Рішення від 21.11.2025 по справі 519/472/24

Справа №519/472/24

Провадження № 2/519/907/25

РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И

21.11.2025 м. Південне

Південний міський суд Одеської області у складі:

головуючого судді Лемця С.П.,

за участі секретаря судового засідання Волкової Н.О.,

прокурора Карцевої І.Ю.,

представника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвоката Петрович А.М.,

представника Південнівської міської ради - Денова Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Доброславської окружної прокуратури до Південнівської (Южненської) міської ради Одеського району Одеської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання незаконним і скасування рішення, визнання недійсними договорів купівлі-продажу та повернення земельних ділянок,

ВСТАНОВИВ:

Доброславська окружна прокуратура звернулася до суду з позовом до Південнівської міської ради Одеського району Одеської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання незаконним і скасування рішення, визнання недійсними договорів купівлі-продажу та повернення земельних ділянок.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.08.2020 Южненською міською радою Одеської області прийнято рішення від №1851-VII «Про затвердження звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074, 5111700000:02:007:0075, які підлягають продажу громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 », зокрема про продаж ділянок несільськогосподарського призначення:

-для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія»), з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;

-для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія»), з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Вказаним рішенням також затверджено ціну продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення на підставі висновків оцінювача про ринкову вартість

На виконання вказаного рішення 29.12.2020 між Южненьською міською радою Одеської області та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі житлової та громадської забудови, із цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія»). У подальшому, 04.08.2023, приватним нотаріусом Дараган І.М. внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право спільної часткової власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 25 8412251117.

Також, між Южненьською міською радою Одеської області в однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , з іншої сторони, 29.12.2020 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі житлової та громадської забудови, із цільовим призначенням В.03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія». В подальшому, 04.08.2023, приватним нотаріусом Дараган І.М. внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право спільної часткової власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1 га, реєстраційним номер об'єкта нерухомого майна 258350251117.

Позивач зазначає, що вищевказані рішення органу місцевого самоврядування є незаконним та підлягає скасуванню, а договір купівлі-продажу земельної ділянки від 29.12.2020, укладений між Южненською міською радою з однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , з іншої сторони, визнанню недійсним, а земельна ділянка - поверненню Южненській територіальній громаді, оскільки площа земельної ділянки, яка продана міською радою у 9 разів перевищує площу забудованих будівлями земель.

Окрім цього, на запит окружної прокуратури щодо отримання документів щодо земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , Южненською міською радою 17.06.2022 за № 5 89/21-05-03 надано викопіювання з Детального плану території Приморського парку м. Южне Одеської області із зазначенням земельної ділянки під розміщення об'єкту торгівлі-кафе та довідку (витяг) з містобудівного кадастру - фрагмент з детального плану території Приморського парку та громадського парку м. Южне Одеської області. Із зазначених документів, вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 та земельна ділянка з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , фактично знаходяться на території Приморського парку м. Южне.

Детальний план території Приморського парку м. Южне та громадського центру затверджено рішенням Южненської міської ради від 06.11.2014 № 1274-VI.

Розташування нежитлової будівлі кафе-бару на території міського парку підтверджується також довідкою (витягом) з містобудівного кадастру (фрагмент з детального плану території Приморського парку) від 15.06.2022, виданою начальником управління архітектури та містобудуванняь Южненської міської ради.

Водночас, законом передбачено заборону продажу землі, що відноситься до земель загального користування, зокрема, парки, у приватну власність з метою захисту права територіальної громади вільно реалізовувати своє право власності на неї.

У зв'язку з тим, що на підставі незаконного рішення між відповідачами укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки від 29.12.2020 року №1025 та договір купівлі-продажу земельної ділянки від 29.12.2020 року №1026, зазначені договори підлягають визнанню недійсним як похідні правочини від оскаржуваного рішення, а також у зв'язку з його невідповідністю Закону з підстав, які викладені у позові.

Також позивач зазначає, що спірні земельні ділянки за позовом прокурора були повернуті у комунальну власність територіальній громаді міста Южне Одеської області в особі Южненської міської ради Одеської області на підставі рішення Комінтернівського районного суду Одеської області по справі №519/481/13-ц, провадження № 2/504/291/19, яке вступило в законну силу 25.11.2019. Таким чином, на виконання вказаного рішення суду, спірні земельні ділянки перебували у комунальній власності територіальної громади і на час ухвалення рішення Южненською міською радою 20.08.2020 № 1851-VII не знаходилися в користуванні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 08.04.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

14.05.2024 від представника ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - адвоката Петрович А.М. надійшов відзив у порядку ч.1 ст.178 ЦПК України.

У відзиві сторона відповідача зазначає, що 27.12.2013 між ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу нежитлової будівлі розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до п.4 Договору відчужувана нежитлова будівля розташована на земельній ділянці з земель житлової та громадської забудови площею 0,1795 га. Кадастрові номери земельних ділянок 5111700000:02:007:0074, 5111700000:02:007:0075.

За ОСОБА_4 право власності на земельну ділянку площею 0,0795 га, та ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га під існуючим кафе-баром «Валерія», розташованим АДРЕСА_1 було визнано постановою Київського райсуду м. Одеси від 26.09.2007 по справі № 2-а-740

Питання щодо права власності продавців було предметом судового розгляду.

Так, ухвалою апеляційного суду Одеської області від 04.12.2013 за апеляційною скаргою Южненської міської ради ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду - скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Тобто, станом на 27.12.2013 року спірним земельним ділянкам вже було присвоєно кадастрові номери спірним з зазначенням категорії земель: землі житлової та громадської забудови, коду цільового призначення: 03.07, виду цільового призначення: B.03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та виду використання земельної ділянки: для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія».

Рішенням Комінтернівського районного суду від 25.10.2019, яке набрало законної сили, уточнені позовні вимоги прокурора міста Южне Одеської області, що діяв в інтересах держави, в особі Южненської міської ради Одеської області до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про витребування земельних ділянок задоволено частково. Витребувано від ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь Южненської міської ради Одеської області спірні земельні ділянки.

Право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно було зареєстровано за Южненською міською радою 03.02.2020, державним реєстратором Виконавчого комітету ЮМР Одеської області, номер запису про право власності 35388689.

20.08.2020 Южненською міською радою Одеської області прийнято рішення № 1851-VII Про затвердження звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074, 5111700000:02:007:0075, які підлягають продажу громадянам ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , зокрема про продаж спірних земельних ділянок несільськогосподарського призначення.

З моменту реєстрації земельних ділянок до 03.02.2020 (реєстрації прав власності за ЮМР) та з 03.02.2020 по 27.12.2013 земельні ділянки фактично перебували в користувані попередніх власників, а з 2013 року по 29.12.2020 року у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно. З моменту реєстрації прав власності на спірні земельні ділянки за ЮМР ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відшкодовувалися збитки за фактичне використання земельних ділянок на яких розташована нежитлова будівля належна їм на праві власності.

Після вступу в дію, а саме після відшкодовувалися збитків за фактичне використання земельних ділянок, та на виконання вищевказаного рішення 29.12.2020 між Южненською міською радою Одеської області та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі житлової та громадської забудови, із цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатаціі та обслуговування кафе-бару «Валерія»).

Також, між Южненською міською радою Одеської області в однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , з іншої сторони, 29.12.2020 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1000 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі житлової та громадської забудови, із цільовим призначенням B.03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія».

Крім того, внаслідок набуття ОСОБА_2 та ОСОБА_1 в 2013 році права власності на нерухоме майно загальною площею 197 кв. м, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , до них перейшло право користування земельною ділянкою, на якій розташоване це майно, в тому ж обсязі, що був у попередніх землекористувачів - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 а саме земельних ділянок по АДРЕСА_1 з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га та 5111700000:02:007:0075 площею 0,1000 га.

На підставі рішення Комінтернівського районного суду Одеської області по справі № 519/481/13- ц, провадження № 2/504/291/19, яке вступило в законну силу 25.11.2019 вищевказані земельні ділянки були повернуті у комунальну власність територіальної громади Южненської міської ради Одеської області, але весь цей час фактично перебували в користуванні у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , за що ними було відшкодовано збитки за фактичне використання земельних ділянок в період з 03.02.2020 по 01.08.2020 загальною сумою 54 425,80 грн.

А тому, твердження прокурора що на час ухвалення спірного рішення земельні ділянки по АДРЕСА_1 з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га та 5111700000:02:007:0075 площею 0,1000 га не перебували в користуванні ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не відповідають дійсності.

На вищевказаних земельних ділянках, відчужених на оплатній основі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , розташовані об'єкти нерухомого майна (нежитлове приміщення кафе-бару «Валерія» з господарським спорудами та літніми терасами, які не потребують узаконення, оскільки не мають фундаменту), що належить на власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що виключає відчуження вказаної земельної ділянки виключно на конкурентних засадах. Южною міською радою було надано дозвіл на продаж земельних ділянок саме в тому обсязі, право користування якими було набуте ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Прокурором не доведено належними та допустимими доказами необхідності використання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 земельної ділянки у меншому розмірі.

Також, оскільки межі земельної ділянки Приморського парку м. Южного в натурі не визначені, в зв'язку з відсутністю документації землеустрою, твердження Прокурора що земельні ділянки з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074 та 5111700000:02:007:0075 фактично знаходяться на його території та підпадають під заборону продажу, не відповідають дійсності та не підкріплені жодним доказом.

16.05.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому позивач зазначає, враховуючи, що Комінтернівським районним судом у справі № 519/481/13-ц винесено рішення витребувати від ОСОБА_2 на користь Южненської міської ради Одеської області спірні земельні ділянки, наявність присвоєного кадастрового номеру не дає права продажу цих ділянок саме у такому сформованому вигляді, оскільки їх формування як об'єкт цивільних прав було передбачено для інших правовідносин, які судом скасовані.

Представник відповідача помилково зазначає, що з моменту виконання рішення Комінтернівського районного суду № 519/481/13-ц шляхом витребування земельних ділянок від ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та реєстрації права власності за Южненською міською радою 03.02.2020 земельні ділянки фактично перебували у користуванні відповідачів - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки вони відшкодували міській раді збитки за фактичне користування ними в сумі 54 425,80 грн. Так як, статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як зазначалося раніше та не спростовується відповідачами, площа земельної ділянки, яка продана міською радою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у 9 разів перевищує площу забудованих будівлями земель (площею забудови складає 197 кв. м. проти площі земельних ділянок 1795 кв. м.

Крім того, на запит окружної прокуратури надано викопіювання з Детального плану території Приморського парку м. Южне Одеської області із зазначенням земельної ділянки під розміщення об'єкту торгівлі-кафе, орієнтовною площею 0,2 га та довідку (витяг) з містобудівного кадастру - фрагмент з детального плану території Приморського парку та громадського парку м. Южне Одеської області. Із зазначених документів, вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 та земельна ділянка з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1 га, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , фактично знаходяться на території Приморського парку м. Южне.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 25.07.2024 відмовлено у задоволенні клопотання адвоката Петрович А.М. про призначення судової земельно-технічної експертизи.

25.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 26.09.2024 визнано обов'язковою явку представника відповідача Южненської міської ради Одеського району Одеської області у судове засідання.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 29.01.2025 провадження у цивільній справі закрито та роз'яснено позивачу, що розгляд справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 15.07.2025 ухвалу Южного міського суду Одеської області від 29.01.2025 скасовано та справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Південного міського суду Одеської області від 08.08.2025 продовжено розгляд справи та призначено судове засідання.

05.11.2025 до суду надійшли письмові пояснення по справі від представника Південнівської міської ради.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити.

Представники відповідачів в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позов та письмових поясненнях.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, перевіривши їх доказами, суд дійшов наступного.

Так, постановою Київського райсуду м. Одеси від 26.09.2007 по справі № 2-а-740 за ОСОБА_4 визнано право власності на земельну ділянку площею 0,0795 га під існуючим кафе-баром «Валерія», розташованим по АДРЕСА_1 , за ОСОБА_3 визнано право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га під існуючим кафе-баром «Валерія», розташованим по АДРЕСА_1

На підставі вказаної постанови Київського районного суду м. Одеси, Управління земельних ресурсів у м. Южне видало ОСОБА_4 державний акт серії ЯЕ №678616 на право власності на земельну ділянку площею 0,0975 га, та ОСОБА_3 - державний акт серії ЯЄ №678615 на право власності на земельну ділянку площею 0,1000 га, які розтушовані в АДРЕСА_1 .

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.07.09 за апеляційною скаргою прокуратури м. Южне постанову Київського районного суду м.Одеси від 26.09.2007 по справі № 2-а-740 скасовано, а провадження по справі закрито.

Заочним рішенням Южного міського суду Одеської області від 24.06.2011 позов прокурора м. Южне Одеської області в інтересах держави у особі Южненської міської ради Одеської області задоволено у повному обсязі, визнано недійсними та скасовано вищевказані державні акти.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 11 грудня 2012 р. за заявою ОСОБА_3 про перегляд заочного рішення, заочне рішення від 24.06.2011 про визнання недійсними актів про право власності на земельні ділянки- скасоване, справу призначено до розгляду в загальному порядку.

Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 26.12.2012 провадження по справі № 1533/1676/2012 закрито. Підставою для закриття провадження по справі стало рішення Київського районного суду м. Одеси від 12 лютого 2008 року у справі № 2-2092/2008, яке набрало законної сили 23 лютого 2008 року, за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та зустрічним позовом ОСОБА_4 , ОСОБА_3 до ОСОБА_5 про визнання не дійсними/дійсними оскаржуваних у позові прокурора м. Южного у цій справі державних актів на право власності серії ЯЕ № 678615 та серії ЯЕ № 678616, яким було відмовлено ОСОБА_5 у задоволенні позову у повному обсязі та задоволено зустрічний позов ОСОБА_4 , ОСОБА_3 - визнано дійсними спірні державні акти на земельні ділянки.

За результатами розгляду апеляційних скарг прокурора м. Южне Одеської області (в інтересах держави в особі Южненської міської ради Одеської області), голови Южненської міської ради Одеської області на ухвалу про закриття провадження по справі ухвалою Апеляційного суду Одеської області від 12.03.2013 ухвалу Южного міського суду Одеської області від 26 грудня 2012 року про закриття провадження у справі за позовною заявою прокурора м. Южне Одеської області (в інтересах держави у особі Южненської міської ради Одеської області) про визнання актів на право власності на земельну ділянку недійсними - скасовано і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 25.10.2019 по справі № 519/481/13-ц уточнені позовні вимоги прокурора міста Южне Одеської області, що діє в інтересах держави, в особі Южненської міської ради Одеської області до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 про витребування земельних ділянок задоволено частково.

Витребувано від ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь Южненської міської ради Одеської області земельну ділянку площею 0,0795га, кадастровий номер земельної ділянки - 5111700000:02:007:0074, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Витребувано від ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь Южненської міської ради Одеської області земельну ділянку площею 0,1000га, кадастровий номер земельної ділянки - 5111700000:02:007:0075, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Вищевказане рішення суду набрало законної сили 25.11.2019.

20.08.2020 Южненською міською радою Одеської області прийнято рішення від №1851-VII «Про затвердження звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074, 5111700000:02:007:0075, які підлягають продажу громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 », зокрема про продаж ділянок несільськогосподарського призначення:

-для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія»), з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;

-для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія»), з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Вказаним рішенням також затверджено ціну продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення на підставі висновків оцінювача про ринкову вартість

На виконання вказаного рішення 29.12.2020 між Южненьською міською радою Одеської області та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі житлової та громадської забудови, із цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія»). У подальшому, 04.08.2023, приватним нотаріусом Дараган І.М. внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право спільної часткової власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на вищевказану земельну ділянку.

Також, між Южненьською міською радою Одеської області в однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , з іншої сторони, 29.12.2020 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , категорія земель: землі житлової та громадської забудови, із цільовим призначенням В.03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для експлуатації та обслуговування кафе-бару «Валерія». В подальшому, 04.08.2023, приватним нотаріусом Дараган І.М. внесені відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про право спільної часткової власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на вищевказану земельну ділянку.

Відповідно до статей 2, 4 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Статтею 12 Земельного Кодексу України передбачено, що розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад віднесено до повноважень сільських, селищних, міських рад.

Згідно з ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Частина друга статті 19 Конституції України передбачає, що органи, зокрема, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, міська рада має діяти у межах повноважень щодо здійснення від імені територіальної громади м. Південне (Южне) права власності в її інтересах і виключно у спосіб, передбачений законом.

Суд вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що спірні земельні ділянки Южненською міською радою рішенням від 20.08.2020 № 1851-VII були продані усупереч вимог статей 124, 134 ЗК України, без застосування процедури земельних торгів, без проведення земельного аукціону, з огляду на наступне.

Частиною 1 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (ч.1 ст.116 Земельного кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах).

Частиною 2 вказаної статті передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Таким чином, вищенаведені норми станом на момент укладання договору купівлі-продажу прямо передбачали перехід за результатами відчуження до нового власника житлового будинку, будівлі або споруди права користування виключно тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені.

У практиці ЄСПЛ (рішення у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції", "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства", "Серков проти України") напрацьовано три критерії, які слід оцінювати стосовно сумісності заходу втручання у право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи має воно на меті "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання у право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.

Велика Палата Верховного суду в постанові від 22.07.2022 (справа №910/5209/19) зазначила, що розмір земельної ділянки, необхідної для обслуговування розміщеного на ній майна, не є безмежним, оскільки в будь-якому випадку обумовлюється наявною у власника необхідністю використовувати майно за цільовим призначенням. З'ясування в такому випадку дійсного розміру земельної ділянки, яка має бути відведена власнику майна, забезпечує розумний баланс між індивідуальними та колективними інтересами, що зумовлює пропорційність втручання.

Судом встановлено, що на земельній ділянці, розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , розміщене нежитлова будівля кафе-бар « ІНФОРМАЦІЯ_1 » площею 197 кв. м., яка перебуває у приватній спільній частковій власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , частка кожного складає 1/2.

При цьому спірну земельну ділянку надано відповідачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для розміщення та експлуатації споруд площею 197 кв.м. (0,0197га) на земельній ділянці площею 1795 кв.м, (0,1795 га.). Таким чином, площа земельної ділянки, яка продана міською радою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у 9 разів перевищує площу забудованих будівлями земель.

Разом із тим, отримання в оренду чи власність земельної ділянки у розмірах, що значно перевищують площу належної відповідачу будівлі, для нового будівництва, передбачає дотримання процедури проведення земельних торгів у порядку, визначеному положеннями статей 134, 135 Земельного кодексу України.

Отже, чинним земельним законодавством передбачений порядок відчуження земельних ділянок комунальної власності виключно на конкурентних засадах, за виключенням випадків відчуження земельних ділянок, на яких розташоване належне особі на праві приватної власності нерухоме майно. Проте у цьому випадку за приписами частини 2 статті 134 Земельного кодексу України (у вищезгаданій редакції) власник нерухомості має право на отримання на позаконкурентних засадах тільки земельної ділянки, на якій безпосередньо розташоване таке майно (будівля, споруда).

А відтак, суд погоджується з доводами позивача щодо відсутності у відповідачів права оформлення прав на спірну земельну ділянку на підставі п.2 ч.2 ст.134 ЗК України та вважає, що у даному випадку наявні порушення принципу раціонального використання земельних ділянок в частині співмірності площі земельної ділянки, площі об'єкту нерухомості.

Враховуючи вищевикладене суд відхиляє доводи адвоката Петрович А.М., що в даному випадку не було підстав для відчуження спірних земельних ділянок на конкурентних засадах.

Також суд відхиляє доводи адвоката Петрович А.М. про те, що вищевказані земельні ділянки були повернуті у комунальну власність територіальної громади Южненської міської ради Одеської області, але весь цей час фактично перебували в користуванні у ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , оскільки вони відшкодували міській раді збитки за фактичне користування ними в сумі 54 425,80 грн. Так як, статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Суд погоджується із доводами позивача про те, що з врахуванням рішення Комінтернівського районного суду по справі № 519/481/13-ц про витребування спірних земельних ділянок, наявність присвоєного кадастрового номеру не дає права продажу цих ділянок саме у такому сформованому вигляді, оскільки їх формування як об'єктів цивільних прав було передбачено для інших правовідносин, які скасовані судом.

Разом з цим, суд критично оцінює доводи позивача про те, що згідно викопіювання з Детального плану території Приморського парку м. Южне Одеської області із зазначенням земельної ділянки під розміщення об'єкту торгівлі-кафе та довідку (витяг) з містобудівного кадастру - фрагмент з детального плану території Приморського парку та громадського парку м. Южне Одеської області, спірні земельні ділянки, фактично знаходяться на території Приморського парку м. Южне.

Відповідно до відповіді Южненської міської ради № 589/21-05-03 від 17.06.2022 на лист прокурора № 58-1506 Вих-22 від 13.06.2022, документація землеустрою, щодо формування території Приморського парку до теперішнього часу не замовлялась та не затверджувалась.

У відповіді Южненської міської ради № 589/19-06-02 від 09.05.2024 на адвокатський запит підтверджено інформацію щодо відсутності сформованої земельної ділянки під парк Приморський м. Южного та кадастрового номеру. Тобто межі парку в натурі не встановлені.

Оскільки, межі земельної ділянки Приморського парку в натурі не визначені, в зв'язку з відсутністю документації землеустрою, твердження прокурора, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074 та 5111700000:02:007:0075 фактично знаходяться на його території та підпадають під заборону продажу, не підкріплені належними доказами.

Що стосується довідки (витягу) з містобудівного кадастру (фрагмент з детального плану території Приморського парку) від 15.06.2022, виданої начальником управління архітектури та містобудування Южненської міської ради, то вона не є належним та достатнім доказом, оскільки суперечить іншим доказам по справі, в тому числі, які були наведені вище.

При цьому, ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків ("Лелас проти Хорватії").

Згідно з ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Частиною 2 статті 16 Цивільного кодексу України визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, серед яких є, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (пункт 10).

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ч.1 ст. 21 ЦК України).

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав (пункт «б» частини третьої статті 152 Земельного кодексу України).

Таким чином, звернення до суду з позовом про витребування нерухомого майна з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності, є належним способом захисту порушених прав у даних правовідносинах.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом. Стаття 12 ЦПК України визначає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 09.12.1994).

За вищевикладених обставин позовні вимоги підлягають повному задоволенню, а відтак і земельні ділянки підлягають поверненню державі в особі територіальної громади.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно з платіжною інструкцією № 454 від 21.03.2024 позивачем сплачено 17197,04 грн судового збору, який підлягає стягненню з відповідачів у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі, в рівних частинах з кожного, а саме, по 5732,34 грн.

Відповідно до ст. 244 ЦПК України у виняткових випадках залежно від складності справи суд може відкласти ухвалення та проголошення судового рішення на строк не більше десяти днів з дня переходу до стадії ухвалення судового рішення, оголосивши дату та час його проголошення.

Керуючись статтями 3, 12, 81, 141, 244, 259, 265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Доброславської окружної прокуратури до Південнівської (Южненської) міської ради Одеського району Одеської області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання незаконним і скасування рішення, визнання недійсними договорів купівлі-продажу та повернення земельних ділянок, задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Южненської міської ради від 20.08.2020 №1851-VІІ «Про затвердження звітів про експертну грошову оцінку земельних ділянок з кадастровими номерами 5111700000:02:007:0074, 5111700000:02:007:0075, які підлягають продажу громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 »

Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074 площею 0,0795 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , укладений 29.12.2020 між Южненською міською радою Одеської області з однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , з іншої сторони та який зареєстровано 04.08.2023 приватним нотаріусом Дараган І.М., та зареєстровано в реєстрі за № 1025, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 258412251117.

Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075 площею 0,1 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , укладений 29.12.2020 між Южненською міською радою Одеської області з однієї сторони та ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , з іншої сторони та який зареєстровано 04.08.2023 приватним нотаріусом Дараган І.М., та зареєстровано в реєстрі за № 1026, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 258350251117.

Зобов'язати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) повернути державі в особі територіальної громади, а Південнівську міську раду (ЄДРПОУ 04527336) прийняти земельну ділянку площею 0,0795 га з кадастровим номером 5111700000:02:007:0074, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) повернути державі в особі територіальної громади, а Південнівську міську раду (ЄДРПОУ 04527336) прийняти земельну ділянку площею 0,1 га з кадастровим номером 5111700000:02:007:0075, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути в рівних частинах Південнівської міської ради Одеського району Одеської області (ЄДРПОУ 04527336), ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Одеської обласної прокуратури сплачений судовий збір за подання позову та перерахувати його на №ПА808201720343100002000000564 в ДКСУ м. Київ МФО 820172 ЄДРПОУ 03528552 (юридична та поштова адреса Одеської обласної прокуратури: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3) судовий збір у розмірі 17197,04 грн, а саме по 5732 (п'ять тисяч сімсот тридцять дві) грн 34 коп. з кожного.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач Доброславська окружна прокуратура, код ЄДРПОУ 03528552, місцезнаходження за адресою: 67500, Одеська обл., смт. Доброслав, вул. Центральна, 85.

Відповідач Південнівська (Южненська) міська рада Одеського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04527336, місцезнаходження за адресою: 65481, Одеська обл.,м. Південне, просп. Григорівського Десанту, буд. 18.

Відповідач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Дата та час проголошення рішення 21.11.2025 о 16.00 год.

Суддя Сергій ЛЕМЕЦЬ