Постанова від 21.08.2025 по справі 761/24930/24

Справа № 761/24930/24

Провадження № 3/761/37/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Литвин О.А., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли від Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на дату переміщення товару через митний кордон України перебував на посаді директора ТОВ «САНТЕС ЛТД» (адреса проспект Героїв України, буд. 11/2, Центральний р-н, м. Миколаїв, Миколаївська обл.,поштовий індекс 54000, код ЄДРПОУ 42621998), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт: № 008053569, виданий 08.08.2022 відділом № 1 у м. Вінниці УДМС у Вінницькій області,РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч.1 ст. 483 МК України,

УСТАНОВИЛА:

До Шевченківського районного суду міста Києва надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 , за порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Як убачається з протоколу про порушення митних правил № 0086/126000/24 від 130 квітня 2024 року, до Запорізької митниці відповідно до митного режиму експорт подано електронну митну декларацію типу ЕК РР від 30.08.2021 № UA112050/2021/1997 для проведення митного контролю та митного оформлення товарів «український ячмінь 3 класу, не насіннєвий, врожай 2021 року, насипом...», загальною вагою 1 100 000 кг, загальною вартістю 220 000 дол. США. Відправник товарів ТОВ «САНТЕС ЛТД» (адреса проспект Героїв України, буд. 11/2, Центральний р-н, м. Миколаїв, Миколаївська обл.,поштовий індекс 54000, код ЄДРПОУ 42621998), одержувач - «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).

Товар вивозився за межі митної території України морським судном «GOLDEN ARROW», на підставі рахунку-фактури від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставленого на виконання зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, укладеного ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik.

Згідно п. 4 ст. 260 Митного кодексу України періодична митна декларація може подаватися на регулярне переміщення через митний кордон України товарів однією і тією ж особою на одних і тих же умовах та підставах протягом не більше 180 днів та під зобов'язання про подання додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця, у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 1 ст. 261 Митного кодексу України у разі подання відповідно до статей 259-2601 цього Кодексу попередньої, тимчасової, спрощеної або періодичної митної декларації декларант або уповноважена ним особа повинні протягом строків, визначених відповідно до цього Кодексу, подати митному органу додаткову декларацію, яка містить точні відомості про товари, задекларовані за попередньою, тимчасовою, спрощеною або періодичною митною декларацією, що подавалися б у разі декларування цих товарів за митною декларацією, заповненою у звичайному порядку.

Відповідно до п. 7 ст. 260 Митного кодексу України для пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, що вивозяться за межі митної території України за періодичною митною декларацією, застосовуються заходи тарифного й нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, чинні на день пропуску цих товарів через митний кордон України.

Згідно з п. 49 ст. 4 Митного кодексу України пропуск товарів через митний кордон України - це надання митним органом відповідній особі дозволу на переміщення товарів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення.

Відповідно до ст. 31 Митного кодексу України для цілей здійснення митних формальностей щодо товарів і транспортних засобів комерційного призначення застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Національним банком України, що діє на 0 годин дня подання митної декларації, або дня здійснення митних формальностей, якщо вони здійснюються без подання митної декларації.

З метою виконання вимог ст. 261 Митного кодексу України ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) до Запорізької митниці подано додаткову митну декларацію типу ЕК 10 ДР:

- від 15.09.2021 № UA112050/2021/2238 на товар «український ячмінь 3 класу, не насіннєвий, врожай 2021 року, насипом», загальною вагою 381 400 кг, загальною вартістю 76 280 дол. США (вартість товару на дату переміщення через митний кордон України (08.09.2021) становить 2 039 094,08 гривень).

Відповідно до гр. 2 МД - відправником товару зазначено ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), відповідно до гр. 8 МД - одержувач «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).

Декларування товарів здійснювалось митним брокером ТОВ «ГРЕЙНЕКС-БРОКЕР» (код ЄДРПОУ 41412030) ОСОБА_2 на підставі договору доручення від 30.06.2021 №050-21МБ/Б укладеного з ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), відповідно до ст. 417 Митного кодексу України.

ОСОБА_2 в межах повноважень, наданих ст. 417 Митного кодексу України, подав до митного оформлення вищевказану митну декларацію та документи, зазначені в графі 44.

Разом з митною декларацією від 15.09.2021 № UA112050/2021/2238 в якості підстави для митного оформлення товару подано наступні документи:

- зовнішньоекономічний контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, укладений ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik;

- рахунок-фактура від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставлений директором ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) директора ОСОБА_1 для компанії - покупця «The Mark Global kft» (Угорщина) на суму 76 280 дол. США (вартість товарів на дати переміщення через митний кордон України становить 2 039 094,08 грн);

- та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в гр. 44 митної декларації.

Координаційно-моніторинговою митницею під час здійснення перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при вивезенні за межі митної території України сільськогосподарської продукції ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) встановлено, що відповідно до інформації з відкритих даних реєстрів Міністерства юстиції Угорщини (https://www.e-cegjegyzek.hu/?cegadatlap/0109338087/TaroltCegkivonat) компанія-одержувач «The Mark Global kft», з якою у ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) укладений зовнішньоекономічний контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, оголошена ліквідованою - 02.07.2021.

07.12.2023 Координаційно-моніторинговою митницею з метою перевірки вказаної інформації направлено запит (вих. від 07.12.2023 № 7.9-1/7.9-24-1/13/3986) до Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України щодо встановлення факту реєстрації та здійснення фінансово-господарської діяльності компанії-нерезидента «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary) на території Угорщини, а також щодо осіб, які її очолюють, вид діяльності, статус та дату її реєстрації/ліквідації.

23.02.2024 на адресу Координаційно-моніторингової митниці надійшов лист від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України № 29776-2024 з копією відповідей правоохоронних органів Угорщини.

Відповідно до відповіді правоохоронних органів Угорщини, компанія «The Mark Global kft» (Hungary) 02.07.2021 оголошена ліквідованою. Дата набрання чинності за рішенням суду № Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021.

Відповідно до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі - Закон), зовнішньоекономічна діяльність - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

Зовнішньоекономічним договором (контрактом) є домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності. Іноземними суб'єктами господарської діяльності є суб'єкти господарської діяльності, що мають постійне місцезнаходження або постійне місце проживання за межами України.

До митного контролю, в якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України подано рахунок-фактуру (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2, який виставлений на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, відповідно до якого продавцем та відправником товару є ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), одержувачем - компанія «The Mark Global kft» (Угорщина), яка 22.07.2021 оголошена ліквідованою.

На рахунку-фактури (інвойсі) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2, міститься посилання на контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL.

За результатом здійсненої митницею перевірки встановлено, що на дату укладання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL та виставленого рахунку-фактури (інвойсу) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2, компанія «The Mark Global kft» вже була оголошена ліквідованою. Незважаючи на це, керівником ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), в особі директора ОСОБА_1 , який станом на дату укладання контракту перебував на посаді директора даного підприємства укладено відповідний зовнішньоекономічний договір, а саме контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL та виставлений рахунок-фактура (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2.

Згідно з ст. 6 Закону суб'єкти, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (контракту), мають бути здатними до укладання договору (контракту) відповідно до цього та інших законів України та/або закону місця укладання договору (контракту). Зовнішньоекономічний договір (контракт) складається відповідно до цього та інших законів України з урахуванням міжнародних договорів України. Суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності при складанні тексту зовнішньоекономічного договору (контракту) мають право використовувати відомі міжнародні звичаї, рекомендації, правила міжнародних органів та організацій, якщо це не заборонено прямо та у виключній формі цим та іншими законами України.

Зовнішньоекономічний договір (контракт) укладається суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності або його представником у простій письмовій або в електронній формі, якщо інше не передбачено міжнародним договором України чи законом. У разі експорту послуг (крім транспортних) зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися шляхом прийняття публічної пропозиції про угоду (оферти) або шляхом обміну електронними повідомленнями, або в інший спосіб, зокрема шляхом виставлення рахунка (інвойсу), у тому числі в електронному вигляді, за надані послуги. Повноваження представника на укладення зовнішньоекономічного договору (контракту) може випливати з доручення (довіреності), установчих документів, договорів та інших підстав, які не суперечать цьому Закону.

Таким чином, за результатом здійсненої митницею перевірки встановлено, що станом на дату виставленого рахунку-фактури (інвойсу) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, компанія «The Mark Global kft» (Hungary) 22.07.2021 оголошена ліквідованою, дата набрання чинності за рішенням суду № Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021, тобто ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) в особі директора ОСОБА_1 укладено контракт та виставлений рахунок-фактури (інвойс) з компанією, яка не здатна до такого укладання та, відповідно, не може бути одержувачем товару.

Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 р. № 8 судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон.

Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Відповідно до ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим експорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Таким чином встановлено, що товар «ячмінь...», загальною вагою 381 400 кг, загальною вартістю 2 039 094,08 грн, експортований до Лівану, митне оформлення якого здійснено за митною декларацією типу ЕК 10 ДР від 15.09.2021 № UA112050/2021/2238 та переміщений через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару «ячмінь...», документів (рахунок-фактури (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставлений на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно з п. 43 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 65 Господарського кодексу України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.

Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами (ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України).

З облікової картки суб'єкта зовнішньої діяльності та АІС «Податковий блок» вбачається, що на момент переміщення вказаних товарів через митний кордон України гр. ОСОБА_1 перебував на посаді директора ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998).

Таким чином, директор ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) гр. ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення товару «ячмінь...», загальною вагою 381 400 кг, загальною вартістю 2 039 094,08 грн, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару «ячмінь…» документів (рахунок-фактури (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставлений на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.

На виклик до суду ОСОБА_1 не прибув, про розгляд справи повідомлявся завчасно та належним чином.

Судові засідання у даній справі неодноразово відкладалися у зв'язку з неявками ОСОБА_1 у судові засідання.

Одночасно, суд звертає увагу, що Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Однак, ОСОБА_1 до суду не прибув, своїм правом взяти участь у судовому розгляді не скористався.

Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що ОСОБА_1 викликвся для розгляду справи завчасно та належним чином, судові засідання неодноразово відкладалися у зв'язку з її неявкою, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, суддя вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .

Представник Координаційно-моніторингової митниці ДМС України Бортова О.М. просила суд визнати ОСОБА_1 винним у чиненні інкримінованого йому порушення митних правил та накласти адміністративне стягнення.

Заслухавши доводи представника Координаційно-моніторингової митниці ДМС України, як органу, який склав вказаний протокол, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суддя дійшла висновку , що вина ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, повністю доведена та підтверджується наступними доказами: даними протоколу про порушення митних правил,даними копії митної декларації ЕК10РР № UA112050/2021/1997; даними рахунку-фактури від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2; даними копії коносаменту №4 від 08.09.2021 та іншими матеріалами долученими до протоколу у їх сукупності.

Так, судом встновалено, що до Запорізької митниці відповідно до митного режиму експорт подано електронну митну декларацію типу ЕК РР від 30.08.2021 № UA112050/2021/1997 для проведення митного контролю та митного оформлення товарів «український ячмінь 3 класу, не насіннєвий, врожай 2021 року, насипом...», загальною вагою 1 100 000 кг, загальною вартістю 220 000 дол. США.

Відправник товарів ТОВ «САНТЕС ЛТД» (адреса проспект Героїв України, буд. 11/2, Центральний р-н, м. Миколаїв, Миколаївська обл.,поштовий індекс 54000, код ЄДРПОУ 42621998), одержувач - «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).

Товар вивозився за межі митної території України морським судном «GOLDEN ARROW», на підставі рахунку-фактури від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставленого на виконання зовнішньоекономічного контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, укладеного ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik.

З метою виконання вимог ст. 261 Митного кодексу України ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) до Запорізької митниці подано додаткову митну декларацію типу ЕК 10 ДР від 15.09.2021 № UA112050/2021/2238 на товар «український ячмінь 3 класу, не насіннєвий, врожай 2021 року, насипом», загальною вагою 381 400 кг, загальною вартістю 76 280 дол. США (вартість товару на дату переміщення через митний кордон України (08.09.2021) становить 2 039 094,08 гривень).

Відповідно до гр. 2 МД - відправником товару зазначено ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), відповідно до гр. 8 МД - одержувач «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary).

Декларування товарів здійснювалось митним брокером ТОВ «ГРЕЙНЕКС-БРОКЕР» (код ЄДРПОУ 41412030) ОСОБА_2 на підставі договору доручення від 30.06.2021 №050-21МБ/Б укладеного з ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), відповідно до ст. 417 Митного кодексу України.

ОСОБА_2 в межах повноважень, наданих ст. 417 Митного кодексу України, подав до митного оформлення вищевказану митну декларацію та документи, зазначені в графі 44.

Разом з митною декларацією від 15.09.2021 № UA112050/2021/2238 в якості підстави для митного оформлення товару подано наступні документи: зовнішньоекономічний контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, укладений ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) в особі директора ОСОБА_1 з компанією «The Mark Global kft» (Угорщина) в особі директора Matej Bartik; рахунок-фактура від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставлений директором ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) директора ОСОБА_1 для компанії - покупця «The Mark Global kft» (Угорщина) на суму 76 280 дол. США (вартість товарів на дати переміщення через митний кордон України становить 2 039 094,08 грн); та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в гр. 44 митної декларації.

У подальшому, координаційно-моніторинговою митницею під час здійснення перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи при вивезенні за межі митної території України сільськогосподарської продукції ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) встановлено, що відповідно до інформації з відкритих даних реєстрів Міністерства юстиції Угорщини (https://www.e-cegjegyzek.hu/?cegadatlap/0109338087/TaroltCegkivonat) компанія-одержувач «The Mark Global kft», з якою у ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) укладений зовнішньоекономічний контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, оголошена ліквідованою - 02.07.2021.

За вих. від 07.12.2023 № 7.9-1/7.9-24-1/13/3986 Координаційно-моніторинговою митниці до Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України, направленого 07.12.2023, з метою перевірки вказаної інформації, щодо встановлення факту реєстрації та здійснення фінансово-господарської діяльності компанії-нерезидента «The Mark Global kft» (Budapest, Honved u. 8. I. em. 2., Hungary) на території Угорщини, а також щодо осіб, які її очолюють, вид діяльності, статус та дату її реєстрації/ліквідації.

23.02.2024 на адресу Координаційно-моніторингової митниці надійшов лист від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України № 29776-2024 з копією відповідей правоохоронних органів Угорщини. Відповідно до відповіді правоохоронних органів Угорщини, компанія «The Mark Global kft» (Hungary) 02.07.2021 оголошена ліквідованою. Дата набрання чинності за рішенням суду № Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021.

Разом із тим, до митного контролю, в якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України подано рахунок-фактуру (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2, який виставлений на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, відповідно до якого продавцем та відправником товару є ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), одержувачем - компанія «The Mark Global kft» (Угорщина), яка 22.07.2021 оголошена ліквідованою.

На рахунку-фактури (інвойсі) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2, міститься посилання на контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL.

За результатом здійсненої митницею перевірки встановлено, що на дату укладання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL та виставленого рахунку-фактури (інвойсу) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2, компанія «The Mark Global kft» вже була оголошена ліквідованою. Незважаючи на це, керівником ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998), в особі директора ОСОБА_1 , який станом на дату укладання контракту перебував на посаді директора даного підприємства укладено відповідний зовнішньоекономічний договір, а саме контракт від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL та виставлений рахунок-фактура (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2.

Отже, станом на дату виставленого рахунку-фактури (інвойсу) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL, компанія «The Mark Global kft» (Hungary) 22.07.2021 оголошена ліквідованою, дата набрання чинності за рішенням суду № Cgt.01-21-010747/3 - 22.07.2021, тобто ТОВ «САНТЕС ЛТД» (код ЄДРПОУ 42621998) в особі директора ОСОБА_1 укладено контракт та виставлений рахунок-фактури (інвойс) з компанією, яка не здатна до такого укладання та, відповідно, не може бути одержувачем товару.

Отже, судом встановлено, що товар «ячмінь...», загальною вагою 381 400 кг, загальною вартістю 2 039 094,08 грн, експортований до Лівану, митне оформлення якого здійснено за митною декларацією типу ЕК 10 ДР від 15.09.2021 № UA112050/2021/2238 та переміщений через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару «ячмінь...», документів (рахунок-фактури (інвойс) від 14.09.2021 № SLD 050821-MKL/2 виставлений на виконання контракту від 05.08.2021 № SLD 050821-MKL), що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.

Відповідно до п.1 ч.4 ст. 335 МК України для ввезення товарів на митну територію України митному органу надають такі документи та/або відомості, у тому числі засобами інформаційних технологій: а) заява встановленої форми про намір здійснити ввезення товарів на митну територію України (попереднє повідомлення або попередня митна декларація); б) відомості про найменування, обсяг (кількість) та вартість товарів, які планується ввезти на митну територію України.

Згідно з п.6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 р. № 8 судам необхідно враховувати, що пiдставою для перемiщення товарiв через митний кордон є визначенi нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвiл митного органу на пропуск товарiв через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, лiцензiя, квота, товаросупровiднi документи, дозвiл вiдповiдних державних органів.

Так, відповідно до абзацу 4 пункту 6 даної постанови документами, що мiстять неправдивi данi, є, зокрема, такi, в яких вiдомостi щодо сутi угоди, найменування, асортименту, ваги, кiлькостi чи вартостi товарiв, а також їх вiдправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезенi, чи в яку перемiщуються, не вiдповiдають дійсності.

Відповідно до ч.2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Згідно з п.43 ч.1 ст. 4 МК України посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч.3 ст. 65 ГК України для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді.

Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами (ч.5 ст. 65 ГК України).

Так, на момент переміщення транспортного засобу через митний кордон України, директором ТОВ «САНТЕС ЛТД», від імені якого надавались та подавались документи під час переміщення транспортного засобу через митний кордон України і його митному оформленні, що містили неправдиві відомості, був ОСОБА_1 .

Статтею 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальністю.

За таких обставин, дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, суддя вважає, що в діях директора ТОВ «САНТЕС ЛТД» ОСОБА_3 наявний склад інкримінованого порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.

Частиною 1 статті 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно санкції ч.1 ст. 483 МК України вчинення правопорушення передбаченого диспозицією даної норми, тягне за собою тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.

Як вбачається з матеріалів справи, вартість безпосереднього предмету порушення митних правил (ячменю) складає 2 039 094,08 ? грн.

Враховуючи вищевикладене, суддя визнає ОСОБА_3 винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, а тому, беручи до уваги дані про особу порушника, характер вчиненого діяння, фактичні обставини справи, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_3 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 1 019 547,04 грн. без конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та положення Закону України «Про судовий збір» вважаю за необхідне стягнути із ОСОБА_3 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

На підставі викладеного та керуючись 483, 519, 524, 526, 527, 528 МК України, ст.ст. 33, 40-1, 283 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в доход держави у розмірі 50 відсотків вартості безпосереднього предмета порушення митних правил, що становить 1 019 547 (один мільйон дев'ятнадцять тисяч п'ятсот сорок сім) грн. 04 коп. без конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять гривень) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя: