Ухвала від 24.11.2025 по справі 334/9544/25

Дата документу 24.11.2025

Справа № 334/9544/25

Провадження № 2-а/334/139/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року суддя Дніпровського районного суду міста Запоріжжя Баруліна Т.Є., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Запорізькій області ДПП про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу адміністративного затримання АА №0484435, визнання дій поліцейських незаконними та відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

12 листопада 2025 року позивач ОСОБА_1 , звернувся до Дніпровського районного суду місто Запоріжжя з позовом до Управління патрульної поліції у Запорізькій області ДПП про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу адміністративного затримання АА №0484435, визнання дій поліцейських незаконними та відшкодування моральної шкоди.

Дослідивши позовну заяву та матеріали, які додані до неї, суд дійшов наступного висновку.

Згідно з вимогами п.2 ч. 5 ст. 160 КАС України, позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 просить визнати дії капрала поліції Чепура Антона Олеговича та лейтенанта ОСОБА_2 протиправними.

При цьому не зазначає ОСОБА_3 та Козакова В.Ю. відповідачами.

Згідно з вимогами п.4 ч. 5 ст. 160 КАС України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 , серед іншого, просить скасувати протокол адміністративного затримання АА №048435 від 11.10.2025 року, визнати факт морального тиску та перевищення повноважень поліцейськими, стягнути з відповідача моральну шкоду у розмірі 50 000 грн.

Відповідно ч.ч.1-2 КАС України, адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі. Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Суд звертає увагу позивача, що ним подано позовну заяву про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.

Перелік адміністративних справ, які підсудні місцевому загальному суду як адміністративному визначено у ч.1 ст. 20 КАС України, а саме адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Відповідно до ч.3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Виходячи з вищевикладеного місцевий загальний суд як адміністративний суд може лише прийняти рішення відповідно до ч.3 ст. 286 КАС України стосовно прийнятого рішення суб'єкта владних повноважень. В даному випадку це Постанова серії ЕНА №06080594 від 04.11.2025 року.

Отже, в рамках вказаного адміністративного позову суд не може приймати рішення про визнання факту морального тиску та про стягнення моральної шкоди, питання про стягнення моральної шкоди вирішується в рамках цивільного судочинства.

Крім того, протокол адміністративного затримання за своєю суттю є фіксацією часу, підстав такого затримання, та інших процесуальних дій, пов'язаних із затриманням, не породжує правових наслідків, оскільки не встановлює права і обов'язки для учасників спірних правовідносин, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні статті 19 КАС України.

Отже, сам по собі протокол про адміністративне затримання не є рішенням суб'єкта владних повноважень, позовні вимоги, спрямовані на його скасування, а не оскарження дій суб'єкта владних повноважень (під час затримання) не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства загальним судом.

Окрім цього, відповідно до ч.1 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Суд звертає увагу позивача, що до позовної заяви ОСОБА_1 долучений другий примірник позовної заяви, одна не долучено доданих до позовної заяви документів та файлів для відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Суд вважає за необхідне надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з моменту отримання ухвали.

Керуючись ст.123,161,169 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Запорізькій області ДПП про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, протоколу адміністративного затримання АА №0484435, визнання дій поліцейських незаконними та відшкодування моральної шкоди- залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.

Надати позивачу строк для усунення недоліків, протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали суду, позовна заява буде повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Баруліна Т. Є.