Справа №: 398/6657/25
провадження №: 3/398/1828/25
Іменем України
"18" листопада 2025 р. Суддя Олександрйського міськрайонного суду Кіровоградської області Сердюк Н.В., за участю прокурора Криворучка О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні, справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
16.10.2025 до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області надійшли матеріали справи про адміністративні правопорушення №398/6657/25 (провадження №3/398/1828/25) та №398/6658/25 (провадження № 3/1829/25) відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
На підставі статті 36 КУпАП суд, вважає за доцільне зазначені справи про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження для спільного розгляду і вирішення, оскільки справи стосовно ОСОБА_1 розглядаються одним і тим же органом.
Як вбачається із протоколів №30/25 та №31/25 від 09.10.2025 - ОСОБА_1 з 09.09.2024 призначений пожежним-рятувальником 12 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області, а відтак, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП, згідно п.п. «д» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», останній є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію при звільненні особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює період 01.01.2024 - 08.10.2024, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), а також несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію держави або місцевого самоврядування (після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав суду заяву у якій свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнав, просив суворо не карати.
Прокурор Криворучко О.Є. обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення, підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просив застосувати стягнення передбачене санкцією статті.
Заслухавши прокурора Криворучка О.Є., врахувавши пояснення ОСОБА_1 , що містяться в матеріалах справи, дослідивши письмові докази, суддя дійшла такого висновку.
Відповідальність за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 з 09.09.2024 призначений пожежним-рятувальником 12 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області, спеціальне звання - сержант служби цивільного захисту.
Наказом начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 07.10.2025 №459, ОСОБА_1 звільнено зі служби за згодою сторін з 07.10.2024.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» -«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, серед інших, особи начальницького складу служби цивільного захисту.
Згідно з Положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький. Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Згідно з пунктами 6, 15 Положення №593, на сержанта служби цивільного захисту 12 пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області ОСОБА_1 , поширюються вимоги статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 при проходженні служби ознайомлювався та власноручно підписував пам'ятку, попередження щодо зобов'язання подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та після звільнення за минулий рік.
Отже, ОСОБА_2 , маючи рівні можливості з іншими суб'єктами декларування, мав можливість своєчасно заповнити та подати декларацію при звільненні за період, що не охоплений раніше поданими деклараціями до 07.11.2024 та до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності, проте подаїх їх 11.09.2025.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 30/25, яким встановлено місце, час та подію порушення ОСОБА_1 вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»;
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 31/25, яким встановлено місце, час та подію порушення ОСОБА_1 вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»;
- рапортом від 30.09.2025;
- копіями електронних декларацій ОСОБА_1 при звільненні та за 2024 рік ;
- пам'яткою при звільненні від 08.10.2024 із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України.
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , враховуючи ступінь його вини, приймаючи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, в розмірі 50 (п'тдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі статтею 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Керуючись частиною першою статті 172-6 КУпАП, статтями 283, 284 КУпАП, суддя -
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення №398/6657/25 (провадження №3/398/1828/25) та №398/6658/25 (провадження № 3/1829/25) та присвоїти об'єднаному провадженню №398/6657/25 (провадження №3/398/1828/25).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати штрафу Назва платежу: Адміністративні штрафи та інші санкції; Рахунок: UA388999980313020106000011561; ГУК у Кіров.обл./Кіров.обл./21081300, код за ЄДРПОУ: 37918230; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.
Реквізити для сплати судового збору Назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA908999980313111256000026001; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постановине пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Постанова набирає чинності після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців.
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду Кіровоградської області Наталія СЕРДЮК