Рішення від 24.11.2025 по справі 185/5571/25

Справа № 185/5571/25

Провадження № 2/185/5082/25

ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Бондаренко В.М.,

за участю секретаря: Данильченко Ю.О.,

розглянувши у відкритому заочному судовому засіданні у м. Павлограді Дніпропетровської області у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2025 року представник позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Бондар Я.О. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якому просив стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачену суму допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.102023 по 30.09.2024 у розмірі 24 000,00 грн та понесені судові витрати по справі.

Позиція позивача

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 , як ВПО, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради та отримує допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Рішенням № 58501-45583288-2023-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 04.08.2023 ОСОБА_1 з 01.08.2023 призначена допомога у розмірі 2 000,00 грн, на підставі наданої заяви від 03.08.2023. ОСОБА_1 перетнув державний кордон України 04.08.2023, а повернувся 11.10.2024, тобто перебував за кордоном більше 30 календарних днів підряд, про що орган соціального захисту населення не повідомляв, тим самим порушив вимоги п. 9 Порядку № 332, що у свою чергу призвело до надміру виплаченої допомоги у розмірі 24 000,00 грн на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.10.2023 по 30.09.2024. Проте, в добровільному порядку відповідачем виплачені кошти не відшкодовані, що і стало підставою для звернення до суду.

Заяви, клопотання сторін; інші процесуальні дії у справі

Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23 червня 2025 року відкрито провадження у порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У порядку ст. 178 ЦПК України, відповідач не скористався своїм правом щодо подачі відзиву на позовну заяву.

У судове засідання представник позивача Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради - Бондар Я.О. не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити, не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Відомостей про неможливість з'явитися у судове засідання відповідач суду не надав.

Суд, на підставі ст. 281 ЦПК України, ухвалив розглядати справу заочно.

Фактичні обставини, встановлені судом

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач по справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 , відповідно до довідки від 03.08.2023 № 509-5002892527 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

ОСОБА_1 , як ВПО, перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради та отримує допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням № 58501-45583288-2023-1 про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 04.08.2023, ОСОБА_1 з 01.08.2023 призначена допомога у розмірі 2 000,00 грн, на підставі наданої заяви від 03.08.2023.

Як вбачається з інформації Державної прикордонної служби України № 19-80827/18//24 від 21.11.2024, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 04.08.2023 перетнув державний кордон у пункті пропуску Краківець, на виїзд, а повернувся, на в'їзд 11.10.2024 через пункт пропуску Рава-Руська, тобто був відсутній на території України понад 30 днів підряд, чим порушив вимоги законодавства щодо порядку виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради від 16.01.2025 ОСОБА_1 за період з 01.08.2023 до 30.09.2024 нарахована та виплачена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам, за винятком аліментів, у розмірі 28 000,00 грн (по 2000,00 грн щомісячно).

Як вбачається з розрахунку Управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо переплати ОСОБА_1 допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.10.2023 по 30.09.2024, у зв'язку з перебуванням за кордоном більше 30 днів підряд, розмір переплаченої допомоги становить 24 000,000 грн.

У порядку досудового врегулювання спору, ОСОБА_1 було направлено позивачем повідомлення № 08/00/008/181939 від 17.12.2024 про відшкодування коштів у розмірі 24 000,00 грн, за період з 01.10.2023 по 30.09.2024, у зв'язку з перебуванням ним за кордоном більше 30 днів підряд, у добровільному порядку. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно, в установлені строки, орган соціального захисту населення питання про їх стягнення буде вирішувати у судовому порядку.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», підставою для отримання статусу внутрішньо переміщеної особи є її проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 Закону, на момент їх виникнення.

Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, якій вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (далі - Закон № 1706) (в редакції на момент виникнення обставин) визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно зі статтею 2 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги визначається Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (далі Порядок № 332).

Відповідно до п. 2 Порядку № 332 з 1 серпня 2023 р. допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до п. 5 Порядку № 332 допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна) (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування, а в разі його відсутності - обласною державною (військовою) адміністрацією факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації. Допомога також призначається дитині, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих Російською Федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої здійснилося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється через два місяці з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено.

Відповідно до п. 22 Порядку № 332 з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку. За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики та опрацювання їх Пенсійним фондом України.

Відповідно до п. 23 Порядку № 332 для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики та опрацювання їх Пенсійним фондом України.

Відповідно до п. 6 Порядку № 332 якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу Пенсійного фонду України/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/адміністратору центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»). За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо про його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання. Якщо отримувачем перевищено строк перебування за кордоном понад 30 календарних днів підряд чи понад 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги або 60 та 90 календарних днів відповідно в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин, нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється до закінчення цього шестимісячного періоду починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому такий строк перевищено.

Згідно з п. 9 Порядку № 332 уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису або використанням засобів електронної ідентифікації з високим або середнім рівнем довіри відповідно до вимог Закону України “Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги») орган Пенсійного фонду України, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або адміністратора центру надання адміністративних послуг. Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу Пенсійного фонду України, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або адміністратору центру надання адміністративних послуг.

Отже, ОСОБА_1 перетнув державний кордон України 04.08.2023, а повернувся 11.10.2024, тобто перебував за кордоном більше 30 календарних днів підряд про, що орган соціального захисту населення не повідомляв, тим самим порушив вимоги Порядку № 332, що у свою чергу призвело до надміру виплаченої допомоги у розмірі 24 000,00 грн на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.10.2023 по 30.09.2024.

Відповідно до пункту 29 Порядку № 332 у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Проте, у добровільному порядку відповідачем не відшкодовані завдані збитки державі в особі Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.

Із доказів, наданих стороною позивача, вбачається, що поведінка відповідача, як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною відповідно до вимог законодавства щодо порядку виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, що є підставою для стягнення з відповідача безпідставно набутих грошових коштів.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідач не скористався своїм правом щодо подання доказів, твердження представника позивача не спростував.

Таким чином, позов є обґрунтованим, доведеними та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат

Як передбачено ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до платіжної інструкції № 954 від 12.05.2025 позивачем при подачі позову сплачений судовий збір у розмірі 3 028, 00 грн, який підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279, 280-284, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, ЄДРПОУ: 38782790, надміру виплачену суму допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.10.2023 по 30.09.2024 у розмірі 24 000 (двадцять чотири тисячі) грн 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, ЄДРПОУ: 38782790, понесені судові витрати по справі, а саме суму сплаченого судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач - Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Соборна, буд. 50, ЄДРПОУ: 38782790.

Відповідач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .

Суддя В.М. Бондаренко