Справа № 461/9522/25
Провадження № 1-кс/461/7151/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
24.11.2025 слідча суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшої слідчої слідчого відділення ВП № 3 ЛРУП № 2 Головного управління Національної поліції у Львівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого зі прокурором другого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у межах кримінального провадження, внесеного 30.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025140000000198, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України, -
Слідча звернулася до Галицького районного суду м. Львова зі вказаним клопотанням, у якому просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 щодо наступних абонентів та об'єктів споживання природного газу, а саме: ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , об'єкт споживання: АДРЕСА_3 , вілла/готель « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із SPA-комплексом), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , об'єкт споживання: АДРЕСА_5 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , об'єкт споживання: АДРЕСА_7 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_7 »), які стали підставою для їхнього приєднання до газової мережі, проектної документації, договорів розподілу природного газу, укладених останніми, інформації до якого ступеня кваліфікації та до якої категорії споживачів природного газу відносяться дані абоненти, інформації щодо комерційного обліку газу по вказаних об'єктах споживачів, усієї наявної інформації щодо об'ємів споживання газу, сплати місячних сум за газ, актів обстеження, контрольного огляду, документів, що визначають коло службових повноважень (посадові обов'язки, накази про призначення на посаду, положення, інструкції, трудові договори, контракти) директора, контролерів газового господарства, майстрів, розпорядження щодо закріплення останніх за територію розміщення перелічених об'єктів споживання та усіх інших документів пов'язаних із зазначеними абонентами та об'єктами споживання за період із 01.01.2024 по час виконання ухвали.
В обґрунтування клопотання зазначає, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 30.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025140000000198, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.
Досудове розслідування розпочато за рапортом оперуповноваженого в ОВС 6 відділу ГВ ЗНД УСБУ у Львівській області, відповідно до якого встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності надають недостовірні дані в НАК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » щодо тарифікації споживання природного газу.
Встановлено, що за адресами: АДРЕСА_3 (вілла/готель « ІНФОРМАЦІЯ_9 » із SPA-комплексом), АДРЕСА_5 (готель « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), АДРЕСА_7 (готель « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») здійснюють розрахунки за споживання газу по тарифах побутових (населення) споживачів природного газу, незважаючи на ведення ними підприємницької діяльності, що суперечить вимогам Кодексу газорозподільних систем (затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, глави 1, розділу 1, пункту 4). Вищевказаний механізм призводить до безпідставної компенсації за бюджетні кошти НАК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » різницю в тарифах за природній газ для населення відповідно до ринкової (комерційної) ціни, як наслідок - економічних збитків НАК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » на суму близько 1 млн. грн.
У ході проведення досудового розслідування слідчим, в порядку ст. 40, 41 КПК України надано доручення працівникам УСБУ у Львівській області з метою встановлення усіх осіб, які причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
На виконання вказаних доручень встановлено, що окремі споживачі природного газу здійснюють розрахунки за споживання газу по тарифах побутових (населення) споживачів, незважаючи на ведення ними підприємницької діяльності, що суперечить вимогам Кодексу газорозподільних систем (затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, глави 1, розділу 1, ПУНКТУ 4).
Зокрема, встановлено абонентів, які використовують природний газ не за призначенням, визначеним для їхньої категорії, а для здійснення комерційної (підприємницької) діяльності, а саме:
- ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , адреса об'єкта споживання: АДРЕСА_3 , вілла/готель « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із SPA-комплексом);
- ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , адреса об'єкта споживання: АДРЕСА_5 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_5 »);
- ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , адреса об'єкта споживання: АДРЕСА_7 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_7 »).
Вищевказані особи надають готельно - туристичні послуги з проживання, харчування, відпочинку, спорту, розваг та іншого обслуговування в тому числі і СПА-послуги, що також підтверджується їх розміщенням на онлайн-платформах для бронювання житла.
Відповідно до Указу Президента України «Про затвердження Положення про ІНФОРМАЦІЯ_10 » від 10.09.2014 № 715/2014, визначено наступні ступені кваліфікації споживачів природного газу: 1 - промислові споживачі та інші суб'єкти господарювання (з 1 травня 2012 року); 2 - установи та організації, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів (з 1 січня 2013 року); 3 - суб'єкти господарювання, які виробляють теплову енергію, виходячи з обсягу природного газу, що використовується для виробництва та надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання за умови ведення такими суб'єктами обліку (з 1 січня 2014 року); 4- усі побутові споживачі (з 1 січня 2015 року).
Водночас, кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою ІНФОРМАЦІЯ_11 від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), та Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496. визначено дві категорії споживачів природного газу:
- побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність;
- не побутовий споживач - фізичні чи юридичні особи, які використовують природний газ для професійної та/або комерційної діяльності.
Різняться: порядок укладання договору розподілу природного газу для побутових споживачів та для споживачів, що не є побутовим; у визначенні розміру величини річної замовленої потужності; порядки комерційного обліку газу по об'єктах споживачів, що не є побутовими та періодичної повірки ЗВТ на об'єктах таких споживачів.
Окрім цього, відповідно до положення Кодексу ГРМ споживач, що не є побутовим, зобов'язаний реєструватися як учасник оптового енергетичного ринку у випадках та відповідно до Порядку реєстрації учасників оптового енергетичного ринку, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.10.2023 № 1812 (п. 3 глави 3 Розділ 1).
Між тим, при однаковій вартості розподілу природного газу для побутових та непобутових споживачів, вартість поставленого газу в адресу непобутових споживачів суттєво відрізняється від вартості, яку сплачують побутові споживачі, що врегульовано статтею 11 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, якою передбачено право Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) покладати спеціальні обов'язки на суб'єктів ринку природного газу з метою забезпечення загальносуспільних інтересів.
Відповідно до вказаних нормативно - правових актів побутові споживачі сплачують фіксовану ціну за газ у розмірі 7,96 грн. за м?, тобто як для непобутових споживачів (для бізнесу) діє комерційна ціна, яка у жовтні становить 25,2 грн. за м?.
Враховуючи вищенаведене, з метою підтвердження чи спростування факту надання суб'єктами підприємницької діяльності недостовірних даних в НАК « ІНФОРМАЦІЯ_8 » щодо тарифікації споживання природного газу, з метою подальшого проведення судово-економічної експертизи, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до усіх наявних у Львівській філії Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оригіналів матеріалів щодо наступних абонентів та об'єктів споживання природного газу, а саме: ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , об'єкт споживання: АДРЕСА_3 , вілла/готель « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із SPA-комплексом), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , об'єкт споживання: АДРЕСА_5 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , об'єкт споживання: АДРЕСА_7 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_7 »), які стали підставою для їхнього приєднання до газової мережі, проектної документації, договорів розподілу природного газу, укладених останніми, інформації до якого ступеня кваліфікації та до якої категорії споживачів природного газу відносяться дані абоненти, інформації щодо комерційного обліку газу по вказаних об'єктах споживачів, усієї наявної інформації щодо об'ємів споживання газу, сплати місячних сум за газ, актів обстеження, контрольного огляду, документів, що визначають коло службових повноважень (посадові обов'язки, накази про призначення на посаду, положення, інструкції, трудові договори, контракти) директора, контролерів газового господарства, майстрів, розпорядження щодо закріплення останніх за територію розміщення перелічених об'єктів споживання та усіх інших документів, пов'язаних із зазначеними абонентами та об'єктами споживання за період із 01.01.2024 по час виконання ухвали, з можливістю їх вилучення у приміщені Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 », за адресою: АДРЕСА_1 .
Вилучення оригіналів такої документації надасть можливість отримати важливі речові докази, доступ до них з метою використання їх під час доказування та в подальшому для проведення судово-почеркознавчих, судово-економічної та інших експертиз.
Відповідно до наказу МЮ України №53/5 від 08.10.1998 (у редакції наказу МЮ України №1950/5 від 26.12.2012) - для проведення почеркознавчої експертизи надаються оригінали документів. Згідно методики проведення почеркознавчих експертиз та досліджень по електрофотокопіям - провести не являється можливим, оскільки: - в електрофотокопіях не відображається комплекс стійких діагностичних та ідентифікаційних ознак почерку (підпису) виконавця (не відображаються чітко ідентифікаційні ознаки, або ж ідентифікаційні ознаки набувають спотвореного вигляду), які притаманні оригіналові і неможливо визначити - чи вони з?явилися під впливом збиваючих факторів (виконання в темноті, на холоді, під впливом хвороби, психоемоційних факторів, психофізичних станів, умисно зміненим почерком та ін.), або ж їхня поява обумовлена електрофотографічним (чи іншим комп?ютерним способом нанесення зображення) способом виконання досліджуваного зображення; - по електрофотографічному зображенні також неможливо в окремому дослідженні встановити можливість попередньої технічної підготовку документів, чи підробки підписів (підробка підписів на око, на просвіт, через копірку, нанесення зображення підпису факсиміле і т.д...), або ж монтажу вигаданого документа з окремих частин інших достовірних документів (з використанням комп?ютерних програм), яка згідно методики дослідження, є обов?язковою при почеркознавчому дослідженні їх оригіналів.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що перелічені документи самі по собі та в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні, а тому необхідно отримати тимчасовий доступ до вказаної документації та її вилучення.
У зв'язку з наведеним, просить клопотання задовольнити.
Слідча у судове засідання не з'явилася, просить проводити розгляд клопотання у її відсутності та відсутності прокурора.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідча суддя вважає за можливе провести розгляд цього клопотання провести без виклику осіб, у володінні яких перебувають речі, про отримання тимчасового доступ,у до яких орган досудового розслідування просить надати дозвіл.
Згідно зі ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Дослідивши матеріали клопотання, у тому числі витяг з ЄРДР, рапорт, слідча суддя приходить до такого висновку.
Слідча суддя встановила, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному 30.09.2025 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025140000000198, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
У пунктах 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Як передбачено у ч. ч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Оскільки тимчасовий доступ, про який просить слідчий, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою даного доступу неможливо, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи та дають підстави надати тимчасовий доступ до вказаних речей, з можливістю вилучення їх копій.
Враховуючи зазначене, слідча суддя доходить до висновку про те, що клопотання підставне, обґрунтоване та є таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 159-166 КПК України, слідча суддя -
1. Клопотання задовольнити.
2. Надати слідчому слідчої групи - старшому слідчому СВ ВП №3 ЛРУП №2 ГУ НП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_8 ; старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_9 ; старшому слідчому в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_10 ; старшому слідчому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області капітану поліції ОСОБА_11 ; слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_12 , слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Львівській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_13 дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, з можливістю їх вилучення, які перебувають у володінні Львівської філії Товариства з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 щодо наступних абонентів та об'єктів споживання природного газу, а саме: ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , об'єкт споживання: АДРЕСА_3 , вілла/готель « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із SPA-комплексом), ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , об'єкт споживання: АДРЕСА_5 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), ОСОБА_7 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_6 , об'єкт споживання: АДРЕСА_7 , готель « ІНФОРМАЦІЯ_7 »), які стали підставою для їхнього приєднання до газової мережі, проектної документації, договорів розподілу природного газу, укладених останніми, інформації до якого ступеня кваліфікації та до якої категорії споживачів природного газу відносяться дані абоненти, інформації щодо комерційного обліку газу по вказаних об'єктах споживачів, усієї наявної інформації щодо об'ємів споживання газу, сплати місячних сум за газ, актів обстеження, контрольного огляду, документів, що визначають коло службових повноважень (посадові обов'язки, накази про призначення на посаду, положення, інструкції, трудові договори, контракти) директора, контролерів газового господарства, майстрів, розпорядження щодо закріплення останніх за територію розміщення перелічених об'єктів споживання та усіх інших документів пов'язаних із зазначеними абонентами та об'єктами споживання за період із 01.01.2024 по час виконання ухвали.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали два місяці з дня постановлення.
Ухвала складена у двох примірниках, один знаходиться в матеріалах судового провадження, а другий наданий стороні кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_14