Справа № 210/5780/25
Провадження № 2/210/1852/25
іменем України
17 листопада 2025 року
Металургійний районний суд міста Кривого Рогу у складі:
головуючого судді Сільченко В. Є.
секретаря судового засідання Козіної В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги, -
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги.
Позов обґрунтовує тим, що 21.06.2022 ОСОБА_1 було взято на облік, як внутрішньо переміщену особу в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради.
Управлінням на підставі заяви відповідачки та відповідно до Порядку надання допомоги про проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), було винесено рішення про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.06.2022 року у розмірі 2000,00 грн. щомісячно.
Управлінням на виконання вимог постанови КМУ «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» від 11.07.2023 року №709 та постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» від 30.08.2024 року №989 було здійснено відповідну перевірку та складено акт проведення перевірки щодо призначення ОСОБА_1 допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання.
Так, за результатами перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 з 09.07.2014 року має у власності об'єкт житлової нерухомості - квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа якої становить 42,9 кв.м.
Таким чином, Управлінням у справі ОСОБА_1 було встановлено факт не відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) цього Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1 цього Порядку, оскільки: показник загальної площі квартири становить - 42,9 кв.м. і перевищує допустимий для призначення допомоги показник площі житлового приміщення у розмірі 13,65 кв.м. на одного члена сім'ї.
Оскільки відповідачкою не було повідомлено позивача про зміни, які вплинули на її право на отримання даної допомоги, останній надміру була нараховано та виплачена допомога в період з 01.09.2023 по 28.02.2025 в загальній сумі 36000,00 грн.
Тому, позивач просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 36000,00 грн.; судовий збір в розмірі 3028,00 грн..
Ухвалою суду від 29.08.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. До початку судового засідання представник позивача Жердєв М.Г. надав заяву, згідно якої просив розглянути справу без участі позивача, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач в судові засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується матеріалами справи, заяв про відкладення розгляду справи не надавала.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне у відповідності до вимог ст. 280-281 ЦПК України, вирішити справу в заочному порядку, з огляду на те, що відповідач повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, однак в судові засідання не з'явилась, у встановлений судом термін відзив на позовну заяву не подала, крім того, позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.
Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом установлено, що відповідно до довідки УПСЗН виконкому Металургійної райради від 21.06.2022 №1209-5001777183 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу (а.с. 11).
21.06.2022 року ОСОБА_1 подано до УПСЗН виконкому Металургійної райради заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с 10).
Рішенням УПСЗН виконкому Металургійної райради 51209_681334 від 27.06.2022 року ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.06.2022 року в розмірі 2000,00 грн. (а.с. 12).
Так, відповідно до абз.1 ч.1, ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.2 ст.4 Закону № 1706-VII).
Відповідно до абз.2 п.1 «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин) допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
В липні 2023 до Порядку №332 постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» внесені зміни. Порядок №332 викладено в новій редакції. Водночас, пп. 5 п. 2 постанови №709 передбачено, що з 01.09.2023 виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цією постановою внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджено органами місцевого самоврядування або за технічної можливості інформацією щодо житлових приміщень, внесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї).
Відповідно до абз.1,2 п.9 Порядку №332 в новій редакції, уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
Якщо в отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 з 09.07.2014 року володіє квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 42,9 к.в., житловою площею 26,8 кв.м. (а.с. 15).
Відтак, відповідач повинна була повідомити про наявність в неї іншого житла позивачу, як платнику допомоги, однак, цього не зробила.
Відповідно до приписів п.1,4 ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов'язана дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства; у разі виявлення подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.29 Порядку №332 в новій редакції, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Згідно з розрахунком щодо повернення надмірно/неправомірно виплачених коштів на проживання внутрішньо переміщеним особам сума надмірно виплаченої допомоги за період з 01.09.2023 року по 28.02.2025 року становить 36000,00 грн. (а.с. 17).
Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
За таких обставинах суд вважає вимоги позивача доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки при подачі позову до суду представником позивача було сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн. та рішення прийнято на користь позивача, тому дані судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 13, 76-78, 83, 141, 258-259, 263-265, 268, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд,-
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь управління праці та соціального захисту населення виконкому Металургійної районної у місті ради, код ЄДРПОУ 03192336, адреса: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 16, надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 36000,00 грн. (тридцять шість тисяч гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради судовий збір у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
Відповідачу, який не з'явився в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України. Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів в порядку, передбаченому статтею 354 ЦПК України.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених законом строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення суду складено та підписано 24 листопада 2025 року.
Суддя: В. Є. Сільченко