Справа№938/1499/25
Провадження № 3/938/1020/25
18 листопада 2025 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1, ч.2 ст. 185-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі- КУпАП)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , -
ОСОБА_1 у складі групи осіб 19.08.2025 року близько 18.20 годин вчинив спробу незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України на напрямку 418 прикордонного знаку на відстані 5 м від лінії державного кордону на території Зеленської об'єднаної територіальної громади Верховинського району Івано-Франківської області в межах прикордонної смуги на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », чимвчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у складі групи осіб 19.08.2025 року близько 18.20 годин вчинив злісну непокору законному розпорядженню працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, а саме: на неодноразово повторену вимогу зупинитися не реагував та здійснив спробу втечі, проте в ході переслідування був затриманий, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 185-10 КУпАП.
Уст.268 КУпАП закріплено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Судове засідання відповідно до ч.2 ст. 277 КУпАП призначено на 26.09.2025 року та відкладено на 24.10.2025 року в зв'язку з неявкою особи, яка притягається до відповідальності, а надалі 24.10.2025 року відкладено на 18.11.2025 року в зв'язку із відсутністю відомостей про належне повідомлення про розгляд справи особи, яка притягається до відповідальності.
У судове засідання 18.11.2025 року особа, яка притягається до відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення судової повістки ташляхом направлення СМС-повідомлення про його виклик до Верховинського районного суду Івано-Франківської області на номер мобільного телефону, вказаний ним працівникам прикордонної служби.
Крім того, ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи 18.11.2025 року повідомлений належним чином через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, які розміщено за двадцять днів до дати відповідного судового засідання, а саме 24.10.2025 року (ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», оскільки його зареєстроване місце проживання ( АДРЕСА_1 ) знаходиться на тимчасово окупованій території.
При цьому, суд бере до уваги той факт, що ОСОБА_1 достеменно відомо про складення відносно нього протоколів про адміністративне правопорушення 19.08.2025 року, про що він підписався у вказаному протоколі.
Ним також підписано клопотання про розгляд цієї справи без його участі.
Окрім того, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 року наголосив, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».
Відповідно до ч. 2 ст.268 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 185-10, ст.204-1 цього Кодексу, не належать до переліку справ, при розгляді яких є обов'язковою присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, неявка ОСОБА_1 у судове засідання не є перешкодою для проведення розгляду даної справи.
Постановою від 18.11.2025 року матеріали справ за ч.2 ст. 185-10 та ч.2 ст. 204-1 КУпАП об'єднано в одне провадження.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.2 ст. 185-10 та ч.2 ст.204-1 КУпАП, підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серії ЗхРУ№346583 та серії ЗхРУ№346579 від 19.08.2025 року та іншими матеріалами справи.
Зокрема з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346583 від 19.08.2025 року вбачається, що 19.08.2025 року о 18.20 годин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 418 прикордонного знаку на відстані 5 метрів від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах прикордонного контрольованого району був виявлений гр. України ОСОБА_1 спільно із ОСОБА_2 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, чим порушив вимоги ст. ст. 9, 12 Закону України «Про державний кордон України», тобто вчинив правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346579 від 19.08.2025 року вбачається, що 19.08.2025 року о 18.20 годин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 418 прикордонного знаку на відстані 5 метрів від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_1 спільно із ОСОБА_2 вчинив злісну непокору законному розпорядженню прикордонного наряду, а саме при виявленні прикордонний наряд чітко та недвозначно жестами та словами подав команду: «Стій! Прикордонний наряд» після чого гр. ОСОБА_1 спільно із ОСОБА_2 , побачивши прикордонний наряд вчинив спробу втечі від прикордонного наряду в ході переслідування був затриманий, своїми діями порушив вимоги ст. 34 Закону України «Про державну прикордонну службу України» та п.12 ст. 20 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.2 ст. 185-10 КУпАП.
Вказані протоколи про адміністративне правопорушення складені уповноваженою на те особою зі заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписані уповноваженою особою.
Також, ці протоколи про адміністративне правопорушення власноручно підписані без будь-яких зауважень щодо його змісту особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,якому було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 204-1 та ч.2 ст. 185-10 КУпАП, доведена також такими матеріалами справи, які досліджені в суді, а саме:
- поясненням ОСОБА_1 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346583 від 19.08.2025 року, в якому він вказав, що спільно із ОСОБА_2 намагався незаконно перетнути державний кордон України з Румунією з метою возз'єднання сім'ї та навчання;
- поясненням ОСОБА_1 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346579 від 19.08.2025 року в якому він вказав, що спільно із ОСОБА_2 вчинив злісну непокору, а саме помітив прикордонний наряд, вдався до втечі;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346581 від 19.08.2025 року складеного відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 204-1 КУпАП, з якого вбачається, що 19.08.2025 року о 18.20 годин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 418 прикордонного знаку на відстані 5 метрів від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в межах прикордонного контрольованого району був виявлений гр. України ОСОБА_2 спільно із ОСОБА_1 за спробу незаконного перетинання державного кордону поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України;
- поясненням ОСОБА_2 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346581 від 19.08.2025 року, в якому він вказав, що спільно із ОСОБА_3 намагався незаконно перетнути державний кордон з Румунією з метою возз'єднання сім'ї;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346580 від 19.08.2025 року складеного відносно ОСОБА_2 за ч.2 ст. 185-10 КУпАП, з якого вбачається, що 19.08.2025 року о 18.20 годин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на напрямку 418 прикордонного знаку на відстані 5 метрів від лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області, на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 спільно із ОСОБА_1 вчинив злісну непокору законному розпорядженню прикордонного наряду, а саме при виявленні прикордонний наряд чітко та недвозначно жестами та словами подав команду: «Стій! Прикордонний наряд» після чого гр. ОСОБА_2 спільно із ОСОБА_1 , побачивши прикордонний наряд вчинив спробу втечі від прикордонного наряду в ході переслідування був затриманий;
- поясненням ОСОБА_2 , зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ№346580 від 19.08.2025 року, в якому він вказав, що спільно із ОСОБА_1 при спробі перетину державного кордону вдався до втечі та не виконав законну вимогу працівника ДПСУ;
- дисками із записами відеофіксації, на якому зафіксовані особи чоловічої статі, які представляються, як ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які повідомляють, що мали намір спільно незаконно перетнути державний кордон.
Також в матеріалах справи міститься:
- копія паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- заява на отримання судових повісток, повідомлень в електронному вигляді за допомогою смс - повідомлень;
- рапорт інспектора прикордонної служби, в якому він вказав про те, що 19.08.2025 року о 18.20 годин прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» на відстані 5 метрів до лінії державного кордону на території Зеленської ОТГ Верховинського району Івано-Франківської області виявлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Суддя приймає до уваги, що вищевказані матеріали справи не є доказами відповідно до ст.251 КУпАП, а рапорт інспектора прикордонної служби є внутрішнім документом, яким він інформує керівництво про виявлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в межах прикордонної смуги.
Диспозиція ч.1 ст.204-1 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Диспозиція ч.2 ст.204-1 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Звертається увага, що ключовим у складі правопорушення, передбаченого ст.204-1 КУпАП, є умисел особи, спрямований на спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, а не відстань, на якій таку особу було виявлено працівниками Державної прикордонної служби від лінії державного кордону.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про державний кордон України», з метою забезпечення на державному кордоні України належного порядку Кабінетом Міністрів України встановлюється прикордонна смуга, а також можуть установлюватисяконтрольовані прикордонні райони. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1199 «Про контрольовані прикордонні райони» Верховинський район Івано-Франківської області включено до переліку міст і районів, на території яких установлюються контрольовані прикордонні райони. У межах прикордонного району прикордонна смуга становить завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону, де встановлюється прикордонний режим, але не менше від ширини смуги місцевості, що розташована в межах від лінії державного кордону до лінії прикордонних інженерних споруд (п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 року №1147). І саме в цих межах діє спеціальний прикордонний режим щодо заборони вільного в'їзду, перебування, проживання, пересування осіб і провадження робіт, не пов'язаних з обороною чи охороною державного кордону України (ст.22 Закону України «Про державний кордон»).
Диспозиція ч.1 ст. 185-10 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за злісна непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Диспозиція ч.2 ст. 185-10 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за ті самі дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за правопорушення, передбачене частиною першою цієї статті.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, беручи до уваги, першопочаткові викривальні пояснення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як так усні так і письмові пояснення про намір перетнути державний кордон, які надані ними в день їх виявлення, в межах прикордонної смуги на відстані 5 метрів до лінії державного кордону, суддя приходить до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 204-1 та ч.2 ст. 185-10КУпАП, оскільки він мав намір у складі групи осіб перетнути державний кордон поза пунктами пропуску через державний кордон України та вчинив злісну непокору законному розпорядженню військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону.
Суддею не встановлено і будь-яких фактів про застосування щодо ОСОБА_1 незаконних методів, які би призвели до примусового підписання ним протоколу про адміністративне правопорушення та інших документів, які містяться у матеріалах справи, у тому числі письмового та усного пояснення про визнання вини.
З матеріалів справи вбачається, що всі документи ОСОБА_1 підписав без зауважень, не спростовував викладені у них обставини, не вказував на інші підстави, які зумовили його перебування у зазначеному в протоколі місці.
Санкція ч.2 ст. 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу від п'ятисот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Санкція ч.2 ст. 185-10 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.
Окрім цього, суд бере до уваги вимоги ст.36 КУпАП, зі змісту якої вбачається, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При таких обставинах, до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме в межах санкції ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
З приводу додаткового покарання у виді конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП слід зазначити, що, як вбачається з матеріалів даної справи, таких знарядь і засобів не виявлено.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 605,60 гривень.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.185-10, 204-1, 251, 252, 256, 266, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 185-10, ч.2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та зі застосуванням ст. 36 КУпАП накласти стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Відповідно до ч.2ст.12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» повідомити ОСОБА_1 про ухвалення цього судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади України з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Суддя Наталія ЧЕКАН