Провадження № 3/734/2572/25 Справа № 734/4414/25
іменем України
24 листопада 2025 року селище Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
Головуючого судді Соловей В.В.,
секретар судових засідань Пахмутова О.Є.,
із участю ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і його представника - адвоката Лук'янця Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Відділення поліції № 1 Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , електрогазозварника філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 476084 від 07 жовтня 2025 року виходить, що о 12.31 годині 07 жовтня 2025 року на 22 км автодороги Т-25-35 Козелець-Карпилівка-Сорокошичі водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Honda CR-V, д.н.з. НОМЕР_1 , із явними ознаками наркотичного сп'яніння, - виражене тремтіння пальців рук, поведінка що не відповідає обстановці, від проходження медичного огляду у Козелецькій ЛІЛ на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 винуватим себе не визнав у вчиненні адміністративного правопорушення і пояснив, що приблизно о 12.31 годині 07 жовтня 2025 року керував автомобілем та через не увімкнене світло фар транспортного засобу зупинений поліцейським. У подальшому поліцейський повідомив, що перебуває у розшуку територіального центру комплектування. Показав поліцейському документ у телефоні про те, що має бронювання. Наркотичні засоби не вживає. Тремтіння пальців рук і неадекватність поведінки заперечує. Погодився пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у найближчому медичному закладі у м. Остер, але не в сел. Козелець. Протокол не підписав, бо поліцейський не надав для ознайомлення.
Представником особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокатом Лук'янцем Д.М. заявлене клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності і його представника - адвоката Лук'янця Д.М., дослідивши надані докази, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Правовими нормами ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським із використанням спеціальних технічних засобів.
Відповідно до п. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Порядок проведення огляду водіїв на стан сп'яніння визначений Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою 09 листопада 2015 року наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735.
Згідно з п. 2 розділу І цієї Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Відповідно до п. 3 цієї Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Відповідно до п. 4 цієї Інструкції ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої 09 листопада 2015 року наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735, перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Згідно з п. 12 розділу ІІ цієї Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Зі змісту Направлення на медичний огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеного о 12:47 годині 07 жовтня 2025 року поліцейським, виходить, що водій ОСОБА_1 направляється на огляд до Козелецької ЛІЛ. У результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння: поведінка, що не відповідає обстановці; виражене тремтіння пальців рук. У вказаному протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про те, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом із явними ознаками наркотичного сп'яніння, - поведінка, що не відповідає обстановці, і виражене тремтіння пальців рук.
Із переглянутого відеозапису видно, що о 12.34 годині 07 жовтня 2025 року поліцейським зупинено транспортний засіб, яким керував водій ОСОБА_1 . Під час спілкування (о 12.47 годині) поліцейський повідомив водія ОСОБА_1 про те, що його поведінка не відповідає обстановці. На запитання поліцейського водій ОСОБА_1 повідомив, що наркотичні засоби та алкоголь не вживає. Поліцейський повідомив, що ОСОБА_1 має проїхати в медичний заклад для проходження огляду. О 12.48 годині водій ОСОБА_1 відмовився їхати до медичного закладу. О 12.51 годині поліцейський висловив вимогу про проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, на що водій ОСОБА_1 відповів, що згоден їхати до лікарні і поїде на законних підставах. О 12.51 годині водій ОСОБА_1 відмовився їхати до медичного закладу. О 13.22-13.24 годині поліцейський зачитав протокол про адміністративне правопорушення і повідомив, що водій ОСОБА_1 відсторонений від керування транспортним засобом.
Із наданого відеозапису відсутня можливість беззаперечно стверджувати про те, що водій ОСОБА_1 має очевидні ознаки наркотичного сп'яніння, зокрема, виражене тремтіння пальців рук. Видно, що поведінка водія ОСОБА_1 упродовж спілкування з поліцейськими відповідає обстановці, його висловлювання є зрозумілими. Найближчим закладом охорони здоров'я, де міг проводитися огляд водія ОСОБА_1 щодо можливого стану наркотичного сп'яніння, є КНП «Остерська міська лікарня». Поліцейськими, які вважали, що водій ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, не забезпечене проведення огляду щодо такого стану у вказаному закладі охорони здоров'я.
Перевірені та досліджені у справі про адміністративне правопорушення докази поза розумним сумнівом не доводять порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Вказаний протокол про адміністративне правопорушення не може слугувати беззаперечним доказом вини водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Висновки суду не можуть ґрунтуватись на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи необхідно тлумачити на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287-289 КУпАП, суд
провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області протягом десяти днів із дня винесення.
Суддя