім відомим місцем проживання засудженого та отримано підтвердження про його отримання засудженим.
У разі систематичного невиконання засудженим, звільненим від відбування покарання з випробуванням, обов'язків, покладених на нього, систематичного вчинення адміністративних правопорушень уповноважений орган з питань пробації надсилає до суду подання про скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
Систематичним невиконанням покладених на засудженого обов'язків є невиконання протягом іспитового строку три і більше разів одного або кількох обов'язків без поважних причин.
Систематичним вчиненням адміністративних правопорушень є вчинення трьох і більше адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок.
Отже, неявка засудженим два рази на реєстрацію до органу з питань пробації, не є систематичним невиконанням покладених на нього вироком суду обов'язків, а відтак не тягне для нього негативних наслідків у виді направлення для відбування покарання за вироком суду.
Постановою Долинського районного суду Кіровоградської області від 14 вересня 2023 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126, ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 22 вересня 2024 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 22 вересня 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 13 листопада 2024 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 13 листопада 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ст. 125 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 13 листопада 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 13 листопада 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 18 листопада 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 18 листопада 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 18 листопада 2024 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 18 листопада 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ст. 125 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 4 грудня 2024 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 4 грудня 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ст. 125 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 4 грудня 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 4 грудня 2024 року на ОСОБА_5 не накладено адміністративне стягнення за ч. 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно ця постанова не свідчить про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Постановою Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області від 12 грудня 2024 року ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд вище зазначав, що згідно з ч. 2 ст. 78 КК України, якщо засуджений не виконує покладені на нього обов'язки або систематично вчинює правопорушення, що потягли за собою адміністративні стягнення і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, суд направляє засудженого для відбування призначеного покарання.
Отже, засуджений по суті був п'ять разів притягнутий до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв'язку.
Скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання може бути, зокрема, за систематичного вчинення засудженим не будь-яких адміністративних правопорушень, а виключно адміністративних правопорушень, що посягають на громадський порядок і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення.
Оскільки правопорушення ОСОБА_5 стосуються адміністративних правопорушень на транспорті, відповідно відсутні підстави для скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням і направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КВК України виправлення засудженого - процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої правослухняної поведінки.
Як слідує з матеріалів кримінального провадження, засуджений за місцем проживання характеризується позитивно.
Також необхідно зазначити, що формою обвинувачення засудженого у діяннях, що мають наслідком скасування звільнення від відбування покарання та направлення засудженого для відбування покарання є подання (клопотання) уповноваженої особи органу з питань пробації. У цьому поданні (клопотанні) відображається характер цих діянь, тобто те, в чому вони виражаються. Засуджений у свою чергу отримавши це подання (клопотання) вибудовує свій захист, виходячи зі змісту його обвинувачення у конкретних діяннях. Таким чином здійснюється принцип змагальності. Відсутність у змісті подання (клопотання) органу з питань пробації обвинувачення засудженого в конкретному діянні навіть тоді коли воно мало місце, не зобов'язує засудженого захищатися від нього, а суд у свою чергу не може брати на себе непритаманні функції та відшуковувати в матеріалах кримінального провадження підстави, що можуть мати наслідком скасування звільнення засудженого від відбування покарання та направлення його для відбування покарання за вироком суду.
За суттю цього, суд розглядає підстави для скасування звільнення від відбування покарання та направлення засудженого для відбування покарання виключно ті, що відображенні у змісті подання (клопотання) органу з питань пробації та з якими засуджений ознайомлений.
З огляду на вищезазначене, розглядаючи підстави для скасування звільнення від відбування покарання та направлення засудженого для відбування покарання за вироком суду виключно в контексті подання (клопотання) органу з питань пробації, зважаючи на відсутність систематичного невиконання покладених на нього обов'язків, а також вчинення адміністративних правопорушень, що потягли за собою адміністративні стягнення й посягають на громадський порядок і свідчать про його небажання стати на шлях виправлення, а відтак можливо вважати про відсутність підстав для скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлення засудженого для відбування призначеного покарання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 78 КК України, ст. ст. 369, 372, 537, 539 КПК України,
Залишити без задоволення клопотання начальника Кропивницького районного сектору № 3 Філії Державної установи «Центр пробації» в Кіровоградській області ОСОБА_4 про направлення ОСОБА_5 для відбування покарання за вироком Долинського районного суду Кіровоградської області від 22 березня 2023 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом семи днів до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області.
Повний текст ухвали проголошений 24 листопада 2025 року.
Суддя ОСОБА_1