Справа № 346/4400/25
Провадження № 3/346/1589/25
24 листопада 2025 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Коваленка Д.С., секретар судового засідання: Гжибовський А.А., за участю прокурора: Василецька І.І. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у приміщенні зали судових засідань Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області, справу про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; громадянин України; РНОКПП: НОМЕР_1 ; зареєстроване і фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ; працює у КП "Коломияводоканал на посаді майстра очисних споруд", щомісячна заробітна плата 11000 грн., після утримання податків; одружений; має на утриманні двох неповнолітніх дітей: доньки 13 та 6 років; у власності, будь-якого нерухомого майна чи транспортних засобів, не має),
Аргументи держави Україна в особі поліцейського.
Відповідно до розпорядження міського голови № 644-К від 23.07.2024 року «Про призначення ОСОБА_2 » ОСОБА_1 з 25 липня 2024 року призначений на посаду заступника начальника управління - начальника відділу планування діяльності та розвитку комунальних підприємств управління комунального господарства міської ради.
За таких обставин ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «В» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія Закону - як на посадову особу місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження міського голови міста Коломия Івано-Франківської області № 1061-к від 30.12.2024 ОСОБА_1 з 02 січня 2025 року звільнено із займаної посади.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз. 1 ч.2 статті 45 Закону, передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах «А», «В»-« Ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції», стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань ззапобігання корупції № 4 від 13.11.2023 року, декларація особи, яка припиняє діяльність ( декларація «при звільнені») - декларація, яка продається відповідно до абз. 1 ч.2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування та містить інформацію станом на останній день такого періоду, який є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «А»,»В»-« Ґ» п.2 ч.1 ст. 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 31.03.2025 року подав декларацію «При звільненні» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями.
Оскільки ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на посадову особу місцевого самоврядування, то граничною датою подання ним декларації «При звільненні» є 01.02.2025 року.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до п.п. «В» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин а саме в строк до 02.02.2025 року, не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (При звільненні), а фактично подав дану декларацію 31.03.2025 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Позиція ОСОБА_1 . Свою провину визнав в повному обсязі, як і вказані у протоколі обставини вчинення ним адміністративного правопорушення. Щиро розкаявся та підтвердив, що дійсно займав посаду заступника начальника управління - начальника відділу планування, діяльності та розвитку комунальних підприємств у період з 25.07.2024 по 02.01.2025 року; сам особисто заповнював і подав декларацію при звільнення тільки 31.03.2025 року. Але просив врахувати, що після звільнення шукав нову роботу та хворів, тобто вчинив правопорушення при збігу складних життєвих обставин і забув подати декларацію вчасно.
Позиція прокурора. Зібрані особою, яка склала протокол докази, вказують на всебічність, повноту та об'єктивність встановлених цією особою обставин вчинених ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а також правильність його кваліфікації. За обсягом, докази є достатніми аби стверджувати, що адміністративне правопорушення вчинив саме ОСОБА_1 і що він повинен понести адміністративну відповідальність, зважаючи на визнання ним вини та щирого розкаяння у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оцінка суду.
Положення п.22 ч.1 ст. 92 Конституції України гарантують, що виключно законами України визначаються діяння, які є адміністративними правопорушеннями та відповідальність за них. І зокрема, положеннями частини 1 статті 172-6 КУпАП серед іншого передбачено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Разом з цим згідно з ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1 ,підпунктах "а","в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. При цьому особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Суд враховує те, що наданими йому доказами: протоколом про адміністративне правопорушення (а.с.2-7); відомостями про прослідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчиняв ОСОБА_1 заповнюючи та подаючи декларацію при звільненні (а.с.8-11); розпорядженням міського голови від 23.07.2024 року (а.с.12); попередженням про обмеження (а.с.12-14); посадовою інструкцією (а.с.14-16); розпорядженням міського голови від 30.12.2024 (а.с.16), а також визнанням вини ОСОБА_1 і визнання ним обставин, викладених у протоколі за яких він вчинив адміністративне правопорушення, у їх сукупності підтверджується, що ОСОБА_1 будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій місцевого самоврядування, несвоєчасно без поважних причин, а саме в строк до 02.02.2025 року, не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а фактично подав дану декларацію (при звільненні) 31.03.2025 року, тобто несвоєчасно і без поважних причин.
При цьому суд враховує, що ОСОБА_1 посилався на те, що подав декларацію несвоєчасно через хвороби та пошук роботи, але будь-яких доказів існування таких обставин, а також те, що він подав несвоєчасно декларацію саме і виключно через ці обставини, які б дійсно перешкоджали йому подати декларацію вчасно, до суду не подав.
А за таких обставин суд погоджується із тим, що ОСОБА_1 дійсно вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, і саме він винний у його вчиненні. Обставин, які б виключали адміністративну відповідальність, а також обставин, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено. А тому, він підлягає адміністративній відповідальності, на загальних підставах.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 ; громадянин України; РНОКПП: НОМЕР_1 ; зареєстроване і фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 ; працює у КП "Коломияводоканал на посаді майстра очисних споруд", щомісячна заробітна плата 11000 грн., після утримання податків; одружений; має на утриманні двох неповнолітніх дітей: доньки 13 та 6 років; у власності, будь-якого нерухомого майна чи транспортних засобів, не має.
Разом з цим, суд відзначає, що в силу п.1 ч.1 ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність особи є щире каяття, яке суд встановив безпосередньо у судовому засіданні.
Адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст.172-6 КУпАП являє собою штраф від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (що, на підставі пункту 5 підрозділу 1 Розділу ХХ Податкового кодексу України складає від 850 до 1700 гривень).
Отже, з урахуванням мети покарання, що передбачена статтею 23 КУпАП і вказаних вище обставин суд вважає, що накладення стягнення у виді штрафу: 850 гривень, буде достатньою мірою відповідальності за вчинене ОСОБА_1 правопорушення.
Разом з цим, відповідно до положень статті 40-1 КУпАП та частини 5 статті 4 Закону України «Про судовий збір» і статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з ОСОБА_1 слід стягнути ще й 605 гривень 60 копійок у якості судового збору.
Отже, керуючись статтями 1,2,7,8,9,10,17-24,27,33-38,40-1,172-7,221,245-253,254-255,268,271,276,279,280,283-285,287,294,298-300,304,305,307,308 КУпАП, суд,
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, на користь Держави Україна (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанову може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області протягом 10 (десяти) днів, з дня її винесення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги у вказаний строк, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення.
Судовий збір має бути сплачений на наступний робочий день, після набрання цією постановою законної сили.
Постанова може бути пред'явлена до примусового виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання нею законної сили, з урахуванням строків для сплати судового збору. Для недопущення звернення цієї постанови до примусового виконання, слід надати до апарату Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області документи, що підтвердять сплату ним судового збору у розмірі, за реквізитами та у строки, що передбачені цією постановою.
Суддя: Коваленко Д. С.