Рішення від 13.11.2025 по справі 138/1036/25

Справа № 138/1036/25

Провадження №:2/138/655/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючого, судді: Цибульського О.Є.,

з участю: секретаря Спічко А.В.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Могилів-Подільського міськрайонного суду цивільну справу за позовом керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури Андрія Вітюка в інтересах держави в особі Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницькій області до ОСОБА_1 про розірвання договорів оренди землі, повернення землі, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся в Могилів-Подільський міськрайонний суд з позовною заявою до ОСОБА_1 про розірвання договорів оренди землі, повернення землі, мотивуючи тим, що відповідно до листа Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області №02-18/639 від 16.06.2022 установлено факт недотримання виду користування земельних ділянок із кадастровими номерами 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га та 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031га, які надані ОСОБА_1 у платне користування на підставі договорів оренди від 03.03.2021.

За результатами розгляду вищевказаного листа 01.07.2022 Могилів-Подільською окружною прокуратурою, відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022022220000043.

Встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 12.11.2016 №2-15572/15-16-сг, передано в комунальну власність Конівської сільської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на території Конівської сільської ради Могилів-Подільського району, серед яких кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га та 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031га для створення громадських пасовищ за актом приймання-передачі від 02.12.2016. Право комунальної власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.12.2016.

Між Вендичанською селищною радою, як правонаступником Конівської сільської ради та ОСОБА_1 укладено договір оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га на підставі рішення 4 (позачергової) сесії 8 скликання №128 від 05.02.2021 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на укладення договору оренди земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби».

Відповідно до п.1 договору оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 9,4131 га сільськогосподарського призначення на території Вендичанської селищної ради кадастровий номер 0522683500:02:000:0423.

Згідно п.15, 16, 17 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423, земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби. Цільове призначення земельної ділянки - для сінокосіння та випасання худоби. Умови збереження стану об'єкта оренди- використання за цільовим призначенням.

Відповідно до п.8 договору оренди від 03.03.2021земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423, договір укладено на 7 років. Згідно акту приймання передачі, земельну ділянку передано орендарю.

Також, між Вендичанською селищною радою, як правонаступником Конівської сільської ради та ОСОБА_1 укладено договір оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га на підставі рішення 4 (позачергової) сесії 8 скликання №128 від 05.02.2021 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на укладення договору оренди земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби».

Відповідно до п.1 договору оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 2,8031 га сільськогосподарського призначення на території Вендичанської селищної ради кадастровий номер 0522683500:02:000:0424.

Згідно п.15, 16, 17 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424, земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби. Цільове призначення земельної ділянки - для сінокосіння та випасання худоби. Умови збереження стану об'єкта оренди- використання за цільовим призначенням.

Відповідно до п.8 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 договір укладено на 7 років. Згідно акту приймання передачі, земельну ділянку передано орендарю.

Згідно умов договорів від 03.03.2021, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

В ході досудового розслідування встановлено, що спірні земельні ділянки, які надані в оренду для сінокосіння та випасання худоби, розорені та використовуються для вирощення сільськогосподарських культур. Орендарем ОСОБА_1 істотно порушено умови договорів оренди від 03.03.2021 земельних ділянок кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 та кадастровий номер 0522683500:02:000:0424.

А тому позивач вимушений був звернутися з даним позовом до суду, просить розірвати договір оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га з цільовим призначенням земельної ділянки - для сінокосіння та випасання худоби, укладений між Вендичанською селищною радою та ОСОБА_1 . Зобов'язати ОСОБА_1 повернути Вендичанській селищній раді Вінницької області земельну ділянку кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га. Розірвати договір оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га з цільовим призначенням земельної ділянки - для сінокосіння та випасання худоби, укладений між Вендичанською селищною радою та ОСОБА_1 . Зобов'язати ОСОБА_1 повернути Вендичанській селищній раді Вінницької області земельну ділянку кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га. Стягнути судові витрати.

Представник позивача Могилів-Подільської окружної прокуратури в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, де зазначив, що просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, не заперечує проти винесення судом заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, де зазначив, що просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги визнає частково та просив не призупиняти договір оренди, так як шкода не завдана, орендна плата сплачувалась.

Дослідивши матеріали справи, подані учасниками справи заяви, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

З матеріалів справи вбачається, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 12.11.2016 №2-15572/15-16-сг, передано в комунальну власність Конівської сільської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності на території Конівської сільської ради Могилів-Подільського району, серед яких кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га та 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га для створення громадських пасовищ за актом приймання-передачі від 02.12.2016 (а.с. 19-21). Право комунальної власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.12.2016, що підтверджується витягом (а.с. 22-25).

Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Внаслідок неналежного виконання представницьким органом територіальної громади наданих законом повноважень на захист комунальної власності, прокурор звернувся до суду з даним позовом в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» в інтересах даної територіальної громади.

Між Вендичанською селищною радою, як правонаступником Конівської сільської ради та ОСОБА_1 укладено договір оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га на підставі рішення 4 (позачергової) сесії 8 скликання №128 від 05.02.2021 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на укладення договору оренди земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби».

Відповідно до п.1 договору оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 9,4131 га сільськогосподарського призначення на території Вендичанської селищної ради кадастровий номер 0522683500:02:000:0423.

Згідно п.15, 16, 17 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423, земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби. Цільове призначення земельної ділянки - для сінокосіння та випасання худоби. Умови збереження стану об'єкта оренди- використання за цільовим призначенням.

Відповідно до п.8 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 договір укладено на 7 років. Згідно акту приймання передачі, земельну ділянку передано орендарю (а.с. 32-35).

Також, між Вендичанською селищною радою, як правонаступником Конівської сільської ради та ОСОБА_1 укладено договір оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га на підставі рішення 4 (позачергової) сесії 8 скликання №128 від 05.02.2021 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на укладення договору оренди земельних ділянок для сінокосіння та випасання худоби».

Відповідно до п.1 договору оренди б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 2,8031 га сільськогосподарського призначення на території Вендичанської селищної ради кадастровий номер 0522683500:02:000:0424.

Згідно п.15, 16, 17 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424, земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби. Цільове призначення земельної ділянки - для сінокосіння та випасання худоби. Умови збереження стану об'єкта оренди- використання за цільовим призначенням.

Відповідно до п.8 договору оренди від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 договір укладено на 7 років. Згідно акту приймання передачі, земельну ділянку передано орендарю ( а.с. 36-39).

Згідно умов договорів від 03.03.2021, дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно листа виконавчого комітету Вендичанської селищної ради від 16.06.2022 №02-18/639 наявні випадки використання не за цільовим призначенням земель сільськогосподарського призначення: ОСОБА_1 , якому надано земельні ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га та 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031га згідно договорів оренди від 03.03.2021 для сінокосіння та випасання худоби, використовує земельні ділянки для вирощування сільськогосподарських культур (а.с. 26-27).

За результатами розгляду вищевказаного листа 01.07.2022 Могилів-Подільською окружною прокуратурою, відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.356 КК України внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022022220000043 (а.с. 28).

Згідно протоколу огляду від 20.06.2023 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423, на земельній ділянці наявні посіви соняшнику, середня висота рослин соняшнику складає 50 см, інших культур не виявлено (а.с. 44-48).

Згідно протоколу огляду від 20.06.2023 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424, на земельній ділянці наявні посіви пшениці зеленого кольору з колосом, середня висота рослин пшениці складає 50 см, інших культур не виявлено (а.с. 49-52).

Вказані обставини підтверджено також показами старости Конівського старостинського округу ОСОБА_2 та головного спеціаліста відділу земельних відносин Вендичанської селищної ради Баєка С.М., які були присутні під час огляду земельних ділянок (а.с. 53-28).

Крім цього, повторними оглядами місця події від 28.02.2024 встановлено, що земельні ділянки із кадастровими номерами 0522683500:02:000:0423 та 0522683500:02:000:0424, які надані в оренду для сінокосіння та випасання худоби, розорені та використовуються для вирощення сільськогосподарських культур (а.с. 59-66).

Листом від 24.03.2025 за № 02.53-1400ВИХ-25 повідомлено голову Вендичанської об'єднаної територіальної громади про виявлені порушення та встановлення причин не звернення до суду з позовною заявою про скасування договору оренди землі, укладеного між Вендичанською селищною радою та ОСОБА_1 . Поряд з цим, уповноваженим державним органом заходи щодо оскарження зазначених рішень не вжито, а листом від 31.03.2025 № 02-18/265 повідомлено окружну прокуратуру, що Вендичанська селищна рада не зверталася до суду з позовом про розірвання зазначеного вище договору оренди, зазначаючи при цьому про відсутність коштів на сплату судового збору, як причину невжиття заходів, що дає підстави прокурору вживати заходи представництва інтересів держави в суді. Окрім того, Вендичанська селищна рада не заперечує проти звернення окружної прокуратури до суду із відповідною позовною заявою в інтересах Вендичанської селищної ради (а.с. 67-80).

За наявності підстав, що були очевидні (внаслідок загальнодоступності правових норм та обізнаності про обставини виявлених порушень), та повноважень на звернення до суду уповноваженим суб'єктом Вендичанською селищною радою не вжито та не плануються до вжиття заходи із забезпечення судового захисту порушених інтересів держави, що свідчить про наявність підстав для представництва органами прокуратури інтересів держави в суді, передбачених ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Отже, діяльність відповідача щодо технічного обробітку орендованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення та вирощування соняшника, які за своїми характеристиками відноситься до земель для сінокосіння та випасання худоби є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з загальним правилом, визначеним ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відносини найму (оренди) врегульовані главою 58 Цивільного кодексу України, зокрема ч. 2 ст. 759 ЦК України вказує, що законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Частиною 2 ст.792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Але, при цьому, оскільки правовідносини, що виникли між сторонами, стосуються земельної ділянки та відповідно до ч. 1 ст. 2 Земельного кодексу України є земельними відносинами, - при вирішенні питання про розірвання договору оренди землі (дострокового припинення земельних відносин) слід враховувати вимоги Земельного кодексу України щодо дострокового припинення права відповідача користуватись орендованою земельною ділянкою.

Відповідно до положень ст. 5 Земельного кодексу України, одним із основних принципів земельного законодавства є принцип забезпечення раціонального використання та охорони земель.

Так, статтею 19 Земельного кодексу України визначено наступні категорії земель: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Частиною 5 статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статями 31, 33-37 Земельного кодексу України.

Згідно із статтею 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення є землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Відповідно до статті 34 Земельного кодексу України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи. Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, що перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування). У разі укладення договору оренди (суборенди) в порядку обміну правами користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення, розташованими у масиві земель сільськогосподарського призначення, у такому договорі зазначається договір, взамін якого він укладений. Договір оренди земельної ділянки під полезахисною лісовою смугою має також містити умови щодо утримання та збереження таких смуг і забезпечення виконання ними функції агролісотехнічної меліорації.

Згідно зі статтею 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Приписами статті 32 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

В силу ч.1 ст.24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди.

Орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Згідно ст. 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до п.п. 1.2, 1.4 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306 , код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.

Частиною 5 ст. 20 Земельного кодексу України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.

За приписами ч. 5 ст. 20, ст. 34 Земельного кодексу України земельна ділянка для сінокосіння і випасання худоби може використовуватися лише у межах вказаного виду використання.

Статтею 37 Закону України «Про охорону землі» передбачено, що власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необґрунтовано інтенсивного використання земель. З метою здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів і рівні їх забруднення. Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. Форму агрохімічного паспорта та порядок його ведення встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Виходячи з положень ст. 141 Земельного кодексу України, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням є підставою припинення права користування земельною ділянкою.

Статтею 35 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.

Спірні земельні ділянки призначені для сінокосіння та випасання худоби, що підтверджується договорами оренди земельних ділянкок.

Використання земельної ділянки не за цільовим призначенням встановлено з наданого позивачем листа Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області №02-18/639 від 16.06.2022 та матеріалами справи.

Так, якщо в договорі оренди передбачено, що земельна ділянка надається для сінокосіння та випасання худоби, то ведення на ній будь-якої іншої сільськогосподарської діяльності (товарного сільськогосподарського виробництва) не допускається та може бути підставою для розірвання договору в судовому порядку через порушення істотних умов договору.

Такі висновки викладені у Постанові Верховного суду у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 473/4413/17 від 28.01.2019. Так при істотному порушенні умов договору оренди землі (нецільове використання земельної ділянки) для дострокового його розірвання за рішенням суду достатньо встановлення факту такого істотного порушення. А подальше його усунення не позбавляє орендодавця права вимагати розірвання договору у зв'язку із невиконанням його умов.

Аналогічна позиція міститься в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 468/1498/17-ц від 22.01.2020.

Всупереч умовам договору та чинного законодавства відповідачі здійснили технічний обробіток земельних ділянок наданих в оренду та засіяли їх технічною сільськогосподарською культурою (соняшником).

Факт технічного обробітку та засівання земельних ділянок відповідачем не заперечується.

З боку відповідача мало місце неналежне виконання умов договору, а саме нецільове використання орендованих земельних ділянок, яке дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору.

Діяльність відповідача щодо технічного обробітку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які за своїми характеристиками відносяться до земель для сінокосіння та випасання худоби, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірних земельних ділянок за цільовим призначенням, а тому вимоги позивача про розірвання спірного договору оренди землі ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню.

Що стосується вимог позивача про повернення земельної ділянки орендодавцю, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Власником та розпорядником земельної ділянки є Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області.

У зв'язку з розірванням договору оренди землі спірні земельні ділянки підлягають поверненню Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області, а тому позовні вимоги в частині повернення земельної ділянки підлягають задоволенню.

Так, відповідно до підпункту 1 пункту «б» ч. 1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Окрім цього, згідно ст.189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Таким чином Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області, як суб'єкт здійснення контролю за використанням та охороною земель, має законні повноваження для проведення обстеження та є належним органом здійснення контролю за використанням та охороною земель загальнодержавного та місцевого значення.

За таких обставин, позов керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури Андрія Вітюка в інтересах держави в особі Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницькій області є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.141ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 12112,00 грн.

Керуючись ст.ст. 13, 24, 25, ч. 1 ст. 32, ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі», ст. 526, 526, 629, 651, 759, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 263-268, 354, 355 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури Андрія Вітюка в інтересах держави в особі Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницькій області до ОСОБА_1 про розірвання договорів оренди землі, повернення землі задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га з цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби, укладений між Вендичанською селищною радою Могилів-Подільського району Вінницької області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , повернути Вендичанській селищній раді Могилів-Подільського району Вінницької області (вул. Соборна, 55, с-ще Вендичани, Могилів-Подільський район, Вінницької області; код ЄДРПОУ 04326589) земельну ділянку з кадастровим номером 0522683500:02:000:0423 площею 9,4131 га.

Розірвати договір оренди землі б/н від 03.03.2021 земельної ділянки кадастровий номер 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га з цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби, укладений між Вендичанською селищною радою Могилів-Подільського району Вінницької області та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , повернути Вендичанській селищній раді Могилів-Подільського району Вінницької області (вул. Соборна, 55, с-ще Вендичани, Могилів-Подільський район, Вінницької області; код ЄДРПОУ 04326589) земельну ділянку з кадастровим номером 0522683500:02:000:0424 площею 2,8031 га.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Вінницької обласної прокуратури (рахунок: UA56820170343110002000003988, код ЄДРПОУ: 02909909, ДКСУ, МФО 820172, отримувач коштів: Вінницька обласна прокуратура) судові витрати у виді судового збору в сумі 12112 (дванадцять тисяч сто дванадцять) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Керівник Могилів-Подільської окружної прокуратури Андрій Вітюк, місце знаходження: вул. Покровська, 5, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02909909.

Позивач: Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області, місце знаходження: вул. Соборна, 55, с-ще Вендичани, Могилів-Подільський район, Вінницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04326589.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя: О.Є.ЦИБУЛЬСЬКИЙ