Постанова від 12.11.2025 по справі 553/2226/25

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 553/2226/25 Номер провадження 22-ц/814/4041/25Головуючий у 1-й інстанції Тимчук Р.І. Доповідач ап. інст. Карпушин Г. Л.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого - судді Карпушина Г.Л.; суддів Бутенко С.Б., Обідіної О.І., при секретарі судового засідання Буйновій О.П., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1 на ухвалу Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року та на рішення Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаваенергозбут" про відшкодування шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив стягнути з відповідача пеню 3% за прострочення зобов'язання у розмірі 337330 грн. за період з 21.02.2024 року по 23.05.2025 року, що складається з 24400 грн. - несвоєчасна сплата компенсації та 3 % пені в день 312930 грн. відповідно до ч.5 ст. 10 ЗУ « Про захист прав споживачів» за прострочення сплати компенсаційних коштів.

В обгрунтування своїх позовних вимог вказував, шо 21.02.2024 року він зателефонував в Кол-Центр ТОВ « Полтаваенергозбут» та просив, щоб перевірили правильність розрахунків за електроенергію з період з 25.01.2019 року по 01.02.2024 року у строк 5 робочих днів із дати звернення. Проте, відповіді йому у зазначений строк надано не було, чим, на його думку, було порушено строк розгляду звернення щодо проведення перевірки правильності виставлених рахунків.

Вказує, що згідно постанови від 12.06.2018 року № 375 «Про затвердження Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання» до гарантованих стандартів якості надання послуг електропостачальником належить розгляд звернень споживачів щодо перевірки правильності рахунка за електричну енергію у строк 5 робочих днів з дати отримання звернення.

Згідно п. 7.5 вказаного Порядку електропостачальник надає споживачу компенсацію за недотримання гарантованого стандарту якості шляхом урахування суми відповідної компенсації в рахунку за спожиту електричну енергію у строк не більше 45 днів з дня недотримання гарантованого стандарту якості наданих послуг.

Згідно п. 7.11 вказаного Порядку у разі недотримання п.7.5. щодо строків надання компенсації за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг сума відповідної компенсації подвоюється.

Також надав розрахунок пені 3 % - 16470 грн. (45 днів порушення*366 грн. пені).296460грн ( 732 грн. пені * 405 днів), а всього 312930 грн.

Враховуючи викладене просив задовольнити його позовні вимоги.

27.06.2025 року від позивача ОСОБА_1 надійшли заяви заперечення перша за вх. №14897; друга за вх. №14898; третя за вх. №14899.

08.07.2025 року від позивача надійшла заява заперечення четверта за вх. №15805.

Ухвалою Подільського районного суду міста Полтави від 06.08.2025 року заяви заперечення позивача за вх. № 14897 від 27.06.2025 року, вх. № 14898 від 27.06.2025 року, вх. № 14899 від 27.06.2025 року та вх. № 15805 від 08.07.2025 року - повернуто позивачу.

Рішенням Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтаваенергозбут" про відшкодування відмовлено.

Не погодившись із рішенням та ухвалою суду ОСОБА_1 подав апеляційні скарги, в яких просить скасувати рішення та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, скасувати ухвалу районного суду.

В обгрунтування доводів апеляційної скарги на ухвалу вказує, що повертаючи заяви районний суду не зверну уваги на те, що згідно п.2 ч.2,3,4 ст. 49 ЦПК України застосовують виключно до відмови від позову, зменшення та збільшення позовних вимог та подач зустрічного позову, хоча подані ним заяви були іншого змісту.

В обгрунтування доводів апеляційної скарги на рішення суду вказує, що при ухваленні рішення районним судом не було з'ясовано усіх обставин, що мають значення для розгляду даної справи, а також порушено норми матеріального права.

Судове засідання в суді апеляційної інстанції проводилося в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи. На момент розгляду справи сторони та інші особи по справі будучи належним чином та завчасно повідомленими про час та місце слухання справи в судове засідання не з'явилися.

Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку, що апеляційна скарга на рішення районного суду задоволенню не підлягає, а ухвалу районного суду слід скасувати з наступних підстав.

За змістом ст. 374 ч. 1 п. 1 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Згідно із ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Згідно із ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка відповідно до статті 10 ЦПК України застосовується судом як джерело права, закріплено принцип доступу до правосуддя.

Під доступом до правосуддя згідно зі стандартами ЄСПЛ вважається здатність особи безперешкодно отримати судовий захист як доступ до незалежного і безстороннього вирішення спорів за встановленою процедурою на засадах верховенства права.

У частині першій та пунктах 4, 5 частини третьої статті 175 ЦПК України передбачено, що в позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява повинна містити, зокрема, зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні, та виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Закон України «Про захист прав споживачів» регулює відносини між споживачами товарів (крім харчових продуктів, якщо інше прямо не встановлено цим Законом), робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.

Цим Законом у статті 1 пункти 3, 17, 22 визначено, що споживачем є фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника, виконавцем суб'єкт господарювання, який виконує роботи або надає послуги, послугою діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.

Згідно Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (статті 1, 5) послуги з постачання та розподілу електричної енергії належать до комунальних послуг, що надаються суб'єктом господарювання індивідуальному чи колективному споживачеві з метою забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими часниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017р. (надалі - Закон) та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14 березня 2018р. (Далі - Правила, ПРРЕЕ).

З впровадженням нової моделі ринку електричної енергії в України пунктом 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії.

Судом першої інстанції встановлено, що на виконання пункту 13 розділу ХVІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 р. № 2019-VIII АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» відокремило зі свого складу постачальника електричної енергії ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ», яке згідно виданої ліцензії на підставі постанови НКРЕКП №575 від 26.06.2018 року, здійснює діяльність з постачання електричної енергії споживачам та є окремою юридичною особою.

Відповідно до додатку № 3 постанови НКРЕКП від 26.10.2018 р. № 1268, ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» виконує функції постачальника універсальних послуг з постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам на території Полтавської області.

Зі змісту заявлених позовних вимог вбачається, що між сторонами виник спір з приводу неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 до відповідача щодо перевірки правильності розрахунків за електроенергію з період з 25.01.2019 року по 01.02.2024 року у строк 5 робочих днів із дати звернення, що на думку, позивача є порушенням

Згідно постанови від 12.06.2018 року № 375 «Про затвердження Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання» до гарантованих стандартів якості надання послуг електропостачальником належить розгляд звернень споживачів щодо перевірки правильності рахунка за електричну енергію у строк 5 робочих днів з дати отримання звернення.

Пунктом 7.5 вказаного Порядку передбачено, що електропостачальник надає споживачу компенсацію за недотримання гарантованого стандарту якості шляхом урахування суми відповідної компенсації в рахунку за спожиту електричну енергію у строк не більше 45 днів з дня недотримання гарантованого стандарту якості наданих послуг.

Разом з тим за ст.1 ЗУ «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

У ст. 3 ЗУ «Про звернення громадян» наведено визначення основних термінів, що вживаються в цьому Законі.

Так, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Пропозиція (зауваження) звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

У ст. 7 ЗУ «Про звернення громадян» установлено заборону відмови в прийнятті та розгляді звернення.

Правила роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ), регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.

Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

У розділі VIII ПРРЕЕ наведений порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил.

Відповідно до п.8.1.1. ПРРЕЕ, учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів.

Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання.

Відповідно до п. 8.1.2. ПРРЕЕ, споживач у разі порушення його прав та законних інтересів першочергово має звернутись до учасника роздрібного ринку зі зверненням/скаргою/претензією щодо усунення таким учасником порушення та відновлення прав та законних інтересів споживача.

Відповідно до п. 8.3.12. ПРРЕЕ, у разі отримання електропостачальником/оператором системи звернення (скарги/претензії) споживача з питань, що не належать до його компетенції, він надсилає таке звернення/скаргу/претензію за належністю відповідному учаснику роздрібного ринку відповідно до компетенції протягом 5 робочих днів, про що в цей же строк повідомляє споживача.

Відповідно до п. 8.3.13. ПРРЕЕ, звернення (скарги/претензії) споживача, отримані учасником роздрібного ринку через електропостачальника/оператора системи або орган державної влади, місцевого самоврядування, розглядаються електропостачальником/оператором системи у порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно до п. 8.3.14. ПРРЕЕ, учасники роздрібного ринку мають вести єдину базу даних щодо звернень/скарг/претензій споживачів (незалежно від форми отримання та механізму їх розгляду). Учасники роздрібного ринку мають забезпечити збереження баз даних щодо звернень/скарг/претензій споживачів протягом 5 років.

Відповідно до п. 8.3.17. ПРРЕЕ, учасники роздрібного ринку, які обслуговують 50000 споживачів та більше, повинні створити центри обслуговування споживачів, які, у тому числі, приймають звернення/скарги/претензії споживачів, надають роз'яснення та інформацію, передбачену законодавством.

У центрі обслуговування споживачів має бути організоване єдине вікно для прийому та видачі документів щодо надання послуг учасниками роздрібного ринку, а також може бути створений інформаційно-консультаційний центр та кол-центр, які функціонують відповідно до вимог, установлених Регулятором.

Для учасників роздрібного ринку, які обслуговують менше 50000 споживачів, створення центрів обслуговування споживачів не є обов'язковим. У такому разі функції центра обслуговування споживачів, зокрема щодо забезпечення дотримання визначеного цими Правилами порядку розгляду звернень/скарг/претензій споживачів, покладаються на окремий структурний підрозділ (посадову особу) учасника роздрібного ринку.

Відповідно до п. 8.3.18. ПРРЕЕ, якщо споживач не згоден з рішенням, прийнятим за його зверненням/скаргою/претензією, він може оскаржити таке рішення шляхом звернення протягом 1 року з моменту його прийняття до Регулятора або енергетичного омбудсмена. Пропущений з поважної причини строк оскарження рішення може бути поновлений органом чи посадовою особою, що розглядає скаргу.

Відповідно до п. 8.3.19. ПРРЕЕ, розгляд скарг споживачів на дії чи бездіяльність учасників роздрібного ринку та вирішення спорів між ними здійснюються Регулятором у порядку, визначеному правилами розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та/або комунальних послуг, та врегулювання спорів, затвердженими Регулятором.

Відповідно до п. 8.3.20. ПРРЕЕ, розгляд скарг побутових та малих непобутових споживачів на дії чи бездіяльність суб'єктів роздрібного ринку, вирішення спорів між ними здійснюються енергетичним омбудсменом у порядку, встановленому законодавством України, та Регулятором у межах його повноважень, а також вирішуються у судовому порядку.

Постановою НКРЕКП 12.06.2018року № 373 затверджені Мінімальні вимоги до якості обслуговування споживачів електричної енергії кол-центрами. (далі Вимоги).

За п.1.2. у цих Вимогах терміни вживаються в таких значеннях: кол-центр - система надання інформаційних послуг абонентам шляхом обробки їх вхідних звернень, що надходять через засоби телекомунікації (надання відповідей на ці звернення за участю оператора кол-центру та в автоматичному режимі за допомогою голосового меню самообслуговування або перенаправлення звернень до відповідних структурних підрозділів).

Відповідно до п. 2.1. Вимог, Кол-центри ОСР функціонують у цілодобовому режимі роботи та надають послуги абонентам на безоплатній основі (тарифікація дзвінків здійснюється за рахунок ліцензіата). Кол-центри електропостачальників працюють, як правило, за режимом роботи електропостачальника.

Відповідно доп. 2.2. Вимог, ОСР/електропостачальник має забезпечити наявність єдиного багатоканального номера телефону кол-центру ОСР/електропостачальника для стаціонарних та мобільних телефонів та у разі необхідності альтернативних номерів, що забезпечують зручність дзвінків до кол-центру, та електронної скриньки для прийому електронних повідомлень до кол-центру. У кол-центрі ОСР обов'язково виділяється окрема пріоритетна черга для прийому дзвінків щодо технологічних порушень у системі розподілу (перерви в електропостачанні, незадовільна якість електричної енергії тощо) та можуть бути виділені окремі номери телефонів для прийому інформації щодо показів лічильника.

Відповідно до п. 2.5. Вимог, ОСР/електропостачальник мають забезпечити ведення електронної бази даних всіх опрацьованих звернень абонентів, отриманих за допомогою засобів телекомунікації.

Відповідно до п. 2.10. Вимог, ОСР/електропостачальник забезпечують: можливість перенаправлення звернень оператором кол-центру до відповідних структурних підрозділів ліцензіата; надання контактних даних або маршрутизація звернення до відповідного ОСР оператором кол-центру електропостачальника у разі звернень з питань розподілу електричної енергії; надання контактних даних або маршрутизація звернення до відповідного електропостачальника оператором кол-центру ОСР у разі звернень з питань постачання електричної енергії.

У розділі 3 Вимог наведено порядок обробки вхідних дзвінків, прийнятих оператором кол-центру.

Так, відповідно до п. 3.1. Вимог, вхідні дзвінки, що з'єднані з оператором кол-центру, обробляються шляхом: 1) надання роз'яснень, прийому повідомлень від абонента, у тому числі даних щодо показів лічильника кол-центром ОСР; 2) реєстрації звернення/скарги/претензії споживача для її розгляду відповідними структурними підрозділами ОСР/електропостачальника згідно з главою 8.3розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ); 3) формування та обробки заявок.

Відповідно до п. 3.2. Вимог, якщо споживач виявив бажання щодо реєстрації звернення/скарги/претензії (подання усного звернення/скарги/претензії), таке звернення/скарга/претензія реєструється та розглядається відповідно до вимог ПРРЕЕ(за умови ідентифікації споживача).

Споживач вважається ідентифікованим, якщо надані ним дані співпадають з даними, наявними у ліцензіата, що зафіксовані в документах, створених на матеріальних носіях, та/або в електронних базах даних. Для уточнення даних співробітниками кол-центру можуть бути задані додаткові запитання.

Усі дзвінки до кол-центру ОСР з питань незадовільної якості електричної енергії реєструються відповідно до вимог ПРРЕЕ. Питання щодо якості електричної енергії, порушені у зверненні/скарзі/претензії, розглядаються в порядку, визначеному главою 13.2розділу XIII Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310 (далі - КСР) (за умови ідентифікації споживача).

Відповідно до п.3.3. Вимог, у разі необхідності виконання певних робіт персоналом компанії та/або надання послуг споживачеві формуються заявки, які передаються на розгляд та виконання відповідним структурним підрозділам ОСР/електропостачальника.

Заявки класифікуються оператором кол-центра ОСР як термінові у разі необхідності оперативного вирішення піднятих у дзвінку питань, у тому числі якщо існує загроза пошкодження електроустановок споживача або нанесення йому матеріальних збитків (провали напруги та перенапруги, аварійні ситуації, відсутність електропостачання, відсутність однієї фази у споживачів з трьохфазною схемою живлення тощо).

У разі надання споживачу інформації щодо причин відсутності в нього електроживлення (планові, позапланові (аварійні) роботи в мережах ОСР) заявка на виконання робіт не оформлюється.

Термінові заявки виконуються ОСР протягом 24 годин з часу закінчення розмови по телефону. Заявки, що не є терміновими, виконуються у строки, встановлені ПРРЕЕ,КСР, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311, та іншими нормативно-правовими актами НКРЕКП.

Відповідно до п. 3.4. Вимог, у разі ідентифікації споживача під час формування заявки за результатами її обробки споживачу надається відповідь (зворотний дзвінок, смс-інформування, через електронну адресу, особистий кабінет споживача на вебсайті ОСР/електропостачальника та інші засоби комунікації тощо). У відповіді зазначається дата виконання заявки та час (для термінових заявок). Відповідь споживачу не надається, якщо під час дзвінка споживач підтвердив, що не потребує відповіді.

З огляду на наведені вимоги Законодавства, оператор Кол-Центру АТ «Полтаваобленерго» була зобов'язана зареєструвати звернення ОСОБА_1 , з яким 21.02.2024 року він звернувся до неї в установленому Законом порядку. Після чого в разі необхідності перенаправити звернення до підрозділу, який займається наведеними питаннями для його розгляду.

За правилами доказування, визначеними статтями 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Із матеріалів справи вбачається, що усне звернення позивача від 21.02.2024 р. через кол-центр відповідача було зареєстроване за вхідним номером П-182 від 21.02.2024 р. для його подальшого розгляду згідно положень глави 8.3 розділу VIII ПРРЕЕ.

Зі змісту усного звернення ОСОБА_1 було встановлено, що останньому незрозумілі рахунки, які направлялися йому за спожиту електричну енергію по особовому рахунку № НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) за період з 25.01.2019 р. по 01.02.2024 р., а відтак прохає надати йому роз'яснення щодо складових виставлених рахунків.

Відповідно до 8.3.11 ПРРЕЕ електропостачальник розглядає звернення споживачів щодо перевірки правильності рахунку за електричну енергію, а оператор системи - рахунку за послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, у строк до 5 робочих днів з дня отримання ними такого звернення.

Таким чином, з дотриманням встановленого законодавством строку, відповідачем було розглянуто усне звернення позивача та надано відповідь листом від 27.02.2024 р. за № 02-9-1/4019.

Так, за результатами розгляду усного звернення, ОСОБА_1 було роз'яснено щодо виставлених платіжних документів на оплату за спожиту електроенергію та повідомлено наступне.

Пунктом 5 Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 р. № 483, на постачальників універсальних послуг покладений спеціальний обов'язок з постачання електричної енергії побутовим споживачам за фіксованими цінами, визначеними у Положенні.

Так, згідно зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 1375 від 27.12.2023 року до Положення, постачання електричної енергії побутовим споживачам в період з 01.06.2023 р. по 30.04.2024 року включно здійснюється за фіксованими цінами на електричну енергію для побутових споживачів на рівні 2,64 грн. за 1 кВт/год (незалежно від обсягу споживання).

Також вказано, що більш детально про тарифи на електроенергію для побутових споживачів, які діяли у кожному періоді можна ознайомитися на веб-сайті ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» за посиланням: https://www.energo.pl.ua/diyuchi/ у Розділі «Споживачам» - «Побутовим споживачам» - «Тарифи».

Відповідно до п. 9.6.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р., встановлено перелік інформації, яку електропостачальники зобов'язані вказувати у рахунках за електричну енергію. Із вказаного слідує, що ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» виконує вище вказані вимоги та у рахунках за електричну енергію зазначає всю необхідну інформацію.

При цьому, на виконання підпункту 43 пункту 2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1469, ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» розміщено на веб-сайті роз'яснення виставлення рахунків із поясненням кожного елемента рахунка за посиланням:https://www.energo.pl.ua/roz-iasnennia-shchodo-rakhunku-za-spozhytu-e-e/.

Щодо зазначення у рахунках на оплату складових ціни за електричну енергію вказано наступне.

Згідно Постанови НКРЕКП від 05.10.2018 № 1176, тарифи на послуги постачальників універсальних послуг затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на відповідний період (знаходяться у вільному доступі на офіційному веб-сайті НКРЕКП за посиланням: https://www.nerc.gov.ua), та враховуються при застосуванні механізму компенсації.

Для відшкодування економічно обґрунтованих витрат на здійснення діяльності постачальника універсальних послуг та отримання обґрунтованого рівня прибутку, ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» отримує компенсацію від держави за виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії.

Таким чином, ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» у рахунках за спожиту електричну енергію зазначає суму до оплати за фіксованою ціною для побутових споживачів, та вказує іншу довідкову інформацію.

Враховуючи викладене, позивачу на його усне звернення було надано обґрунтоване та детальне роз'яснення щодо виставлених платіжних документів на оплату за спожиту електроенергію та, повідомлено, що споживач може самостійно ознайомитися із роз'ясненнями щодо виставлення рахунків із поясненням кожного елемента на веб-сайті ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» за посиланням: https://www.energo.pl.ua/roz-iasnennia-shchodo-rakhunku-za-spozhytu-e-e/.

Колегія судді погоджується із таким висновком районного суду оскільки він відповідає нормам матеріального та процесуального права.

При цьому, районним судом вірно зазначено, що вимога позивача в усному зверненні, про проведення звірку по всім рахункам з 25.01.2019 р. по 01.02.2024 р., які йому були надіслані від ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» не передбачена чинним законодавством.

Так, відповідно до пп. 7 п. 9.6.3 ПРРЕЕ електропостачальник та споживач за ініціативою однієї зі сторін оформлюють акт звірки спожитої та сплаченої електричної енергії відповідно до отриманих електропостачальником фактичних показів засобу вимірювання за даними адміністратора комерційного обліку, який безоплатно надається споживачу

З вказаного слідує, що оформлення між електропостачальником та споживачем акту звірки по виставленим рахункам за спожиту електричну енергію не передбачена чинним законодавством.

Також районний суд дійшов вірного висновку про те, що лист Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 24.04.2024 року № 7480/14.2.1/9-24, не встановлює факту порушення з боку відповідача.

Разом з тим, у листі вказано вжити заходів щодо проведення звірки відповідно до звернення позивача.

Товариства має привести свої дії у відповідність до вимог нормативно-правових актів, а саме: за участі споживача провести звірку вартості нарахувань за електричну енергію спожиту на об'єкті споживача, за період з 25.01.2019 р. по 01.02.2024 р.; надати споживачу детальний алгоритм розрахунків (із зазначенням тарифів на постачання та розподіл електричної енергії).

За результатами вжитих заходів, ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» необхідно не пізніше, ніж через 15 робочих днів з дня отримання цього листа повідомити НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавський області, з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів».

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком районного суду про те, що відповідачем було вчасно розглянуто усне звернення позивача, а саме протягом 5 робочих днів з дати отримання такого звернення, ні НКРЕКП, ні іншим уповноваженим державним органом не встановлено факту порушення з боку Постачальника, а відтак дії останнього відповідають чинному законодавству.

Таким чином, доводи апеляційної скарги щодо порушення відповідачем строків надання відповіді на усне звернення не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.

Враховуючи те, що дії відповідача відповідають чинному законодавству, районний суд дійшов вірного висновку про те, що відсутні і підстави для нарахування пені, оскільки дана вимога є похідною від основної.

Таким чином, доводи апеляційної скарги щодо порушення відповідачем строків надання відповіді на усне звернення не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.

З урахуванням того, що доводи апеляційної скарги є ідентичними доводам позовної заяви, яким суд першої інстанції надав належну оцінку, вони є достатньо аргументованими, апеляційний суд доходить висновку про відсутність підстав повторно відповідати на ті самі аргументи позивача, при цьому суд враховує, що як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», §§ 29-30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (§ 2 рішення у справі «Хірвісаарі проти Фінляндії»).

Разом з тим, при перевірці ухвали Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року апеляційним судом встановлено, що остання ухвалена з порушенням норм процесуального права, оскільки повертаючи заяву ОСОБА_1 районний суд не зверну уваги на те, що фактично із змісту заяв вбачається, що вони подані як доповнення та пояснення до основної позовної заяви, а тому підстави для їх повернення у порядку ч. 5 ст. 49 ЦПК України були відсутні.

Між тим, оскільки дані порушення не впливають на правильність вирішення справи по суті, судом першої інстанції надано належну оцінку доказам у справі, тому колегія судді не вбачає підстав для скасування чи зміни рішення з цих підстав.

Враховуючи те, що ухвала районного суду постановлена з порушенням норм процесуального права її слід скасувати, а рішення районного суду слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст.368, 375,376, 382 - 384 ЦПК України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року - задовольнити частково.

Ухвалу Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року - скасувати.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року. - залишити без задоволення.

Рішення Подільського районного суду м. Полтави від 06 серпня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 12 листопада 2025 року.

Головуючий суддя : __________________________ Г.Л. Карпушин

Судді: _________________ С.Б. Бутенко__________________ О.І. Обідіна